نمناک فرهنگ و هنرموسیقی آلبوم جدید “مرتضی پاشایی” اسمش عشقه
مرتضی پاشایی ، آلبوم جدید مرتضی پاشایی
آخرین آلبوم مرتضی پاشایی با عنوان اسمش عشقه با تیراژ بالا منتشر شد، در ادامه جزییات آلبروم جدید “مرتضی پاشایی” را ملاحظه نمایید.
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1394

آلبوم اسمش عشقه مرحوم مرتضی پاشایی

آخرین آلبوم مرحوم مرتضی پاشایی با نام اسمش عشقه که تمام ترانه های آن را مهرزاد امیرخانی سروده و تمامی ملودی ها به جز یک قطعه توسط خود مرتضی ساخته شده است. یک قطعه را نیز میلاد ترابی آهنگسازی و تنظیم کرده است. معین راهبر (7 قطعه)، کوشان حداد (2 قطعه)، انوشیروان تربتی نژاد (2 قطعه) و مهران عباسی (یک قطعه) را تنظیم کرده اند و میلاد ترابی علاوه بر تنظیم و آهنگسازی یک قطعه، قطعه ی اسمش عشقه را ریمیکس کرده است. همچنین یک ریمیکس از آثار خاطره انگیز مرتضی توسط محمد فلاحی انجام شده و در آلبوم قرار گرفته است. این آلبوم در دو نسخه ی ولتی و دی جی پک عرضه شده است.

مرتضی پاشایی

آلبوم جدید مرتضی پاشایی

نسخه ی ولتی شامل 11 قطعه و نسخه ی دیجی پک شامل 15 قطعه است و چهار قطعه ی عصر پاییزی، نگران منی، ادعا و ریمیکس در آن گنجانده شده اند. در نسخه «دی جی پک» این آلبوم دفترچه یادگاری های چهره های موسیقی و تعدادی از هنرمندان گنجانده شده است که آنها یادگاری هایی را با دست خط خودشان برای مرتضی پاشایی نوشته اند.

رامین بصیرت نیا (مدیر بخش موسیقی شرکت پخش دنیای هنر) در روز انتشار این آلبوم  گفت:«پروسه انتشار این آلبوم مشکلات پیچیده و زیادی را به خود دید و امروز شاهد پخش آن در بازار موسیقی کشور هستیم. همه این مراحل با سعی و تلاش خانواده پاشایی، مهدی کرد، مهرزاد امیرخانی و همه همکاران و اهالی موسیقی شکل گرفت ولی من تشکر ویژه ام را از یک نفر دارم که با بزرگواری تمام، یکی از اصلی ترین ارکان حل مشکلات این آلبوم بود و آن فرد کسی نیست جزآقای «محمد جلیل چور».

ایشان با بزرگواری تمام، اصلی ترین فردی بودند که باعث شدند مشکلات این آلبوم حل شود و امروز شاهد آن باشیم که دوستداران مرتضی این اثر را در اختیار داشته باشند. محمد جلیل پور به ما بزرگ بودن و منش مردانه را یاد داد و از ایشان بابت همه چیز ممنونم.»

«حامد طاهری» (رهبر ارکستر سابق ارکستر مرتضی پاشایی) در روز انتشار آلبوم این خواننده قطعه ای را برای انتشار در اختیار سایت «موسیقی ما» گذاشت و درباره این قطعه که «یکی بود، یکی هست» نام دارد گفت:« فکر تنظیم یک قطعه این مدلی (ترکیب چند قطعه) برای آلبوم دوم مرتضی پاشایی، از استارت آلبوم دوم شروع شد. مرتضی به من گفت چند قطعه از آلبوم اول را با تنظیم ارکسترال برایش آماده کنم که در آلبوم دوم به عنوان یادگاری از بهترین کنسرتهای ایران ، قرار بگیرد.

 به همین منظور یک تنظیم ابتدایی از کارها آماده کردم و به خانه مرتضی رفتم و مرتضی برای من این قطعات را خواند. اجراهای پشت سر هم و بعد هم بیماری مرتضی مجال تنظیم این کار را از من گرفت تا اینکه آن اتفاق تلخ افتاد و مرتضی ما را تنها گذاشت. از یک ماه قبل تصمیم گرفتم به قولم به مرتضی عمل کنم. دست به کار شدم و به دوستان نزدیکم اطلاع دادم که این پروژه کلید خورده. همه دوستان از این قضیه استقبال کردند و قول همکاری دادند.
مرتضی پاشایی

مرتضی پاشایی

 مهدی کرد عزیز هم از ابتدا در جریان این کار بود. دو هفته تنظیم اولیه کار طول کشید، بعد پروژه را به استودیو بسامد منتقل کردم و مشغول ضبظ سازهای زنده شدم. ایمان احمدزاده دو هفته تمام استودیو را برای این کار آفیش کرد. نوازنده ها تک تک آمدند و کار را ضبط کردیم.

 محمد شعبانی پرکاشن، فرشید ادهمی گیتار، محسن حسن نیا ساکسوفون، رامین براتی ترومبون، رضا آذرنجات ترومپت، آرین قیطاسی ساکسوفون و مجتبی اسدپور کیبورد این قطعه را زدند. خودم هم باس و پیانوی کار را زدم. حدود یک هفته هم میکس این کار طول کشید که ایمان احمدزاده زحمتش را کشید. تنظیم این قطعه بر اساس تنظیم ارکستر انجام شده که برای مرتضی انجام دادم و مشابه کنسرتهای مرتضی بگوش میرسد.»

* یکی هست
مرتضی پاشایی حالا و پس از گل کردن قطعه ناصر حجازی، مورد توجه قرار گرفته است و بواسطه محبوبیتی که «تو رفتی» برایش به ارمغان آورده، آرام آرام بقیه کارهایش هم که در اینترنت هست، شنیده می شوند. او آرام آرام در حال کشف شدن از سوی مخاطب موسیقی است و عاشقانه هایش هر روز بیشتر از دیروز در حال شنیده شدن است. حالا وقتش رسیده که نخستین آلبوم پاشایی به بازار بیاید و حالا که قطعه «یکی هست» بعد از «تو رفتی» حسابی شنیده شده، این خواننده با باهوشی تمام اسم آلبوم را «یکی هست» انتخاب می کنند. آلبوم در روز سهشنبه 4 مهر سال 1391 در بازار موسیقی کشور منتشر شد و حالا دیگر مرتضی پاشایی چهره ای محبوب و پرطرفدار است که به واسطه ارتباط های خوب و قوی «مهدی کرد» (مدیر برنامه ها و دوست صمیمی اش) کنسرت های زیادی را در سراسر کشور روی صحنه می برد.

مرتضی پاشایی

جاده یک طرفه پاشایی

* جاده یکطرفه
23 اسفند سال 91 اولین کنسرت رسمی مرتضی پاشایی در تهران برگزار شد تا این خواننده پس از اجراهای فراوان در شهرستان های مختلف سر انجام در تهران هم روی صحنه رفته باشد. به مرور و بعد از انتشار آثار دیگر و البته انتشار قطعه «جاده یکطرفه» هم مزید بر علت شده بود که محبوبیت این خواننده بیشتر و بیشتر شود. ولی اواخر سال 91 بود که خبری کوتاه در فضای مجازی بدون اینکه اسم و مشخصات دقیقی درباره فرد مورد نظر آورده شود، منتشر شد و خبر «سرطان وخیم یک خواننده پاپ» جامعه طرفداران موسیقی را تکان داد.

 خبر با سرعت نور در اینترنت پخش شد تا تبعات آن بیشترو بیشتر شود. روزها گذشتند و خبر رسید که ارکستر مرتضی پاشایی همه با سرهای تراشیده روی صحنه ظاهر شده اند. علی عبدالمالکی و مهرزاد امیرخانی و مهدی کرد هم همه موهای سرشان را از ته زدند تا خبر «بیماری سخت مرتضی پاشایی» و آغاز مراحل شیمی درمانی اش لحظه به لحظه جدی تر شود.

مهدی کرد برای اولین بار در گفتگو با «موسیقی ما» سرانجام حاضر به صحبت کردند درباره این خبر شد و توضیح داد:«متاسفانه چند روزی هست که مرتضی پاشایی به دلیل یک بیماری داخلی در بیمارستان به سر می برند ولی برخی افراد به دلایل نامعلوم در فضای مجازی شایعاتی را منتشر کردند مبنی بر اینکه اوضاع جسمی این خواننده وخیم است. خوشبختانه مرتضی پاشایی در حال حاضر در سلامت کامل است و با یک عمل کوچک داخلی، مشکل حل شده و دیگر خطری ایشان را تهدید نمی کنند و روز پنج شنبه نیز از بیمارستان مرخص خواهد شد.

مرتضی پاشایی مدت ها بود که مشکل زخم معده رنج می برد که دو روز پیش بیماری این خواننده عود پیدا کرد و باعث شد وی زیر تیغ جراحی برود. اما اوضاع به لطف تیم پزشکی حرفه ای و مجرب در کنترل است و هیچ نگرانی ای وجود ندارد.»
 

مرتضی پاشایی

مرتضی پاشایی در بیمارستان


* همه چیز علنی شد

علیرغم همه تکذیب ها، تقریبا همه اصل موضوع را فهمیده بودند و عدم اطلاع رسانی صحیح و سعی در مخفی نگه داشتن اصل اتفاق باعث شده بود شایعه ها هر روز بیشترو بیشتر دامن زده شود. هر روزدر فضای مجازی شاهد شایعات و خبرسازی های مختلفی بودیم تا اینکه اواسط سال 92 بود که مرتضی پاشایی در گفتگویی صراحتا اعلام کرد که فقط به عشق دوستدارانش با بیماری مبارزه می کند. هیچ جزئیاتی از بیماری اش مطرح نکرد ولی همین اظهار نظر باعث علنی شدن مشکلات جسمی این خواننده شد تا التهاب جامعه دوستدارانش بیشتر و بیشتر شود.
تا اینکه مرتضی پاشایی در نخستین اظهار نظر رسمی درباره بیماری اش درگفتگویی که خبرنگار «موسیقی ما» در کرمانشاه با این خواننده انجام داد گفت:« همه آدم ها در زندگی شان دچار برخی اتفاقات و مشکلات می شوند.
 خبر بیماری ام به یک باره به من داده شد، ولی این موضوع آنقدرها هم تلخ و مهم نبود که خیلی ها حتی ماجرای فوت من را هم پیش کشیدند! من آدمی هستم که در هر شرایطی سعی می کنم از زندگی لذت ببرم. هر مشکلی هر چقدر هم که بزرگ و سخت باشد، حل شدن اش دست خود آدم هاست. بین من دچار یک بیماری شده بودم که باید دوران نقاهت اش را پشت سر می گذراندم. تحت نظر بودم و هیچ تغییری در زندگی من رخ نداد. زندگی من طوری است که همیشه سعی دارم آن را به بهترین شکل بگذرانم.

انرژی ای که در این مدت از طرف هوادارانم به سمت ام آمد، باعث شد خیلی روحیه بگیرم. اگر آنها نبودند، باور کنید خودم را می باختم. فقط به عشق هوادارانم مبارزه می کنم. همه چیز هم تحت کنترل است. خدا را شکر می کنم بابت این اتفاق و تغییر که باعث شد از این به بعد حواسم به خودم و و ضعیت سلامتی ام باشد. من تور کنسرت هایم را داشتم و مراحل درمانی ام را در این مدت طی کردم. دکترها هم وقتی می دیدند که تا این حد انرژی دارم، کارشان را بهتر پیش می بردند.
 

مرتضی پاشایی

آخرین آلبوم مرتضی پاشایی


* پرکاری

اجراهای متعدد این خواننده باعث شد در ماه های پایانی زنده این هنرمند، بازار داغ شایعات به راه بیفتدو بسیاری اتفاقات رخ داده درباره پاشایی را نوعی «بازی تبلیغاتی» قلمداد کنند که این خوانند و اطرافیانش از آن برای جلب توجه بیشتر استفاده کرده اند. آنها اعتقاد داشتند خواننده ای که در حال شیمی درمانی است چطورهر هفته در دو شهر کشور هر روزدو سانس اجرا می رود؟ حالا بازی به شکل معکوس خود در آمده بود و خیلی ها در صدد تخریب این خواننده اخبار و گزارش هایی را منتشر می کردند. پاشایی اواسط سال 93 آخرین کنسرتش در خراسان به دلیل فوت آیت الله مهدوی کنی لغو شد و به تهران بازگشت و مستقیم در اتاق vip بیمارستان بهمن بستری شد. دیگر اطرافیان و مدیربرنامه های پاشایی اصراری به مخفی نگهداشتن محل بستری این خواننده نداشتند و ظاهرا اوضاع جدی بود.

 موج دیگری در حال شکل گرفتن بود و حالا ستاره ها هرروز سلفی های جدیدی از روی تخت بیمارستان با مرتضی لاغر و کم رمق را رومی کردند. آنها که شایعه «بازی تبلیغاتی» را رو کرده بودند، قبل از هر کسی خود را به تخت بیمارستان رساندن و از مرتضی حلالیت خواستند. مرتضی ساکت و بی خبر به اتاق آی سی یو رفت تا روزهای ملتهب از راه رسیده باشند. روزهایی که خیلی ها را جان به لب کرد و هزاران نفر را به حوالی بیمارستان بهمن کشاند...

* ابدی شد
ساعت 11 صبح روز جمعه 23 آبان 93 بود که پس از یک هفته ملتهب و پر خبر، مرتضی پاشایی درگذشت. خبر با سرعت نور در رسانه ها بازتاب پیدا کرد و اطراف بیمارستان بهمن تهران شلوغ ترین جای شهر بود. مردم با خواندن دسته جمعی آثار این خواننده آغازگر موجی شدند که به سرعت در فضای مجازی اوج گرفت و به دور افتاده ترین شهرستان های کشور هم رسید. این موج در روز تشییع پیکر این خواننده به اتفاقی کم سابقه و حضور میلیونی ختم شد تا پاشایی در روزی تاریخی، در آرامگاه ابدی اش به خوابی ابدی برود.
 

مرتضی پاشایی

آلبوم جدید مرتضی پاشایی
 

* حاشیه ها و صدای بهشت
گفتگوی عمو و پدر مرتضی پاشایی در حالی که روزهای زیادی از فوت این خواننده نمی گذشت، آغاز جنگی نرم بین خانواده پاشایی و اطرافیان و مدیر برنامه های این خواننده بود :«مرتضی تا وقتی زنده بود قراردادهایش اعتبار دارد. از این پس همه حقوق آثار این خواننده به خانواده اش تعلق دارد.» همین جملات باعث کشمکشی 6 ماهه برای انتشار آخرین آلبوم این خواننده شد. مهرزاد امیرخانی حقوق مادی و معنوی ترانه هایش را واگذار نکرد و مهدی کرد نیز اعلام کرد که آلبوم آخر این خواننده قانونا به او تعلق دارد و می خواهد آنرا به صورت رایگان توزیع کند. همه این حرفو حدیث ها در مقاطع مختلف به بحث های داغ رسانه ها تبدیل شدند. انتشار یا عدم انتشار مستندهای زندگی و فوت پاشایی هم دیگر حاشیه ای بود که با حضور «رضا رشیدپور» بالا گرفت و هنوز هم ادامه دارد.

 اما واسطه گری برخی چهره ها بالاخره باعث شد همه طرفین دعوا بتوانند به تعامل برسند و امروز شاهد انتشار آلبومی باشیم که خواننده ای در تمام سالهای فعالیت هنری اش، تنها و تنها به یک صفت همه از او یاد کرده و می کنند:«نجابت و سر به زیر بودن و البته مظلومیت همیشگی». صفت هایی که باعث شده دوستدران این خواننده لقبی جالب را برای آخرین آلبوم این خواننده انتخاب کنند:« صدایی که از بهشت آمد...»

مرتضی پاشایی ، آخرین آلبوم مرتضی پاشایی

آلبوم جدید “مرتضی پاشایی” اسمش عشقه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 50
برگرفته از موسیقی ما - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 44 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف