نمناک اخبارسیاست اعدام 2 دختر جوان ایرانی در مالزی + عکس
اعدام ، دختر جوان
دو خواهر جوان ایرانی به جرم حمل مواد مخدر توسط قاضی دادگاه شاه عالم مالزی به اعدام محکوم شدند. در ادامه جزئیات اعدام دو خواهر ایرانی در مالزی را می خوانید.
تاریخ انتشار : 11 مهر 1392

در خبری که اغلب رسانه های مالزی به پوشش آن پرداختند دو دختر ایرانی که فریب یک قاچاقچی ایرانی را خورده بودند پس از تحمل 33 ماه زندان به اعدام محکوم شدند، مجازاتی که منتظر اغلب متهمین و قاچاقچیانی است که توسط پلیس مالزی دستگیر می شوند.

این دو خواهر به نام های فاطمه و تهمینه 24 و 26 ساله سه سال پیش به جرم قاچاق مواد مخدر در فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شده بودند.

 

حضور دو خواهر ایرانی در دادگاه مالزیداتوک نورچایا، قاضی دادگاه شهر شاه عالم مالزی در آخرین دادگاه این دو خواهر، دلایل دو متهم مبنی بر بیگناهی و فریب خوردن را قبول نکرد و تمام دفاعیات آنان را بدون سند و مردود خواند تا سنگینی طناب دار سوغات سفرشان شود.

دو متهم به هنگام قرائت حکم آرام بودند اما پدر آنها که در دادگاه و با چشمانی پر از اشک حاضر بود، پس از شنیدن حکم در آغوش تنها پسرش از حال رفت.

در اظهارات متهمان در دادگاه آمده بود که آن ها برای اولین بار از طریق یک دوست مشترک به نام علیرضا با یکدیگر آشنا شدند که علیرضا به آن ها پیشنهاد سفری رایگان به مالزی را می دهد و با همین شیوه مقداری مواد غذایی هم چون بیسکویت را به دو خواهر می سپارد که به مالزی ببرند.

با قبول این پیشنهاد فرد دیگری با نام بهزاد به هتل محل اقامت آن ها می رود و چمدان های حاوی مواد خوراکی را تحویل شان می دهد.

این دو خواهر در حالی این پیشنهاد را خوش باورانه می پذیرند که به گفته پلیس مواد مخدر در میان لباس های دو متهم در چمدان جاسازی شده بود.

این دو خواهر در روز پنجم ماه می سال 2011 به هنگام ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شده و از هر کدام از آنها حدود 1٫5 کیلو گرم ماده مخدر شیشه ( methamphetamine ) کشف شده بود.

و همین باعث شد هر دوی آنها تحت بند 39B قانون مواد مخدر خطرناک، مورد محاکمه قرار بگیرند، قانونی که حداکثر مجازات اعدام را برای خاطیان در نظر گرفته است.
 

تهمینه و فاطمه محکوم به اعدام در مالزی


امروزه تعداد قابل توجهی از زندانیان ایرانی قاچاق مواد مخدر در درون زندان های مالزی وجود دارند که طبق آخرین آمار رسمی دولت مالزی قریب به چهارصد ایرانی در این زندان ها وجود دارد که این تعداد را وزارت کشور دولت مالزی تأیید کرده است و متاسفانه باید گفت بیشتر این زندانیان جوانان ایرانی و بخش قابل توجهی را بانوان ایرانی شامل می شوند.

حدود 39 نفر از کل این تعداد تاکنون مجازات اعدام دریافت کرده اند و با توجه به طولانی بودن پروسه ی رسیدگی به پرونده ی متهمان این نگرانی را ایجاد می کند که تعداد بیشتری از این افراد با مجازات اعدام روبرو شوند، برای اینکه طبق قوانین کشور مالزی، داشتن و حمل بیشتر از پنجاه (٥٠) گرم مواد مخدر از مشتقات آمفیتامین و هروئین می تواند شامل مجازات اعدام شود.

از سوی دیگر طبق گزارش وکلای ایرانی در بازدید از زندان های مالزی، این کشور به جهت شرایط بد زندان هایش و همینطور نوع برخورد با زندانیان و حکم های صریح که به سادگی در حد اعدام نیز پیش می روند، موقعیت سختگیرانه ای را برای زندانیان ایجاد می کند به طوری که بارها گزارش شده است شرایط نگهداری این افراد در اتاقک های کوچکی شبیه قفس می باشد که از شرایط بهداشتی بسیار ضعیف و ناهنجاری برخوردارند به طوری که در صورت بیماری نیز امکانات حداقلی پزشکی و دسترسی دارویی وجود ندارد.

همچنین در زندانهای مالزی زمینه ارتباط زندانیان با خانواده هایشان به سختی صورت می گیرد و بسیاری از این زندانیان به دلیل نداشتن پول برای تماس با خانواده هایشان، ماه ها بدون اطلاع در زندان ها بوده اند و بی خبری خانواده ها از این زندانیان در بسیاری موارد از بیست ماه تجاوز کرده است.

در بسیاری از پرونده های زندانیان ایرانی در مالزی زمان دستگیری فرد تا تشکیل اولین دادگاه جهت رسیدگی، بیش از دو سال و حتی بیشتر می باشد، به گونه ای که دو خواهر ایرانی نیز 33ماه در صف انتظار رسیدگی به پرونده شان در زندان های مالزی به سر بردند و این در حالی است که در برخی پرونده ها اصلاً فرد گناهکار نیست و باید آزاد شود که در این صورت فرد در شرایط بدی مدت طولانی را در زندان به سر می برد.

اعدام 2 دختر جوان ایرانی در مالزی + عکس

اعدام 2 دختر جوان ایرانی در مالزی + عکس
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 358
برگرفته از mashreghnews.ir
این مطلب مفید بود ؟ 295 63
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف