نمناک سبک زندگیگردشگری جاذبه های طبیعی وگردشگری ایران در تخت سلیمان + تصاویر
تخت سلیمان ، تخت سلیمان ( آذرگشسب )
تخت سلیمان یا شهر گنجک (یا آتشکده آذرگشنسب)، از جاذبه های کم نظیر طبیعی- تاریخی ایران در استان آذربایجان غربی است.

با جاذبه های طبیعی وگردشگری ایران در"تخت سلیمان "آشنا شوید


تخت سلیمان یا شهر گنجک (یا آتشکده آذرگشنسب)، از جاذبه های کم نظیر طبیعی- تاریخی ایران است که در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و در یک دره سرسبز در ارتفاع 3 هزار متری واقع شده است. تخت سلیمان، ویرانی های بجا مانده از آتشکده آذرگشنسب اطراف ویرانی های بجا مانده از آتشکده آذرگشنسب، دریاچه ای همیشه جوشان و بر روی صخره ای سنگی ناشی از رسوبات آهکی دریاچه، در میان برج و باروی سنگی، آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه های آیینی وابسته بدان، نیایشگاه آناهیتا، کاخ های دوران ساسانی و ساختمان هایی مربوط به سلاطین ایلخانی قرار دارد.

برای دیدن این اثر تاریخی می توان از دو مسیر مختلف استفاده کرد. مسیر زنجان و مسیر تکاب.

تخت سلیمان ( آذرگشسب )

 

در دوره ساسانی بویژه در زمان خسرو انوشیروان (579-531 میلادی) و خسرو پرویز، توجه خاصی به عمران و آبادانی این محوطه معطوف گردیده، و به عنوان یکی از معابد بسیار با اهمیت تلقی شده است. آتشکده آذر گشنسب در متون قدیم دارای اسامی متعددی است از جمله به زبان پهلوی؛ گنزک (GANZAK) یا گنجه نامیده می شده، رومیان آنرا گزکا (GAZKA) و اعراب شیز (SHIZ) می گفته اند. در زمان ایلخانان نیز به آن "ستوریق" گفته شده است.

شهر گنجک
ساخت این سازه به بیش از 3 هزار سال پیش باز می گردد و در دوره های هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان دارای ارزش و شکوه ویژه ای بوده است. به طوری که در دوران پادشاهی ساسانیان و درزمان خسرو اول انوشیروان نسبت به آبادانی آن کوشش ویژه ای به عمل آمده است. در این جایگاه مراسم نیایش های آیینی، برگزاری جشن ها و امور تشریفات پادشاهی انجام می گرفت. این آتشکده، در زمان خود بسیار مورد توجه بوده است و آتش جاویدان آن به مدت 7 قرن به عنوان نماد اقتدار آیین زرتشت و عامل وحدت سیاسی و اجتماعی حکومت ساسانی نقش بسیاری داشته است و از آن به عنوان ثروتمند ترین نیایشگاه زمان خود یاد شده است.

جاذبه های تاریخی  تخت سلیمان

مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه ای طبیعی ساخته شده است. آب این دریاچه که از عمق بیش از 120 متری از درون زمین به سطح می آید و به زمین های اطراف می ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده است.

رسوب های حاصل از این املاح در طی قرن ها، لبه دریاچه را شکل داده و متغیر کرده است.

تخت سلیمان ارومیه

 

آثار و بناهای دوره های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است. مهم ترین آثار به جامانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. برخی آثار ساسانی دیگر نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده است. کاوشگاه باستانی شیز از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است و طرح های بزرگی برای بازسازی و کاوش در آن در دست اجراست.

جاذبه های طبیعی وگردشگری ایران در تخت سلیمان + تصاویر

جاذبه های طبیعی وگردشگری ایران در تخت سلیمان + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از پرشین وی -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف