عباس کیارستمی

چرا بدن عباس کیارستمی مومیایی شد؟

تاریخ انتشار : 12 خرداد 1396کد مطلب : 50470زمان مطالعه : 3 دقیقه
علت مرگ عباس کیارستمی کارگردان بزرگ سینما و تلویزیون که برای درمان به کشور فرانسه رفته بود بارها و بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حالا موضوع مومیایی شدن اوست که تبدیل به سوال شده.

علت مومیایی کردن بدن عباس کیارستمی چه بود؟

عباس کیارستمی کا سال گذشته در پس یک معمای بحث برانگیز درگذشت جسدش برای انتقال به فرودگاه به صورت مومیایی تحویل داده شد. کیارستمی یک هفته پس از سفر به فرانسه برای درمان در اثر آمبولی و سکته مغزی درگذشت. خانواده اش می گویند، کیارستمی برای انجام یک عمل غیراورژانسی و درواقع درمان پولیپ روده در ایران تحت عمل جراحی قرار گرفته اما درمان نامناسب مشکلات جدیدی برای او ایجاد کرده که منجر به مرگ زودهنگامش شده است. این درحالی است که دکتر رضا پایدار، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید، جراحی کیارستمی برای جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی بوده است. 

مومیایی شدن بدن عباس کیارستمی برای رعایت قوانین

330 روز قبل و در روز 18 تیر سال 95 پیکر عباس کیارستمی پس از انتقال از فرانسه در ساعت 22 وارد محوطه ویژه فرودگاه امام شد، که در آن مراسم بدرقه و ادای احترام، مسئولان و هنرمندانی همچون حجت الله ایوبی، اصغر فرهادی، آتیلا پسیانی، همایون اسعدیان، رضا میرکریمی، شهاب حسینی و ... نیز حضور داشتند.

عباس کیارستمی

هنرمندان در فرودگاه بعد از تحویل جسد عباس کیارستمی 

حال در هفته ای که گذشت علیرضا زالی - رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره علت نهایی مرگ «عباس کیارستمی» با ارائه توضیحاتی عنوان کرد:علت اصلی مرگ این هنرمند ایرانی در فرانسه، خونریزی حاد تحت پرده مغزی به دلیل تزریق داروی هپارین با دوز بالا بود، به طوریکه روزانه 24 هزار واحد هپارین به وی تزریق شده است.
همچنین رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در توضیحات خود گلایه های متعددی از عدم همکاری کشور فرانسه نیز داشت، از جمله اینکه «زالی» عنوان کرد:مهم ترین تعجب ما این بود که چطور کشور پیشرفته ای به مانند فرانسه، پیکر مرحوم کیارستمی را بدون کالبدشکافی و تعیین علت مرگ؛ وکیوم شده به ایران اعزام کرده است.

در این رابطه محمود خدادوست - مشاور وزیر بهداشت درباره علت وکیوم بودن انتقال پیکر مرحوم کیارستمی که یکی از دلایل اینگونه انتقال ها، مومیایی کردن پیکر مرحوم کیارستمی بود، به تسنیم توضیح داد:قانون شرکت های هواپیمایی و ایرلاین های دنیا و متعاقباً هواپیمایی ایران این است که اگر بخواهند جسدی را از مسیر هوایی منتقل کنند برای اینکه جسد دچار فساد نشود، باید حتماً به روشی که به آن اصطلاحاً مومیایی می گویند، درآید؛ به این صورت که تمام خون بدن تخلیه و به جای آن ماده فرمالین تزریق می کنند.
وی ادامه داد:در زمینه مومیایی کردن افرادی که قرار است جسد آنها از مسیر ایرلاین ها به صورت هوایی منتقل شود در روشی دیگر، امعا و احشا بدن متوفی خارج و به جای آن فرمالین ریخته می شود، برای اینکه جسد دچار تعفن و فساد نشود.
مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا چنین اجسادی که مومیایی می شوند امکان کالبد شکافی وجود دارد، توضیح داد:خیر، وقتی بدنی اینچنین مومیایی شود دیگر امکان کالبد شکافی وجود ندارد.
خدادوست در نهایت خاطرنشان کرد:بنابراین مومیایی کردن اجساد برای انتقال از مسیر هوایی، قانون حمل جنازه با هواپیما و منشاء گرفته از ﻣﻘﺮرات بین المللی در مسیرهای هوایی است و حتی اگر اجسادی بخواهد از مسیر هوایی داخلی نیز منتقل شود باید این کار صورت پذیرد.

چرا بدن عباس کیارستمی مومیایی شد؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
برگرفته از کارگر آنلاین /ن
وبگردی