سلامت استخوان ها
بر خلاف تصور ما در مورد فواید شیر برای استخوان، مصرف بیش از حد شیر سلامت استخوان ها را به خطر می اندازد و خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهد.

برای سلامت استخوان ها شیر نخورید!!

بسیاری از ما در سن جوانی آموخته ایم که نوشیدن شیر باعث ایجاد استخوان های قوی می شود، و این درست است که دریافت کلسیم کافی از غذا ها برای سلامتی استخوان بندی مفید است. با این حال، تحقیقات جدید در این هفته نشان داده است که مصرف زیاد شیر خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهد.

اگر چه که این مطالعه دلیلی بر تغییر دادن رژیم غذایی شما نیست، علاقه اخیر رسانه بر روی این موضوع فرصت خوبی برای بررسی این که آیا شما همه کارهای ممکن را برای حفظ استخوان های قوی انجام می دهید یا خیر را به شما ارائه می دهد.

آیا شیر برای سلامت استخوان ها مضر است؟

طبق گزارش های به روز :

خوردن غذاهای غنی از کلسیم تنها بخشی از این معادله است ، شیر ممکن است به شکستگی های استخوانی و مرگ زودرس مرتبط باشد.

نوشیدن بیش از سه لیوان شیر در روز ممکن است از استخوان ها در مقابل شکستن محافظت نکند_ و حتی ممکن است باعث مرگ و میر بیشتر شود.نگران نباشید_ شیر فروش محل شما قاتل نیست ،در واقع ، دلایل زیادی برای بحث در مورد این خبر و تحقیقات پشت پرده آن وجود دارد_فقط باید کمی هوشیار باشید.

سلامت استخوان ها

به خطر افتادن سلامت استخوان ها با خوردن شیر

تاثیر خوردن بیش از حد شیر بر سلامت استخوان ها در زنان و مردان

این تحقیق که نتایج آن را در بخش سلامت نمناک اورده ایم شامل تجزیه و تحلیل مطالعه دو گروه بزرگ سوئدی بوده است که در آن گروهی از مردان و گروهی از زنان پرسشنامه های غذایی دریافت کرده اند و سپس به طور متوسط 20 سال پیگیری شده اند. محققان بررسی کرده اند که مقدار نوشیدن شیر چه ارتباطی با شکستگی یا مرگ در طول دوره ی پیگیری آن ها داشته است.

در زنان، مصرف بیش از 200 گرم شیر روزانه ( کمتر از یک لیوان ) با افزایش خطر مرگ در طول پیگیری آن ها ارتباط داشته است، این خطر افزایش مرگ از 21%برای یک تا دو لیوان تا خطر افزایش 93% برای بیشتر از 3 لیوان، متفاوت بوده است.

بیش از یک لیوان در روز نیز به افزایش خطر شکستگی در زنان مرتبط است، ارتباط دقیقی بین مرگ یا شکستگی های اولیه در مردان وجود ندارد با این حال، افرادی که در این مطالعه شرکت کرده اند ممکن است قادر نباشند مقدار شیری را که در روز مصرف می کنند را تخمین بزنند، و ممکن است عوامل مختلفی که بر نتایج تاثیر می گذارد متفاوت باشد.

هم چنین این مطالعه نتیجه بر روی جمعیت سوئدی بوده است، که ممکن است عوامل سلامت و سبک زندگی متمایز یا تاثیرات محیطی متفاوتی داشته باشند و به این معنی است که ممکن است نتایج برای دیگر جمعیت ها قابل استفاده نیست.

به عنوان مثال، شیر در سوئد با ویتامین A غنی می شود( برخلاف بریتانیا) و سطح بالای ویتامینA با افزایش خطر شکستگی در ارتباط است. این یافته بدون شک ارزش تحقیق بیشتری دارند، اما مردم نباید احساس کنند که بر اساس این مطالعه نیاز به نوشیدن شیر کمتری دارند.

مضرات شیر برای بدن

عوارض خوردن بیش از حد شیر برای سلامت استخوان ها

شیر و خطر شکستگی استخوان ها:

تحقیق مختلط است. مطالعه جدید منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا، شیر و رابطه آن با شکستگی های استخوانی، مرگ میر ناشی از هر علتی و مرگ و میرهای قلبی عروقی و سرطان در یک گروه بزرگ از مردان و زنان سوئدی را بررسی می کند.

بر خلاف آنچه انتظار می رود، در میان زنان میان سال و سال خورده، هر لیوان اضافی شیر روزانه با 9 درصد خطر افزایش شکستگی مفصل ران و 15 درصد افزایش خطر مرگ به هر دلیلی همراه است. یک لیوان شیر اضافی با 15 درصد افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی نیز همراه بوده است.

در میان مردان، رابطه ای بین میزان شیر نرمال و خطر شکستگی وجود ندارد، محققان یک افزایش جزئی ( 3 درصدی) مرگ و میر از هر علتی برای هر لیوان شیر بیشتری که مردان مصرف کرده اند را مشاهده کرده اند. جالب توجه است که مصرف بیشتر از سایر محصولات لبنی _ یعنی پنیر و ماست_ با کاهش خطر مرگ و میر و شکستگی استخوان در زنان همراه بوده است.

این مطالعه یک مطالعه مشاهداتی بود، یعنی به این معنی طراحی نشده که اثبات کند نوشیدن شیر بیشتر باعث افزایش خطر مرگ ، شکستگی یا بیماری های قلبی می شود. دو تجزیه و تحلیل قبلی که نتایج مطالعات مشاهداتی چندگانه مانند یکی از چندین کشور را با هم جمع کرد، متوجه نشدند که نوشیدن شیر بیشتر خطر شکستگی را افزایش می دهد. آن ها هم چنین متوجه نشدند که مصرف شیر بیشتر در باعث مقابله با شکستگی می شود.

نویسندگان این مطالعه در هنگام تفسیر این یافته ها اعلام کردند که احتیاط لازم است و تاکید کردند که قبل از هر گونه تغییر در توصیه های رژیم غذایی، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

محققان هم چنین اظهار داشتند که نتایج ممکن است به عنوان علیت معکوس شناخته شده باشد، زنانی که بیشترین میزان شیر را می نوشند، ممکن است مصرف خود را افزایش دهند، زیرا پزشکانشان گفته اند که تراکم کم استخوان یا خطر ابتلا به پوکی استخوان دارند و در نتیجه در خطر شکستگی استخوان هستند.

شیر برای استخوان

پیشگیری از شکستگی استخوان با نخوردن شیر

خوب خوردن برای داشتن استخوان های قوی:

اگر شما به طور منظم شیر گاو مصرف کنید و از آن لذت می برید، نیازی نیست که عادت های روزانه خود را بر اساس نتایج این مطالعه تغییر دهید. اما به شیر برای داشتن استخوان های خوب به تنهایی تکیه نکنید.

دریافت کلسیم کافی قطعا اهمیت دارد، اما بیش از حد برروی اهمیت این ماده غذایی برای سلامت استخوان تاکید شده است و باقی ویتامین ها و مواد معدنی که نقش مهمی در سلامت اسکلت بدنی دارند، نادیده گرفته شده اند.

همانند سایر بیماری های مزمن دیگر، شما باید به تصویر کلی رژیم غذایی خود نگاه کنید. خوردن سبزیجات بیشتر تنها گام برای کاهش خطر ابتلا سرطان نیست.

افزایش مصرف فیبر به تنهایی، بدون تغییرات سالم دیگر،رویکرد مطلوبی برای پیشگیری از بیماری های قلبی نیست. و نوشیدن شیر برنامه رژیم غذایی جامعی برای جلوگیری از پوکی استخوان نیست.

علاوه بر دریافت کلسیم کافی،این که یک رژیم غذایی متنوع که در آن کل مواد غذایی گیاهی کامل است داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای داشتن استخوان های سالم را دریافت می کنید به اندازه کافی مهم است.

مضرات زیاد خوردن شیر

مصرف شیر به اندازه کافی برای سلامت استخوان ها

برای داشتن اسکلت سالم و سلامت استخوان ها این استراتژی ها را دنبال کنید:

  • اگر غذاهای لبنی مصرف می کنید، سعی کنید ترکیبی از غذاهای مبتنی بر لبنیات استفاده کنید. همان طور که در مطالعه جدید سوئدی پیشنهاد شده است ، ماست (با کمترین شیرینی) و پنیر (در مقادیر کوچک) ممکن است تاثیر متفاوتی روی سلامتی بدن نسبت به شیر داشته باشند.
  • به جای خوردن سه لیوان شیر در روز، از یک ماست در صبحانه یا یک تکه پنیر و بعضی از میوه ها به عنوان یک میان وعده نیمروزی استفاده کنید. غذاهای "جامد" لبنی نیز ممکن است بیشتر از شیر مایع به سیر شدن شما کمک کنند.
  • اگر شما غذاهای لبنی نمی خورید، خوردن انواع غذاهای گیاهی حاوی کلسیم برایتان ضروری است. این محصولات شامل کلم برگ سبز، کلم پیچ، شلغم سبز، سویا، نوعی کلم برگ چینی، کلم بروکلی و خمیر سویا تهیه شده با کلسیم، لوبیا، بادام هستند. و اگر دوست دارید غذاهای کلسیم دار شده (شیر بادام) را انتخاب کنید.
  • مقدار زیادی سبزیجات ( شامل سبزیحات برگ سبز) ، میوه ها، دانه های کامل و پروتین های گیاهی (از جمله لوبیا ، عدس و آجیل) بخورید. این غذاها حاوی پتاسیم، منیزیم، ویتامین کا و ویتامین سی هستند، مواد مغذی که مانند کلسیم برای حفظ ساختار استخوانی خوب مهم هستند.
  • غذاهای بسته بندی شده و پردازش شده، که معمولا در ویتامین ها و مواد معدنی ذکر شده فقیر هستند، و اغلب حاوی مقدار زیادی نمک ( سدیم ) هستند را محدود کنید. یک رژیم غذایی با نمک زیاد می تواند کلسیم و پوکی استخوان را در طول زمان افرایش دهد.
  • در صورت لزوم با پزشک خود در مورد آزمایش ویتامین D خود و مصرف مکمل های ویتامین D صحبت کنید. ویتامین D یکی دیگر از مواد مغذی حیاتی برای سلامت استخوان است، گرفتن آن از غذا به اندازه کافی دشوار است.
  • مکمل کلسیم مصرف نکنید، مگر این که رژیم غذایی خود را با پزشک متخصص تغذیه بررسی کرده و نیاز روزانه کلسیم خود را تعیین کرده باشید.
  • کلسیم بیش از حد، ممکن است خطر سنگ کلیه و حتی مشکلات قلبی را افزایش دهد و همانند سایر مواد مغذی بهتر است که قرص کلسیم همیشه قبل از غذا مصرف شود.

 

شیر موجب شکستگی استخوان و مرگ زودرس می شود ؟!

3.856
این مطلب مفید بود ؟4313
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : health.clevelandclinic / nhs / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی