نمناک سرگرمیآیا میدانید چرا پس از بارش باران بوی خوبی می آید؟
باران ، بوی باران
قدم زدن زیر اولین باران فصل بسیار دلچسب است اما لذت بخش تر از آن استشمام بوی خوش خاک در لحظات اول بارش است،تا بحال از خود سوال کرده اید که عامل این بوی خوش چیست؟

عامل بوی خوب پس از بارش باران چیست؟

باران قبل از اینکه به زمین برسد، فقط آب است و هیچ بویی ندارد اما در لحظه ای که به زمین می خورد، با خاک واکنش می دهد و باعث ایجاد رایحه خوش و شیرین باران می شود.

باران

دانشمندان با بررسی های دقیق، عامل اصلی بوی خوب پس از بارش باران را شناسایی کردند.
اگر در این روزهای زمستانی زیر باران قدم بزنید، با پایان یافتن بارش آسمانی، بوی ملایمی را احساس می کنید که خوشایند به نظر می رسد. محققان با انجام بررسی های جدید عامل اصلی این بو را شناسایی کردند.
باران قبل از آنکه به زمین برسد از قطرات آب تشکیل شده است که هیچ بویی ندارند. ولی پس از آنکه باران به زمین می رسد و با خاک برخورد می کند، بوی تازه و دلچسب باران به مشام می رسد. هم اکنون دانشمندان با انجام آزمایشگاه های دقیق به این نتیجه رسیده اند که مکانیسم انتشار این بو در محیط را شناسایی کرده اند.

این بو به زبان علمی «پِتریکور» نامیده می شود که از زبان یونانی گرفته شده است. ابتدا تصور می شد که این بو نتیجه برخورد آب با خاک است و تاکنون محققان مکانیسم فیزیکی مربوط به آن را کشف نکرده بودند.
پروفسور «کولِن بوی» از دانشگاه مهندسی مکانیک MIT در این خصوص گفت:«روغن های منتشر شده توسط گیاهان و نوعی ماده شیمیای خاص که توسط باکتری ها تولید می شود، این پدیده را ایجاد می کند و باعث می شود پس از اتمام باران رایحه دلچسب به مشام شما برسد».

پروفسور بوی و دستیارش «یونگسو جونگ» برای آنکه بتوانند به صورت دقیق در این زمینه بررسی کنند از دوربین های پیشرفته برای تصویربرداری از قطرات باران استفاده کردند. این دوربین ها توانستند در جریان سقوط هر یک از قطرات، سرعت آنها را به دقت بررسی کنند و البته خواص خاکی که قطرات روی آن فرود آمدند، تحلیل شد.
در پایان این بررسی مشخص شد پس از باران شدید رایحه مذکور کمتر احساس می شود و در باران های ملایم، این بو بیشتر در هوا می پیچد. میزان انتشار این بو به نحوه عکس العمل نوعی باکتری موسوم به «آکتینومایسیت» در مقابل آب بستگی دارد.

چرا پس از بارش باران بوی خوبی می آید؟

چرا پس از بارش باران بوی خوبی می آید؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از آخرین خبر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف