جلسه اول خواستگاری چه بگوییم و چه بپرسیم؟

کد مطلب : 32359تعداد نظرات : 32 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
جلسه اول خواستگاری معمولا برای شناخت بیشتر دختر و پسر از یکدیگر برگزار می شود پس باید در این جلسه نکات مهمی را در طرز رفتار و گفتار رعایت کنید.

پرسش های جلسه اول خواستگاری

یکی از مهمترین بخشهای خواستگاری گفتگو میان دختر و پسر است. اما بسیاری از جوانان نمیدانند که در این زمان چگونه صحبت خود را با فرد مورد نظرشان آغاز کنند و چه سوالاتی را از او بپرسند تا بتوانند شناخت بهتری نسبت به او به دست آورند . در این بخش از نمناک فهرستی از سوالاتی که باید در جلسات بیان شود، ارائه میگردد .

جلسه اول خواستگاری

جلسه اول خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

سوالات جلسه اول خواستگاری و حرفهایی که باید در این جلسه بگویید

1. معرفی

اولین سوال پسر از دختر باید در رابطه با معرفی و بیان خلاصه ای از گذشته باشد و پسر نیز باید به معرفی خود بپردازد و زندگی خود را به صورت مختصر بیان کند . سرگذشت و بیوگرافی فرد باید شامل معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، میزان تحصیلات، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات آنها، تعداد اعضای خانواده و وضعیت شغلی، تحصیلی و سنی آنها باشد.

2. اعتقادی

سوال دوم باید درباره مسائل اعتقادی باشد و دختر و پسر باید با این سوال انتظارات و ملاکهای اعتقادی فرد مقابل را محک بزنند . پرسیدن این سوال می تواند به این شکل باشد که :

میزان پایبندی و اعتقاد شما به مسائل دینی مانند نماز و روزه تاچه حدودی است؟

سوالات برای ازدواج

سوال درباره مسائل اعتقادی در جلسه اول خواستگاری

مهم ترین سوالات در جلسه اول خواستگاری

3. خط مشی کلی زندگی

جواب این سوال می تواند نشان دهنده خط مشی زندگی فرد مقابل باشد مثلا :

آیا زندگی آینده شما بر دستورهای دینی، فرهنگ غیر خودی یا سلیقه شخصی استوار است ؟

4. پایبندی به ارزشهای فرهنگی

سوال چهارم شما باید درباره ارزش های فرهنگی باشد ، پاسخ این سوال میزان پایبندی فرد مقابل را به ارزش های فرهنگی بیان می کند.

مثلاً بپرسید نظر شما درباره پوشش همسر آیندهتان چیست ؟

نظر شما درباره حضور همسر آینده تان در محافل و جمع نزدیکان چیست؟

انتخاب همسر آینده

سوال درباره پوشش همسر آینده در خواستگاری

جلسه اول خواستگاری چه بگوییم؟

5. استقلال فکری و احساسی

با پرسیدن سوالی مانند اینکه :تا چه حد به نظر پدر و مادر خود و دوستانش در زندگی اهمیت می دهد؟ می توان میزان دهن بینی، وابستگی به پدر و مادر و دوستان، اجازه دخالت به دیگران و... را در فرد مقابل سنجید.

6. اهداف کلی زندگی

درباره هدف کلی و اصلی فرد در زندگی سوال کنید زیرا ممکن است او بسیار به علم، ورزش، هنر و ... علاقمند باشد اما شما نقطه عکس او باشید.

7. ارتباطات اجتماعی

شما می توانید در این مرحله با بیان سوالاتی مانند (آیا شما فعالیت اجتماعی دارید و یا اینکه نظرتان درباره فعالیت اجتماعی همسرتان در محیط کار یا بین نزدیکان با نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی چیست ؟ ) به میزان اجتماعی بودن فرد مقابلتان پی ببرد و نظر او را درباره حضور همسرش در اجتماع بدانید .

ارتباطات اجتماعی

سنجیدن میزان اجتماعی بودن فرد مقابل

8. ارتباطات فامیلی

با پرسیدن سوالاتی درباره نحوه ارتباط فامیلی خواهید توانست به تیپ شخصیتی فرد یعنی درونگرا یا برونگرا بودن او پی ببرید و همچنین می توانید بفهمید که آیا او با دوستان مجرد خود ارتباط زیادی برقرار می کند یعنی رفیق باز است یا خیر .

چقدر به رفت و آمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟

شرایط جلسه خواستگاری

1. شهر محل سکونت

کدام شهر مد نظر شما برای سکونت در آینده است ؟

2. نوع سکونت

آیا تمایل دارید با خانواده تان در یک مکان سکونت کنید و یا مستقل زندگی کنید ؟

اگر طرف مقابل شما تمایل به زندگی با خانواده اش را داشت باید بدانید آیا او می خواهد با آنها در یک محله، یک مجتمع، یک آپارتمان، یک طبقه یا یک دستگاه زندگی کند.

محل سکونت همسر

سوال درمورد محل زندگی با همسر آینده در خواستگاری

سوال و جواب جلسه اول خواستگاری

3. اشتغال مرد

باید شغل فرد دقیق پرسیده شود و او وضعیت شغلی خود را واضح بیان کند و دربیان شغل خود کلی گویی نکند ، مثلا نگوید در بازارکار می کنم زیرا در بازار، انواع شغل ها وجود دارد. باید بدانید برخی شغلها مانند هنرپیشگی، سیاستمداری، نظامی گری و... جزء مشاغل خاص هستند و روحیهای خاص می توانند با این شغلها کنار آیند.

4. فعالیت های سیاسی – اجتماعی

آیا با فعالیت سیاسی ـ اجتماعی همسرتان موافق هستید ؟

شرایط مهم برگزاری مراسم خواستگاری در جلسه اول

خواستگاری یکی از مهم ترین قرارهای زندگی شماست که بسیاری از افراد تجربه زیادی درباره آن ندارند ، با خواندن این توصیه ها برای این شب مهم آماده گردید.

1. گفت و گو بعد از انجام خواستگاری رسمی از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهی از بعضی شرایط که در مرحله تفحص به دست می آید، انجام گیرد نه در ابتدای آشنایی. یعنی گفت و گو باید در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد انجام گیرد.

2.گفت و گو باید در فضایی آرام ، بدون ترس و فشار از سوی دیگران و خونسردانه انجام شود.

شرایط خواستگاری

فضای گفت و گو در جلسه اول خواستگاری

باید ها و نباید های جلسه اول خواستگاری

3. هنگام رفتن به خواستگاری شیک، تمیز و معطر باشید و بهترین لباسهایتان را به تن کنید زیرا همیشه اولین دیدارها در ذهن ها باقی می مانند. افراد زیادی با این عقیده که فرد مقابل باید وضعیت زندگی آنها را بداند با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به خواستگاری می روند اما خواستگاری رفتن به این طریق صحیح نیست و خاطره خوشی به جا نمی گذارد.

4.اگر قبل از خواستگاری به علایق دختر خانم درباره رنگ و گل مورد علاقه پی بردید ، با خریدن این نوع گل او را مجذوب کنید اما برای اینکه شخصیتی وابسته از خود نشان ندهید ، در این کار افراط نکنید.

5.زمان صحبت با فرد مقابل در اولین جلسه تمام حرف هایتان را با صداقت و یکرنگی بیان کنید و متعهد شوید صحبت هایتان کاملاً از سر صدق و صفا باشد. در این مجلس ، مجسمه نباشید و تا حدی راحت بنشینید. صداقت در رفتار و گفتار، می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

صداقت در خواستگاری

صداقت در جلسه اول خواستگاری

توصیه های مهم برای جلسه اول خواستگاری

6. در تمام طول مراسم خواستگاری رفتارهای نامناسب و جلف نداشته باشید و با متانت و وقار خود را حفظ کنید . باید بدانید رفتارهای نامناسب و جلف، شما را بانشاط، سرزنده و اجتماعی نشان نمی دهد بلکه ذهنیت های بدی را رقم می زند.

7.در مراسم خواستگاری چشم های خود را کنترل کنید اجازه چشم چرانی به خود را ندهید فقط گاهی که احساس می کنید به شما نگاه می کند به او نگاه کنید تا احساس کند برای زیبائی او ارزش قائل هستید.

8. از لحاظ شرعی و چه از لـحاظ اجـتـماعی حد و مرز خود را حفظ کنید و تا زمانی که با او محرم نشده اید دست او را نگیرید و او را لمس نکنید.

9. فاصله تان باید با فرد مقابلتان نه آنقدر دور باشد که مجبور به بلند صحبت کردن باشید و نه آنقدر نزدیک که جسور به نظر برسید. این فاصله باید مناسب باشد.

10. کاملا روبروی یکدیگر ننشینید و کمی متمایل باشید طوری که برای دیدن یکدیگر مجبور باشید کمی سرتان را برگردانید. البته نباید از دید بیرون باشید و چهره یکدیگر را کامل نبینید.

گفت و گو در خواستگاری

طرز نشستن در جلسه اول خواستگاری

رعایت این نکات در جلسه اول خواستگاری ضروری است

11. هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، خوب گوش کنید و دقت نمایید تا مطالب گفته شده را به خاطر بسپارید و گاهی با بیان عباراتی مانند متناسب با صحبت های او «بله»، «عجب»، «چه جالب» و ... نشان دهید که به حرف هایش دقت دارید. هنگام صحبت کردن سنجیده حرف بزنید وحراف نباشید و از این شاخه به آن شاخه نپرید.

12. اولین سۆال شما از فرد مقابل تان باید درباره معرفی و بیان گذشته او باشد . باید بدانید او هنگام معرفی خود بر نکاتی تکیه می کند که برایش مهم است. بعد از اینکه او خود را معرفی نمود شما نیز خود را معرفی کنید و به بیان گذشته تان بپردازید .

برای معرفی خود ، نام و نام خانوادگی، شغل، سن، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات ، وضعیت شغلی و تحصیلی و سنی دیگر افراد خانواده، شرایط زندگی خانوادگی و مسائل خاص زندگی تان در گذشته را بیان کنید.

13. به نمودها، مصادیق و مثال های عینی توجه کنید و تنها روی مفاهیم کلی بحث نکنید. با مثال هایی، طرف مقابل تان را در موقعیت های عینی و واقعی بگذارید.

بحث در مراسم خواستگاری

موضوع صحبت ها در جلسه اول خواستگاری

طرز رفتار در جلسه اول خواستگاری

14. هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات خود به سۆالات جواب می دهد بنابراین برداشت دیگران از یک مفهوم، با برداشت شما تفاوت دارد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را سبب می شود پس بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سوال مورد نظر، ابتدا از طرف مقابلتان، در مورد این گونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سۆال اصلی را مطرح سازید.

15. جواب ها و کیفیت آنها، نوع شخصیت و دیدگاه های طرف مقابل شما را نشان می دهد و میزان رشد فکری و عقلی او را نمایان می سازد . پس برای اینکه به یک جمع بندی مناسبی برسید همه جواب ها را کنار یکدیگر قرار دهید.

16. اگر در موردی موضوع صحبتی طرف مقابل تان شک دارید ، موضوع را در قالب دیگری بپرسید و جواب ها را کنار یکدیگربررسی کنید.

17. جوگیر نشوید. وعده ها و قول هایی که در آینده نمی توانید آنها را انجام دهید را ندهید پس جو گیر نشوید و قول نابجا ندهید بلکه بگویید همیشه برای بهتر شدن زندگی مادی و معنویتان، تلاش خواهید کرد.

18. از زبان دیگر زنان زندگیتان مانند خواهر و مادرتان نقل قول نکنید .

حرف های مهم در خواستگاری

حرف هایی که باید در جلسه اول خواستگاری بزنید

نکاتی در مورد جلسه اول خواستگاری

19. خواستگاری در درجه اول، احترام و اکرام به جنس مۆنث است ، پس به داشته هایتان ننازید و فخر فروشی نکنید.

20. گفتگو را به سمت مسائل سـنگین و منفی مانند حوادث و رخدادهای جامعه نکشانید و گفتگو را ملایم و مثبت نگاهدارید. صحـبت درباره موضوعاتی سـنگین و منفی باعث از بین بردن لطف گفتگو و کاهش اشتیاق طرف مقابل خواهد شد و شما را فردی آگاه و روشنفکر نشان نمی دهد.

21. زنان دوست ندارند در مورد مسائل جنسی با آنها صحبت کنید پس هیچگاه در مورد مسائل جنسی صحبت نکنید. برخی از مردان به خاطر اینکه متفاوت به نظر برسند اما باید بدانید زن ها به دنبال قهرمان جنسی نیستند پس اگر در جلسه اول خواستگاری مسائل جنسی را مطرح کنید احساس راحتی و آرامش او را از بین می برید.

 

حرفها و سوالاتی که حتما باید جلسه اول خواستگاری گفت

جلسه اول خواستگاری چه بگوییم و چه بپرسیم؟ : امتیاز : 4.6 تعداد رای : 763
این مطلب مفید بود ؟70261
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
نظرات32 نظر به ثبت رسیده است
شیدا1396-04-11
سپاس فراوان از سایت خوبتان
5011
حسین1396-06-09
خوب بود . شنبه دارم می رم خواستگاری ... باورت می شه ؟ هیچ وقت
10820
نرگس1396-06-30
خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
239
الی1396-07-16
ممنون بابت تیتر بندی و توضیحات. راستش واسه فردی مثل من که تا حالا به ازدواج فکر نکرده طبیعتا هیچ اولویت و سوالی هم واسش پیش نمیاد. با راهنمایی شما کمی حرفام و خواسته هام طبقه بندی و منظم شد.
499
فائزه 1396-08-21
ممنون از شما کامل بود .
176
shabnam1396-09-20
مطالب خیلی خوبی بود،ممنون ازشما
102
محسن1396-09-23
ممنون وسپاس فراوان از سایت زیباتون.....
64
مهدی1396-09-30
خیلی خوب بود مرسی از راهنمایی هایتان
94
مهدی 1396-10-02
ممنون . امید وارم بتونم از مطلب هاتون درست و کامل استفاده کنم
34
سعید1396-10-09
تشکر فردا می خواستم برم خواستگاری چهارچوب ذهنی خوبی برام به دست امده.تشکر
237
علی1396-10-11
با تشکر فراوان از مدیریت سایت من دارم هفته دیگه میرم خواستگاری
136
حسین1396-10-15
عالی بود فردا شب قرار خواستگاری دارم
183
زهرا1396-10-22
من یه خواستگار دارم که از لحاظ خانواده و اخلاق پسر خوبیه.. ولی شغل و خونه و ماشین نداره..ولی مدرکش فوق لیسانس هست.. خیلی شک دارم.. در ضمن من 19 سالمه.راهنمایی م کنید لطفا
15763
مهران1397-01-13
به نظر من بهتره بیشتر فکر کنید و اینکه شما هنوز زیاد وقت داری برای ازدواج.کسی که شغل نداره تمکین مالی هم نداره و این تو زندگی مشترک بشدت تاثیر گذار.دوباره تکرار می کنم که هنوز زیاد وقت دارید پس بیشتر فکر کنید چون این آینده شماست که دارید برای خودتون می‌سازید
4115
Hd1396-10-29
سلام مرسی از توصیحاتتون مطالب مفید و ارزشمندی را یاد آور شدیم و خیلی استفاده بردیم
76
کیوان1397-01-26
سلام ۳۳ سالمه به طور سنتی یه خانم معرفی کردن قراره برم خونشوش اشنا بشیم اولین بارمه استرس دارم یکم من درامدم بالا نیس میگن تک فرزنده شاید کم نزاشتن براش احساس میکنم جلسه سختیه برام اما چون ۲۷ سالشه دلم میخواد حتما برم اشنا شیم. از خانما میخوام یکم کمکم کنین جلسه موفقی بشه من یه مشکل دیگم دارم اونم اینکه نمیخوام خانمم بدونه اجازه من جایی بره مثلا خرید یا مهمونی چطوری بهش بگم که احساس نکنه قراره زندانی یا اسیر بشه?
6529
باران1397-07-15
سلام.وقت بخیر..اینکه آدم باجنمی خودتون نشون بدید واز توانایی هاتون کمی حرف بزنید..واینکه واسه اون سئوال هم بگید شما نظرتون در مورد مهمونی رفتن چیه..آیا تنهایی هم دوس دارید برید..اگه جایی باشه که من نپسندم ولی شما دوس داشته باشید...جواب دخترخانم حتما معلوم میکنه .
166
احمذ عابدی تربت جام1397-01-30
سوالات خوبی و مفید هست برای افرادی مثل من که نمی تونه حرف بزنه واز کجا شروع کنه و ببرسه خوبه سوالات اصلی که واقعا طرف مقابل را مشخص می کنید هر دو نفر را که چگونه هست .....برای خواستگاری رفتند خوب بود سوالات منمون مرسی ....برای خواستگاری رفتند مخصوصا برای من خوبه ...ولی شاید همین سوالات را باید بدون استرس خجالت بدون لک نت زبان بیان شود ....واگرنه همه چیز به باد میره ....پس استرس ترس نداشته باشید برای کسانی که با دختر ارتباط تلفظی داشتند بهتر هستند بهتر می توانند بیان کنند سوالات شون را تا اونایی که ارتباط نداشتند یا حق به امید موفقعیت همه جوان ها یا حق
65
میلا1397-02-07
پس فردا میخوام برام خواستگاری دفعه اولمه ایشالا آخری باشه اگه خدا بخاد و قسمت شه مرسی از راهنمایتون البته بطور رسمی چون یکم آشنای داریم از هم
78
فاطمه1397-02-23
سلام مطالب بسيار خوب بود . من ٣٥ سالمه و الان خواستگاري دارم كه ٤٥ سالشه و قبلا ازدواج كرده الان حدود ٥ ساله جدا شدن گويا از نظر روابط زناشويي خيلي مناسب هم نبودن . الان نگرانم كه اصلا برم با ايشون صحبت كنم يا نه لطفا راهنماييم كنيد
2511
لیلا1397-03-02
سلام به نظر من حتی اگه ایشون طلاق هم گرفته باشن دلیل نمیشه که شما حتی باهاشون صحبت نکنید.به نظر من حداقل یکبار بهش فرصت اومدن بدین شاید واقعا اونطور که از دور به نظر میرسه و تو میشنوی نباشه .و اگرم متوجه شدی که خوب نیست اونطور با خیال راحت تر منتظر خاستگار بعدی میشینی .براتون ارزو خوشبختی دارم خواهرم .
74
زهره1397-03-12
سلام،پرسیدن میزان حقوق داماد در جلسه اول کار درستی است؟چرا با اعتراض بعضی خانواده های پسر مواجهه می شود؟
2427
حانیه1397-03-14
سلام من بیست سالمه خیلی خواستگار دارم.به تازگی تصمیم گرفتیم که خواستگار ها بیان و من انتخاب کنم.ولی پسری ک همون جلسه اول نپسندیدم جواب رد ما رو قبول نمیکنن...چطور باید خواستگار رو رد کرد ک دلخوری و ناراحتی پیش نیاد؟من از دیدن خواستگارای بعدی هم میترسم ک همینطور بشه..لطفا راهنمایی کنید
1213
من1397-04-23
درمورد نحوه رد کردن که دقیق نمیدونم اما بنظرم هر خواستاری رو راه ندید اول تا میتونید اطلاعات کلی جمع کنید بعد اگه معیارهای کلی رو فکر کردید داره بگید بیان صحبت کنید.
125
sina1397-06-12
با سلام تو مجلس خواستگاری میگن که دختر و پسر برن تو اتاق صحبت هاشونو بکنن میوخاستم بدونم اونجا به یک دیگع چی میگن؟
1710
صادق1397-06-26
سلام.میدونم بهتره ک قبل از رفتن ب خواستگاری اینارو بخونیم..ولی من چنددقیقه قبل از اینکه برم توی اتاق برای صحبت..اینارو مطالعه کردم و اتفاقا همه رو از روی صفحه گوشی میخوندم و میپرسیدم..خخخخخ...بهشونم گفتم ک دارم از روی گوشی سوال میپرسم ..خخخ..در کل بنظر خودم که خوب بود..
89
ناشناس1397-07-24
سلام شنبه خواستگاريم هستش خيلي استرس دارم نميدونم چرا اين مطالب روخوندم يكم آروم شدم بايدچندباري بخونمش تايادم بمونه ايشالا ممنون ازمطالب گفته شده ????????????????
71
رعنا1397-07-25
من فوق العاده عاشقشم، دیوانه وار عاشقشم، الان چند ساله... فکر این که اون، همونی که میخواستم قراره شوهرم بشه منو دیوانه میکنه، هنوزم بعد چند سال وقتی زنگ میزنه وقتی سراغمو میگیره قلبم میخواد از جا کنده شه، دستام میلرزه وقتی پیام میده، مرد بی نظیریه، دردو بلاش، غماش بزنه به قلبم، نمیدونه من دیوونشم، نمیدونه الان به یادش چشام پر اشکه، تا چند ماه آینده میشه مرد زندگیم، خدایا از صمیم قلب ممنونم ازت،
5418
زهرا1397-09-28
امیدوارم همیشه خوشبخت باشین عزیزم و همه ی ما این حال بی نظیر رو تجربه کنیم
150
سید محسن1397-08-25
مطالب خوب و مفیدی بود امروز جمعه بیست و پنجم انشاءالله میخوام برم خواستگاری
23
ناشناس1398-01-16
سلام ان شاالله خوشبخت بشید...
21
علی1397-08-27
خیلی جلسه سختیه اولین بارمه فقط تلفنی ۵ دیقه حرف زدم فک کنم خراب کردم استرس داشتم یکم ولی ممنون الان با مطالعه این مطالب ی جیزایی دستگیرم شد
72
وبگردی