نمناک بهداشت و سلامتسلامت جنسی راههای ثابت شده ترک خودارضایی
ترک خودارضایی ، خودارضايي چیست
تمایلات جنسی خوب هستند و برای بدن ضروری اما اگر در مسیر نادرست باشند دنیایی از عوارض و مضرات را به همراه خواهند داشت . برای ترک خودارضایی از راهها و توصیه هایی استفاده کنید که اثربخش هستند.

آموزش کامل راههای ترک خودارضایی

 خود ارضایی را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر می گیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز خود ارضایی گویند. تمایلات جنسی خوب هستند و برای سلامت بدن ضروری هستند اما اگر در مسیر نادرست قرار گیرند کاملاً نتیجه برعکس خواهد بود.خود ارضایی نوعی تحریک میکانیکی در دستگاه تناسلی است؛ به نحوی که فرد عمداً با خود کاری می کند که به تخلیه هیجان منجر شود. این موضوع در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار تلخی دارد و تلخ تر از آن عوارض بسیار بد این مشکل است؛ چرا که افرادی که خود ارضایی را تجربه می کنند فقط برای مدت کوتاهی احساس رضایت و آسودگی دارند و بعد همه چیز برعکس شده و عوارض آن بروز می نمایند.

برای ترک خودارضایی آغاز کنید

بخش اول:سرگرم و متمرکز باشید.
راه دیگری برای تخلیه انرژی و وقت گذرانی پیدا کنید.
زندگی تان را با فعالیت های سرگرم کننده پرکنید. هیجان انجام کاری متفاوت، می تواند درجایگزین کردن میل به خودارضایی به شما کمک کند، و دفعه بعد اگر وسوسه شدید، چیزی برای پرت کردن حواس تان خواهید داشت. این راه ها را امتحان کنید:

خلاق باشید. فرایند تغییر امیال جنسی به برون دادی ابتکارآمیز(که تعالی شگفت انگیز نامیده می شود) چیزی است که قرن هاست صومعه نشین ها و مرشدها به آن متکی بوده اند. شروع به نوشتن کنید، نواختن یک ساز را یاد بگیرید، نقاشی کنید، طراحی کنید، و یا هرکاری که باعث می شود احساس کنید دارید کاری مبتکرانه انجام می دهید.

ورزش کنید. برتر بودن دریک رشته ورزشی، نیازمند انظباط و پشتکاراست. یکی از علاقه مندی های تان را دنبال کنید مانند، دو یا شنا، یا یک ورزش گروهی مثل فوتبال، بسکتبال، یا تنیس. هر شکلی از ورزش، به شما در تسکین تنش و فشار، احساس شادابی کمک خواهد کرد، و همچنین باعث می شود روی جسم و بدن تان به شیوه ای مثبت متمرکز شوید. یوگا، شکل دیگری از ورزش است که به شما احساس آرامش بیشتری داده و احتمال میل ناگهانی به خودارضایی را کاهش می دهد.

تغذیه سالم داشته باشید. میوه جات و سبزیجات، تاثیرات سالمی روی بدن داشته و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی جهت فعال ترب ودن درطول روز را تامین می نماید.

یک سرگرمی جدید، یا یک مهارت پرورشی پیدا کنید. یادگرفتن چیزی که برای تبحر درآن، زمان طولانی لازم است می تواند توجه مغز را از رضایت آنی خودارضایی به سمت رضایت کسب اهداف دربلند مدت، جلب کند. مهارت هایی مانند آشپزی، نجاری، تیراندازی، نانوایی، سخنرانی برای عموم یا باغبانی و گلکاری را امتحان کنید.

داوطلب کارهای خیرخواهانه شوید. انرژی تان را صرف کمک به نوجوانانی کنید که خوش شانسی کمتری نسبت به شما داشته اند، مثلا دریک پناهگاه فعالیت کنید، به دانش آموزانی که از خانواده های کم درآمد هستند، درس بدهید، مناطق آسیب دیده را تمیز و مرتب کنید، یا برای یک کار خیر، پول جمع کنید. شما از کمک به دیگران به احساسی بشردوستانه خواهید رسید، و زمان کمتری برای منحرف شدن ازاهداف تان پیداخواهید کرد.

ترک خودارضایی

راههای موثر در ترک خودارضایی

جلوگیری و ترک خودارضایی

اگر همیشه بعد از برگشتن از مدرسه یا دانشگاه خودارضایی می کنید، یک برنامه خوب و کامل داشته باشید تا از احساس کسالت جلوگیری کنید. اگر کارخاصی برای انجام دادن ندارید و ذهن تان مکررا درگیر افکار جنسی می شود، مشغولیت های برنامه تان را زیاد کنید. خواهید دید که پیشگیری ازخودارضایی ساده تر خواهدشد اگر خیلی سرگرم یا خیلی خسته باشید چون دیگر انرژی برای تان نمی ماند که به چیزهای حواس پرت کن توجه کنید. 

برای جلوگیری ازخودارضایی درساعات استراحت روزانه تان، برنامه داشته باشید.
حمام آب سرد برای جلوگیری از خودارضایی
اگر مشکل شما به پیش از خواب یا زیردوش حمام برمی گردد، از هر عامل وسوسه انگیزی برای خودارضایی اجتناب کنید. مثلا اگر این عادتیست که شب ها پیش از خواب به سراغ تان می آید، روی زمین شنا بروید، تاجایی که آن قدر خسته شوید که هیچ کاری جز خوابیدن نتوانید انجام دهید. اگر زمان حمام کردن برای تان تحریک کننده است، فقط از آب سرد و یخ استفاده کنید؛ این طور طولانی در حمام نخواهید ماند.

اگر صبح ها برای این کار وسوسه می شوید، سعی کنید کمی بیشتر لباس بپوشید تا لمس بدن تان سخت تر شود.

تنهایی تان را محدود کنید.
اگر دلیل خودارضایی تان بیشتر احساس تنهایی است، راه هایی پیداکنید که تاجایی که امکان دارد، درجمع باشید. یعنی باید تاجایی که می توانید درکلوپ ها یا فعالیت ها شرکت کنید، بیشتر دعوت ها را بپذیرید و بیشترهم دیگران را دعوت کنید، و از خلوت تان خارج شوید تا دوستان بیشتری پیدا کنید. اگر می خواهید کسی را ملاقات کنید، ازیک دوست بخواهید برای تان ترتیب یک دیدار آن لاین را بدهد.

کار دیگری که می توانید انجام دهید، محدود کردن زمان های تنهایی تان درخانه است. اگر معمولا، یک یا دو ساعت پیش از آمدن پدر و مادرتان از محل کار خودارضایی می کنید، دراین فاصله زمانی، برای پیاده روی بروید، یا دریک کافی شاپ تکالیف تان را انجام دهید.

حتی اگر تمام دوستان شما سرشان شلوغ است، بازهم می توانید با رفتن به جمع عمومی، انگیزه برای خودارضای را محدودکنید. برای نمونه، به جای این که مسابقات را تنها در خانه تماشا کنید، به یک مکان عمومی برای تماشا بروید. حتی اگر با دوستان تان برای پرسه زنی بروید، بهتر از تنها ماندن است و در نتیجه زمانی برای خودارضایی نخواهید داشت.

تماشای فیلم پورن را متوقف کنید.
ممکن است یکی از دلایل این که زیاد خودارضایی می کنید این باشد که می دانید اگر بخواهید می توانید درعرض چندثانیه به فیلم پورن دسترسی پیدا کنید. با این حال اگر اراده متوقف کردن تماشای این فیلم ها را ندارید، باید از راه های دیگری این کار را انجام دهید:

نرم افزار بلوک کننده پورن روی کامپیوترتان نصب کنید. البته پسوردش را خواهید دانست، اما دور از دسترس نگه داشتنش به شما یادآوری می کند که الویت شما چیست. همچنین می توانید هنگام انتخاب پسورد، درفایل تکست، تصادفا تایپ کنید، برای وارد کردن پسورد و تائیدش، آن را کپی پیست کنید، سپس فایل تکست را حذف کنید. بدین ترتیب دیگر پسورد پورن بلاکر خودتان را نمی دانید! این بهترین روش برای قوی نگه داشتن شما و جلوگیری از جدال درونیست.

اگر تمایل به خودارضایی هنگام تماشای پورن درکامپیوترتان دارید، سعی کنید کامپیوترتان را به جایی منتقل کنید که دیگران بتوانند شما را ببینند.

اگر یک کلکسیون واقعی و غیرمجازی از پورن دارید، هرچه زودتراز شرشان خلاص شوید.

کمک بخواهید. اپلیکیشن های ترک اعتیاد به پورن مانند Brainbuddy جوری طراحی شده اند که روی مغزتان تاثیر گذاشته و خواهان رابطه واقعی باشید، نه پورن!

یک سیستم پاداش برای خودتان تعیین کنید. به خودتان برای پایبند ماندن رشوه بدهید، و برای رفتارهای خوب تان پاداش درنظر بگیرید. مثلا، اگر توانستید دو هفته را بدون حتی یک بار خودارضایی پشت سر بگذارید، با خودتان کمی مدارا کنید مثلا یک گیم جدید یا یک بستنی. 

سرسخت و صبور باشید.

ترک اعتیاد به خودارضایی، مانند صاعقه به شما اصابت نخواهد کرد. این فرایندی است که نیازمند تعهد است و ممکن است گاهی هم اشتباه کنید یا پسرفت داشته باشید. جدال واقعی، نیازمند پشتکار و استقامت است، بنابراین الان متعهد شوید که اجازه اشتباهات کوچک در مسیرتان را نخواهید داد.


سیستم های پداداش دهی، فوق العاده اند؛ فقط مواظب باشید با چیزی که درحال مبارزه با آن هستید به خودتان پاداش ندهید، که دراین مورد، همان خودارضایی است! اگر به خودتان بگویید که بعد از یک هفته مقاومت، با خودارضایی از خودتان تشکر خواهید کرد، آن را تبدیل به چیزی خواهید نمود که حتی بیشتراز قبل می خواهیدش!

بخش دوم:طرز فکرتان را درست کنید.
دست از تنبیه خودتان بردارید.
این طور به قضیه نگاه کنید:اگر مدام درحال محکوم کردن احساس تان درمورد خودارضایی باشید، پس همچنان دارید تمام مدت به آن فکر می کنید. هرگز اعتیاد به خودارضایی را با اعتیاد دیگری معامله نکنید، آنها آنقدر به هم مربوطند که شما اراده ای نخواهید داشت. درعوض، آگاه باشید که این مشکل مربوط به شماست، اما برای توقف این گرایش سرسخت خواهید بود.

یادتان باشد، شما انسانید، و انسان ها خودارضایی می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند بیشتر از 95 درصد از مردها و 89 درصد از زن ها تائید می کنند که خودارضایی می کنند. اگر بدانید که تنها نیستید، کمتر احساس شرمندگی خواهید کرد.

با یادآوری تعداد دفعاتی که برای خودتان احساس تاسف کردید در حالی که می توانستید چشم پوشی کنید، در برابر غرق شدن در ناامیدی مقاومت کنید.

باورهای غلط درمورد مضرات خودارضایی را نپذیرید.
اگر می خواهید این اعتیاد را ترک کنید، باید ترک این عادت را صرفا به خاطر دلایلی که شخصی و اخلاقی هستند انجام دهید، نه به دلایلی که مربوط به سلامتی می شوند. تنها دلیل واقعی که مربوط به سلامتی می شود، درد و خراشیدگی ناشی از خودارضایی مزمن است، که با توقف لمس کردن مکرر، برطرف می شود. در اینجا پیامدهایی را که خودارضایی در بر ندارد می آوریم:

خودارضایی موجب نازایی، انزال زودرس یا ناتوانی جنسی نمی شود.

خودارضایی موجب جنون نمی شود.

خودارضایی موجب نابینایی، یا حتی لکه های چشمی نمی شود.

خودارضایی موجب تکرر ادرار نمی شود.

ترک خودارضایی

ترک خودارضایی با توصیه های کارساز

باور داشته باشید که پیشرفت خواهید کرد.
اگر این ایمان را داشته باشید که واقعا می توانید راهی برای ترک اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید، قادر به انجام این کار خواهید بود. شاید هدف شما توقف کامل خودارضایی نباشد، اما قصدتان این باشد که ان را محدود به اندازه مشخصی کنید مثلا یک یا دو بار در هفته. این هم بسیار خوب است. اگر باور داشته باشید که می توانید در این نبرد پیروز شوید، احتمال موفقیت تان بسیار بیشتر خواهد بود تا این که خودتان را دست کم بگیرید.

با این حال، شاید روزهایی باشد که پسرفت داشته باشید. اگر دیدید روزی که قرار نبوده است خودارضایی کنید این کار را کردید، فکر نکنید که “اوه، خب، من که به هر حال این روز را از دست داده ام” و سپس بقیه روز را با میل و رغبت شدید به خودا رضایی ادامه دهید و روز بعد از نو شروع کنید. این به همان اندازه غیرمنطقی است که فکر کنید باید تمام شیرینی پای را بخورید فقط چون یک کلوچه خوردید و رژیم تمام آن روز را خراب کنید.

بدانید که چه زمانی باید کمک بخواهید.
اگر همه راه ها را امتحان کردید و نتوانستید این اعتیاد را تحت کنترل بگیرید، شاید زمان آن باشد که موضوع را به کس دیگری بگویید و از او کمک بخواهید. خجالت نکشید، و به یاد داشته باشید که خیلی از مردم مشکل مشابه شما را دارند. کمک خواستن یک حرکت شجاعانه است و خیلی از افراد همین فکر را می کنند.

از پیشوای مذهبی تان راهنمایی بخواهید. از روحانی محلی تان کمک بخواهید. سه چیز را به خاطر داشته باشید:اول، این افراد بخشی از روحانیت شده اند چون خودشان را به اجتماع شان اختصاص داده اند. دوم، مطمئنا به کسی که قبلا به خودارضایی معتاد بوده کمک کرده اند. و در آخر، آنها متعهد به رازداری و حفظ اسرار هستند. با رهبر روحانی، اسقف، امام، یا هر پیشوای مذهبی دیگر یک قرار ملاقات خصوصی بگذارید و ببینید توصیه او کمکی می کند یا خیر.

با یک پزشک هم می توانید ملاقات کنید. مشاوران، روانشاسان و روانپزشکان همه برای کمک به افراد با میزان اعتیادهای گوناگون آموزش دیده اند. اول با یک درمانگر در زمینه مشکل خودتان دیداری داشته باشید. راه های درمانی متعددی وجود دارند، از درمان رفتار ادراکی گرفته تا درمان دارویی.

چند نکته برای ترک خودارضایی

روی تخت تان ننشینید. از میزو صندلی استفاده کنید و همیشه در جمع دیگران بنشینید.

هر وقت میل تان به خود ارضایی خیلی شدید بود، دوش آب سرد بگیرید! نه تنها روان تان را آرام می کند بلکه فواید زیاد دیگری هم برای سلامت و انرژی دارد.

به خانواده یا هر کس دیگری فکر کنید و این که گویی دارند شما را تماشا می کنند.

هر وقت احساس کردید به خودارضایی نیاز دارید، برای پیاده روی یا دو آهسته بروید. همیشه سعی کنید وقتی این میل به سراغ تان آمد خودتان را سرگرم کنید.

بیشتر ورزش کنید و بیرون از خانه بروید. این راهی عالی برای مشغول کردن ذهن است.

روزه گرفتن را امتحان کنید. هر روز چند ساعت از غذا و نوشیدنی پرهیز کنید تا ذهن تان را از گرایشات جنسی منحرف کنید. روزه داری، به شما قدرت کنترل بهتری برای امیال تان می دهد.

ذهن تان را با موزیک های غیرجنسی مشغول کنید.

اهداف کوچک برای خود تعیین کنید، با سه روز پاک ماندن شروع کنید، روز سوم دست انداز وجود دارد، از آن رد شوید و بدانید که متعهدید. سپس روی یک هفته متمرکز شوید، بعد هم روی ده روز، سپس دو هفته، و بعد هفده روز، و…

هر روز عصرها ورزش کنید، باعث می شود شب ها خسته باشید. و از آنجایی که خودارضایی اغلب شب ها انجام می شود اگر خسته باشید خواب را به این کار ترجیح خواهید داد.

اگر وسوسه، افکار شهوانی یا فکر خاصی به ذهن تان رسید، فورا به موضوعی متفاوت فکر کمید، مثل بیسبال، فوتبال، …

ترک خودارضایی ، صد راه و توصیه برای ترک خودارضایی

راههای ثابت شده ترک خودارضایی
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 133
برگرفته از healthmag.ir /ن
این مطلب مفید بود ؟ 125 8
نظر کاربران
مهدی

مهدی

به نطر من ترک خود ارضایی راحت ترین روش است فقط مشکل ما وبخصوص خود من این است ک بعد از حود......به دنبال ترک کردن این عادت هستیم در حالی ک قبل از ان هیج تمایلی برای ترک کردن ان نداشتیم من خودم تقریبا 2 سال نیشه این کارو میکنم و هر کاری میکنم ترک کنم همیشه شوست خوردم دیکه واقعن نمیدونم چیکار کنم همیشه فکرد ذهنم شده ترک کردن این کار زشت به فایده

پاسخ دادن 34 22
..............

..............

دادش نگران نباش منم مثل توام و دو ساله که این کارو میکنم ولی به تازگی تصمیمم رو واسه ترک گرفتم و حالا چند روزی که نمیزنم امیدوارم با توکل به خدا هر دومون بتونیم ترکش کنیم

پاسخ دادن 3 1
بنده خدا

بنده خدا

منم هزار بار ترک کردم کاری نداره :)

پاسخ دادن 0 1
ناشناس

ناشناس

هزار بار ترک کردی؟؟

پاسخ دادن 1 0
M,R,B

M,R,B

درود و عرض ادب، از ۱۲سالگی یا کمتر یا بیشتر، منظورم بین سن های ۱۰ تا ۱۳ که خام بودم و نفهم توسط یه نفر افتادم تو این کار اوایل خیلی خوشم میومد و حتی روزی چهار یا پنج بار هم انجام میدادم هر وقتی که کاری داشتم انجام بدم خسته بودم و دیگه توانی برای این کار نبود ولی وقتی کاری نداشتم انرژیم را باید یه جایی خالی میکردم که میرفتم سراغ این کار، الان که ۲۴ سالمه از خانواده ام دور شدم و الان ساکن تهرانم و دارم کار میکنم از صبح تا پاسی از شب سر کارم و وقتی که جمعه ها استراحت میکنم دوباره میرم سراغش ولی اینم بگم نه همیشه گاهی اوقات، بعضی وقتا پیش میاد تا یک ماه یا دوماه این کار را انجام نمیدم، کلاس زبان را شروع کردم و دارم میرم، کل این متنی که گذاشته بودین را مطالعه کردم همه ی نکاتش عالیین ولی من خودم را میگم داشتن دوستان و اینکه یه برنامه هست برای عدم دیدن فیلم پورن، چون من با فیلم پورن به این راه مجددا کشیده میشم، و اینکه باید هر چه زودتر خودم را به دکتری معرفی کنم چندین بار اومدم با عده ای حرف بزنم در این مورد ولی بعداز یه سری شناخت ها ترسیدم که یه روزی بخواد مسخره ام کنه و بخاطر همین نگفتم، یکی از علایق های دیگه ام گیتار اینم تا نهایتا سر همین ماه شروع میکنم و اینو اول به خودم بعد به تمامی عزیزانی که مبتلا به این بیماری هستن میگم من یه روزی این موضوع را ترک میکنم خیلی راحت فقط یه چیزی هست توی این راهی که دارم میرم یه کوچولو حس میکنم سردرگم هستم، هر کسی که این پیام را خوند و نظری یا کمکی داشت حتما به این ای دی تلگرام پیام بده تا دست در دست هم و کنار هم این موفقیت را بدست بیاریم، من و تمام عزیزان ندانسته وارد این کار شدیم مطمئنم تمام انسانهایی که وارد این کار میشن هم استعداد و هم اینکه انگیزه های زیادی واسه هدفاشون دارن،

پاسخ دادن 5 0
.....

.....

ما می توانیم????

پاسخ دادن 2 1
ما متوانبم

ما متوانبم

به اونید خدا میتونم ترک کنم

پاسخ دادن 1 0
ممد

ممد

هههععععععییییییی

پاسخ دادن 3 0
 ناشناس

ناشناس

همه معتاده موادن.شما معتاده این یکم خودتونو مسخره کنید.این راه موجب ترک ان میشود

پاسخ دادن 1 0
ابوالفضل

ابوالفضل

صد بار گفتم میتونم ولی نتونستم اما حالا دیگه میگم من میتونم و ترکش میکنم . به امید خدا.

پاسخ دادن 0 0
محمد

محمد

ترک این کار خیلی سخته ولی چیکار کنیم دیگه باید ترک کرد ترک نکنیم بد بخت میشم حالا هرکی که میخواد ترک کنه بیاد دست رو دست هم بزاریم ترک کنیم

پاسخ دادن 2 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف