نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها تفاوت اچ آی وی و ایدز (AIDS) و راه های پیشگیری از ابتلا
ایدز و اچ آی وی ، HIV و ایدز
ایدز، بیماری است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود و پیشرفته ترین مرحله HIV است که معمولا در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر برای توصیف یک بیماری بکار برده می شوند .

راهنمای جامع در مورد بیماری HIV و ایدز ، تفاوت این دو بیماری و علائم هر کدام

معمولا HIV و ایدز در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر برای توصیف یک بیماری بکار برده می شوند ، در حالی که HIV یک ویروس است که می تواند منجر به یک بیماری به نام ایدز شود . در این مطلب از سایت نمناک بیشتر به توضیح HIV و ایدز و تفاوت های این دو می پردازیم.

بیماری HIV چیست

HIV ،یک نوع ویروس است که به سیستم ایمنی آسیب می رساند ، سیستم ایمنی، با عفونت ها مبارزه می کند. عفونت درمان نشده HIV، سلول های cd4 را می کشد، سلول های cd4 نوعی از سلول های ایمنی به نام سلول T هستند ، با گذشت زمان، سلول های HIV بیشتر سلول های cd4 را می کشد، بیشتر احتمال دارد که بدن انواع مختلفی از عفونت ها و سرطان ها را بگیرد.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

ویروس و بیماری HIV

ایدز چیست

ایدز، بیماری است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود. پیشرفته ترین مرحله HIV است. و فقط به این دلیل که یک فرد مبتلا به HIV است، به این معنی نیست که ویروسش پیشرفت کرده و تبدیل به ایدز شده.

حقایقی در مورد ویروس اچ آی وی

ویروس HIV ،سلول های cd4 را می کشد بزرگسالان سالم، به طور کلی دارای تعداد پانصدتا هزار وپانصد cd4, در هر میلی متر مکعب هستتد. یک فرد مبتلا به HIV، میزان cd4 او کمتر از 200 در هر متر مکعب است، و به اینگونه می توان ایدز را تشخیص داد.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

در مورد ویروس HIV و بیماری ایدز چه می دانید

ایدز در افراد به اینگونه هم قابل تشخیص است ،که در صورت وجود HIV در بدن، رشد عفونت و سرطانش پیشرفت می کند، زیرا در افراد سالم، وجود همچین مشکلی نادر است. عفونت های فرصت طلبانه مانند پنومونی، یکی از مواردی است که از وضعیت های خاص دریافت می شود، مانند داشتن ویروس HIV. پروسه کامل شدن ویروس درمان نشدنیٍ HIV ،می تواند طی یک دهه به طول انجامد.انتظار زندگی کوتاه مدت، مستقیم به خود مریضی ایدز مرتبط نیست بلکه نتیجه داشتن بیماری ها و عوارض های ناشی از آنها طی داشتن سیستم ایمنی بسیار ضعیف بدن است.

هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد، و بدون درمان، و امید به زندگی بعد از تشخیص این بیماری ،حدود سه سال است این زمان می تواند هنگامی که فرد مبتلا به بیماری های دیگر باشد، بسیار کوتاه تر نیز باشد ؛ با این حال، درمان با داروهای ضدویروسی ،میتواند مانع پیشرفت این بیماری شود. اگر HIV پیشرفت کرده، بدان معنی است که سیستم ایمنی به شدت به خطر افتاده است و به نقطه ای ازضعف رسیده که دیگر نمی تواند با اکثر بیماری ها و عفونت ها مبارزه کند، مانند این بیماری ها:
 • ذات الریه
 • سل
 • برفک دهان
 • عفونت قارچی در دهان یا گلو
 • سیتومگالوویروس (CMV)، از نوع ویروس هرپس
 • مننژیت کریپتوکوک، عفونت قارچی در مغز
 • توکسوپلاسموز
 • عفونت ناشی از انگل
 • کریپتوسپوریدیوز، عفونت ناشی از انگل روده ای
 • سرطان، از جمله سارکوم کاپوسی (ks) و لنفاوی

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

درباره ویروس HIV بیشتر بدانید

ویروسHIV و ایدز:. چه ارتباطی باهم دارند

برا ی رشد ایدز، فرد باید درمعرض ویروس Hiv قرار داشته باشد اما داشتن ویروس HIV، لزوما به معنی آن نیست که ویروسش پیشرفت خواهد کرد و به ایدز تبدیل خواهد شد.

ویروس HIV،طی سه مرحله پیشرفت می کند:

 • مرحله 1:مرحله حاد، چند هفته اول پس از انتقال
 • مرحله 2:تاخیر بالینی، یا مرحله مزمن
 • مرحله 3:ایدز

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

ارتباط بین ویروس HIV و بیماری ایدز

همانطور که HIV سلول های cd4 را کاهش می دهد، همزمان سیستم ایمنی نیز ضعیف می شود ، تعداد cd4 در بزرگسالان، معمولا 500 تا 1500 در هر میلی متر مکعب است اما در فرد مبتلا به ایدز، این تعداد کمتر از 200 است.

سرعت پیشرفت HIV چه مقدار است

سرعت پیشرفت مرحله مزمن، به طور قابل توجهی از فرد به فرد دیگر متفاوت است ؛ بدون انجام درمان، می تواند تا یک ده سال قبل از پیشرفت و تبدیل به بیماری ایدز، طول بکشد و با انجام درمان، می تواند، تا ابد ادامه یابد.

راههای انتقال ویروس HIV

این را بدانید که هر شخصی می تواند به HIV مبتلا شود ویروس HIV در مایعات بدن انتقال می یابد ،که شامل:

 • خون
 • مایع منی
 • مایعات واژن و مقعدی
 • شیر مادر

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

شیر دادن به فرزند یکی از راه های انتقال ویروس HIV

برخی از راه های انتقال HIV، از فرد به فرد دیگر، عبارتند از:

 • از طریق رابطه جنسی واژنی یا مقعدی ، شایع ترین روش انتقال، به ویژه در میان مردانی که با مردان رابطه جنسی برقرار می کنند.
 • استفاده مشترک از سوزن، سرنگ و موارد دیگر برای تزریق یا وسایل های انجام تتو، بدون استرلیزه کردنشان برای مشتری ها
 • در طی دوران بارداری، زایمان یا انتقال نوزاد از یک زن به زن دیگر
 • طی تغذیه با شیر مادر
 • از طریق پیشگیری از بارداری
 • از طریق جویدن و له کردن غذای کودک، و تغذیه اش با این غذا
 • از طریق در معرض خون زنده فرد مبتلا به HIV قرار گرفتن، مانند یک سوزن
 • ویروس، همچنین می تواند از طریق انتقال خون یا پیوند عضو و بافت منتقل شود.
 • با این حال، آزمایشات دقیق برای تشخیص HIV، در بین اهداکنندگان خون، ارگان و بافت ها، تضمین می کند که این اتفاق در ایالات متحده بسیار نادر است.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

استفاده از سرنگ مشترک یکی از راه های انتقال ویروس HIV

انتقال ویروس HIV ،از روش های زیر به لحاظ تئوری امکان پذیر است، اما به نظر بسیار نادر است:

 • رابطه جنسی دهانی (فقط در صورتی که لثه ها خونریزی داشته باشند، یا زخم باز در دهان فرد وجود داشته باشد)
 • توسط فرد مبتلا به HIV گاز گرفته شوید، (تنها اگر بزاق خونی داشته باشد یا زخم های بازی در دهان فرو موجود باشد)
 • تماس بین دو پوست زخمی، یا غشای مخاطی و خون کسی که به HIV ،مبتلا است.

روش هایی که انتقال ویروس ممکن نیست ؛ در این صورت، HIV گسترش نمی یابد:

 • تماس پوست با پوست ، بغل کردن، دست دادن، یا بوسیدن
 • هوا یا آب
 • به اشتراک گذاشتن غذا و یا نوشیدنی، از جمله نوشیدن آب چشمه
 • بزاق، اشک، و یا عرق (مگر اینکه با خون فرد مبتلا به HIVمخلوط باشد)
 • به اشتراک گذاشتن توالت، حوله، و یا ملافه ها
 • پشه یا حشرات دیگر

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

آیا ویروس HIV با گزش پشه نیز انتقال می یابد

مهم است، که توجه داشته باشید که اگر فرد مبتلا به HIV در طول درمانش است، و مبتلا به یک ویروس غیر قابل است، انتقال ویروس از شخصی به دیگری، بسیار غیر منتظره به نظر می رسد.

علل و ریشه ویروس اچ آی وی HIV

یک ویروس است که شامپانزه های آفریقایی را آلوده می کند. دانشمندان بر این باورند که (siv) از شامپانزه به انسان زمانی منتقل شد، که انسان ها شروع به خوردن شامپانزه ها کردند. در داخل جمعیت انسانی، ویروس به حالت بی صدایی، HIV جهش یافته به آنچه ما اکنون به عنوان hiv می شناسیم این کار مانند اتفاقاتی است که در دهه 1920 رخ داده است. ویروس HIV ،از قاره آفریقا از فردی به فرد دیگر طی چند دهه منتقل می شود سرانجام این ویروس ،به سایر نقاط جهان منتقل شد ، دانشمندان، ابتدا در سال 1959 نمونه خون انسانی اش را کشف کردند.

علت های ایدز

ایدز، توسط ویروس HIV ایجاد می شود. شخصی که تحت تاثیر ویروس HIV قرار نگرفته،نمی تواند ایدز بگیرد ، افراد سالم ،دارای تعداد cd4 500 تا 1500 در هر میلی متر مکعب هستند بدون درمان، HIV همچنان به سلول های cd4 صدمه وارد می کند ؛ اگر شمار cd4 فردی به کمتر از 200 برسد، او ایدز خواهد داشت.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

علت های بیماری ایدز چیست

روش های تشخیص :چه آزمایش هایی برای تشخیص HIV استفاده می شود

چندین تست و ازمایش مختلف برای تشخیص HIV استفاده می شود ، ارائه دهندگان ،مراقبت های بهداشتی تعیین می کنند کدام آزمون برای هر فرد بهتر است.

تست آنتی بادی / آنتی ژن :

آزمایش های آنتی بادی / آنتیژن یکی از رایج ترین آزمایشات هستند معمولا می توانند نتایج مثبتی را در عرض 18 تا 45 روز پس از ورود ویروس HIV به بدنشان، را نشان دهند.این آزمایش، خون را برای میزان و نوع آنتی بادی ها و آنتی ژن ها بررسی می کند ؛ یک آنتی بادی ،نوعی پروتئین است که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می کند ، از سوی دیگر، آنتی ژن بخشی از ویروس است که سیستم ایمنی را فعال می کند.

تست آنتی بادی:

این آزمایش خون را فقط برای آنتی بادی ها بررسی می کند ، بین 23 و 90 روز پس از انتقال، اکثر افراد آنتی بادی HIV، قابل تشخیصی در خون یا بزاق خود دارند.این آزمایش ها با استفاده از آزمایش خون یا آب دهان انجام می شود و به آماده سازی لازم نیست ، برخی آزمایش ها ،در 30 دقیقه یا کمتر نتایج خود را اعلام می کنند و در مراکز سلامتی یا کلینیک ها انجام می شوند.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

تست آنتی بادی یکی از را های تشخیص بیماری ایدز

آزمایش های آنتی بادی دیگر،را در خانه هم می توان انجام داد:

تست دهانی سریع HIV: آب دهان دهی نتایج را تنها در مدت 20 دقیقه ارائه می دهد.

سیستم تست خانگی -1 اHIV : پس ازسوراخ کردن انگشت، نمونه خون را به یک آزمایشگاه مجازی ارسال می کنند. آنها برای گزارش آزمایش در روز کاری بعد خبر می دهند.اگر کسی مظنون است که در معرض ویروس HIV قرار داشته، اما جواب آزمایش او منفی است، باید این آزمایش را تا سه ماه تکرار کند اگر نتیجه مثبتی باشد، باید برای دریافت مراقبت های بهداشتی خود پیگیری کند ،تا این قضیه ثابت شود.

آزمون نوکلئیک اسید (nat):

این آزمایش گران قیمت ،برای غربالگری عمومی استفاده نمی شود برای افرادی است که علائم اولیه HIV ،را دارند یا در معرض این ویروس قرار گرفته اند این آزمایش به دنبال آنتی بادی نمی گردد، تنها به دنبال خود ویروس است. 5 تا21 روز طول می کشد، تا ویروس HIV بتواند در خون شناسایی شود ، این آزمایش، معمولا با آزمایش یک آنتی بادی همراه، تایید و ثابت می شود.

دوره پنجره HIV چیست

به محض اینکه کسی در معرض HIV قرار بگیرد، ,در بدن شروع به تکثیر می کند واکنش سیستم ایمنی به آنتی ژن ها (بخش هایی از ویروس)، تولید آنتی بادی هاست (سلول هایی که با ویروس مبارزه می کنند). زمان، بین در معرض قرار گرفتن HIV و زمانی که در خون قابل تشخیص شود، دوره پنجره HIV نامیده می شود ، بیشتر افراد در طی 23 تا 90 روز پس از عفونت، آنتی بادی های قابل تشخیص را تولید می کنند. اگر شخصی در طول دوره پنجره، تست HIV بدهد، به احتمال زیاد نتیجه منفی دریافت می کند با این حال، می توانند این ویروس را به شخصی دیگر منتقل کنند. اگر کسی فکر می کند که ممکن است در معرض آن قرار داشته باشد ،اما در این مدت جواب آزمایش او منفی بوده، باید آزمایش را در چند ماه آینده دوباره انجام دهد، تا تایید شود (زمان بندی بستگی به آزمایش مورد استفاده دارد) و طی آن زمان، آنها باید از کاندوم برای جلوگیری از سرایت Hiv استفاده کنند.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

چه زمانی را دوره پنجره HIV می گویند

کسی که در طول دوره پنجره، جواب آزمایش منفی دریافت کرده، ممکن است از پیشگیری از پس از در معرض قرار گرفتن (pep) استفاده کرده ؛ این دارو، پس از در معرض قرار گرفتن مقابل عامل خطر برای جلوگیری از گرفتن ویروس است. PEP باید در اسرع وقت پس از در معرض قرار گرفتن عامل، تا 72 ساعت مصرف شود و در بهترین حالت، قبل از در معرض قرار ،مصرف شود. راه دیگر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HIV پیشگیری قبل از در معرض قرار گرفتن (PrEP) است ؛ ترکیبی از داروهای HIV، prep ریسک ابتلا و گرفتن HIV را در زمان مواجهه کاهش می دهد.

علائم اولیه HIV

چند هفته اول پس از انتقال ویروس HIV، مرحله عفونت حاد نامیده می شود در طول این مدت ،ویروس به سرعت تکثیر می شود ، سیستم ایمنی افراد با تولید آنتی بادی های ،به ویروس پاسخ می دهند اینها پروتئین هایی هستند، که با عفونت مبارزه می کنند در این مرحله برخی افراد در ابتدا هیچ علامتی ندارند ؛ با این حال، بسیاری از افراد علائم را در ماه یا دو ماه اول پس از ابتلا به ویروس تجربه می کنند، اما اغلب متوجه نمی شوند که به ویروس HIV مبتلا شده اند. به این دلیل است که نشانه های مرحله حاد ،می تواند بسیار شبیه به آنفولانزا یا سایر ویروس های فصلی باشد. ممکن است خفیف یا شدید باشند، ممکن است فوری بیایند و بعد بروند و ممکن است از چند روز تا چند هفته به طول بینجامند.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

HIV چه علائمی دارد

علائم اولیه HIV شامل موارد زیر است

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

تهوع از علائم اولیه HIV

از آنجا که این علائم شبیه بیماری های شایع مانند آنفولانزا هستند، فرد مبتلا فکر نمی کند که نیازی به مراجعه به خدمات بهداشتی داشته باشد و حتی اگر این کار را بکنند، مسئول مراقبت های بهداشتی ممکن است آنفولانزا یا مونونوکلئوزیس را تشخیص دهد و HIV را اصلا در نظر نگیرد.چه فرد علائم از خود نشان دهد، چه نه، در طول این دوره میزان بار ویروسی بسیار زیاد می شود. بار ویروسی مقدار HIV در جریان خون است یک بار بالای ویروسی به این معنی است که HIV را می توان در طول این مدت به شخص دیگری انتقال داد. علائم اولیه HIV معمولا در عرض چند ماه پس از آنکه فرد به مرحله مزمن یا تاخیر بالینی رسید، در عرض چند ماه از بین می رود این مرحله ،می تواند چندین سال یا حتی چندین دهه با درمان ادامه یابد. علائم HIV ،ممکن است از فرد به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد.

علائم HIV چیست

پس از ماه اول یا بیشتر، HIV وارد مرحلۀ تأخیر بالینی می شود این مرحله می تواند از چند سال تا چند دهه ادامه یابد. برخی افراد ،در طول این زمان هیچ علامتی ندارند، در حالی که بعضی دیگر تعداد علائم کم و یا غیر اختصاصی خود را دارند ؛ یک علامت غیر اختصاصی، علامتی است که به یک نوع بیماری یا وضعیت خاص مربوط نمی شود.

علائم غیر اختصاصی عبارتند از:

 • سردرد و سایر دردها
 • تورم گره های لنفاوی
 • تب مکرر
 • عرق شبانه
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • کم کردن وزن
 • ترشح مکرر دهان یا واژن
 • بثورات پوستی
 • عفوتت
 • ذات الریه
 • زونا

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

زونا از علائم غیر تخصصی ویروس HIV

در اوایل، HIV هنوز هم عجیب و غریب است و در این زمان حتی بدون هیچ علائمی و می تواند به فرد دیگری منتقل شود با این حال، فرد نخواهد دانست که حاوی HIV است، تا زمانی که آزمایش دهد اگر کسی این علائم را دارد و فکر می کند که ممکن است در معرض ویروس قرار داشته، حتما باید آزمایش دهد. علائم HIV در این مرحله ممکن است بیاید و برود، یا ممکن است به سرعت در حال پیشرفت باشد این پیشرفت را می توان با درمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد. با استفاده منظم از درمان ضد ویروسی، HIV مزمن ممکن است، برای چندین دهه ادامه داشته باشد و به مرحله ایدز تبدیل نشود، اگر درمان از همان اوایل شروع شود.

آیا جوش و تحریکات پوستی (بثورات) ،از علائم HIV هستند

حدود 90 درصد افراد مبتلا به HIV، تجربه تغییرات در پوستی را دارند ، جوش و تحریکات، اغلب یکی از اولین علائم عفونت ویروسی هستند. به طور کلی، بثورات HIV به نظر به عنوان چند ضایعه قرمز کوچک هستند، که صاف هستند و کمی رشد می کنند.

بثورات (جوش و تحریکات) مرتبط HIV :

 HIV ،باعث ایجاد بیشتر حساسیت ها و مشکلات پوستی می شود، زیرا ویروس HIV سلول های سیستم ایمنی را که با عفونت مبارزه می کنند، از بین می برد عفونت هایی که می توانند باعث بروز بثورات شوند عبارتند از:

 • مولکوس کونتاگیسوم
 • هرپس سیمپلکس
 • شینگل

ظاهر جوش ها و تحریکات پوستی، مدت زمان وجودشان و نحوه درمان آنها، بستگی به علت دارد.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

هرپس سیمپلکس از علائم HIV

بثورات مربوط به دارو :

در حالی که بثورات می تواند به علت عفونت HIV ایجاد شود، اما همچنین می تواند به دلیل دارو باشد بعضی از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های HIV یا سایر عفونت ها ،ممکن است باعث بروز این مشکل پوستی شود ، این نوع بثورات ،معمولا در عرض یک یا دو هفته بعد از شروع یک دارو جدید ظاهر می شوند. گاهی اوقات بثورات خود به خود ناپدید می شوند اگر این اتفاق نیافتاد، تغییر داروها لازم خواهد بود. بثورات، ناشی از واکنش های آلرژیک به دارو نیز می تواند جدی باشد علائم دیگر واکنش آلرژیک شامل مشکل تنفس یا مشکل بلع، سرگیجه و تب هستند.

سندرم استیون جانسون :

این نوع مشکل، یک واکنش آلرژیک نادر به داروهای HIV است و علائمش شامل تب و تورم صورت و زبان است. تاول هایی که می تواند بر روی پوست و ناحیه مخاطی پدیدار شود و به سرعت گسترش می یابد. هنگامی که 30 درصد پوست تحت تاثیرش قرار می گیرد، آن را به نام اپیدرمال نکرولیسیس سمی، که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.

علائم HIV در مردان:آیا تفاوتی وجود دارد

علائم HIV از فرد به فرد دیگر متفاوت است، اما در مردان و زنان شبیه هم هستند این علائم می تواند به سرعت بیایند و بروند یا حتی بدتر شوند. اگر فردی در معرض ویروس HIV قرار داشته باشد، ممکن است در معرض گرفتن انواع عفونت های دیگر از راه های جنسی نیز باشد (STIs) شامل :گونوره، کلامیدیا، سیفلیس و تریکومونیا.

مردان، ممکن است بیشتر از زنان متوجه علائم STIs باشند، مانند زخم های تناسلی.با این حال، مردان معمولا برای مشکلاتشان ،مانند ؛خانم ها به دکتر مراجعه نمی کنند.

علائم HIV در زنان:آیا تفاوتی وجود دارد

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

علائم HIV در زنان و مردان

در بیشتر موارد، علائم HIV در مردان و زنان مشابه هستند با این حال، در کل، علائم آنها ممکن است بر اساس خطرات مختلفی که در معرضش هستند، تفاوتی را در مردان و زنان ایجاد کند.مردان و زنانی که هر دو مبتلا به HIV هستند، در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی هستند با این حال، زنان به نظر کمتر از مردان لکه های کوچک و یا تغییرات دیگر به تناسلی خود را متوجه می شوند. علاوه بر این، زنان مبتلا به HIV نیز در معرض خطر بیشتری برای این موارد دارند:

 • عفونت های مکرر واژن و سایر عفونت های واژن، از جمله واژینوز
 • بیماری التهابی لگن (pid)
 • تغییرات چرخه قاعدگی
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، که می تواند باعث زگیل های تناسلی و سرطان گردن رحم شود.

در رابطه با علائم HIV، یکی دیگر از خطرات برای زنان مبتلا به HIV، این است که ویروس در دوران بارداری به نوزاد انتقال می یابد با این حال، درمان ضد ویروسی در دوران بارداری مناسب است. زنانی که تحت درمان ضد ویروسی هستند، ریسک انتقال کم تری به جنینشان را دارند.

تغذیه با شیر خودشان در زنان مبتلا به HIV، امکان انتقال ویروس به نوزاد وجود دارد ، ویروس را می توان از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال داد. در ایالات متحده و سایر کشورهایی که درمان قابل دسترس و ایمن وجود دارد، توصیه می شود که نوزادان با شیر مادر تغذیه نشوند.

علائم ایدز چیست

 • تب های مکرر
 • غدد لنفاوی مزمن و متورم،به ویژه در ناحیه زیر بغل، گردن و کشاله ران
 • خستگی مزمن
 • لکه های تاریک زیر پوست در داخل دهان، بینی و یا پلک ها
 • زخم ها،ضایعات دهان و زبان، ناحیه تناسلی
 • ضایعات و بثورات پوستی
 • اسهال مکرر یا مزمن
 • کاهش سریع وزن
 • مشکلات نورولوژیکی، مانند:مشکل در تمرکز، کاهش حافظه و سردرگمی
 • اضطراب و افسردگی

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

بی حالی و خستگی از علائم بیماری ایدز

درمان ضد ویروسی، این ویروس را کنترل می کند و معمولا از پیشرفت آن جلوگیری می کند همچنین، عفونت ها و عوارض جانبی دیگر ناشی از ایدز هم با این روش درمان می شوند. این درمان، باید به نیازهای خاص فرد اختصاصی باشد.

گزینه های درمان برای HIV

درمان، باید هر چه زودتر پس از تشخیص HIV، بدون توجه به بار ویروسی، شروع شود.درمان اصلی HIV، درمان ضد ویروسی است، ترکیبی از داروهای روزانه که مانع تکثیر ویروس می شوند.این درمان از سلول های cd4 محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این بیماری، قوی می کند.درمان ضد ویروسی از پیشرفت HIV به مرحله ایدز، جلوگیری می کند.همچنین به کاهش خطر انتقال HIV به دیگران کمک می کند.هنگامی که درمان موثر باشد، بار ویروسی "غیر قابل کشف" خواهد بود.فرد، هنوز حاوی HIV است، اما ویروس در تست ها قابل مشاهده نیست.با این حال، ویروس هنوز در بدن وجود دارد و اگر این فرد درمان ضد ویروسی را متوقف کند، بار ویروسی دوباره افزایش خواهد یافت و HIV، دوباره می تواند به سلول های cd4 حمله اش را آغاز کند.

داروهای HIV

بیش از 25 دارو برای درمان ضد ویروسی، که قابل استفاده برای درمان ویروس HIV است، تایید شده.آنها برای جلوگیری از تولید مجدد HIV و از بین بردن سلول های CD4 ، جلوگیری می کنند. کمک می کند تا خطر ابتلا به عوارض ناشی از ویروس را کاهش دهد و همچنین از انتقال ویروس به دیگران را جلوگیری می کند.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

درمان و داروهای ویروس HIV

این داروهای ضد ویروسی، به شش دسته تقسیم می شوند:

 • مهارکننده های ترنسکیرپتاز معکوس هسته ای (NRTI)
 • مهار کننده های ترانسکپیتاز معکوس غیر هسته ای (Nnrtis)
 • مهار کننده های پروتئاز
 • مهارکننده های هم جوشی
 • آنتا گوستیک ccr5، که به عنوان مهارکننده های ورودی شناخته می شود
 • مهارکننده جلوگیری انتقال HIV

با وجود انجام تمام تحقیقات برای رشد هر یک از این داروها، ولی هیچ واکسنی برای جلوگیری از انتقال ویروس وجود ندارد.با این حال ،انجام اقدامات مشخصی، می تواند به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

تفاوت بین HIV و بیماری ایدز را بشناسید

رابطه جنسی امن:

رایج ترین راه، برای انتقال و پخش ویروس، از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژنی بدون کاندوم است.این خطر ،نمی تواند به طور کامل از بین برود مگر اینکه رابطه جنسی به طور کامل قطع شود، اما با در نظر گرفتن چند اقدام احتیاطی، این خطر می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

فرد نگران به خطر ابتلا به ویروس HIV چه باید کند

 • باید برای HIV آزمایش دهد.
 • باید حتما با همسرشان، دو نفری این کار را انجام دهند.
 • برای سایر عفونت های جنسی (stis) هم آزمایش دهید.
 • اگر جواب آنها مثبت بود، باید درمان را شروع کنید، زیرا مبتلا بودن به STIs، ریسک خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد.
 • استفاده از کاندوم.باید روش صحیح استفاده از کاندوم را یاد بگیرید و در هر رابطه از کاندوم استفاده کنید، چه از طریق واژینال و چه از طریق مقعدی.
 • حتما در نظر داشته باشید ،که مایعات (که قبل از انزال مردانه خارج می شود) می تواند حاوی HIV باشد.
 • شرکای جنسی خود را محدود کنید.باید یک شریک جنسی داشته باشند و با او رابطه جنسی منحصر به فرد خود را داشته باشید.
 • اگر HIV دارید، داروهای خود را مرتب مصرف کنید.این ،خطر انتقال ویروس را به شریک جنسیتان کاهش می دهد.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

روش های پیشگیری از ویروس HIV

سایر روشهای پیشگیری از ویروس HIV

مراحل دیگر برای جلوگیری از گسترش ویروس، عبارتند از:

 • اجتناب از اشتراک گذاری سوزن و یا سایر لوازم جانبی مواد مخدر.
 • HIV، از طریق خون منتقل می شود و می تواند با استفاده از مواد آلوده انتقال یابد.
 • ا PEP را در نظر بگیرید.یک فرد، که در معرض ویروس HIV قرار دارد باید با مسئول مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان پس از ابتلا(PEP) صحبت کند. PEP شامل سه دارو ضد ویروسی است که برای 28 روز داده می شود. PEP باید در اسرع وقت پس از قرار گرفتن در معرض HIV شروع شود،اما بعد از گذشت 36 تا 72 ساعت از آلوده شدن، مورد استفاده قرار بگیرد.ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، می توانند اطلاعات بیشتری را در مورد این روش ها و دیگر راه های جلوگیری از ابتلا ویروس ارائه دهند.در اینجا اطلاعات بیشتری را در زمینه پیشگیری STI آورده ایم.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

را ه های مقابله با ویروس HIV

زندگی با HIV:آنچه انتظار می رود و راهنمایی برای مقابله

بیش از 1 میلیون نفر در ایالات متحده با HIV زندگی می کنند. برای همه متفاوت است، اما با درمان، می توانند انتظار یک زندگی طولانی و مفید را داشته باشند.مهمترین چیز، شروع درمان ضد ویروسی در اسرع وقت است.

با مصرف صحیح داروها، افرادی که با HIV زندگی می کنند ،می توانند میزان بار ویروسی خود را پایین نگه دارند و سیستم ایمنی بدنشان را قوی نگه دارند.همچنین ،حتما به طور منظم توسط مسولان ارائه کننده مراقبت های بهداشتی پیگیری شوید.

راه های که افراد آلوده به HIV ،می توانند توسط آنها سلامت خود را بهبود ببخشند

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

نکاتی کلیدی برای بهبود سلامت فرد آلوده به HIV

 • انرژی رسانی به بدنشان با یک رژیم غذایی متعادل
 • ورزش منظم
 • استراحت زیاد
 • اجتناب از تنباکو و دخانیات دیگر
 • اگر هر گونه علائم جدیدی پدیدار شد، فورا به مسول مراقبت های بهداشتی خود خبر بدهید.
 • تمرکز بر روی سلامت احساساتشان.
 • آنها باید با متخصص احساسی مشاوره کنند، و درمان شوند.
 • از شیوه های رابطه جنسی ایمن استفاده کنید.
 • با شریک جنسی خود صحبت کنید.
 • برای سایر عفونت های مربوط به رابطه جنسی (stis) ،آزمایش دهید.
 • در تمام رابطه های جنسی واژنی یا مقعدی خود از کاندوم استفاده کنید.
 • با مسول بهداشتی خود در مورد آمادگی و سلامتی خود درباره PrEP و PEP صحبت کنید.
 • زمانی که به طور منظم توسط یک فرد بدون ویروس استفاده می شود، پیشگیری از پیش آلوده شدن (PrEP) و پیشگیری از پس از آلوده شدن (PEP) می تواند احتمال انتقال را کاهش دهند. PrEP بیشتر برای افرادی که مبتلا به HIV نیستند، ولی امکان ابتلا به HIV را دارند.
 • خود را با عزیزانتان محاصره کنید.
 • در هنگام ابتلا و تشخیص مریضی، ابتدا اول به شخصی بگویید که با شخص مریض صمیمی است، تا آرام آرام به شخص مریض بگویید.
 • آنها ممکن است بخواهند کسی قضاوتشان نکنند و از سلامت های آنها حمایت و مراقبت کنند.
 • دریافت پشتیبانی. آنها می توانند به یک گروه های پشتیبانی HIV بپیوندند، چه به صورت شخصی چه به صورت آنلاین، بنابراین می توانند با افراد دیگری که با نگرانی های مشابه خودشان مواجه هستند، ملاقات کنند و مسئول مراقبت های بهداشتیشان، می تواند آنها را به سمت منابع مختلفی در منطقه خودشان هدایت کند.

آیا واکسن HIV وجود دارد

در حال حاضر ،هیچ واکسنی برای جلوگیری یا درمان HIV وجود ندارد.تحقیقات و آزمایش ها بر روی واکسن های تجربی در حال انجام است، اما هیچ کدام از آنها برای تأیید عمومی مورد تایید قرار نگرفته اند.HIV، یک ویروس پیچیده است.به سرعت خود را تغییر می دهند و اغلب می تواند پاسخ های سیستم ایمنی بدن را دفع کنند.تنها تعداد کمی از افرادی که آلوده به HIV هستند، آنتی بادی های ضد عفونی را به طور کامل خنثی می کنند، نوعی از آنتی بادی هایی که می توانند با طیف وسیعی از مدل های HIV مبارزه کنند.اولین مطالعه اثربخش واکسن HIV ،که طی هفت سال انجام شد، در حال حاضر در آفریقای جنوبی برای جلوگیری از ابتلا آزمایش می شوند.واکسن های تجربی، یک نوع به روز شده از آزمایش هایی هستند که در تایلند در سال 2009 انجام شدند.یک پیگیری 3.5 ساله بعد از این واکسیناسیون ،نشان داد که این واکسن در جلوگیری از عفونت ویروسی 31/2٪ مؤثر بوده.این موفق ترین نوع واکسن HIV ای است که تا به حال ساخته شده است.این مطالعه، شامل مطالعه بر 5400 مرد و زن از آفریقای جنوبی بوده است.در سال 2016 ،در آفریقای جنوبی، حدود 270،000 نفر افراد مبتلا به HIV هستند.نتایج این مطالعه، در سال 2021 منتشر شد.

تفاوت HIV و ایدز (AIDS)

آیا ویروس HIV واکسن دارد

در حالی که هنوز هیچ واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به HIV وجود ندارد، و افراد مبتلا به ویروس HIV، می توانند از مزیت های واکسن های دیگر، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مرتبط با بیماری HIV استفاده کنند، مانند:

بیماری ایدز و HIV علل ، علائم و راههای پیشگیری

تفاوت اچ آی وی و ایدز (AIDS) و راه های پیشگیری از ابتلا
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 899
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
این مطلب مفید بود ؟ 828 71
نظر کاربران
ابوالفضل

ابوالفضل

خيلي عالي و بسيار كامل

پاسخ دادن 51 22
نگار

نگار

سلام. مطالبی که نوشتید عالی بود اما تازگی ها چیزی فکرمو مشغول کرده اگه میشه پاسخ بدید. ممکنه این بیماری با عوامل طبیعی و غیر قابل کنترل ، انتقال پیدا کنه؟ مثلا اگه یک حشره یک انسان مبتلا رو نیش بزنه و بعد یک فرد سالم رو نیش بزنه این بیماری انتقال پیدا کنه؟؟ لطفا پاسخ بدید

پاسخ دادن 47 30
sahar

sahar

خیر از راه حشره نمیتونه منتقل شه....همونطور که میدونید hiv یه ویروسه بنابراین غشا نداره و خارج از بدن جاندار یا خون قابل به فعالیت نیست و حشرات هم خن ندارن و بجاش مایعی مشابه به خون و لنف در بدن اونهاست

پاسخ دادن 32 8
SiR____4444

SiR____4444

حشرات خون ندااااارن ؟؟؟؟!!! دارن سحر خانوم دارن !!! چیزی مشابه خون هم نیست !!! همون خونِ ... ولی فرق خونش با سایر مهره داران تو اینه که خونش تو تبادل گازهای تنفسی نقشی نداره !!! همــــــــــــــــین ! ههه شما تازه خونده بودی زیست دومو ؟؟خخخ راستی عزیز دل برادر !! خیلی از ویروس ها غشا دارن(که بهش پوشش میگن)..یکی از این ویروس ها همین HIV ئه !! اطلاعات اشتباه به دوستان نده..دلیل اینکه HIV از یه حشره به انسان (یا هر جاندار دیگه ای)منتقل نمیشه اینه که هر حشره ای که با بدن ارتباط پیدا میکنه(حتی حشرات خون خوار) با انسان تبادل خون انجام نمیدن !! و فقط خون انسان رو میکشن !! و ویروس هم از نوک یا همون دهان حشره به انسان منتقل نمیشه .... نه اینکه حشرات اصلا HIV ندارن !!!!!

پاسخ دادن 18 4
سالار

سالار

سلام ایدز اگر با فرد الوده قلیون بکشی منتقل میشه

پاسخ دادن 25 21
مهدی

مهدی

چیزیه ک اثبات شده از طریق گزش حشرات منتقل نمیشه ...و درسته که ویروس ها غشا دارن ولی دلیل بر استحکام بالاشون نیست همین ویروس اچ ای وی در محیط چن دیقه بیشتر زنده نمیمونه و این نشون میده که خیلی ضعیفه....

پاسخ دادن 4 4
Ghaz

Ghaz

عزیزم جای این همه علامت سوال اگه واحد حشره شناسی پزشکی رو پاس میکردی میفهمیدی که خون نداره حشره و همو لنف داره معنی همو و لتف رو هم ک جداگانه نگم برات بیشتر خراب شه قضیه:))

پاسخ دادن 0 2
دوست

دوست

هیچ کدام از ویروس ها خارج از غشا زنده نیستن یه چیزی بین زنده و مرده هستند

پاسخ دادن 5 1
یاسمن

یاسمن

سلام ،اگر خون مبتلا به ایدز به غذای فرد تزریق بشه و فرد اون غذا رو بخوره ایا به ایدز مبتلا میشه ؟؟؟

پاسخ دادن 45 23
مهدی

مهدی

خیر چون ویروس ایدز در خارج از بدن فقط 3 ثانیه زنده است اما احتمال همیشه وجود دارد ولی از نظر تئوری تقریبا ناممکن است

پاسخ دادن 23 15
شهرزاد

شهرزاد

سلان ببخشید . چندی پیش مستند دیدم در مورد اچ ای وی و پسری که اچ ای وی مثبت داشت گفت رفته دندون پزشکی و نگفته اچ ای وی داره . با اینکه وسایل بعدش ضدعفونی میشن ایا بازم به کسی سرایت میکنه ? خوب من الان هم میترسم برم دندون پزشکی هم دکتر زنان

پاسخ دادن 33 21
SiR____4444

SiR____4444

آره متاسفانه یکی از راه های انتقال همین ابزار پزشکیه...بخصوص دندون پزشکی...اگه برید یه درمانگاه معتبر خیالتون راحت تره و جای نگرانی آنچنانی نداره ازین بابت !!

پاسخ دادن 13 1
فرهاد

فرهاد

آیا بااستفاده ازکاندوم خطرانتقال ایدزرفع می شود؟

پاسخ دادن 52 26
علیرضا

علیرضا

تا حدودی ولی درصورت افتادن یا بیرون امدن یا پاره شدن ان ویروس منتقل میشود در چنین شرایطی و در غیر این صورت خیر

پاسخ دادن 9 5
علی

علی

من مکانیک هستم موقع باز وبسته کردن پیچ ها زیاد دست هام دچار خراش می افته اگه برم استخرآیا امکان آلوده شدن به این بیماری هست خراش ها طوری که کمی خون در می آید وبعد از چند دقیقه خون بند میاد

پاسخ دادن 28 7
Ali

Ali

خیر ممکن نیست

پاسخ دادن 2 4
Mamad

Mamad

من یه بار تو استخر پام خون اومد،ایا امکان ابتلا هست ، میشه در این باره توضیح کامل بدین

پاسخ دادن 8 2
SiR____4444

SiR____4444

نه داداش نترس...اول اینکه راه های انتقال که کاملا مشخصه...بعد تو استخر هم چون آب زیادی وجود داره اگر هم کسی HIV داشته و حتی ازش خون یا ادرار خونی هم بیاد !! تو اون همه آب پخش میشه و شدیدا احتمال انتقالش پایین میاد...کلر توی آب هم (مثلا به عنوان ضدعفونی کننده !!!!) یه عامل محافظتیه ! ولی اثر آنچنانی رو اچ آی وی نداره !!! درکل اچ ای وی زیاد تو محیط خارج از بدن (مثل آب یا خشکی یا هرجا بیرون بدن) نمیتونه زنده بمونه....اگه هم زیادی میترسی برو تست HIV بده

پاسخ دادن 10 2
یکتا

یکتا

سلام یک سوال داشتم.من دوستم داشت آبنبات میخورد آبنباتو ازش گرفتمو خوردم.حدود٢ ساعت بعد فهمیدم ایدز داره.زبون و داخل دهانم زخم بود.ممکنه منم دچار ایدز شده باشم؟؟؟؟تورو خدا جواب بدید حالم خیلی بده داغونم اشکام بند نمیاد

پاسخ دادن 23 16
پیمان

پیمان

اگه اونم دهانش زخم بوده باشه اره در غیر این صورت نه

پاسخ دادن 8 2
سنا

سنا

انشالله هیچی نیس.ولی حتما برو آزمایش.

پاسخ دادن 2 1
داش علی

داش علی

ن عزیزم نمیگیری از طریق اب دهن نمیشه

پاسخ دادن 5 3
 SiR_____4444

SiR_____4444

هههه اینکه میگن بالاخره شکم 1روز کار دست آدم میده همینجاست !! ولی امیدوارم فعلا کار دستتون نداده باشه !! همونطور که دوستمون گفتن اگه دوستتون تو حفره دهنش زخمی نداشته شما نباید نگران باشی ! درضم 1سوالی پیش میاد اینجا اینه که شما چیجوری 2ساعت بعد خوردن آبنبات تازه میفهمی رفیقت ایدز داشته !!!!!؟؟؟ خب قطعا کسی که ایدز داره نمیگه این موضوع رو !! و اینکه شمایی قبلش نمیدونستی طبیعتا بعدش هم نباید میفهمیدی !! و امــــــــــــــــــــــــــــــا بهترین و واجب ترین کار برات اینه که حتمنه حتمنه حتما بری تست اچ ای وی بدی و اگه مثبت بود زودی قرصای تقویت گلبول بخوری...اگرم منفی بود که برو خداتو شکر کن که بخاطر ندونم کاریت بدبختت نکرد !! آهان اینو هم بگم کسی که ایدز داشته و طی همون راه های انتقالی ک گفته شده ارتباط پیدا کرده با یه شخص سالم این احتمال هم وجود داره حتی با داشتن تمامی شرایط مناسب برای ایدز بهش دچار نشه !! دلایل زیادی میتونه داشته باشه...ولی آزمایش یادت نره هرچی زودتر بهتر ..

پاسخ دادن 16 2
مهدی

مهدی

پیشنهاد بیشتریا انجام تست بعد از چند ماهه ...نترس انشالله هیچی نیست

پاسخ دادن 2 0
دوست

دوست

امکان انتقال ایدز از طریق بزاق دهان بسییییار کمه

پاسخ دادن 0 2
Amir

Amir

باسلام...میخواستم بدونمhivبعد از چند روز علائمشو نشون میده ینی ازرابطه ای که برقرادشده چقدبایدزمان بگذره تابخوام آزمایش خون بدم که نشان دهد؟

پاسخ دادن 47 17
SiR____4444

SiR____4444

به زودی خودشو نشون نمیده !!! ینی اگه خودشو نشون بده کار طرف ساختس !! معمولا بعد 2ماه که طرف بهش مبتلا شده باشه و بره آزمایش میتونه تعداد گلبول هاشو مقایسه کنن و متوجه بشن که داره یا نه...این ویروس میتونه از 6ماه تا 10 ســـــــــال هم اصلا بروز نکنه !!! ولی شما هر 2ماه 2 ماه برو آزمایش که حتما تعداد گلبولتو اندازه بگیرن دقیق

پاسخ دادن 13 3
مهدی

مهدی

چند روز پیش یه نفر به من چاقو زد چاقو خونی نبود و خشک بود امکان انتقال وجود داره

پاسخ دادن 12 9
 دوست

دوست

اگه چاقو خونی نبوده و محل برخورد چاقو هم جراحت نداشته امکان انتفال نیست

پاسخ دادن 3 0
حمید

حمید

آیا ایدز از طرق گاز منتقل می گردد؟؟؟

پاسخ دادن 6 11
عسل

عسل

مرسیییییییی عالی بود

پاسخ دادن 4 4
SAHAR

SAHAR

مرسی عالیییییییییییییی بود..........

پاسخ دادن 5 1
رضا

رضا

اگه هیچکدام از طرفین به ویروس مبتلا نباشند احتمال مبتلا شدن به ایدز وجود دارد؟

پاسخ دادن 9 6
فاطمه سادات

فاطمه سادات

خیر وقتی هیچکدام نباشند خطری بوجود نمیاد

پاسخ دادن 5 3
حمید

حمید

سلام از کجا میشه تشخیص دادطرف مقابل ایدزداره یانه توظاهرش رو بدنش ازکجا میشه فهمید اگه میشه جواب بدید

پاسخ دادن 17 6
mahtab

mahtab

ویروس ایدز ممکنه سالها پنهان باشه و فرد مبتلا ازش اطلاعی نداشته باشه و فقط با آزمایش خون فرد مبتلا راه شناساییی اش امکان پذیره

پاسخ دادن 2 0
افرا

افرا

اگ بوسه لب داشته باشی با یه فرد ایدزی امکان ابتلا وجود داره؟در صورتی ک کمی از لبش زخم باشه؟ممنون از مطالب خوبتون

پاسخ دادن 0 8
mahtab

mahtab

اگه داخل دهن فرد سالم هم زخمی وجود داشته باشه که باز باشه بله انتقال HIV ممکننه

پاسخ دادن 2 2
مریم

مریم

مرسی خیلی عالی بود اطلاعات خیلی خوب و مهمی گیرم اومد

پاسخ دادن 3 1
Saeed

Saeed

واقعا مرسی من اصلن از این جور چیزا خبر نداشتم و ایدز رو دست کم میگرفتم بازم ممنون

پاسخ دادن 0 1
ندا

ندا

اايا طب سوزني باعث انتقال ايدز ميباشد يا خير

پاسخ دادن 1 1
mahtab

mahtab

اگه سوزن ها برای هر فردی تعویض و یا یکبار مصرف باشن انتقالی صورت نمیگیره

پاسخ دادن 3 1
مریم

مریم

سلام من چند روز بیمارستان بودم هم اتاقیم مبتلا به این بیماری بود سر سوزنش با من اشتباه شد میخوام بدونم امکان داره انتقال داده بشه سوزن اونو به سرم من وصل کردن ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

پاسخ دادن 1 0
حسین

حسین

قطعا سوزن یکبار مصرف میشه و سوزنی که برای ایشون مصرف شده رو به شما تزریق نمیکنند،پس اگر آمپول هاتون اشتباه شده ایدز منتقل نمیشه

پاسخ دادن 2 0
NAP

NAP

سلام ببخشید من دیروز در حمام برآمدگی جوش مانند ریزی رو که روی پام بود اشتباها با تیغ بریدم (جوش شاید فقط نیم میلی متر بود) و امروز علایم سرماخوردگی (در گلو و بینی) رو دارم امکان داره به بیماری ایدز مبتلا شده باشم ؟ تیغ فقط مورد استفاده خودم بوده و کسی هم در خانواده مبتلا نیست

پاسخ دادن 0 2
sina

sina

خیر اگه خودتون مبتلا نباشین و از تیغ خودتون استفاده کنین که امکان نداره مبتلا بشین. دوما ایدز علایم خودشو 10-15 سال بعد نشون میده

پاسخ دادن 0 3
mahtab

mahtab

فکر نکنم در این حالت ویروس قابل انتقال باشه چون در خارج از بدن جاندار زنده نیست و این امکان وجود نداره

پاسخ دادن 1 0
جاسم

جاسم

اقا سلام یه یارویی تو خیابون به ما دست داد ازاین معتادها بعد نگاه کزدم دیدم یه گوشه دستم یه سوراخ کوچیکه ولی خون نمیاد ازش ولی قرمزه کم رنگنه زخم تازه ای نیست روی بند انگشت شست راستمه ممکنه با یه چیز تیز زده باشه به دستم و منتقل بشه؟ مرسی

پاسخ دادن 5 2
برهان

برهان

آیا خون آلوده به ایدز از طریق تزریق به مواد غذایی مانند ساندویج وصرف آن ،انسان را دچار ایدز می کند؟باتشکر

پاسخ دادن 8 4
امیر حسین

امیر حسین

سلام بنده چند بار بدنم در اثر زدن مو های زاید بدن با تیغ بریدم آیا امکانش هست ایدز وارد بدن شده باشه!! واینجا گفته بودید خون ریزی لثه منظورش همین که وقتی مسواک میزنی لثه خون میاد!؟؟؟

پاسخ دادن 6 2
Mohsen

Mohsen

سلام همسر بنده تو بيمارستان كاره ميكنه چند روز پيش يه مريض الوده به ايدز داشتن كه فوت شده همسر بنده مسئول تميز كردن تخت وجمع كردن سرنگ وبقيه وسايل مريضه موقع تميز كردن سرنگ مريض كه تو سطل زباله بود تو دستش فرو رفت ميخواستم بدونم ايا ممكنه ويروس بهش منتقل شده يا نه مرسي

پاسخ دادن 1 1
SiR____4444

SiR____4444

نمیدونم والا !! چی بگم ! خب به خانومت بگو بیشتر دقت کنه تو این شرایط دیگه .... مردم چه راحت زندگی شونو به بازی میگیرن !! اگه اون سرنگ ها مستقیم به بدن افراد زده شده باشه نوک سوزن قطعا تعداد زیاد ویروس میمونه....با توجه به این نکته که ویروس خارج از بدن زیاد عمر نمیکنه و ندونستن اینکه اون آمپولی که شما میگی چند روز میشد که استفاده شده نمیشه دقیق گفت ویروس منتقل شده یا نه.....ولی برا محکم کاری حتما از همین الان همسرتو ببر برا پیشگیری پیش یه دکتر برا تقویت گلبول سفید که اگه خدایی نکرده مبتلا شده باشه حداقل اینطوری بشه جلو پیشرفتشو گرفت....با عرض معذرت ولی شما حدالامکان باهاشون رابطه نداشته باشید یا حداقل از محافظ استفاده کنید که چیزی شمارو تهدید نکنه ! امیدوارم مشکلی برا همسرتون پیش نیومده باشه

پاسخ دادن 11 1
بنده ی خدا

بنده ی خدا

سلام.من ندانسته از تیغ کس دیکه ای استفاده کردم اگر آن فرد ویروس را داشته باشد میتواند منتقل شود؟

پاسخ دادن 1 6
بهاره

بهاره

من امروز یه پشه رو اتفاقی گاز زدم.و خیلی سریع فهمیدم پشه بوده و تف کردم بیرون.ایا امکان داره ایدز گرفته باشم.

پاسخ دادن 2 7
SiR____4444

SiR____4444

ایییییییییییییی آره حتما ایدز گرفتی تو !!!! -_- خو آدم حسابی !! تو اول متن نوشته شده رو کامل بخون بعد بیا کامنت بذار !!! متن داره داد میزنه عاغاااااا این ویروس از راه پشه وارد بدن نمیشه.....بعد شما میگی من پشه گاز زدم و .... !!!؟ وااااای ینی ما با اینا 80تا شدیم ؟؟!!

پاسخ دادن 25 2
حسین

حسین

با سلام، آیا ایدز از طریق خوردن خون فرد آلوده به ایدز، منتقل می شود؟ با تشکر ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

پاسخ دادن 1 4
ُSiR____4444

ُSiR____4444

-_- خوردن خون ؟؟ اونم آلوده به ویروس !؟ نـــــــــــع منتقل نمیشه..زاه های انتقال 3تان..فقط زمانی منتقل میشه که با خون ارتباط مستقیم داشته باشه....درضمن یه احتما وجود داره !!! اینکه شما یا اونی که خون آلوده رو خورده تو مسیر عبور خون الوده به معده یه زخمی وجود داشته باشه !!!! مثلا زخم تو مری یا دهان یا حتی معده...البته اسید معده پدر ویروسو در میاره ولی احتمالش هم هست !! این احتمال برای اونایی که رابطه ی جنسی از راه دهان هم دارن وجود داره..شاید بعضی ها فکر میکنن که این راطه ها از راه دهان هیچ خطری نداره !! ولی چرا داره ! چون ممکنه اسپرم یا مایع واژینال آلوده به ویروس از طریق همون زخم های گفته شده به خون برسن و ....

پاسخ دادن 12 1
Soha

Soha

باسلام امیدوارم هیچ کس به این بیماری مبتلانشه بیماری بسیار سخته.من خودم باهاش دست و پنجه نرم کردم. ممنون از مطالب خوبتون

پاسخ دادن 13 1
هادی

هادی

خسته نباشید

پاسخ دادن 0 2
الناز

الناز

سلام.اگه کسی ایدز داشته باشه از طریق دندون گرفتن یا بوس کردن لُپ میتونه این بیماریو منتقل کنه ب شخص؟؟

پاسخ دادن 1 2
SiR____4444

SiR____4444

دندون گرفتن دیگه چه صیغه ایه !! بوس کردن لُپ بنظر خــــــــودت چیزیه که خون 2طرفو با هم مرتبط کنه ؟؟؟!!!! هرچیزی که باعث تداخل خون 2نفر بشه با عث انتقال این ویروس میشه....هههه بازم نمیدونم منظورت از دندون گرفتن چیه ولی اگه محیط دهان یا حتی سطح پوست هر 2شخص زخم باشه و این زخم ها با هم تماس داشته باشن این احتمال وجود داره که HIV منتقل شده باشه

پاسخ دادن 8 0
بابک

بابک

سلام. اگه دست ب خون فرد الوده ب hiv بخوره احتمال انتقال وجود داره. خون الوده ب دستم خورده ولی دستم زخم نبوده. احتمال داره سرایت کرده باشه؟

پاسخ دادن 4 10
اسی

اسی

ایا در ازمایش چکاپ کامل معلوم میشه که ایدز داری

پاسخ دادن 17 12
محمد

محمد

ببخشید ، من با تیغ دستم رو خط های عمیقی انداختم احتمال هست از طریق تیغ ایدز بگیرم ولی فک نکنم تیغ الوده به ویروس ایدز باشه ول مطمئن هم نیستم ،جواب بدید خیلی ممنون میشم

پاسخ دادن 4 3
فهیمه

فهیمه

سلام ببخشید میخواستم بدونم ک ایدز از طریق سوراخ گوش منتقل میشه ...ینی گوشواره یکی دیگه رو اگ استفاده کنم خطرش چقده ...من احتمال میدم ک دوستم ایدژ داره ...نظرتونو میشه ب من بگید باتشکر از مطالب مفیدتون...

پاسخ دادن 3 5
مریم

مریم

با سلام من جدیدا به مطب دندانپزشکی مراجعه کردم و احتمال میدم سوزن سرنگ رو عوض نکردن ایا با وجود اینکه من بیمار اول بودم احتمال انتقال ویروس وجود دارد؟

پاسخ دادن 2 1
Arian

Arian

اگه ایدز گرفته باشیم علاعمش پدیدار نشه بریم ازمایش بدیم معلوم میشه ایدز داریم یا نه؟

پاسخ دادن 4 2
ناشناس

ناشناس

سلام اگه ابرو را با وسايل ارايشگاه برداري ك ضد عفوني نميكنن و جاي كنده شدن ابرو ضخم بشه نه طوري ك خون بياد فقط قرمز بشه و پوستش بره ممكن بيماري منتقل بشه؟

پاسخ دادن 4 4
علی

علی

یه سوال ، ایا با ایجاد رابطه جنسی با فرد مبتلا ب ایدز ، بدون استفاده از کاندوم ، حتما و به طور قطعی دچار ایدز خواهیم شد؟ چند درصد احتمال ابتلا ب ایدز در اولین رابطه وجود داره؟؟

پاسخ دادن 38 16
مریم هستم

مریم هستم

سلام تورو خداااااا جوابمو بدید من کار آموز یک آموزشگاه آرایش گری هستم وسایل مورد استفاده را در مقداری الکل فرو کردم و بعد از چند روز یکی از بچه‌ها ی کوچیک فامیل اون المل رو اشتباهی تویه شربت ریخته بود و من حواسم نبوده شربت را خوردم.. میخام بدونم در صورتی ک اون وسایل ب ویروس ایدز مبتلا باشه به منم سرایت کرده یا نه؟؟؟؟؟ تورو خدا جواب بدید دارم دیونه میشم

پاسخ دادن 5 0
مهدی

مهدی

سلام خسته نباشین من بعد ۵ماه از اخرین رفتار پر خطر ازمایش ایدز دادم و منفی بود ایا جواب بعد ۵ ماه قعطی هست؟

پاسخ دادن 10 3
زانا

زانا

سلام ببخشید ،آیا بیماری از طریق شیر مادرمبتلا به ایدز ،به بچه سالم فردی دیگه انتقال داده میشه ؟

پاسخ دادن 4 6
Mahbanoo

Mahbanoo

سلام_یه سوال میخواستم بدونم کسی که ایدزداره وردکمی از خونش یعنی خودخون نبودهایه مایعی مثل خون روی لباسش خشک شده وفردسالمی ک دستش یکم سوخته پوستش بازه میادلباس شخص ایدزدار رو باتایدو وایتکس میشوره_دراین صورت امکان انتقال ایدزبهشخص سالم هست؟؟لطفاسوالوهرکی میدونه جواب بده دوستم نگران مادرشه چون دایش ایدزداشه ومادرش لباسشوشسته چی میشه الان؟لطفاجواب بدین ک من بهش بگم

پاسخ دادن 3 0
fhm

fhm

سلام خسته نباشید میشه لطفا جواب بدید اگه کسی در دوران قاعدگی مثلا دو سه روز اول وارد اب دریا بشه(دریای خزر که کمی الوده هم هست) امکان داره به ایدز الوده بشه؟؟؟؟

پاسخ دادن 2 0
Jeff

Jeff

سلام نه این ویروس فقط تو بدن انسان زنده میمونه حتی اگر وارد آب هم بشه چند دقیقه یا چند ثانیه ای از بین میره اونم تو حجم استخر یا دریا احتمالش نزدیک به صفره

پاسخ دادن 0 2
fhm

fhm

سلام خسته نباشید میشه لطفا جواب بدید اگه کسی در دوران قاعدگی مثلا دو سه روز اول وارد اب دریا بشه(دریای خزر که کمی الوده هم هست) امکان داره به ایدز الوده بشه؟؟؟؟

پاسخ دادن 4 0
کاظم

کاظم

با سلام بخیه دستم رو باز کردم وبعد چند روز به فیزیوتراپی رفتم با توجه به اینکه زخم مقداری ترشح داشت و هم وسایل فیزیوتراپی استریل نبود ایا مشکلی ایجاد نمیکند?

پاسخ دادن 1 0
ناشناس

ناشناس

سلام .میخواستم بدونم رابطه جنسی که کلا داشته باشی وطرف ایدز داشته باشه ایدز رو گرفتی .یا وقتی رابطه برقرار کردی و اسپرمش وارد شد ایدز رو میگیریم .ممنون میشم جواب بدین

پاسخ دادن 15 7
علی

علی

ب ی نفر ک ویروسه ایدز داشت لیوانشو شستم و دستم زخمی بود احتمال اینکه از طریق بزاق اون روی زخمم باشه و ایدز بگیرم هست؟؟؟

پاسخ دادن 8 1
مجتبی

مجتبی

سلام .من با یک زن غریبه بدون پوشش کاندوم ۵دقیقه سکس کردم عایا ایدز نگرفتم .طرف هم با همه رابطه داشته

پاسخ دادن 45 22
حسن

حسن

سلام من دیروز اتفاقی برام پیش اومد که امکانش هست که ویروس ایدز بهم منتقل شده باشه. میخواستم بدونم کی برم آزمایش بدم که بتونم بفهمم اگه منتقل شده بتونم خودمو تقویت کنم!؟!:(

پاسخ دادن 3 1
Jeff

Jeff

حدود سه تا شش هفته بعد از تماس با ویروس، بیمار علائم بالینی مشابه یک سرماخوردگی یا آنفولانزا شامل: تب، سردرد، زکام و بزرگی غدد لنفاوی را نشان میدهد. البته این علائم تنها در ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران مشاهده میشود. بعدش تا شیش ماه دورانی هست که بهش میگن پنجره و ممکنه آزمایش هم وجود ویروس نشون نده بعد شش ماه قطعی میشه گفت که کسی hiv گرفته یا نه ولی شما چند روز بعد آزمایش بده اونجا هم راهنمایت میکنن

پاسخ دادن 4 0
Da

Da

تو مدرسه یه کی از هم کلاسی هام با سنجاق قفلی به پشت دوستام میزد به منم زد hiv یا ایدز نگیرم

پاسخ دادن 11 4
mqmq

mqmq

سلام من ی سوال داشتم خیلی واجبه من سیگار دوستمو گرفتم موقعی که میخواستم استفاده کنم گفت که ایدز داره ولی من فیلتر سیگارش ی زرش خورده بود روی لبم ایا ممکنه منم مبتلا شده باشم ؟؟

پاسخ دادن 6 3
Sara

Sara

خیر از طریق آب دهان منتقل نمیشه مگر اینکه دهانشون زخمی بوده باشه

پاسخ دادن 1 0
ستاره

ستاره

سلام من قبلا میرفتم پیش ی دکتر ی سوزن مخصوص داشت میزد سره ی وسیله ی فلزی میکشید رو صورت برای جای جوش بود باعث میشد بافت صورت واکنش نشون بده خونم میومد البته سوزنارو میداد ب خود فرد بعد اون وسیله ی فلزیو با اب میشست سریع امکانش هس ایدز بگیرم؟

پاسخ دادن 6 0
داود

داود

ببخشید یه سوال با انتقال خون سالم به خون سالم امکان گرفتن ایدز وجود داره

پاسخ دادن 5 2
امیر

امیر

سلام تروخدا بگید که از طریق قلیون هم آدم مبتلا میشه یا نه

پاسخ دادن 0 1
Sara

Sara

ممکنه ، اول باید مطمئن بشید کسایی که باهاشون قلیون میکشیدید با دهان خونی یا زخمی قلیون نکشیده باشن ، در غیر این صورت امکانش نیست ، اگر مطمئن نیستید و قلیون زیاد کشیدید آزمایش ضرری نداره

پاسخ دادن 0 0
rahgozar

rahgozar

دوستم به نظرم یک هفته میشد از دستگاه اپیلاسیونش استفاده نکرده بوده ، اگر خون دوستم روی دستگاه بوده و خشک شده و متوجه خونش نشده باشم و از دستگاه استفاده کنم ، هنگامی که از بدنم خون بیاد ویروس ایدز منتقل میشه ؟

پاسخ دادن 0 0
gol

gol

سلام میشه لطفا بفرمایید امکان انتقال بیماری از موچین آرایشگاه هست یا نه؟ممنون

پاسخ دادن 3 0
ناشناس

ناشناس

سلام من یه روز با یه گربه سره پشتبون درگیر شدم دستم خونی شد بعد دستم رفت رو جایی که گربه راه رفته بود ایا امکان ابتلاء شدن به اینگونه بیماری هست؟

پاسخ دادن 0 0
هاکل

هاکل

سالها تحقیق در این مورد داشتم و پیگیر اچ ای وی و ایدز بوده و هستم و مقالات خارجی و فارسی زیادی رو خواندم احتمال دریافت اچ ای وی از قلیان و بوسه و نیش پشه اصلا وجود نداره اما احتمال دریافت اچ ای وی از طریق رابطه جنسی دهانی وجود داره که بسیار بسیار کم است و در شرایطی این اتفاق می افته که زخم وجود داشته باشه و ..... اصل موضوع که ویروس رو میگیرید سرنگ الوده،سکس و خوردن شیر الوده مادر به فرزند است که الان رابطه سکس بیشتر از همه الوده می کنه همه رو.... احتمال انتقال مرد به زن هم بیشتر است تا زن به مرد استفاده از کاندوم اطمینان 100 درصدی نمیاره ولی 99 درصد مطمعن هست همچنین ازمایش الایزا نسل 4 رو اگر بعد از یک ماه دادید و منفی بود به احتمال 90 درصد منفی هستید و خیالتان راحت باشه و دیگه وسواس نداشته باشید

پاسخ دادن 3 0
ناشناس

ناشناس

سلام من از قلیونی استفاده کردم که احتمال میدم دهان یک فدر مبتلا به اون خورده ولی دو سه پوک بیشتر نکشیدم قبل از منم ۳و۴ نفر سالم ازاون استفاده کردن احتمال داره من مبتلا بشم بزاقی که از اون طرف مبتلا مونده بود با استفاده ی نفرات اول پاک شده؟؟؟

پاسخ دادن 6 2
نمي تونم بگم

نمي تونم بگم

با سلام ترو خدا جواب بدين اگر كسي بعد از خود ارضاي انگشتش به اب مني يا اب دهان اغشته شد باشد احتمال گرفتن ويروس اچ اي وي دارد

پاسخ دادن 5 2
م

م

سلام من دیروز دستم خورد به تیغ تیغ داخل کمد بود می خواستم بپرسم این ویروس خارج از بدن چقدر زنده می مونه

پاسخ دادن 6 4
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف