پول

مردم چقدر در بانک ها پول دارند؟

تاریخ انتشار : 28 مهر 1396کد مطلب : 58388زمان مطالعه : 3 دقیقه
حجم سپرده های بخش غیر دولتی در بانک ها به حدود 1332 هزار میلیارد تومان رسیده است.

مجموعه سپرده های مردم در بانک ها چقدر است؟

مجموعه سپرده های بانکی را دو بخش دولتی و غیر دولتی تشکیل می دهند که البته عمده آن مربوط به بخش غیر دولتی است. تازه ترین گزارش ها از تغییر و تحولات پولی در بانک ها از این حکایت دارد که حجم سپرده های بخش غیردولتی به حدود 1332 هزار میلیارد تومان رسیده که بخش اعظمی از نقدینگی نزدیک به 1370 هزار میلیارد تومانی را در برمی گیرد.
روند رشد سپرده های بانک ها و موسسات اعتباری بر کند شدن روند افزایش آن تاکید دارد به طوری که میزان آن در مردادماه امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته حدود 24.9 درصد افزایش دارد در حالی که در مقایسه دو سال قبل یعنی مرداد سال 1395 به سال قبل از آن تا بیش از 30 درصد رشد داشت. در مجموع مجموع سپرده های بخش غیردولتی در مردادماه امسال نسبت به همین دوره در سال 1394 بیش از 500 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
هر چند که روند سپرده گذاری در قالب سرمایه گذاری مدت دار تا حدودی در مقایسه سالانه کند است، ولی در پنج ماهه نخست امسال روند رشد حدود 9.7 درصد بوده که نسبت به 8.9 درصد رشد در پنج ماهه اول سال گذشته افزایش دارد.
سپرده های بخش غیردولتی را در بانک ها سه گروه سپرده های دیداری، سرمایه گذاری مدت دار و قرض الحسنه تشکیل می دهد که عمده آن به سرمایه گذاری مدت دار و به عبارتی حساب سپرده مردم نزد بانک ها اختصاص دارد. حدود 1118 هزار میلیارد تومان رقمی است که برای سپرده گذاری مشتریان بانک ها اعم از حقیقی و حقوقی در بخش غیر دولتی در حساب های مدت دار ثبت شده است این رقم در مرداد نسبت به پایان سال گذشته تا 10.5 درصد افزایش دارد و در مقایسه با مردادماه سال قبل رشد 26.2 درصدی را نشان می دهد، اما مسئله اینجاست که سرمایه گذاری مدت دار در این دوره نیز نسبت به مرداد سال قبل به مرداد 1394 (رشد 30 درصدی) کاهشی حدود چهار درصد دارد.
گرچه طی حدود سه سال اخیر نرخ سود بانکی در روندی کاهشی قرار داشته و از ارقام تا مرز 30 درصد در برخی بانک ها و موسسات اعتباری به 15 درصد در سال گذشته کاهش یافته، با این حال نتوانسته تاثیر چندانی در خروج سپرده ها و یا کاهش آن از شبکه بانکی و حرکت به سمت بازارهای دیگر داشته باشد. البته باید یادآور شد که تا سال گذشته به دلیل فعالیت گسترده ای که موسسات اعتباری بزرگ غیرمجاز در بازار پول داشتند و نرخ های سود چند درصدی که بالاتر از نرخ های مصوب در بازار رسمی پول پرداخت می کردند موجبات جابه جایی سپرده بین بانک های بزرگ و موسسات غیرمجاز را فراهم آورده بود. اما این روند نیز در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و پایان فعالیت غیرمجازها تا حدی اصلاح و جریان حرکت منابع به سمت بانکها و وموسسات مجاز تغییر کرد.
در مجموع کارشناسان و البته مدیران ارشد نظام بانکی معتقدند که در شرایط موجود کاهش نرخ سود سپرده نمی تواند عامل تاثیرگذار بر خروج و کاهش سپرده در بانک ها باشد چرا که در حال حاضر مهم ترین عامل محرک سپرده یعنی فعالیت موسسات غیرمجاز پایان یافته و در سویی دیگر بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و یا سکه چندان در رقابت با نرخ سود 15 درصد بانکی نیستند و همچنان نرخ سود در بانک ها در قیاس با سایر بازارها مثبت ارزیابی می شود.

 

پول

دولتی ها در حال خروج
اما در کنار سپرده حدود 1332 هزار میلیاردی بخش غیر دولتی در بانک ها، حدود 25 هزار میلیارد تومان هم تحت عنوان سپردهها و وام های بخش دولتی در ترازنامه بانک ها ثبت شده که خاص دولت و زیرمجموعه آن است، این رقم نسبت به 32 هزار میلیارد سال 1394 تا بیش از 7000 میلیارد تومان کاهش دارد. دلیل اصلی روند کاهش سپرده های بخش دولتی در بانک ها به اجرای سیاست انتقال حساب های دولت از بانک ها به بانک مرکزی بر می گردد که باید بر اساس قانون برنامه و به دنبال آن دستور رئیس جمهوری، شرکت های دولتی تمام حساب های بانکی خود اعم از حساب های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه داری کل کشور به بانک مرکزی منتقل کنند.
بر اساس آخرین آماری که مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده اند تا پایان سال 1395 در مجموع 2400 حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در حدود پنج ماه ابتدایی سال جاری به ٤٢٠٠ فقره حساب افزایش یافته است.

مردم چقدر در بانک ها پول دارند؟

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
برگرفته از ایسنا - /م
وبگردی