آنفولانزا

علائم آنفولانزا و درمان آن

کد مطلب : 10410تعداد نظرات : 34 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
از آنجایی که درمان خاصی برای سرماخوردگی و آنفولانزا وجود ندارد، پیشگیری بهترین سلاح برای مقابله با این عوامل ویروسی است.

تمامی مواردی که باید در مورد علائم آنفولانزا تا درمان بدانید را در ادامه ببینید

 
 
تا به حال بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگی شناسایی شده اند که تعداد آنها هر ساله نیز افزایش می یابد. این ویروس ها همگی سرما دوست هستند و اغلب نیز در مجاری تنفسی به صورت غیرفعال زندگی می کنند. زمانی که زمینه مناسب مثل سرد شدن هوا فراهم شود ویروس ها فعال می شوند.
از آنجایی که درمان خاصی برای سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد، «پیشگیری» بهترین سلاح برای مقابله با این عوامل ویروسی است.شستن دست ها و لمس نکردن صورت، راه های ساده اما مؤثر برای جلوگیری هستند.

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران ای از خانواده Orthomyxoviridae ایجاد می شود. این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران اثر می گذارند. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید نمایان می شود. این بیماری در موارد حاد به خصوص در خردسالان ممکن است باعث سینه پهلو شود. سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نامهای A B C وجود دارد . در حالت معمولی دورهٔ بیماری 3 تا 4 روز است.

 آنفولانزا

علائم و محل بیماری

 
تاریخچه بیماری
در قرن بیستم ویروس آنفلوآنزا در سال 1918 شیوع پیدا کرد و تا امروز آمار مرگ و میر یک سیر نزولی را طی کرده است. به این صورت که در آغاز فعالیت این ویروس مرگ های دسته جمعی حتی 40 میلیون نفر در یکسال گزارش شده است اما به مرور کاهش یافت. امروزه گونه های جدیدتر این ویروس مانند آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای خوکی نیز ظهور کرده اند.
افرادی که در معرض آنفلوآنزا هستند
بیماری هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوآنزا را افزایش می دهند . همچنین کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. چون این بیماری واگیر دار است در مکان های عمومی امکان انتقال این بیماری زیاد می باشد.
 
علائم بیماری
- بالا بودن درجه حرارت بدن ( درجه حرارت بدن به مدت بیش از دو روز بیشتر از 8/37 درجه سانتی گراد باشد )
- ابتلا به درد ناگهانی یا ترشح از یک یا دو گوش
- احساس درد در گوش خود و ادامه آن به مدت بیش از چند روز
- آبریزش و گرفتگی بینی بیش از 10 روز
- سرفه همراه با خلط غلیظ و بدبوی زرد و سبز رنگ
- گلودرد بیش از 48 ساعت به هنگام بلع غذا
- حساسیت های پوستی یا جلدی غیر قابل توجیه
- سفتی گردن همراه با سردرد مداوم
- درد در ناحیه سینوزیت ها، تب و ترشحات زرد یا سبز رنگ بینی که بیش از 48 ساعت طول بکشد
تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد.)، گلودرد، خشونت صدا، استفراغ. گلودرد خارش بدن کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند. آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آنها متفاوت است. همچنین کسانی که قبلاً دچار این بیماری نشده اند امکان بروز این بیماری دربدن انان بیشتراست..***
 
 علائم آنفولانزا

عوارض و علل بیماری 

 
 
عوارض بیماری
هرچند دورهٔ معمولی بیماری 3 تا 4 روز است اما چون در جریان آنفلوآنزا میکروب های دیگری به بدن حمله می کنند ازاینرو سبب پیدایش عفونت های ثانوی به خصوص در دستگاه تنفس هم می گردند و این بدان معنا است که آنفلوآنزا مقاومت بدن را کم کرده و آن را برای دچار شدن به بیماری های دیگر آماده می سازد. به کار بردن ماسک، گندزدایی هوای اتاق بیماران و جدا کردن سریع مبتلایان از افراد سالم تا حدی مانع شیوع آنفلوآنزا می شود.
 
علل بیماری
ویروس های عامل آنفلوآنزا از سرده اورتومیکسو ویروس ها هستند. آنفلوآنزای شامل ویروس آنفلوآنزای A ، آنفلوآنزای B و آنفلوآنزای C . این ویروس ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده) گسترش می یابند.
 
موارد خطرناک
اگر یکی از موارد زیر به هنگام درمان رخ دهند: 
افزایش تب یا سرفه
وجود خون در خلط
ترشحات غلیظ از بینی، سینوس ها یا گوش ها
درد سینوس
درد یا سفتی گردن.
 
مردم برای کاهش علائم و نشانه های سرماخوردگی آسپرین مصرف می کنند اما تحقیقات نشان داده است که آسپرین تعداد ویروس های سرماخوردگی در ترشحات بینی را افزایش داده و در نتیجه شانس سرایت بیماری را از شخصی به شخص دیگر افزایش می دهد؛ بنا بر نظر سازمان ملی تحقیقاتی آلرژی و بیماری های واگیردار آمریکا، انجمن متخصصین اطفال آمریکا توصیه می کنند که نباید به بچه ها و نوجوانان آسپرین یا هر داروی دیگر که حاوی آسپرین است جهت درمان بیماری های ویروسی - به خصوص آبله مرغان و آنفلوانزا- تجویز شود. نتیجه تحقیقات پزشکی حاکی از این است که استفاده از آسپیرین برای درمان بیماری های ویروسی سرماخوردگی در کودکان باعث بیماری REYE می شود. این بیماری می تواند باعث زیان های غیر قابل جبران مغز و کبد شود و در مواقعی مرگ اطفال را نیز به دنبال داشته باشد.
 
آنفولانزا در کودکان
اگر کودک شما نشانه های زیر را داشت احتمالا به آنفولانزا مبتلا شده است؟
تب ناگهانی – 38.3 درجه سیلسیوس یا بالاتر
خستگی، بی حالی به همراه نشانه هایی همچون سرفه های خشک و بینی گرفته
اگر نشانه هایی همچون گرفتگی بینی یا سرفه قبل از تب پدیدار شدند، به احتمال زیاد فرزند شما سرما خورده است.
از دیگر نشانه های آنفولانزا می توان به زودرنج شدن، بی میلی و کم اشتهایی، گلودرد و ورم گلو اشاره کرد. آنفولانزا همچنین باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و اسهال و استفراغ می شود.
 
کودکان چگونه آنفولانزا می شوند؟
ویروس های نوع A و نوع B آنفولانزا، به سرعت در محیط  منتشر و پخش می شوند. اگر کودک شما در نزدیکی فردی قرار دارد که آنفولانزا گرفته و سرفه و عطسه می کند، احتمال دارد قطرات سرفه یا عسطه او به دهان یا بینی کودک وارد شوند. فرد مبتلا به آنفولانزا، از یک روز پیش از بروز علائم بیماری و 5 روز پس از آن ناقل بیماری است.
از آنجا که ویروس آنفولانزا به سرعت تکثیر می شود، این بیماری می تواند به راحتی در مدرسه، مراکز نگهداری کودکان، زمین های بازی و حتی خانواده پخش شود. بیشتر مواقع، حتی افرادی که تصور می شود مبتلا نشده اند نیز پس از یک تا 4 روز علائم بیماری را نشان می دهند.
البته از آنجا که مقاومت افراد در مقابل ویروس آنفولانزا متفاوت است، شاید فردی به آن مبتلا باشد و خودش خبر نداشته باشد. یا نشانه های خفیفی داشته باشند که تصور شود سرماخوردگی است و به راحتی این ویروس را به بقیه افراد منتقل کند.
 
 آنفولانزا کودک

نکاتی در مورد آنفولانزا در کودکان 

 
 
 
چه زمانی باید فرزند خود را پیش دکتر ببریم؟
اگر نشانه های زیر را در کودک خود مشاهده کردید، حتما او را نزد پزشک ببرید:
•    اگر کودک شما زیر سه ماه است و تب 38 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد. کودکان در این سن حتما باید تحت مراقب پزشک برای تشخیص عفونت های جدی یا بیماری های احتمالی قرار بگیرند.
•    اگر کودک شما بین 3 تا 6 ماه سن و تب بالای 38.3 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.
•    اگر کودک شما بالاتر از 6 ماه سن و تب بالای 39.4 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.
•    بیشتر از سه روز تب داشتن
•    سرفه هایی که پس از یک هفته هنوز خوب نشده اند
•    داشتن نشانه های آنفولانزا در صورت داشتن بیماری های مزمن همچون سرطان، کم خونی داسی شکل، دیابت یا ناراحتی های قلب، ریه یا کلیه
•    داشتن نشانه های آنفولانزا و آرتروت روماتیسمی یا کاواساکی که هر دو با آسپرین درمانی برای مدت طولای بر طرف می شوند.
•    گوش درد داشتن
•    خس خس کردن گلو یا سخت نفس کشیدن
•    دوباره مریض شدن بلافاصله پس از خوب شدن و درمان آنفولانزا
•    کم آب شدن بدن
 
تزریق واکسن
مرکز پیشگیری و درمان بیماری ها، توصیه می کند همه افراد – کودکان و بزرگسالان – از شش ماهگی هر سال واکسن آنفولانزا تزریق کنند. تزریق واکسن برای کودکانی که بیماری های جدی تر همچون دیابت، سیستم دفاعی ضعیف، کم خونی شدید یا بیماری های قلب، ریه و کلیه دارند، بسیار مهم تر و ضروری تر است.
متاسفانه واکسن های آنفولانزا عاری از خطا نیستند. تاثیر این واکسن به سلامت بدن کودک شما و چگونگی تطابق واکسن با ویروس، بستگی دارد. هر چه کودک بدن سالم تری داشته باشد، این واکسن تاثیر بیشتری خواهد داشت. در بعضی از سال ها، بدن افراد تطابق زیادی با واکسن دارد اما ممکن است در سال های دیگر اینگونه نباشد.
اگر پس از واکسیناسیون کودکان، همچنان به آنفولانزا مبتلا شدند باید امیدوار باشیم که بیماری او سخت نیست. همچنین باید بدانید، واکسن آنفولانزا بدن کودک را در مقابل بیماری های مشابه آنفولانزا محافظت نمی کند. 
 
 آنفولانزا کودکان

نکات بهداشتی برای درمان کودک 

 
 
رعایت بهداشت
برای محافظت بهتر و بیشتر از فرزند خود باید اصول بهداشتی را رعایت کنید:دست های او را با صابون و آب گرم شویید و از دیگر اعضای خانواده نیز بخواهید دست های خود را چند بار در روز بشویند. این کار از انتقال بیماری در خانه جلوگیری می کند.
بهترین کار، دور نگه داشتن فرزند خود از افراد مشکوک به بیماری است. البته اگر افراد بیمار باشند اما نشانه های آن را نداشته باشند کار کمی سخت می شود.
با همه تلاش شما برای سالم نگه داشتن کودک، باز هم ممکن است او به آنفولانزا مبتلا شود. در صورت ابتلا به آنفولانزا، می توانید مطمئن باشید او امسال دیگر دچار این بیماری نمی شود زیرا در برابر این ویروس واکسینه شده است. البته، در سال آینده دوباره احتمال خطر هست زیرا این مصونیت فقط برای همین امسال وجود دارد. به همین دلیل است که توصیه می شود هر سال واکسن آنفولانزا را تزریق کنید. 
بیماری سرماخوردگی گاه به علت ضعف عمومی و کاهش مقاومت بدن روی می دهد. در این حالت فرد بیمار نیاز به استراحت، مصرف ویتامین ها به خصوص ویتامین C و تنفس هوای مرطوب و تمیز دارد.
بیماری سرماخوردگی گاه به علت ضعف عمومی و کاهش مقاومت بدن روی می دهد. در این حالت فرد بیمار نیاز به استراحت، مصرف ویتامین ها به خصوص ویتامین C و تنفس هوای مرطوب و تمیز دارد. اما علت مهم دیگری که موجب سرماخوردگی می شود حمله های ویروسی است. بیماری سرماخوردگی در این حالت آنفلوآنزا نامیده می شود و اگرچه با نشانه های عمومی سرماخوردگی مانند تب، ریزش آب بینی، سرفه و ضعف عمومی همراه است، بیماری شدت بیشتری دارد و گاه نیز با درد مفاصل همراه است.
یکی از عادت های اشتباهی که مردم دارند این است که در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا، دستمالی را که برای عطسه یا سرفه استفاده کرده اند در جیب یا دست خود نگه می دارند و مجدداً آن را مورد استفاده قرار می دهند. این راه بسیار ساده ای است که عوامل بیماری دوباره به بدن انتقال یابند و بتوانند باعث تشدید بیماری شوند. بیماران باید دستمال مورد استفاده را پس از یک بار مصرف فوراً دور بیندازند. یک اشتباه معمول دیگر آن است که با فشار بینی خود را در یک دستمال تمیز می کنند. فشار هوا باعث می شود که مقداری از ترشحات بینی که حاوی ویروس ها و میکروب ها هستند را به سینوس های زیر چشم انتقال دهند و باعث عفونت سینوسی شوند.

آنفولانزا ، علائم آنفولانزا و درمان آن

4.5984
این مطلب مفید بود ؟88995
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - / ک
نظرات34 نظر به ثبت رسیده است
احمد1394-09-20
اطلاعات خوبی بودممنون
5711
جواد1394-09-25
تو ضیحات کاملی بود متشکرم
3410
مهدی1394-10-05
مرسی توضیحات کامل و جامعی بود.....
146
صحن1394-12-14
نه بابا
1623
فاطمه1394-10-05
من همه این علایم رو دارم سر گیچه حالت تهوع گلودرد پایین گلوم سفت شده اشتها ندارن دوروزه هیچی نخوردم الانم ک مینویسم بانگاه کردن ب صفحه گوشی حالم بدتر میشه.یعنی آنفلانزا دارم؟
9423
بوققققققق1394-10-10
پ ن پ سرطان داری!؟!!خوب معلومه که انفولانزا داری دیه!!
4522
داود1394-10-13
سلام فاطمه جان سعی کنید اصلا مواد سرخ کردنی و چربی استفاده نکنید و تا میتونید گلوی خودتون رو با باب ولرم ونمک شستشو بدین البته بعداز مسواک زدن و دمنوش های گیاهی مصرف کنید
2910
رها1394-12-14
نه عزيزم خيلي سرتو تو گوشي نكن منم خيلي سرم ميكنم تو كامپيوتر سرگيجه ميگيرم تو فقط خيلي سرتو نكن تو مبايل
912
سمانه1394-11-04
سلام من سرماخوردم بعداز1روزبدنم سنگین وبی حس شدگلو درد داشتم آبریزش بینی داشتم خلط داشتم سرفه های بدمیکردم کلی آزمایش خون و ادرار دادم مشکلی نداشت حتی mriدادم ولی الان2هفتس خوب نشدم یعنی منم آنفولانزا دارم؟
268
مهدی1394-11-05
رژیم غذایی شما چی بوده تو این مدت؟
1212
مهدی1394-11-18
دمت گرم اطلاعات خوبی بود
101
سیما1394-11-24
دوستان در مورد گلودرد می توانید از لیموترش به همراه زنجبیل با آب ولرم استفاده کنید اثر ش عالی وزودهنگام است. بخور اکالیپتوس را هم فراموش نکنید.
192
امير1394-12-14
ببخشيد ما نميدونستيم
324
حسین1394-12-28
مطالب خوبی بود واقعا اثر داره مرسی بابت مطالب
50
محمد سعید1395-07-17
من همین سه هفته ی گذشته آنفولانزا گرفتم و خوب شدم و دوباره امروز همون علاپم برگشته مگه میشه دوبارمبتلا شد
179
دانشیار1395-08-26
ممنون از راهنماییتون
33
دانیال1395-09-14
هجده سالمه ومبتلا به سرطان خون هستم. وصعیت مالیمون خوب هست اما پول چاره راه درمان من میست قدر سلامتی تون رو بدونید من فقط بااین شیمی درمانیها دو ما وقت دارم.
287
حسن رضا1395-12-24
دانیال جان.دکتری رو میشناسم که سرطان که هیچ....مرده رو زنده میکنه.اما هزینه ای که میگیره فقط و فقط ایمان بهشه. ایمان به حضرت زهرا (س) داشته باش که ائمه در مشکلاتشون بهش توسل میکردند. ..و جواب میگرفتن.شما که جای خود داری...... انشأالله که حاجت میگیری منم برات دعا خواهم کرد. ...یا زهرا...
1610
مهدی1396-01-16
دامن حضرت زهرا رو بگیر . رها نکن ، اگه با اعتقاد همراه باشه و محبت خانم زهرا در قلبت باشه ، یقین داشته باش کمکت می کنه
1119
مهدی امینی1395-09-19
باسلام الان سه روزه تمام علائم بیماری آنفولانزا رو حس میکنم به دکتر نیز مراجعه کردم ولی ایشان فوری پینی سیلین تجویز کردن ومن تزریق نکردم حالا باید چکار کنم
49
سلام پانزده سال پیش1395-11-17
پانزده سال پیش انفولانزاگرفتم دکترنرفتم هرروز گلوم دردمیکنه تواین مدت،دیگه ب داروجواب نمیده بایدچکارکنم؟
48
ندا1395-11-30
خوب بود
22
رضا1395-12-02
من یه هفتی گوش چپم درد میکنه اماسردرد گلو درد ندارم آیا به آنفولانزا مبتلا شدم
151
سارا1395-12-10
دوروزه که من گلو دردو عفونت گلو اویزش بینی و سلفه وعطسه و بی اشتها هستم ولی احساس استفراغ و حالت تهوع ندارم حالامن انفولانزا دارم یا ندارم
32
علی1396-01-22
بسیار عالی بود ممنون
00
فاطمه1396-02-11
من انفولانزا دارم اما علائم خفیفی از موارد بالارو دارم..
02
سامی1396-05-07
عالی بود
01
رویا1396-07-27
سلام .... من چندروزیه که علائم آنفولانزا رو دارم دالان تنگی نفس هم بهش اضافه شده ..... باید چی کار کنم؟؟
30
لیلی1396-07-28
من از صبح ک پا شدم فقط بدن درد دارم.سلول ب سلول وجودم درد میکنه و حس کوفتگی داره.استخوانهام تیر میکشه چشامم میسوزه.همین فقط درد.ابریزشو این جور چیزام ندارم.الان این یعنی چی؟! سرماخوردگیه یا انفولانزا؟یا دارم میمیرم!!!
126
مائده 1396-08-25
دو روز گرفتم دارم میمیرم. هر روز ی درد اضافه تر میشه
14
مجید1396-09-13
سلام ساعت 4:47دقیقه ی 13 آذرماه دارم از استخوان درد از کمر به پایین هلاک میشم همراه با تب و لرز کم با اینکه دکتر رفتم اما داروها خوب اثر نکرده درواقع انگار هیچ اثری نکرده
33
س1396-09-30
منم دیروز بدنم لرز گرفت تب داشتم کمرم و پاهام خیلی درد میکرد و سردرد و سرفه و..خلاصه خیلی بد بود..مامانم اش درست کرد کلی سیر توش خرد کردم و خوردم امروز حالم خیلی بهتره...واقعا سیر معجزه میکنه.
13
محمد 1396-10-01
واقعا اطلاعاتتون عالییی بود
32
ابراهیم1396-10-05
زنجبیل تازه با اویشن و اب به مقدار لازم را روی حرارت کم گذاشته باید رنگش قهوه ایی بشه واقعا خوبه
21
وبگردی