قدیمی ترین لباس
کشف قدیمی ترین لباس دنیا در مصر باستان با قدمتی 5 هزار ساله دانشمندان را شگفت زده کرد ، ترخان لباسی که احتمالا تا زانوی فرد را می پوشانده.

قدیمی ترین لباس از یک مقبره مصری کشف شد

سرزمین پر رمز و راز مصر بازهم نام خود را برای ثبت یک ترین دیگر سر زبان ها انداخت ، یافت لباسی از مقبره ای قدیمی دانشمندان را به قدیمی ترین لباس زنانه جهان رساند. بر اساس گفته دانشمندان قدیمی ترین لباس پارچه ای دنیا «ترخان» نام دارد و احتمالا تا زانوی فرد را می پوشانده است. 

قدیمی ترین لباس زنانه با قدمتی 5000 ساله

دانشمندان با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیوکربن قدمت لباسی که حدود 65 سال قبل در مصر کشف شده را تائید کرده اند. این لباس با بیشتر از 5 هزار سال قدمت اکنون به عنوان قدیمی ترین لباس دوخته شده با منسوجات در جهان شناخته می شود. قدیمی ترین لباس پارچه ای دنیا «ترخان» نام دارد و احتمالا تا زانوی فرد را می پوشانده است. دانشمندان معتقدند که این لباس از 5100 تا 5500 سال قدمت دارد. «ترخان» 65 سال قبل در یک مقبره در مصر کشف شد اما اکنون با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیو کربن قدمت آن مورد تائید قرار گرفته است.  این جامه،قدیمی ترین لباس جهان به حساب می آید که با پارچه ای بافته شده توسط انسانها دوخته شده است. پیش از این لباس هایی قدیمی مثلا از پوست حیوانات دیده شده اما تولید پارچه مرحله مهمی در زندگی بشر به حساب می آید. انسانها در زمانی فرا گرفتند که از پنبه الیاف،سپس نخ و درنهایت پارچه تولید کنند.

قدیمی ترین لباس

عکس قدیمی ترین لباس زنانه جهان

مشخصات و جزئیات طرح ترخان ، قدیمی ترین لباس دنیا

ترخان به نظر یک لباس زنانه است که آستین برای آن طراحی شده و یقه به شکل 7دارد. باقی مانده بقایای لباسی پارچه ای پس از 5 هزار سال خودش یکی از عجایب است.  تاریخ گذاری رادیوکربن یکی از روش های تاریخ گذاری رادیومتریک در باستان شناسی است که در آن ایزوتوپ کربن-14 که یکی از ایزوتوپهای رادیواکتیو کربن با نیمه عمر حدود 5730 سال می باشد مورد بررسی قرار می گیرد.

ترخان قدیمی ترین لباس زنانه دنیا + عکس

513
این مطلب مفید بود ؟130
برگرفته از خبرآنلاین/ن
وبگردی