خودرو

قیمت بیمه شخص ثالث پراید و انواع خودرو در سال 1399

تاریخ انتشار : 29 اسفند 1398کد مطلب : 1159زمان مطالعه : 2 دقیقه
نرخ حق بیمه پایه شخص ثالث در سال 99 با توجه به افزایش مبلغ دیه تغییر کرد.

حق بیمه شخص ثالث در سال 99

ایسنا: در روزهای اخیر و به دنبال افزایش مبلغ دیه، شورای عالی بیمه نرخ حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث در سال 1399 را تغییر داد و تا 25 درصد افزایش یافت.

رئیس کل بیمه مرکزی - اعلام کرد که نرخ دیه با رشد 20 درصدی نسبت به امسال، 330 میلیون تومان در ماه های غیر حرام تعیین شده است از این رو با احتساب سه درصد هزینه های اداری، نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال 99، به میزان بیست و پنج درصد افزایش می یابد.

بر این اساس، شورای عالی بیمه نرخ حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث در سال 1399 برای کلیه وسایل نقلیه را سه درصد بیش از نرخ های مورد عمل سال 1398 تعیین کرد.

با تغییرات صورت گرفته شورای عالی بیمه شرکت های بیمه را به رعایت ضوابط تعیین شده مکلف کرد، به طوری که تاکید شده است؛ نظر به اعلام مبلغ ریالی دیه برای سال 1399 از سوی قوه قضائیه که متضمن 2.22 درصد افزایش در مبلغ ریالی دیه است و با توجه به افزایش سه درصدی نرخ حق بیمه رشته شخص ثالث به موجب مصوبه شورای عالی بیمه، کلیه شرکت های بیمه موظفند، بیمه نامه های شخص ثالثی را که تاریخ شروع پوشش آنها از اول فروردین 1399 و پس از آن است با تعهدات بدنی 4400 میلیون ریال (معادل دیه ماه های حرام) و تعهدات مالی حداقل 110 میلیون ریال و با حق بیمه های تعیین شده صادر کنند.

همچنین شرکت های بیمه مکلفند، بیمه نامه های حوادث راننده ای را که تاریخ شروع پوشش آنها از از اول فروردین 1399 و پس از آن است، با تعهدات حداقل 3300 میلیون ریال و با نرخ ها و ضوابط مقرر صادر کنند و در صورت تقاضای بیمه گذاران، مبلغ تعهدات بیمه نامه های حوادث راننده صادره قبلی را با اخذ حق بیمه مربوط تا مبلغ تعیین شده افزایش دهند.

طبق این دستورالعمل با توجه به اینکه در قانون، جبران کسری پوشش بیمه نامه شخص ثالث در بخش تعهدات بدنی که ناشی از افزایش مبلغ ریالی دیه است، برعهده صندوق تأمین خسارت های بدنی قرار گرفته است، اخذ الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای کلیه بیمه نامه های صادره قبلی، منتفی است. از این رو در صورتی که بیمه گذاران برای جبران خسارت های مالی تقاضای افزایش تعهدات مالی را داشته باشند، شرکت های بیمه مکلفند، با اخذ حق‎بیمه مربوط، نسبت به صدور الحاقیه افزایش تعهدات مالی بیمه شخص ثالث اقدام کنند. 

حق بیمه شخص ثالث

 انتهای پیام/م

قیمت بیمه شخص ثالث پراید و انواع خودرو در سال 1399

3.1136
این مطلب مفید بود ؟8551
وبگردی