شب یلدا امسال
شب یلدا بلندترین شب سال است و در این شب فصل زمستان نیز آغاز می شود. اما آیا می دانید شب یلدا امسال چقدر طولانی تر است و در چه روزیست؟

طولانی ترین شب سال چند دقیقه بیشتر است؟

ایرانیان از گذشته تا کنون در اوقات مختلف سال آیین و رسوم مختلفی را برگزار می کنند که اکثر آنها با پدیده های طبیعی در پیوند هستند بنابراین بر مبنای تقویم خورشیدی مشخص می شدند. در ایران قدیم هر روز ماه نام به خصوصی داشت و یک روز از ماه همنام خود ماه بود که در این روز جشنی به همین مناسبت برگزار می شد بنابراین ایرانیان باستان جشن های ماهیانه داشتند.

** مدت زمان شب یلدا در تهران 14 ساعت و 15 دقیقه و 53 ثانیه است و در شهرهای دیگر ایران هم به میزان مختلف، کمتر و بیشتر است. این شب نسبت به شب قبل و بعدش تنها چند ثانیه بیشتر است و همین چند ثانیه آن را صاحب این عنوان کرده است.

آنها علاوه بر این جشنهای ماهیانه، در سال 12 روز، 19 فروردین، 13 اردیبهشت، 6 خرداد، 13 تیرماه، 17 مرداد، 4 شهریور، 16 مهر، 10 آبان، 9 آذر، 8 و 15 و 23 دی، 2 بهمن و 5 اسفند را جشن میگرفتند. آیین هایی دیگری نیز در طول سال برگزار می شد که یکی از این آیین ها شب یلدا است.

شب یلدا امسال

شب یلدا در ایران باستان

دی یا دتوشو که به معنی دادار و آفریدگار است و به جای واژه اهورامزدا در نامه های اوستایی به کار رفته است. روزهای هشتم و پانزدهم و بیست و سوم هر ماه به نام دی نام گذاری شده که برای تشخیص آنها هر یک را به نام روز بعدش می خوانند.« اورمزد، دی به آذر، دی به مهر، دی به دین »بنابراین در ماه دی چهار روز به نام خدا نامیده و در ماه دی چهار بار جشن دیگان برگزار می شود.

نخستین جشن دیگان در ماه دی، روز اول دی و شب پیش آن بزرگترین شب سال است که ایرانیان آن را شب چله یا یلدا می نامند. در این شب همه افراد دور هم جمع می شوند و خوراکی ها و میوه هایی مانند انار و هندوانه و خربزه و سیب و به و انگور و آجیل و شیرنی و ... می خوردند و با شادی شب اورمزد و دی ماه (شب چله) را می گذرانند.

ایرانیان گاه شب یلدا را تا دمیدن خورشید در دامنهٔ کوه های البرز می گذراندند و برخی در مهرابه ها (نیایشگاه های پیروان آیین مهر) به نیایش مشغول می شدند و که دعای شکرانه نعمت به نام «نی ید» می خواندند تا بر اهریمن پیروز شوند. آنها روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان می نامیدند و در این روز که تعطیلی بود، استراحت می کردند.

قدمت یلدا

قدمت شب یلدا

پیشینه یلدا به زمانهای بسیار گذشته برمیگردد و قدمت آن بر اساس گفته های برخی از باستان شناسان و بر اساس کشفیات باستان شناسی به هفت هزار سال پیش بر می گردد اما آنچه به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است به 500 سال پیش از میلاد و به زمان داریوش یکم بر می گردد.

شب یلدا در سال 1401 چه روزی است؟

همانطور که می‌دانید و در نمناک گفته ایم جشن باستانی شب یلدا هر ساله با اتمام فصل پاییز و آغاز زمستان همراه است و مردم شب سی ام آذر را در کنار هم می گذرانند. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می شود.

شب یلدا 1400

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی مصادف است با:چهارشنبه 30 آذر ماه 1401

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی مصادف است با:wednesday, 21 December 2022 

تاریخ دقیق شب یلدا به قمری

تاریخ دقیق شب یلدا به قمری مصادف است با:  26 جمادی الاولی 1444 

تفاوت شب یلدا با شب های دیگر از نظر زمانی

طولانی ترین شب سال به این معنا نیست که طول این شب نسبت به شب های دیگر خیلی بلندتر است بلکه گاهی این طولانی بودن به کمتر از یک دقیقه می رسد. طول شب یلدا در مناطق مختلف ایران به علت تفاوت در غروب و طلوع خورشید متفاوت است. غروب خورشید در روز سی ام آذر ساعت 55:16 دقیقه است و طلوع خورشید در اول دی 11 :7 می باشد.

شب یلدا 1400

علت طولانی تر بودن شب یلدا چیست؟

یکی از اتفاقاتی است که انسان هر روز با آن مواجه کوتاه و بلند شدن شب های سال است. ایرانی ها از بسیار قدیم با علم نجوم آشنا بوده اند و با تقسیمات زمان و تفاوت طول شبانه روز و زوایای بین مدارات آشنا بوده و آن را در محاسبات خود لحاظ می کردند.

در اول تیرماه(انقلاب تابستانی) خورشید از شمال شرقی ترین حالت ممکن طلوع کرده و در شمال غربی ترین حالت ممکن غروب می کند. بعد از آن خورشید کم‌کم به استوای آسمان نزدیک تر می شود تا در اول مهرماه به اعتدال پاییزی برسد و روی استوای آسمان قرار بگیرد.

بعد از اعتدال پاییزی خورشید به سمت جنوب استوای آسمان می رود که برای ساکنان نیمکره شمالی طول روزها کم می شود و خورشید زمان کمتری در آسمان حضور دارد زیرا محل طلوع خورشید هر روز بیشتر به سمت جنوب منحرف می شود که این وضعیت در اول دی ماه به اوج خود می رسد و به آن انقلاب زمستانی می گویند.

در این حالت خورشید در جنوبی ترین نقطه شرق طلوع کرده و در جنوبی ترین نقطه غرب غروب می کند بنابراین طول روز به کمترین مقدار خود می رسد. از آنجایی که خورشید کوتاه ترین مسیر ممکن را طی می کند، در شب انقلاب زمستانی (شب یلدا) طول شب به بیشترین مقدار خود می رسد زیرا مدار حرکت زمین با دایره البروج 23/5 درجه اختلاف دارد و در نقطه انقلاب زمستانی زمین به پایین ترین حد خود و بیشترین اختلاف 23/5 – درجه با مدار دایره البروج می رسد.

تاریخ، روز، ساعت و طول شب یلدای امسال - 1401

3.3404
این مطلب مفید بود ؟265139
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : شب یلدا
وبگردی