زلزله شدید ایران

شدیدترین زلزله ای که در ایران ثبت شد

تاریخ انتشار : 25 شهریور 1399کد مطلب : 53135زمان مطالعه : 3 دقیقه
در ایران بعضی زلزله ها معروفند، بعضی نه! در میان زلزله های نامعروف، زلزله طبس ویژه است.

فارس:ایران کشوری زلزله خیز است و زلزله های معروف زیاد دارد. شدیدترین زلزله تاریخ ایران که پرتلفات ترین آن هم هستند در قرن سوم شمسی در دامغان رخ داده و بنا به اسناد تاریخی حدود 200 هزار کشته برجای نهاده است. این زلزله ششمین زمین لرزه مرگبار تاریخ مدون بشر محسوب می شود.

حدود 40 سال بعد هم زلزله مشابهی در اردبیل رخ داده با 150 هزار کشته. پرتلفات ترین زلزله معاصر در ایران، زلزله رودبار و منجیل در سال 1369 است؛ نتیجه اش ویرانی رودبار و منجیل و لوشان، 37 هزار کشته، 60 هزار مجروح و 400 هزار بی خانمان.

زلزله بم در سال 1382 نیز حدود 30 هزار کشته داشت و هزار هزار ماتم و میلیون میلیون اندوه. در این میان احتمالا معروف ترین زلزله ایران، زلزله سال 1341 بوئین زهراست؛ به خاطر آقاتختی و کمک های خودجوشی که مردم شهرهای بزرگ و تهرانی ها برای هموطنانشان فرستادند.

در سال های اخیر نیز زلزله ها تلخی های زیادی آفریدند. آنها که بیشتر به یاد مانده اند، زلزله اهر و ورزقان در سال 91 و زلزله کرمانشاه در سال 96 و زلزله سرپل ذهاب در سال 97 هستند، اما از دهه 30 شمسی که نخستین ایستگاه های لرزه نگاری در ایران راه اندازی شدند، زلزله طبس «شدیدترین زلزله ثبت شده» است.

سختی های بازگشت به زندگی عادی

زلزله 7.8 ریشتری که ساعت 7 و نیم عصر آمد، طبس را با خاک یکسان کرد و 15 هزار تا 25 هزار کشته داشت. غروب بود و هوا تاریک شد و امدادرسانی سخت. تمام شهر فروریخته بود؛ از خانه ها و کوچه ها تا میراث فرهنگی غنی و آثار مهم معماری.

به دلیل شدت ویرانی پیکر بسیاری از جانباختگان هرگز پیدا نشد. حتما خیلی سخت بوده و خیلی مصیبت بار. در آن روزهای ناآرام که پهلوی دوم برای بقاء، حد و مرزها را کنار می زد و با آن وضعیت نابسامان سازمان امدادی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران و با وجود محرومیت های طبس و استان های شرقی ایران و کمبود راه ها و دسترسی ها حتما کمک رسانی به بازماندگان دشوار بوده است و خیلی سختشان شده تا آثار آن حادثه مهیب را در زندگی شان کمرنگ کنند. 

نسبت به حالا که بسنجیم، رسانه های اجتماعی هم نبوده و حتما همدلی ها و تسلی دادن ها هم کم بوده.

هر چه از تلخی نصیب طبسی ها بود بالاخره گذشت. بعد هم زیاد طول نکشید و طبس و روستاهای اطرافش طی چند سال دوباره ساخته شد. مردم زندگی را دوباره از سر گرفتند و حالا خبرهای خوب هم دارد این گوشه حادثه دیده از سرزمین ایرانی ها. اغلب روستاهای اطراف طبس، همان ها که با زلزله ویران شده بودند، حالا آبادند؛ بعضی هایشان هم منطقه گردشگری شده اند. یک نمونه اش روستای «اصفهک» که اهالی اش بعد از زلزله دیدند که مدام کارشناسان میراث فرهنگی می آیند و می روند و دانستند قدر کهن داشته هایشان را. 

این سال ها جوان ترها همدلی کرده اند و روستایشان را سرو سامانی داده اند و اصفهک شده اقامتگاه بوم گردی؛ گردشگر می رود و خوش می گذراند در میان طبیعت کویری و خانه های خشتی و گِلی و صفای فرهنگ روستایی و آثار تاریخی باقی مانده از قدرتمندترین زلزله ثبت شده در ایران.

امروز در تاریخ مناسبت های دیگری هم هست

امروز 25 شهریور مصادف با 15 سپتامبر میلادی و 26 محرم هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت های دیگری هم دارد. 

ـ محاصره مکه و سنگ باران کعبه از سوی سپاهیان یزید در سال 64 قمری
ـ درگذشت عالم بزرگوار «ملا عبدالله تُستَری» دانشمند عهد صفوی در سال 1023 قمری
ـ زادروز «میرزا محمدحسین ادیب آزاد» شاعر ایرانی در سال 1298 قمری
ـ استقلال تعدادی از کشورهای آمریکای مرکزی از جمله کاستاریکا، السالوادور و نیکاراگوئه از استعمار اسپانیا در سال 1821 میلادی
ـ برگزاری انتخابات نخستین دوره مجلس شورای ملی در سال 1285 شمسی
ـ استعفای رضاخان و تبعید وی از ایران در سال 1320 شمسی

انتهای پیام/م

شدیدترین زلزله ای که در ایران ثبت شد

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برچسب : زلزله
وبگردی