نمناک تکنولوژیاختراعات اختراع باتری با عمر 400 ساله!
باتری ، باتری با عمر طولانی
اختراع اتفاقی و باورنکردنی یک نانو باتری با دوام 400 ساله اقدام جدید گروهی از محققین دانشگاه اروین (Irvine) کالیفرنیا می باشد که می تواند حدود 200 هزار سیکل شارژ را بدون افت توان پشت سر بگذارد.

باتری که 400 سال خالی نمی شود

باتری جدید با طول عمر 400 برابر بیشتر در راه است این نوع باتری توسط محققان کالیفرنیا کشف شده است.گروهی از محققین دانشگاه اروین (Irvine) کالیفرنیا به طور اتفاقی موفق به اختراع یک باتری شده اند که می تواند حدود 200 هزار سیکل شارژ را بدون افت توان پشت سر بگذارد. به عبارتی می توان از چنین باتری هایی تا حدود 400 سال استفاده کرد.

قویترین باتری گوشی
 
این مهم در طی یک آزمایش دوره ای سه ماهه به اثبات رسیده و نشان می دهد باتری تولیدی در حدود 94 تا 96 درصد در واحد کولومبیک (Coulombic) بازده دارد. یک باتری با دوام ابدی بازده 99 درصدی در واحد کولومبیک خواهد داشت.
 
این باتری با استفاده از تکنولوژی نانو تولید شده است. تیم تحقیق به سرپرستی میا لی تای (Mya Le Thai) به دنبال تولید باتری های با دوام با استفاده از نانولوله های طلا بودند. اما باتری آنها به خاطر شکنندگی نانو لوله ها در حین سیکل های شارژ و دشارژ، تنها تا 8 هزار سیکل دوام می آورد. این رقم شاید در مقایسه با دوام کمتر از 1000 سیکل باتری بسیاری از لپ تاپ ها، عالی جلوه کند، اما تا نقطه ایدآل تای فاصله زیادی دارد.
 
در این زمان بود که لی تای و تیمش بدون این که از کار خود مطمئن باشند، نانو لوله های مورد آزمایش را با روکشی از دی اکسید منگنز پوشاندند و این ترکیب را درون ژل الکترولیتی پلکسی گلس مانندی قرار دادند. این کار منجر به تولید یک باتری شد که در طی چند ماه گذراندن سیکل های متعدد شارژ ذره ای از توانش کم نمی شود.
باتری نانو
 
به نظر می رسد ژل به کار رفته به عنوان الکترولیت، می تواند اکسید فلزی روکش نانو لوله ها را به حالت پلاستیک درآورده و از ایجاد ترک و شکستگی در آنها جلوگیری نماید و بدین سان عمر باتری را تا 400 سال افزایش دهد.
 
البته نانو باتری تیم دانشگاه اروین در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و هنوز سال ها برای تجاری سازی آن زمان نیاز است. اما در صورت ورود به بازار می تواند راهکاری بسیار موثر برای دوام باتری های پر مصرف خودروهای الکتریکی یا تلفن های هوشمند ارائه دهد. به خصوص اگر آن را با تکنولوژی کمپانی SolidEnergy برای دوبرابر کردن ظرفیت باتری ها همراه سازیم.

اختراع باتری با عمر 400 ساله!

اختراع باتری با عمر 400 ساله!
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف