دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان از بین بردن دلشوره و اضطراب
درمان اضطراب ، اضطراب
در اطرافیان خود انسانهایی را حتما دیده اید که بی دلیل دائما نگران بوده و دلشوره و اضطراب دارند. شاید خود شما نیز این تجربه را داشته باشید. تپش قلب و تندتند نفس کشیدن و ارزش دستها تنها نشانه کوچکی از این بیماری روحی است.
بازدید : 258,567 نفر

بیماری دلشوره و اضطراب 

دلشوره و اضطراب شاید به ظاهر ساده و بی ضرر باشد اما پنهانی تمامی اعضای بدن شما را تحت تاثیر خودش قرار می دهد و ممکن است در یک لحظه شما را از پا در بیاورد.نحوه ی زندگی ، محیط اجتماع و شرایط اقتصادی در هر منطقه از عوامل مهم بروز استرس در افراد است.امروزه ماشینی شدن کار ها باعث شده است ، بیشتر فعالیت ها با نیروی فکری انجام شود و نیروی بدنی کاربرد کمتری پیدا کند. همین مسئله باعث می شود که افراد به مشکلات روحی زیادی برخورد کنند که از اصلی ترین این مشکلات ، مسئله ی دلشوره و فشار های روحی است.

از جمله این عوارض ایجاد دل درد، دل پیچه، گرفتگی عضلات، مشکلات گوارشی، احساس سوزش سرمعده یا لرزش عضلات و خوردن ناخن نمونه ای از تاثیرات دلشوره است.

استرس و اضطراب

علایم فیزیکی اضطراب و دلشوره

  • لرزش و گرفتگی عضلات یا پرش عضلات
  • احساس گرفتگی یا پری در ناحیه گلو یا قفسه سینه
  • نفس تنگی و افزایش ضربان قلب
  • سبکی سر یا گیجی
  • عرق سرد و دستان مرطوب
  • دردهای عضلانی
  • خستگی مفرط
  • مشکلات خواب (مشکل در به خواب رفتن یا بیدار ماندن به مدت طولانی یا احساس ناراحتی در به خواب رفتن)

  

علایم احساسی اضطراب و دلشوره

نداشتن احساس راحتی، بی قراری، احساس تحریک پذیری بیش از اندازه

نگرانی بیش از حد

ترس دایم از اینکه اتفاقی بد در حال وقوع است یا احساسی مبنی بر اینکه دنیا به آخر رسیده است

عدم توانایی در تمرکز و احساس اینکه همه چیز را فراموش می کنی

استرس و اضطراب


درمان قطعی برای رفع دلشوره وجود ندارد بلکه رفتار خود شخص است که می تواند بهترین درمان باشد. در زیر به برخی از این رفتارهای درمانی اشاره می کنیم.

کنترل دلشوره ها با تغییر افکار خود

همه چیز از یک فکر شروع می شود که نخستین نشانه اش این است که احساس می کنید همه عضلات بدنتان گرفته است اما کنترل کردن این حس در دست شماست.
قبل از هر چیز مانع افکار منفی خود باشید و به آن ها شاخ و برگ اضافه ندهید آگاهانه افکارتان را تحت کنترل بگیرید و روی آن ها تمرکز کنید .
می توانید برداشت های قابل قبول و مثبت تری را از شرایط بحرانی که برایتان پیش آمده برای خود ایجاد کنید وقتی توانستید فکر خود را به صورتی دیگر درآورید دلشوره شما هم به همان سرعت تغییر می کند.
در شرایطی که دلشوره به سراغتان می آید اگر تنها باشید بیشتر به این حس دامن می زنید اما اگر این مواقع وقت خود را با دوستان و افراد خانواده تان بگذرانید و احساسات خود را با آن ها در میان بگذارید نگرانی هایتان را کم کرده اید و سعی کنید با شخصی مثبت اندیش و خونسرد دلشوره هایتان را در میان بگذارید.
چرا که در این مواقع فرد خونسرد و مثبت اندیش می تواند با جملاتی مثبت آرام تان کند و دلشوره هایتان را کم کند.
سعی نکنید در تنهایی بمانید و حتماً اطراف خود را در موقعیت های استرس زا شلوغ کنید تا خود را گرفتار افکار منفی نکنید.
ورزش را از یاد نبرید که اگر اکسیژن و هوا ی تازه مدام به شما برسد تاثیر زیادی در بالا بردن روحیه و اعتماد به نفس شما دارد و افکار شما را قوی تر خواهد کرد.

در وقت استرس زایی کنترل کلمات را از دست ندهید

شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده اید اما به همان اندازه ای که داشتن فکر بد و منفی می تواند باعث به وجوه آمدن دلشوره شود استفاده نادرست کلمات می تواند به این موضوع شدت بیشتری ببخشد.
در موقعیت استرس زا و شرایطی که دلشوره کسی یا چیزی را پیدا می کنید مراقب نوع کلماتی که به زبان می آورید باشید.
باید از این جملات به مثل:می ترسم اتفاقی افتاده باشد و احساس بی تابی می کنم و ... که دلشوره و نگرانی هایتان را شدت می بخشد دوری کنید.
جایگزین کردن این جملات به جملاتی مثل هیچ اتفاقی پیش نیامده و ... کمک زیادی به از بین بردن دلشوره شما می کند.

روش درمان اضطراب و استرس

1 ابتدا ترس و اضطراب خود را در رابطه با موقعیت خاص بشناسید و قبول کنید که شما دچار این اضطراب هستید و برای مواجهه با این موقعیت برنامه ریزی کنید. برای مثال اگر شما دایم در خصوص مسایل مالی اضطراب دارید، یک برنامه پس انداز طراحی کنید یا بودجه را به طور مجزا در نظر بگیرید.

2 در مشکلات قبلی خود باقی نمانید. تغییراتی در شرایط ایجاد کنید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و اجازه دهید تا مشکلات را پشت سر بگذارید.

3 با روح و جسم خود مهربان باشید.

4 سعی کنید تنش ها را با ورزش سنگین و ماساژ رها کنید.

5 از تکنیک های آرام سازی و رها سازی (Relaxation) استفاده کنید.

6 به اندازه کافی استراحت کنید و اگر در خواب مشکل دارید به پزشک مراجعه کنید.

7 از کافئین و شکلات و نیکوتین دوری جویید.

8 فکر خود را مشغول مسایل مثبت و غیراضطراب زا کنید.

9 برای لذت بردن برنامه ریزی کنید، مثلا به دیدن یک فیلم کمدی، پیاده روی یا کوهنوردی بروید.

10 برنامه ریزی روزانه داشته باشید، داشتن کار بیش از حد یا بیکار بودن در طول روز می تواند به اضطراب شما بیفزاید.

11 علایم اضطرابی خود را یادداشت کنید و گاهی به همسر یا دوست صمیمی خود آنها را بگویید، برخی مواقع گفت وگو با یک دوست از اضطراب شما می کاهد.

12 در گروه های فعال اجتماعی یا خیریه شرکت کنید یا به طور داوطلبانه به دیگران کمک کنید.

از بین بردن دلشوره و اضطراب

از بین بردن دلشوره و اضطراب
41246
منبع : نمناک-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 989 257
نظر کاربران
arohani087@gmail.com

arohani087@gmail.com

متشکرم خوب بود

پاسخ دادن 9 3
ابوالفضل

ابوالفضل

سلام من خوابم بهم ریخته بود صبح خوابم میبرد تا ظهر یک روز تصمیم گرفتم درستش کنم واسه همین بیدارم موندم ساعت ۸ شب خوابیدم(دو روز پیش بود) بعد ساعت ۱۰ شب یهو از خواب بیدار شدم و اضطراب و استرس شدید داشتم نگران بودم و گریه میکردم.رفتم خونه برادرم خوابیدم از علایمی که شما گفتید فقط یه مقداری سرگیجه رو داشتم و یکمیم مشکل در خوردن منتها.اضطرابم از بین رفته فقط دلشوره مونده اونم سعی کردم با چایی سبز بر طرف کنم فعلا یه روزه چایی سبز میخورم حالم بهتره. به نظر شما برم پیش دکتر خواهش میکنم جوابم رو بدید

پاسخ دادن 27 17
نرگس

نرگس

سلام من دختری 7 ساله دارم که تو خواب میلرزد حالا از ترس هست یا استرس بعضی اوقات هم عصرها سردرد میگیره به خاطر همین خودم هم اضطراب ودلشوره گرفته ام تورو خدا راهنمایم کنید نوار مغز وام ار ای هم براش گرفت، مشکلی شکر خدا نداشته

پاسخ دادن 10 6
نجفی

نجفی

منم 40روز پیش مادر زنعموم فوت کرده ازاونروز من همش به مردن فک میکنم همش فک میکنم میمیرم چندوقتی بود که بعد گذروندن روزای بعد که نمیتونستم ازترس واسترس بخوابم بلاخره خوب شده بودم تااینکه 2.3روز پیش صحبت مادر زنعمورو پیش کشیدن و حرف زدن که من باز اعصابم بهم ریخت تامجبور شدم رفتیم دکتر آرامبخش زدن قرص دادن ولی خوب نشدم فقط گریه میکردم دستام اونقد سست شده بود همش میگفتم من الان بمیرم یه دختر3ساله دارم منکه ازاون سیر نشدم بدتر میشد گریم .چای سبز خوردم احساس کردم دلم سبک شد اما روزای بدی رو پشت سر میگذرونم همش احساس میکنم که میمیرم این فک افتاده به دلم که اینجوری فک میکنم .ازاین وضع روحیم خیلی ناراحتم خیلیییییی.اما از فامیلامون شنیدم که میگن ماهم یه بار فامیل نزدیکمون فوت شده بود اینطوری شده بودیم اما الان خوبیم.منکه فعلا خوب نیستم برا فردا وقت روانشناس گرفتم.توروخدا شما اگه راه حلی دارید بگید

پاسخ دادن 34 16
محسن

محسن

از خداوند و اهل بیت کمک بگیر حتما خوب میشی

پاسخ دادن 18 10
محسن

محسن

از خداوند و اهل بیت کمک بگیر حتما خوب میشی

پاسخ دادن 7 10
Abolfazl

Abolfazl

سلام من این مشکل رو خیلی وقت پیش داشتم فقط با رفتن پیش یه دکتر روانپزشک حل میشه

پاسخ دادن 3 2
عسل

عسل

من امروز امتحان ریاضی دادم خیلی استرس دارم که معدلم کم‌بیا و نهم می خونم همش گریه می کنم و دل شوره عجیبی دارم

پاسخ دادن 6 2
بهرام

بهرام

آخه اضطراب دیگه چی بود...خدایا خودت کمکمون کن این اضطراب لعنتی از بین بره

پاسخ دادن 10 5
امیر

امیر

من همش فکر میکنم که نامزدم میخواد بره همش فکر میکنم با یکی رابطه داره چون ی چند مدتیه ک کمتر بهم توجه میکنه صبحا همیشه زنگ میزد این موقعا زنگ نمیزنه و من باید زنگ بزنم هی میگم بخدا میترسم ک روزی بری گفت بخدا نمیرم ب جون مادرم نمیرم.پس میگم چرا اینجوری میکنی چرا نسبت بهم سرد شدی بهم میگه نمیدونم ی مدتیه اخلاقم عوض شده.

پاسخ دادن 16 12
ستس

ستس

احساس من اینه که همش هرجایی که هستم یک نفر هست کسی که نمیتونم ببینمش...گاهی حتی فکر میکنم دستی روی گلوم هست که داره خفم میکنه... وقتی نفس میکشم سینه ام سنگین میشه سر گیجه دارم یه ترس مبهمی همیشه همرامه ....حتی چای سبز و چای بابونه ... هیچی ارومم نمیکنه

پاسخ دادن 8 1
زهرا

زهرا

از وقتی بابام فوت کرده خیلی دلشوره مییرم همش احساس میکنم همیرم طوریش میشه تا چندماه پیش همینجوری شدم همسرم تصادف کرد مخصوصا وقتی همسرم ازم دور میشه دلشورم بیشتر میشه نمیدونم چکار کنم میترسم خودم سکته کنم

پاسخ دادن 5 4
زهرا

زهرا

16 سالمه اضطراب افتضاحی دارم طوری که هی دوست دارم تنها باشم و گریه کنم لطفا کمکم کنید دیگه دارم دیونه می شم خدا جون کمک

پاسخ دادن 15 7
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف