ظروف مسی
نظرات و توصیه های متعدد و گاهی متفاوت در رابطه با استفاده از ظروف مسی در آشپزی ارائه شده است. برخی طبخ غذا در این جنس ظروف را منع کرده اند اما گروهی معتقدند که بهترین ظروف برای پخت غذا ظروف مسی است.

ظروف مسی استفاده کنیم یا نه؟

قابلمه هایی از جنس تفلون ، استیل ، چدن و .. در بازار بیشترین خریداران را دارند در حالی که خانواده ها کمتر به سراغ استفاده از ظروف مسی می روند. شاید به دلیل نا آگاهی از فواید ظروف مسی و یا داشتن باورهای غلط درباره مضرات ظروف مسی باشد. در این مطلب به برخی از خواص ظروف مسی برای سلامتی بدن اشاره خواهیم کرد تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

 رئیس جامعه گران طب ایرانی استفاده از ظروف تفلون و غیر مس را یک اقدام بیوتروریسم (بیوتروریسمBioterrorism تروریسمی شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک است. این عوامل٬ باکتری ها٬ ویروس ها یا سموم اند که ممکن است به شکل طبیعی شان یا به فرم دستکاری شده انسان باشند. این روش در جنگ ها استفاده می شود.) در کشور دانست و گفت:در رابطه با ظروف آشپزیاعتقاد داریم که مسئله بیوتروریسم در کار است و در روند خط مسائل بیوتروریستی ظروف مردم را به گونه ای ترسیم می کنند که مردم از ظروف مسی استفاده نکنند و با ورود بیماری های مختلف در بدن بواسطه استفاده از ظروف غیر مسی، دارو های مختلف شیمیایی را به مردم به فروش برسانند.

مؤلف کتاب بیوتروریسم ادامه داد:در ظروف مسی یکسری ریز مغزی هایی وجود دارد که این عناصر مغذی مورد نیاز بدن است، بنابراین ظروف مسی دارای عناصری در خود است که نه تنها برای بدن ضرر ندارد بلکه دارای خاصیت هم است.

ظروف مسی

نکاتی درباره فواید ظروف مسی برای سلامتی بدن

ظروف مسی بهترند یا تفلون؟

رئیس جامعه گران طب ایرانی، خوشمزگی غذا و سلامت بدن را دو محور اصلی استفاده از ظروف مسی دانست و افزود:ظرف مسی، چدن، سفال، سنگی، روحی و برنجی از جمله ظروف قابل استفاده و بی ضرر برای بدن است که سبب خوشمزگی و لذیذ شدن غذا می شود و مواد غذایی با این ظروف ترکیب نمی شوند و در نتیجه ایجاد کسالت و بیماری در بدن به وجود نمی آید؛ در مقابل ظروفی که تفلون هستند و دارای برچسب نیستند نباید مورد استفاده قرار گیرند.

معاون فرهنگی مرکز غذای سالم، به ارتباط بین زانو درد و استفاده نکردن از ظروف مسی اشاره کرد و گفت:اگر ظروفی که استفاده می کنید دارای مس نباشد یقیناً دچار درد به خصوص در ناحیه زانو می شوید و امروزه افزایش بیماران مبتلایان به درد زانو در جامعه با ظروفی که استفاده می کنند بی ارتباط نیست؛ مس و روی از جمله عناصر ریز مغذی هستند که بیشترین کاربرد آن ها در مفاصل زانو است که با نبودشان زانو دچار مشکل و درد می شود.

این متخصص بیولوژی، فرهنگ سازی در استفاده از ظروف مسی برای پیشگیری از سرطان و مشکلات گوارشی در افراد را بسیار مهم و ضروری برشمرد و افزود:افراد مرفه جامعه به دلیل علمی که مرتبط با مسائل سلامت است و حتی خود اروپائیان از ظروف مسی به آن صورت استفاده نمی کنند زیرا متاسفانه برخی از مردم ما استفاده از ظروف مسی را بی کلاسی می دانند و با استفاده از ظروفی که آلاینده های شیمیایی دارد عامل بسیاری از بیماری ها به خصوص مشکلات گوارشی و سرطان در بدن خود می شوند که این موضوع نیازمند فرهنگ سازی از سوی رسانه های عمومی است.

ظروف مسی ، استفاده از ظروف مسی بهتر است یا تفلون؟

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ویرلن /ن
برچسب : ظروف مسی
وبگردی