نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد ترشح شیر بدون بارداری چه زمانی نگران کننده است ؟
شیر بدون بارداری ، گالاکتوریا
ترشح شیر بدون بارداری ممکن است در افراد مجرد و حتی کودکان نیز رخ دهد و برای جلوگیری از آن لباس های محرک سینه نپوشید و استرس هایتان را دور بریزید.

ترشح شیر بدون بارداری ؛ آیا شیر دار شدن بدون بارداری طبیعی است؟

زوج ها معمولا وقتی که سعی می کنند کودکی داشته باشند یا زمانی که کودکی در راه است، پر از شک و تردید می شوند با این حال، ممکن است برخی از شرایط مرتبط با حاملگی خود را در زمانی که حامله نیستید ، در خود ببینید، گالاکتوریا یک مثال است ؛ گالاکتوریا به وضعیتی اطلاق می شود که در آن شخصی - می تواند یک زن، مرد یا حتی یک کودک باشد - که حتی در دوران حاملگی اش نیست، تولید شیر را آغاز کند که این شرایط نیز هایپرلاکتیشن نامیده می شود.

با وجود اینکه شخص باردار نبوده یا حتی مرد باشد، تولید شیر و ترشحش می تواند رخ دهد ، شما باید به یاد داشته باشید که این کاملا متفاوت از ترشح چرک از سینه است، که به علت عفونت هایی مثل ماستیت است در این بخش از نمناک ، اجازه دهید نگاهی بندازیم که گالاکتوریا چیست و چگونگی می توان آن را درمان کرد.

ترشح شیر بدون بارداری

شیر بدون بارداری به چه علت ترشح می شود؟ 

تولید شیر بدون بارداری و زایمان چیست؟

آیا زن می تواند در زمانی که باردار نیست، شیردهی داشته باشد؟ پاسخ مثبت است، می تواند - در واقع، مردان و کودکان نیز ممکن است شیردهی داشته باشند. این وضعیت که در آن فرد بدون بارداری شیردهی دارد، گالاکتوریا یا هایپرلاکتیشن نامیده می شود و حتی زمانی که زن باردار نیست، تخلیه شیر از سینه اتفاق می افتد.

معمولا به علت نوعی بیماری پزشکی ایجاد می شود و به راحتی قابل درمان است بنابراین چگونه وقتی که بارداری وجود ندارد، شیر تولید می کنید؟ چه چیزی باعث گالاکتوریا می شود؟ هنگامی که شیر از سینه بدون بارداری می آید، می تواند به دلایل بسیاری باشد ؛ برخی از علل شیردهی های بدون حاملگی را در زیر آورده ایم.

گالاکتوریا

شیر داشتن بدون زایمان و بارداری

علت ترشح شیر در افراد غیر باردار 

1. داروها؛

اگر فرد تحت درمان با نوعی از داروهایی باشد که می تواند بر روی غدد سینه تأثیر بگذارد، ممکن است غدد را برای تولید شیر تحریک کند حتی اگر زن باردار نباشد.این دارو ممکن است از قرصهای ضد بارداری تا داروهای ضد افسردگی یا آرامبخش اتفاق بیفتد. 

2. کم کاری تیروئید :

زمانی که غده تیروئید قادر به تولید هورمون های کافی برای بدن نیست، می تواند منجر به انتشار مقدار زیادی از پرولاکتین شود.هورمون پرولاکتین می تواند بدن را برای ایجاد مقدار زیادی شیر تحریک کند.

شیر دختر مجرد

تیروئید از علل تولید شیر بدون بارداری 

3. تومورها:

اگر غده های هیپوفیز شما تحت تاثیر تومور قرار داشته باشند، می تواند باعث آزاد شدن شیر شود.تومورها می توانند تولید پرولاکتین زیادی را ایجاد کنند که می تواند بدن شما را برای تولید شیر بیشتر تحریک کند. 

4. آسیب عصب:

آسیب عصبی در ناحیه قفسه سینه نیز می تواند منجر به شیردهی شود. آسیب می تواند به علت لانه گزینی، جراحی قفسه سینه یا حتی سوزش در ناحیه قفسه سینه باشد. 

5. بیماری مزمن کلیه:

کار کلیه فیلتر کردن مقادیر پرولاکتین زیاد از خون است، بنابراین ناتوانی کلیه در کار کردن درست نیز می تواند باعث شیردهی در فرد می شود.

چگونگی تولید شیر در زنان

مشکلات کلیوی از علل ترشح شیر بدون بارداری 

6. آسیب نخاعی:

گاهی اوقات، آسیب جدی به نخاع می تواند منجر به تحریک غدد درون ریز بدن شود.این امر منجر به شیردهی نیز می شود و دلایل این وضعیت هنوز روشن نیست. 

7. گیاهان :

گیاهانی مانند رازیانه، کلابات (پنبه سیاه)، دانه زیره و آنیس می توانند تولید پرولاکتین و شیر مادر را تحریک کنند. 

8. سقط جنین:

حاملگی باعث تغییرات هورمونی و فیزیکی در بدن می شود.گاهی اوقات بدن حتی ممکن است بعد از سقط جنین شروع به تولید شیر کند، که می تواند مادر را از نظر احساسی و فیزیکی تحت تأثیر قرار دهد. شیردهی پس از سقط جنین ناشی از تغییرات هورمونی و عدم تعادل است که در بدن زن اتفاق افتاده است.

علل تولید شیر

سقط جنین یکی دیگر از علت های تولید شیر بدون زایمان 

علائم ترشح شیر بدون بارداری در دختران مجرد:

چند علامت گالاکتوریا وجود دارد که می تواند شما را در درک اینکه آیا شما شیردهی به دلیل عفونت های قفسه سینه مانند ماستیت نیست وجود دارد.

برخی از این علائم عبارتند از: 

 • شایعترین علامت آن این است که سینه ها حتی اگر حامله نباشید، مقدار زیادی شیر تولید می کنند ؛ شما ممکن است ببینید که به طور تصادفی از نوک سینه هایتان نشتی وجود دارد
 • ممکن است بافت سینه بزرگ شود
 • داشتن پریودهای نامنظم یا از دست رفته
 • کاهش میل جنسی
 • آکنه
 • حالت تهوع
 • رشد مو زائد
 • مشکلات بینایی
 • سردرد

شیردهی بدون حاملگی

علائم و نشانه های ترشح شیر بدون بارداری 

تشخیص و آزمایش گالاکتوریا و ترشح نابجای شیر بدون زایمان و حاملگی:

اگر فکر می کنید که شیردهی غیرطبیعی دارید، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید او قادر به تشخیص وضعیت شما با استفاده از چند آزمون از چهار تستی که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت خواهد داد. 

1. معاینه فیزیکی :

گام اول یک معاینه فیزیکی ساده برای بررسی وضعیت شما است ؛ پزشک دنبال هر گونه توده های غیرمعمول در سینه می گردد و آنها همچنین نمونه ای از ترشحات سینه را برای آزمایش های بیشتر می گیرند.

تشخیص گالاکتوریا

معاینات لازم برای تشخیص علت تولید شیر بدون بارداری 

2. ماموگرافی :

ماموگرافی یک آزمایش ساده برای بررسی تومورها و رشد در ناحیه سینه است و به پزشک کمک می کند بیشتر در مورد علت شیردهی بفهمد. این شبیه به اشعه ایکسی است که مخصوص سینه ها می باشد. 

3. آزمایش خون:

پزشک شما همچنین نمونه ای ازخون شما را برای تست خواهد گرفت. هر میزان غیر طبیعی هورمون در خون می تواند به درک پزشک کمک کند که چه چیزی ممکن است باعث این شیردهی در بدن شما شده. 

4. تست حاملگی:

پزشک شما همچنین آزمایش حاملگی را انجام خواهد داد تا مطمئن شوید که شما حامله نیستید این به این دلیل است که بارداری شایع ترین علت تولید شیر مادر در زنان است.

تست بارداری

تولید شیر بدون بارداری و انجام تست های تشخیصی 

چگونه گالاکتوریا درمان می شود؟

درمان گالاکتوریا می تواند به طور گسترده ای به دو نوع درمان پزشکی و داروهای خانگی طبقه بندی شود. 

درمان های پزشکی ترشح شیر بدون بارداری:

هیچ راهی برای درمان این بیماری وجود ندارد، زیرا ممکن است دلایل شیردهی شیر، متفاوت باشد ؛ درمان به منظور حذف علت اصلی گالاکتوریا است، و نه این وضعیت. اگر علتش تومور باشد، درمان باید تومور را از طریق جراحی حذف کند. شما نباید نگران باشید زیرا بیشتر تومورها به هیچ وجه سرطانی و بدخیم نیستند.

اگر علت شیردهی دارو باشد، پزشک شما دارویی جایگزین را تجویز می کند یا به شما توصیه می کند تا مصرف دارو را به طور کامل متوقف کنید. ضروری است که شیردهی به زودی برطرف شود و هیچ اثری پایداری بر بدن شما نداشته باشد.

رفع ترشح شیر بدون بارداری

راه های درمانی برای ترشح شیر بدون بارداری 

درمانهای خانگی ترشح شیر بدون بارداری :

شما همچنین می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید تا وضعیت شیردهی شما را بدتر نکند. شما باید از هرگونه تحریک سینه، حتی در طول فعالیت جنسی، جلوگیری کنید. شما همچنین می توانید ماهی یک بار آزمایشاتی خودتان را معاینه کنید تا وجود توده های احتمالی در ناحیه سینه را بفهمید.

شما همچنین باید از لباس های تنگ و هر چیزی که ممکن است باعث اصطکاک در ناحیه نوک سینه شما شود اجتناب کنید.

رفع خانگی ترشح شیر بدون بارداری

تولید شیر بدون بارداری و زایمان چگونه رفع می شود؟ 

راه های پیشگیری از شیردهی اگر باردار نیستید؛

اگر باردار نیستید، شیردهی می تواند برایتان یک مشکل باشد ؛ چند راه وجود دارد که می توانید از شیردهی جلوگیری کنید:

 • نباید سوتین یا لباس های دیگری را بپوشید که دائما نوک سینه را تحریک کنند.
 • شما باید از تحریک سینه های خود جلوگیری کنید.
 • خود آزمایش کردن را یک بار در ماه انجام دهید.
 • از مصرف مواد مخدر اجتناب کنید.
 • سعی کنید کمتر استرس داشته باشید.
 • زندگی تان را سالم کنید.

جلوگیری از ترشح شیر

روش های جلوگیری از ترشح شیر بدون بارداری  

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

اگر علائم گالاکتوریا را می بینید و نوک سینه هایتان به طور مداوم تخلیه موادی شبیه به شیر را دار، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علل زیادی وجود دارد، بنابراین شما باید آن را سریع درمان کنید. شیردهی بدون بارداری در بسیاری از زنان رایج است و حتی ممکن است در مردان یا نوزادان نیز وجود داشته باشد.

این وضعیت به دلیل بسیاری از دلایل اساسی ایجاد می شود و زمانی که درمانش شروع می شود، به آسانی ازبین می رود. تغییرات در شیوه زندگی سالم می تواند به پیشگیری از این بیماری حتی در مردان کمک کند.

 

علل و دلایل گالاکتوریا یا ترشح شیر بدون بارداری + درمان و پیشگیری

ترشح شیر بدون بارداری چه زمانی نگران کننده است ؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 18
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
این مطلب مفید بود ؟ 18 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف