بلوغ دیررس
بلوغ دیررس در پسران با علائمی مانند کوتاهی قد و کوچک بودن اندازه آلت تناسلی همراه است که با یک تست فیزیکی به راحتی قابل تشخیص است.

بلوغ دیر رس در پسران را چطور تعریف می کنند؟ 

پسران می توانند در گستره وسیعی از سنین بلوغ را آغاز کنند و 95 درصد از آنها بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند بنابراین بلوغ دیررس زمانی است که فرد به 14 سالگی رسیده اما هنوز بلوغ را تجربه نکرده . اولین نشانه بلوغ در پسران بزرگ شدن بیضه و پس از آن آلت تناسلی و رشد مو است.

بلوغ زمانی اتفاق می افتد که هیپوفیز شروع به ترشح دو هورمون، هورمون لوتینیزینگ که LHگفته می شود و هورمون تحریک کننده فولیکول که باعث رشد بیضه و تولید هورمون مردانه تستسترون می شود. جهش رشد معمولا یک سال یا پس از شروع بزرگ شدن اندام های جنسی از 15 سالگی است.

بلوغ دیررس 

سن بلوغ دیررس در پسران و علت آن

چه چیزی باعث تاخیر بلوغ در پسران می شود؟ 

تا به حال شایع ترین علت بلوغ را دانسته اند constitutional delayed puberty. این پسرها به طور کلی سالم هستند و اگر زمان کافی داده شود، در نهایت به بلوغ خواهند رسید .در حدود دو سوم از موارد، تاخیر در بلوغ از یک یا هر دو والدین به ارث می رسد.

اگر مادر او دوران بلوغ را بعد از سن 14 سالگی تجربه کرده باشد ممکن است بلوغ دیر رس داشته و پدر ممکن است بلوغ دیر رس داشته اگر (بعد از 16 سالگی)یا پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان جهش ناگهانی شده است. پسران با بیماری های مزمن نظیر بیماری التهاب روده ، بیماری سلول داسی شکل، یا فیبروز کیستی اغلب دیر به بلوغ می رسند.

چنانچه در این بخش از نمناک شرح خواهیم داد به طور کلی بلوغ دیررس در خانواده ارثی است و به گفته ی متخصصان احتمال دارد والدین، عمو، خاله، خواهرها یا برادرهای فرد نیز به این مسئله دچار باشند. این مسئله تاخیر سرشتی (دیر شکوفا) نامیده می شود و معمولاً برای رفع آن لازم به هیچ درمانی نیست چراکه این نوجوانان با گذشت زمان به طور طبیعی رشد میکنند، اما کمی دیرتر از همسالانشان.

تاخیر در بلوغ 

آیا بلوغ دیررس ارثی است؟

بلوغ دیررس در پسران به چه علت است؟

تعداد کمی از پسرانی که تاخیر در بلوغ دارند کمبود همیشگی هورمون های بلوغ FSH، LH دارند، مشکلی که ما آن را IGDمی نامیم این معمولا مشکلی است که از بدو تولد دارند و این پسران معمولا با آلت تناسلی کوچک تر از حد طبیعی به دنیا می آیند. 

دیگر هورمون های هیپوفیز در این شرایط معمولا رشد طبیعی دارند . عدم بلوغ در سن 17 سالگی، یکی از نشانه هایIGD است که ممکن است پسر داشته باشد. سرنخ دیگر این است که برخی از پسران مبتلا نیز حس بویایی ضعیفی دارند، وضعیتی که به سندرم کالمن گفته می شود. در نهایت تعداد کمی از پسران با رسیدن به سن بلوغ دچار مشکل می شوند.

سندرم کالمن 

مهم ترین علل بلوغ دیررس در پسران

بلوغ دیررس و کوچک بودن آلت تناسلی پسران

از آنجایی که تشخیص اندازه اندام تناسلی با یک تست فیزیکی آسان است، اما کوچک بودن آلت تناسلی چندین علل دارد، از جمله جراحی و یا درمان های سرطان، که باعث آسیب آلت تناسلی می شود. برخی شرایط پزشکی یا درمان های پزشکی می تواند منجر به هیپوگنادیسم شود: 

بلوغ دیررس و کوتاهی قد 

بیماری هایی که منجر به بلوغ دیررس می شوند

علائم و نشانه های تاخیر بلوغ در پسران چه هستند؟ 

کلید این است که آلت تناسلی و بیضه تا سن 14 سالگی بزرگ تر نمی شوند که به راحتی تست فیزیکی شوند. معمولا، بیضه ها شروع به رشد کرده اند اما آلت تناسلی هنوز کوچک است، که نشان می دهد دیگر علایم بلوغ در 6 تا 12 ماه آینده ظاهر خواهند شد.

اکثر این پسران در مقایسه با همسالان خود کوتاه هستند، به دلیل اینکه رشد ناگهانی آن ها به تاخیر افتاده است، آن ها معمولا در سن 18 سالگی به پسران دیگر می رسند و در گستره طبیعی به اندازه بزرگسالان قد دارند. در پسربچه مبتلا به بلوغ دیررس، تغییرات جنسی ثانویه اتفاق نمی افتد و به وضوح از همسالان و همکلاسی های خود عقب می ماند.

چرا به بلوغ نمیرسم 

بلوغ دیررس پسران چه علائمی دارد؟

چگونه بلوغ دیر رس تشخیص داده می شود؟ 

گاهی اوقات فقط امتحان فیزیکی کافی است، اما بسیاری از پزشکان برای تایید آنچه که مظنون هستند آزمایش های مربوط به تستوسترونFSH ، LHرا تجویز می کنند زمانی که سطح بلوغ زودرس معمولا بالاتر است. میزان تستوسترون بدن 800 ng/dL تا 250 درصد افزایش یافته است اما اکثر پسران مبتلا به بلوغ دیر رس میزان تستوسترون را کم تر از 40 دارند.

اشعه ایکس از دست و مچ برای تعیین سن استخوان اغلب به پیش بینی قد بزرگسالان کمک می کند و معمولا حداقل 2 سال قبل سن زمانی است به این معنی است که زمان بیشتری برای رشد باقی می ماند.

رشد قد در بلوغ دیررس 

نحوه شناسایی بلوغ دیررس در پسران نوجوان

تاخیر بلوغ در پسران چگونه درمان می شود؟ 

برای رسیدن به بلوغ، مشکل با انتظار و اطمینان حل خواهد شد و در واقع درمان بلوغ دیررس سرشتی معمولا لازم نیست و اگر نیاز شد بر حسب تشخیص پزشک یک دوره درمان جایگزین با داروهای مناسب انجام می شود. با این حال، پسران با بلوغ دیر رس اغلب برای شروع رشد بی تاب هستند و نمی خواهند 6 تا 18 ماه دیگر منتظر بمانند تا رشد به طور طبیعی آغاز شود.

اغلب به شکل تزریق ماهانه به مدت چند ماه درمان می شوند؛ پزشکان مختلف از دوزهای مختلف و تعداد تزریق های متفاوتی استفاده می کنند.پس از تزریق فرد، معمولا افزایش بسیار خوبی در قد و وزن و همچنین رشد مو وآلت تناسلی دارد بلوغ در بیشتر موارد، بدون درمان اتفاق می افتد. مطالعات نشان می دهد که یک دوره کوتاه از تستوسترون هیچ تاثیری در قد نوجوان ندارد اما به پسران این امکان را می دهد که سریع تر به آنجا برسند.

 

نشانه های بلوغ دیررس در پسران و راههای درمان آن

4261
این مطلب مفید بود ؟21150
منبع : medlineplus / healthychildren / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : دوران بلوغ
وبگردی