نمناک بهداشت و سلامتسلامت جنسی مواد غذایی مخصوص برای تقویت تخمک گذاری
تقویت تخمک گذاری ، تقویت تخمک گذاری در طب سنتی
مواد غذایی مثل آوکادو و کنجد و توت و ... باعث تقویت تخمک گذاری در زنان می شوند که منجر به جذب بهتر اسپرم و بارداری هرچه سریع تر خواهد شد.

تقویت تخمک و تخمک گذاری با مواد غذایی و آنچه در تغذیه باید لحاظ کرد

برای یک زن، تخم ک های سالم در تخمدان ها، نظم چرخه قاعدگی، باروری را در آینده و توانایی او را مشخص می کند. سوالی که ممکن است در حال حاضر در ذهن شما باشد این است که "چگونه یک زن تضمین می کند که تخمک های او سالم هستند؟"هیچ پاسخی برای این مساله وجود ندارد زیرا طیف گسترده ای از عوامل وجود دارند که بر کیفیت تخمک تولید شده و نیز سلامتی آن تاثیر می گذارند. تغییرات ساده زندگی، تغذیه برنامه ریزی شده و رژیم غذایی سالم می تواند کیفیت تخمک و تخمک گذاری را بهبود بخشد و همچنین احتمال حامله شدن را افزایش دهد.

عوامل متعددی تاثیراتی بر تخمدان ها و تخمک های تولید شده می گذارند. باروری سالم براساس عوامل محیطی، هورمون ها، استرس، چرخه قاعدگی سالم، گردش خون و رژیم غذایی استوار است.

تقویت تخمک در طب سنتی

نقش تغذیه روی تقویت تخمک گذاری

چرا کیفیت تخمک ها مهم است؟

سنگ بنای باروری سالم، سلامت تخمک های شماست که بر احتمال بارور سازی آن ها تاثیر می گذارد و همچنین احتمال حامله شدن را تعیین می کند.در سال های گذشته گفته می شد که سلول های تخمک ها در طی سالهای زندگی اصلا تولید نمی شوند و در زمان جنینی همه آنها تولید نمی شدند بلکه فقط بارور و رها سازی می شوند.

با این حال الان ثابت شده که سلول های تخمدان این توانایی را دارند که خودشان در طی سال ها تخمک های بیشتری را تولید کنند.سن تاثیری بر کیفیت تخمک ها دارد. تخمدان تخم را می گیرد، همانطور که بزرگ تر می شوید، تخمدان فضای قابل دوام و بهینه ای برای تخمک گذاری فراهم می کند تا آنها را حفظ کنند.شما می توانید یک تخمدان سالم با رژیم غذایی، خوردن مکمل ها و گردش خون افزایش یافته در سیستم تولید مثل خود داشته باشید.

یک چرخه 90 روزه برای یک تخمک طول می کشد تا برای تخمک گذاری آماده شود ؛ قبل از اینکه به بلوغ کامل برسد عوامل مفسد و عوامل ناسالم نیز آن را تحت تاثیر قرار می دهند ؛ توضیحاتی ارائه شد تا در ادامه این بخش از سلامت نمناک به روش ها و مواد غذایی اشاره کنیم که برای تقویت تخمک گذاری توصیه می شود.

کیفیت تخمک

تاثیرات غذا بر تقویت تخمک گذاری

تقویت تخمک گذاری با راهکارهای مفید و تغذیه مناسب

1. جریان خون و اکسیژن زایی مناسب:

کاهش جریان خون به علت کم ورزش کردن، کم آبی و غلظت خون می تواند جریان خون غنی از اکسیژن را برای سلامتی تخم ک و تخمدان سالم محروم کند.ننوشیدن آب کافی می تواند جریان خون را در سیستم تولید مثل مختل کند. هر روز آب بنوشید و از یک برنامه روتین ورزشی پیروی کنید که شامل راه رفتن، دویدن یا یوگا برای تحریک گردش خون تازه به سلول ها در تخمدان ها و رحم است.

2. ماساژ باروری:

ماساژ شکمی یکی از بهترین روش های درمانی است که جریان خون را به رحم و تخمدان افزایش می دهد و جریان خون اکسیژن دار تازه را هم زیاد می کند و خون راکد را از بین می برد. درمانگری که تخصص باروری است را پیدا کنید و ماساژ خود را از روز بعد از اتمام پریودتان آغاز کرده و تمام طول ماه را ادامه دهید.توصیه می شود حداقل چهار ماساژ در هفته داشته باشید.

ماساژ تخمک

تقویت تخمک گذاری با ماساژ

راهکارهای مفید تقویت تخمک گذاری

3.تعادل هورمونی:

استرس، رژیم غذایی نامناسب و دیگر بیماری های سبک زندگی باعث عدم تعادل در هورمون ها می شود.این باعث می شود که تخمک خنثی شود، چرخه باروری اش قطع شود و تخمک گذاری اتفاق نیفتد.سعی کنید استرس کمتری داشته باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا تعادل هورمونی و یک سیستم غدد درون ریز را در هنگام تلاش برای حامله شدن کسب کنید.

4. غذاهای مغذی:

رژیمی که غنی از اسید فولیک باشد، تخمدان را حمایت می کند و همچنین تخم های سالم تولید می کند.مطمئن شوید که سبزیجات برگ دار، محصولات لبنی و ماهی را در رژیم غذایی خود دارید تا از سلامت تخمک هایتان پشتیبانی کنید.

ماهی برای باروری

تقویت تخمک گذاری با ماهی و اسید فولیک

رژیم باروری برای بهبود کیفیت تخمک ها و تقویت تخمک گذاری :

به رژیم غذایی متعادل و سالم پایبند باشید که باروری شما را بهبود خواهد بخشید. در این بخش از نمناک لیستی از برخی غذاهای خوش مزه آورده شده است تا سلامتی تخمدان و تخمک های شما را افزایش دهد.

1. آوکادو برای تقویت تخمک گذاری:

این سوپر خوراکی مقدار چربی بالایی در میوه ها دارد که به سلامتی تخمک ها کمک می کند.آوکادو چربی زیادی دارد (چربی خوب مورد نیاز بدن است) که به حفظ سلامت باروری خوب کمک می کند. آن ها می توانند به صورت ساندویچ، سالاد و یا حتی به صورت دیپ مصرف شوند.

2. حبوبات و عدس مناسب تقویت تخمک گذاری:

عدم وجود آهن در بدن شما می تواند منجر به عدم تخمک گذاری شود.لوبیا و عدس منبع غنی آهن و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای باروری حیاتی می باشند.مهم است که هر روز یک وعده لوبیا و عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

افزایش تخمک گذاری با حبوبات

تقویت تخمک گذاری با حبوبات و میوه ها

تقویت تخمک گذاری با مواد مغذی

3. تقویت تخمک گذاری با آجیل و میوه های خشک:

میوه های خشک و آجیل ها یک منبع بزرگ از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند.سلنیوم آنتی اکسیدانی است که جلو رادیکال های آزاد را می گیرد و تولید تخمک های بهتری را اداره می کند.

4. کنجد تقویت کننده تخمک گذاری:

این دانه ها غنی از روی هستند و به تولید هورمون های مسئول سلامت تخمک ها کمک می کنند.دانه های کنجد غنی از چربی های اشباع شده می باشند.

هوموس حاوی تاهینی است (خمیر دانه کنجد)، پی هوموس در رژیم غذایی شما راهی خوب برای افزایش سلامت تخمک هاست.همچنین اگر نمی خواهید به تنهایی آن را بخورید ، دانه های کنجد را می توانید به غلات و سالاد اضافه کنید.

فواید کنجد

تاثیرات کنجد در تقویت تخمک گذاری

تقویت تخمک گذاری در زنان برای جذب اسپرم

5. تقویت تخمک گذاری با توت ها:

این میوه ها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند که از تخمک ها در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این سوپر خوراکی ها شما را در مقابل تعدادی از مشکلات محافظت می کنند.

آن ها را می توانید خالی بخورید یا در سالاد میوه یا اسموتی ها مصرف کنید. به شما توصیه می شود هر هفته حداقل سه وعده از این توت ها را بخورید.

6. تقویت تخمک گذاری با سبزیجات پر برگ سبز:

اسفناج، کلم پیچ، و دیگر سبزیجات پر شاخ و برگ غنی از اسید فولیک، آهن، منگنز، کلسیم و ویتامین A هستند. هر روز حداقل دو وعده سبزیجات سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

سبزی برای تخمک

تقویت تخمک گذاری با مصرف سبزیجات

تقویت تخمک گذاری زنان برای بارداری

7. تقویت تخمک گذاری با ریشه ماکا:

ریشه گیاه ماکا شگفت انگیز است و شامل 31 مواد معدنی مختلف و 60 فیتونوترین است.اعتقاد بر این است که سلامت اسپرم و تخمک را افزایش می دهد.

تعادل هورمونی را تثبیت می کند و میل جنسی را افزایش می دهد و این محصول را می توان پودری یا در یک کپسول خرید.پودر ریشه ماکا را می توان به اسموتی ها اضافه کرد و یا حتی برای ساختن شکلات مورد استفاده قرار می گیرد.

8. زنجبیل برای تقویت تخمک گذاری:

زنجبیل هم خواص ضد التهابی دارد که گردش خون را افزایش داده و هضم سالم را ترویج می دهد.این کار به کاهش هر گونه ناراحتی در سیستم تولید مثل چرخه های پریودی سالم و کاهش التهاب اعضای تناسلی کمک می کند.یکی از بهترین راه ها برای گنجاندن زنجبیل در رژیم غذایی، نوشیدن مقداری چای زنجبیل است.

تقویت تخمک برای حاملگی

زنجبیل مناسب برای تقویت تخمک گذاری

تقویت تخمک گذاری با استفاده از مواد خوراکی طبیعی

9. تاثیرات دارچین در تقویت تخمک گذاری:

دارچین برای بهبود عملکرد تخمدان ها مشهور است و تولید تخمک مناسب را با تحریک مقاومت انسولین تسریع می کند.به زنانی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستند، توصیه می شود که دارچین را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.یک چهارم قاشق چای دارچین را هر روز مصرف کنند.

10. فواید آب برای تقویت تخمک گذاری:

به لحاظ فنی آب یک جز ضروری برای سلامت تخمک هاست.هدف شما نوشیدن 8 لیوان آب در روز است از نوشیدن آب ها با بطری های پلاستیکی خودداری کنید.مواد شیمیایی بطری های پلاستیکی می توانند تاثیر منفی بر سلامتی تخمک ها بگذارند.

آب برای باروری

فواید آب خوردن برای تقویت تخمک گذاری

روش های دیگر بهبود سلامت زن:تقویت تخمک گذاری برای بارداری :

ممکن است نگران کیفیت تخمک های تولید شده در بدنتان باشید، به خصوص اگر سن 35 سالگی را رد کرده باشید.چیزهای قابل توجهی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود کیفیت تخمک تولید شده خود استفاده کنید.

از مکمل های ویتامینی گرفته تا ترکیب های گیاهی برای تغییر سبک زندگی، اینها چندین روش تجویز شده برای بهبود بهداشت باروری هستند. تغییرات ساده در سبک زندگی شما می تواند تاثیر زیادی بر سلامت تولید مثلی شما داشته باشد.این کارها سلامتی تخمدان ها و کیفیت تخمک تولید شده برای تعیین بقا یک زن برای حامله شدن است.

تغذیه قبل بارداری

تقویت تخمک گذاری برای بارورشدن

تقویت تخمک گذاری برای سریع حامله شدن

این روشی است که شما می توانید کیفیت تخمک ها را در طول دوران بارداری بهبود ببخشید.

1. از کافئین، الکل و سیگار دوری کنید:

سیگار هرگز برای سلامتی خوب نبوده و حتی منجر به از بین رفتن تخمک ها در تخمدان ها شده است.

2. مدیریت استرس:

استرس باعث تولید هورمون هایی مثل کورتیزول و پرولاکتین می شود که می تواند به تولید تخمک و تخمک گذاری ضربه بزند.

کنترل استرس

اجتناب های ضروری برای تقویت تخمک گذاری

راه و روش تقویت تخمک گذاری قبل بارداری

3. تغذیه سالم:

یک درمان طبیعی برای سلامت تخمک خوب در زنان غذایی است که با سبزیجات برگ دار، ماهی، آجیل و میوه های تازه پر می شود تا به تخمک های شما کمک کند که سالم بماند و باروری را افزایش دهد.

از غذاهای سرخ شده، فرآوری شده یا گوشت و نمک اضافی و شکر پرهیز کنید.

4. رسیدن به یک شاخص توده بدنی سالم و طبیعی ( BMI ):

چاقی برای جلوگیری از روند تولید و افزایش وزن اکسیداتیو در بدن می تواند منجر به مشکلات باروری شود، چرا که تعادل هورمونی را تغییر می دهد و تخمک گذاری را مختل می کند. این شاخص باید بین 18.5-24.9 باشد. به عنوان مثال ، زنی که 5 فوت و 6 اینچ قد دارد باید وزنی بین 70 - 52 کیو گرم داشته باشد. سعی کنید با خوردن غذا و ورزش مناسب وزن سالم بمانید.

قبل بارداری

تقویت تخمک گذاری با کنترل وزن و سلامت بدن

5. گردش خون:

گردش سالم خون در اندام های تولید کننده تخمک و تخمدان ها برای عملکرد خوب مفید است و غنی از اکسیژن هستند که در تولید سالم تخمک مورد نیاز است.کم آبی می تواند جریان خون را کاهش دهد اگر آب کافی ننوشید یوگا تمرین بسیار خوبی برای افزایش گردش خون است. 

مواد غذایی برای تقویت تخمک و سلامت تخمدان

مواد غذایی مخصوص برای تقویت تخمک گذاری
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 933
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
این مطلب مفید بود ؟ 845 88
نظر کاربران
ژ

ژ

ایا خوردن روزی یک عدد تخم مرغ اب پز میتواند دلیل تنبلی تخمدان شود

پاسخ دادن 111 45
خانم شهری

خانم شهری

نه اتفاقا من تنبلی تخمدان دارم دکتر گفته روزی یک عدد تخم مرغ ابپز بخورم

پاسخ دادن 34 25
مینا

مینا

8روزازپریودم گذشته بیبی چکم منفی نشون میده بنظرتون تنبلی تخمدان داذم یاباردارم

پاسخ دادن 37 22
ناشناس

ناشناس

باسلام.سه احتمال هست ممکنه حامله باشید اما هورمونهای حاملگی هنوز به حدی نرسیده که نشون داده بشه-2-گاهی نظم هورمونی بدن بهم میریزه و دیر یا زود پریود میشید-به احتمال خیلی کم ممکنه کیست تخمدان داشته باشید.

پاسخ دادن 19 14
فاطمه

فاطمه

سلام،ایا عفونت باعث نازا میشود

پاسخ دادن 51 32
سارا

سارا

سلام عفونت در بارداری نقش مهمی دارد

پاسخ دادن 20 12
شادی

شادی

سلام. اینکه دکتر زنان بگن که تخمک و اسپرم با هم ناسازگاری دارن یعنی چی. ممنونم.

پاسخ دادن 57 26
shabnam

shabnam

40 ساله هستم در چکاب تعداد تخمک هام کم شده ایا راهی برای افزایش هست هنوز ازدواج نکردم

پاسخ دادن 86 40
علي

علي

موردي نداره،ازدواج كن

پاسخ دادن 19 10
عزی

عزی

من شنیدم کسانی که پرولاکتین نرمالی دارند جوشانده انجیر و هویج ذخیره تخمدان رو افزایش میده

پاسخ دادن 22 19
رویا

رویا

سلام. خسته نباشید.من چند ماهه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم این ماه که سونو واژینال دادم دکتر گفت که هیچ تخمکی ندارم ماههای قبل هم فقط یک یا دو تخمک داشتم خیلی نگرانم شما بگین من برای افزایش تخمک چیکار کنم؟خیلی ناامید شدم راهنماییم کنید.ممنون

پاسخ دادن 163 81
فرهادی

فرهادی

سلام باهمکاری شوهرت میری متخصص زنان یه آمپول برات مینویسه بدنت سریع تخمک گذاری شروع میکنه بعدازپریودت نزدیکی میکنی اگه آزمایشی داری ببر نشون بده قبل ازرفتنت به دکتر اگه میتونی برودکتر بگویه آزمایش دراین مورد برات بتویسه جوابش ببر متخصص خیلیا اول ازدواج همین طور هستن

پاسخ دادن 12 4
زینب

زینب

سلام 22 روزه ک ivf انجام دادم و جواب ازمایشم منفی بوده داروهامم دو هفتس قطع کردم یه نصفه روز پریود شدم ک یه لخته گوشت اندازه نخود سفید رنگ ازم اومد دیگم پریودم تموم شد ولی دو تا جنین کاشتم این ک نصفه روز پریود شدم عادیه؟؟؟

پاسخ دادن 74 53
الهام

الهام

سلام من ۳۰ سالمه سه ساله برای بارداری اقدام کردم نسده دکتر گفت ذخیره تخمدانت پایئنه ای وای اف پیشنهاد داد که اونم متاسفانه نگرفت الان میخام دوباره طبیعی اقدام کنم شما چه دستوری میفرمایئد چیزی هست که شانس برداری منو بالا ببره؟

پاسخ دادن 140 71
باران

باران

سلام دوستان.. روزسیزده پریودمه، سونوگرافی انجام دادم گفت فولیکول سمت چپ 4سمت راست 9/6خیلی ضعیفه؟ به نظرتون چیکارکنم؟

پاسخ دادن 54 44
ماري

ماري

من همين مشكل داشتم دكتر گفت از شب 5 پريودي كلوميفن و روز 8 پريودي استراديول استفاده كنم و 13 روز سيكل سونو فوليكول بدم بعد اقدام به بارداري بشه

پاسخ دادن 8 5
سارا

سارا

سلام من 20سالمه دوساله ازدواج کردم ..علاقه زیادی ب بچه دارم اما تاحالا نتونستم باردار بشم..دکتر رفتم گفته تنبلی تخمدان و کیست های ریز دارم چجوری باید کیست هارو ازبین ببرم..کمکم کنید لطفا

پاسخ دادن 33 20
خاتون

خاتون

سلام.برای درمان کیست اگر باردار نیستی روزی یک لیوان شربت زعفران و یک قاشق بارهنگ در زمان پریودی بخور.عالیه

پاسخ دادن 5 3
fatema

fatema

سلام من ۲۱سالمه ۷ساله ازدواج کردم تو این هفت سال هر اقدامی کردم برا بارداری نشد الان میخوام ای یو ای کنم فقط۳الی ۴تا تخمک دارم ایا بنظر شما جواب میده

پاسخ دادن 37 21
فاطمه

فاطمه

سلام من دوساله کم کاری تخمدان دارم اماتوسونوگرافی فولیکول ۱۲دارم آیامیتونم حامله شم

پاسخ دادن 43 20
سحر

سحر

سلام من دوساله ازدواج کردم کیست تخمدان ومیوم ساب سروزال داشتم رفتم عمل دوتاش روهم برداشتن تنبلی تخمدان دارم اصلاجلوگیری نکردیم ولی باردارنمیشم علتش چیه؟؟چیکارکنم

پاسخ دادن 15 14
ایمان

ایمان

من ۲۵ سالمه تنبلی تخمدان دارم با امپول وقرص فعال میشه سمت چپ کار کرد سمت راست موند ج نداد احتمال کیست داره نمیدونم چکار کنم نزدیکی هم داریم میخام باردار شم پریودیم هم خوبه راهنمایم کنیدیک ساله که ازدواج کردم

پاسخ دادن 20 9
فرشته

فرشته

سلام،من ۶ ماهه اقدام به بارداری کردم و باردار نشدم متوجه شدم تنبلی تخمدان دارم هر کس همچین مشکلی داشته و رفع شده لطفا ما رو هم راهنمایی کنه انشالله مشکل همه حل میشه

پاسخ دادن 30 20
...

...

سلام برای تنبلی ورفع کیست تخمدان از عطاری داروی جوشانده مخصوص بگیر از روزاول پریودی تا آخر که دارو تمام بشه هرماه بخور کاملا رفع میشه بهتراز داروهای شیمیایی هست انشاالله که رفع میشه

پاسخ دادن 16 12
سميرادهنويى

سميرادهنويى

خواهشمند م ممکن کنيدبراى تنبل تخم دان خوب است

پاسخ دادن 19 10
خدیجه

خدیجه

سلام خدمت دوستان عزیز ،دوستان منم مثل همه شما تنبلی تخمدان و کیست ریز دارم بخلطر این بیماری موی زائد در اوردم از وقتی رفتم پیش دکتر برام قرص ال دی و..نرشت استفاده کردم الحمدالله خیلی تاثیرگذار بود ومو های زائدی که رو صورتم داشتم وقتی اصلاحش میکردم بعد از مصرف قرص زمان بیشتری میبرد تل دوباره موی زائد صورتم رشد کنه ولی قبل از استفاده قرصها حداقل زمان اصلاح و رشد مو هام سه روز طول میکشید و زودی موهای زائدم رشد میکرد،از انجا که من از قرصها حساسیت داشتم و نتونستم بع دوره درمانم از طریق قرصا ادامه بدم اومدم به روش گیاهی شروع به دوره درمان کردم ،واز عرق رازیانه و عرق پنج انگشت استفاده میکنه که در صبح یک لیوان عرق رازیانه و در شب یک لیوان عرق پنج انگشت میخورم الحمدالله تغیراتشو میبینم کم وبیش رو صورتم لک اومده بود پوست خشک خیلی تیره بود ولی از وقتی دوره درمانمو با قرصا تا داروهای گیاهی شروع کردم لک هام خیلی کم شدن الحمدالله پوستم شفاف شدن و اون تیرگی پوستم هیلی بهتر شد،، توصیه میکنم از این دو دارو حتما استقاده کنید ورزش هم کنید سعی کنید از شرایطی که باعث ازار روحی شما میشه شدیدا دوری کنید وقابل ذکر هس عرق پنج انگشت فوقلعاده برا فعال شدن وپاک سازی رحم عالی هس ولی اگه مردا از عرق پنج انگشت استفاده کنن عقیم میشن ولی زنا که استفاده کنن باعث فعال شدن و امادگی تخمدان برا باروری میشه

پاسخ دادن 7 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف