دیگران چه می خوانند..؟
نمناک اخبارسیاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی کیست؟
ابراهیم رئیسی ، سید ابراهیم رئیسی
سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 96 کاندیداتوری خود را اعلام کرد و آماده رقابت با حسن روحانی شد, در ادامه با او بیشتر آشنا شوید.
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1396
بازدید : 61,403 نفر

سید ابراهیم رئیسی کیست ؟

صبح امروز (پنجشنبه 17 فروردین ماه) کاندیداتوری حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی برای حضور در عرصه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 96 رسما اعلام شد.

اما حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که قرار است وارد میدان رقابت با حجت الاسلام روحانی شود و 12 سال از وی جوان تر است، کیست؟

ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی کاندیداری انتخابات ریاست جمهوری

 

** از تولد تا تحصیل

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در سال 1339 در محله «نوغان» مشهد مقدس متولد شد. وی تحصیلات مقدماتی را در حوزه علمیه مشهد شروع کرد و پس از چند سال در 15 سالگی راهی حوزه علمیه قم شد و تحصیلات حوزوی خود را تا سطح چهار فقه و اصول در مدرسهٔ حقانی ادامه داد. رئیسی هم چنین دارای دکتری فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری است.

 

رئیسی پس از پایان تحصیلات ابتدایی در مدرسه جوادیه، وارد عرصه طلبگی و دروس حوزوی شد. ابتدا وارد مدرسه نواب شد و مدت کوتاهی در آنجا به تحصیل پرداخت و سپس برای گذراندن مقدمات شامل ادبیات، منطق، معانی و بیان به مدرسه علمیه آیت الله موسوی نژاد رفت.اغتنام رئیسی از فضای علمی قم، تنها به فراگیری فقه و اصول محدود نماند و او در کنار دروس فقهی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت الله احمد بهشتی و دوره شناخت را محضر آیت الله شهید مرتضی مطهری تلمذ کرد و درس نهج البلاغه را نزد آیت الله نوری همدانی گذراند.

 

حجت الاسلام رئیسی 17 اسفند ماه 94 با حکم رهبر معظم انقلاب تولیت آستان قدس رضوی شد

** مسئولیتها در یک نگاه

ورود حجت الاسلام رئیسی به عرصه مدیریت قضایی از سال 1359 و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد. اما هنوز چند ماهی از این دوره نگذشته بود، که با حکم دادستان کل انقلاب، شهید آیت الله قدوسی، دادستان کرج شد. سال 64 آغاز مدیریت قضائی رئیسی در تهران بود چراکه رئیسی در همین سال به عهده دار سمت جانشینی دادستان انقلاب تهران شد.

با گذشت 3 سال از این تاریخ و در سال 1367، مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) قرار گرفت و احکام ویژه (1 و 2 و 3) و مستقیمی برای رسیدگی به مشکلات قضایی در برخی استان ها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان را مستقل از ساختار قوه قضائیه، از بنیانگذار انقلاب اسلامی دریافت کرد. بعد از آن هم حضرت امام خمینی(ره) چندین پرونده مهم را برای تصمیم قضایی به وی محول کردند.

بعد از رحلت حضرت امام(ره) و آغاز زعامت حضرت آیت الله خامنه ای، حجت الاسلام رئیسی با حکم آیت الله یزدی رئیس وقت قوه قضائیه، به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال 1368 تا 1373 به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. پس از آن و از سال 1373 به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و این سمت را تا سال 1383 عهده دار بود. رئیسی از سال 1383 تا سال 1393، به مدت 10 سال معاون اول قوه قضائیه و از سال 1393 تا سال 1395 نیز دادستان کل کشور بودند. همچنین وی از سال 1391 تا کنون با حکم مقام معظم رهبری به عنوان دادستان کل ویژه روحانیت و در نهایت با رحلت آیت الله واعظ طبسی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی کیست؟

درس خارج فقه حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در مدرسه نواب برگزار میشود

** فعالیتهای علمی

تولیت آستان قدس رضوی در حال حاضر در روزهای شنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته در مدرسه نواب درس خارج فقه تدریس می کند.

البته تدریس متون فقهی سطح عالی، قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه های علمیه تهران و دانشگاه ها گوشه ای از فعالیت های آموزشی وی به شمار می رود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم شهید بهشتی که از نگرش عمیق حکومتی و تشکیلاتی برخوردار بود، بر آن شد تا با هدف کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام، یک دوره آموزشی برای 70 نفر از طلاب قم که آن ها را برای سپردن مسئولیت های مختلف در کشور مناسب دیده بود، برگزار کند.

حجت الاسلام رئیسی یکی از این طلاب برگزیده بود. در این دوره فشرده که عمدتاً در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار می شد، شهید آیت الله بهشتی، حضرت آیت الله خامنه ای و سایرین از جمله مرحوم شهید حسن آیت، آیت الله موسوی اردبیلی و... به صورت هفتگی به تدریس می پرداختند. 

رئیسی همزمان در دانشگاه های متعدد کشور از جمله دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه شهید بهشتی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا و فقه اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته است.

سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم، فوق لیسانس حقوق بین الملل خصوصی، دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری و تدریس متون فقهی سطح عالی و قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه های علمیه تهران و دانشگاه ها از جمله ابعاد علمی حجت الاسلام رئیسی است.

کتاب های مختلفی با موضوعات حقوق، اقتصاد، فقه، عدالت اجتماعی، سبک زندگی و ... از سوی حجت الاسلام رئیسی منتشر شده است.

زندگینامه ابراهیم رئیسی کاندیدای ریاست جمهوری 96

آیت الله سید ابراهیم رئیسی کیست؟
2.4399
برگرفته از تسنیم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 193 206
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف