نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت بیماری پروستات چیست؟
بیماری پروستات ، سرطان پروستات
اگر می خواهید درباره بیماری پروستات و علائم و علت های آن بیشتر بدانید این قسمت از نمناک را مطالعه کنید.

درباره بیماری پروستات چه می دانید

بیماری پروستات یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان است که برخی از مردان به دلیل خجالت از بازگو کردن این بیماری سر باز می زنند اما این دسته از بیماران نمی دانند همین شرمساری از عنوان کردن بیماریشان ممکن است اثرات جبران ناپذیری مانند سرطان برایشان رقم بزند .

بیماری پروستات شایع ترین بیماری مردان 

بیماری پروستات

پروستات غده کوچکی است که پائین تر از مثانه قرار گرفته و قسمت ابتدایی پیشابراه را احاطه کرده است .پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به طرف خارج از بدن هدایت می کند .این غده در زیر مثانه و در محل خروج ادرار از آن و نیز در جلوی راست روده قرار دارد .پروستات طبیعی در معاینه قوام نرم دارد و فاقد توده است .این غده که اعمال مختلفی انجام می دهد از دو قسمت تشکیل شده که توسط یک لایه بافتی پوشیده شده اند .

پروستات چه کاری انجام می دهد؟

یکی از کارهای پروستات کمک به کنترل ادرار، با وارد کردن فشار به قسمت ابتدایی پیشابراه است .همچنین پروستات، مایعی ترشح می کند که سلولهای جنسی مرد، یا اسپرمها را فعال نگه می دارد .این مایع پیشابراه را مرطوب و لغزنده می کند .این مایع ماهیت قلیایی داشته و نیز مواد مغذی ای دارد که برای فعال باقی ماندن اسپرم ها، لازم است .اعمالی که پروستات انجام می دهد، نشان می دهد که اگرچه بدون پروستات، تقریبا مردان نابارور هستند اما نبود آن نیز تاثیر چندانی در زندگی فرد ندارد .

علائم بیماری های پروستات کدامند؟

* مشکل در ادرار کردن، احساس فوریت و یا تکرر ادرار .

* خون در ادرار و یا مایعات دستگاه تناسلی .

* سوزش ادرار یا ادرار دردناک .

* مشکل در فعالیت جنسی طبیعی .

* سفتی و درد متناوب در پایین کمر، لگن یا بالای رانها .

* بند آمدن ادرار یا قطره قطره آمدن ادرار .

چه بیماری هایی پروستات را درگیر می کند؟

سه گروه بیماری پروستات را تحت تاثیر قرار می دهد :

* بزرگ شدن خوش خیم پروستات

* التهاب پروستات یا پروستاتیت

* سرطان پروستات، که یک سوم مردان را تهدید می کند .

بیماری پروستات

آشنایی با علل بیماری پروستات 

بزرگ شدن خوش خیم پروستات چیست؟

در مردان جوان، پروستات تقریبا به اندازه ی یک گردو است .با افزایش سن اندازه ی این غده نیز افزایش می یابد .به این افزایش اندازه، بزرگ شدن خوش خیم پروستات BPH)) گفته می شود .

از چه زمانی آغاز می شود؟

این فرایند از 30 سالگی شروع می شود و اغلب موارد بعد از 50 سالگی علائم پدیدار می شوند .بزرگ شدن پروستات که بیشتر در افراد مسن دیده می شود علائمی ایجاد می کند .

چه علائمی ایجاد می کند؟

پروستاتی که بزرگ شده است می تواند به قسمت خروجی مثانه و به ابتدای پیشابراه فشار وارد کند .این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن می شود .جریان ادرار آهسته شده و تکرر ادرار ایجاد می شود که به خصوص بیشتر در شبها رخ می دهد .ممکن است احتباس ادراری روی دهد .مشکلات جدی تری مانند عفونت مجاری ادراری و یا انسداد کامل پیشابراه و آسیب به کلیه ها نیز در مواردی ممکن است ایجاد شود .

شیوع آن چقدر است؟

این بیماری بسیار شایع است .نیمی از مردانی که بالای 50 سال دارند علائمی از بزرگی پروستات را نشان می دهند اما 10 درصد آنان به مداخلات دارویی و جراحی نیاز پیدا می کنند .بزرگی پروستات با معایناتی که پزشک انجام می دهد تشخیص داده می شود .

آیا این بیماری با سرطان ارتباطی دارد؟

این بیماری کاملا خوش خیم است و ارتباطی با سرطان پروستات ندارد .

التهاب پروستات چیست؟

این بیماری بیشتر در مردان جوان تا میانسال رخ می دهد .متناوباً درد ایجاد می شود و تشخیص آن به دلیل اینکه علائم، در افراد مختلف متفاوت است، مشکل است .ممکن است در هنگام ادرار کردن سوزش یا درد ایجاد شود و مثانه کاملاً خالی نشود که این علائم در بیماریهای دیگر نیز دیده می شود .10 تا 12 درصد از مردان این علائم را تجربه می کنند .

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات، رشد بدخیم سلولهای پروستات است که معمولاً آهسته و در درون پروستات در طی سالها رشد می کند و در این مدت علائم کمی ایجاد می کند .اما به مرور زمان به بیرون از پروستات گسترش می یابد .
ممکن است به بافتهای دورتر مانند استخوانها، ریه ها و کبد نیز دست اندازی کند .علائم و نشانه ها به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد .این بیماری شایعترین بدخیمی منجر به مرگ، بعد از سرطان ریه است .

عوامل مستعد کننده عبارتند از :

* سن، بیش از 70% مردان مبتلا، بالای 65 سال دارند .

* رژیم غذایی

* عوامل ژنتیکی، در واقع اگر اقوام نزدیک فرد مبتلا باشند خطر ابتلا افزایش می یابد .

بیماری پروستات

با علل بیماری پروستات آشنا شوید

پیشگیری از سرطان پروستات

1 _ به مردان بالای 40 سال برای غربالگری این بیماری، سالیانه آزمایش ( PSA از طریق آزمایش خون) و معاینه توسط پزشک توصیه می گردد .

2 _ رعایت رژیم غذایی :بر اساس تحقیقات اخیر دیده شده است که مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سلنیوم، ویتامین D ، سویا، چای سبز، لیکوپن (ماده موجود در گوجه فرنگی ) در پیشگیری و حتی کاهش رشد این تومور موثر بوده است (dot) همچنین عدم مصرف بعضی غذاها مانند موادی قندی و نشاسته ای و چربیها به خصوص LDL یا همان چربی مضر، جهت پیشگیری در ابتلاء این بیماری توصیه می گردد .

نکاتی برای تشخیص سرطان پروستات در یک دقیقه

سرطان پروستات ، سرطان مردانه بسیار شایع در میان مردان جهان است که متاسفانه سالانه 28 هزار نفر در دنیا را به کام مرگ می کشاند.محققان آمریکایی با استفاده از نانو ذرات طلا موفق به ساخت کیت تشخیص طبی برای شناسایی سرطان پروستات در مدت یک دقیقه با قیمتی کمتر از یک دلار شدند.اخیرا مقاله ای منتشر شده که در آن جزئیاتی درباره ساخت کیت تشخیص طبی برای شناسایی سرطان پروستات در مراحل ابتدایی درج شده است.

این کیت با قیمتی کمتر از یک دلار می تواند در مدت زمان یک دقیقه با حساسیت و دقت بالاتر از روش های رایج، سرطان پروستات را شناسایی می کند.این کار توسط محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا انجام شده است.در حال حاضر برای شناسایی سرطان پروستات باید نمونه برداری هایی از بیمار انجام داد که کاری دردناک و تا حدی غیردقیق است.اینول رورا، سرطان شناس و اورولوژیست مؤسسه سرطان بیمارستان فلوریدا، می گوید:این روش بسیار جالبی است که در عین سادگی بسیار بهتر از روش های رایج عمل کرده و هزینه آن نیز بسیار کم است.

نحوه تشخیص سرطان پروستات

زمانی که یک تومور سرطانی شروع به رشد می کند، بدن اقدام به تولید آنتی بادی هایی می کند. این کیت تشخیص طبی می تواند با استفاده از نانوذرات طلا، اقدام به شناسایی این آنتی بادی ها کند.زمانی که یک قطره از خون بیمار که با سوراخ کردن نوک انگشت به دست می آید، روی این کیت قرار می گیرد در صورت وجود آنتی بادی ها، نانوذرات موجود در سطح کیت به یکدیگر متصل شده و می چسبند. با این کار ابعاد نانوذرات افزایش می یابد.

یکی از ویژگی های نانوذرات طلا، جذب و پراش نور توسط آن ها است، بنابراین با استفاده از روش آرایه پراش نور پویا (NanoDLSay) می توان ابعاد دقیق این ذرات را شناسایی کرد.ابعاد این نانوذرات نشان می دهد که آیا شخص دچار سرطان پروستات است یا خیر و در صورت وجود بیماری در چه مرحله از بیماری قرار دارد.هرچند در این کیت از نانوذرات طلا استفاده شده است اما هزینه آن بسیار کم است. یک بطری از محلول نانوذرات طلا که قیمتی در حدود 250 دلار دارد می تواند برای تولید 2500 تست مورد استفاده قرار گیرد.

علت بیماری پروستات چیست؟

علت بیماری پروستات چیست؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 100
برگرفته از سلامت نیوز _ ایرنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 82 18
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف