نمناک سبک زندگیروابط عاطفی سوالات جلسه اول خواستگاری
جلسه اول خواستگاری چه بپرسیم ، خواستگاری چه بپرسیم
شاید برای شما هم جای سوال باشد که در مراسم خواستگاری چه سوالاتی را بپرسید، از این رو در این مطلب قصد داریم فهرستی از سوالاتی که باید در جلسه اول خواستگاری از طرف مقابل پرسیده شود را ارائه کنیم.

پرسش های جلسه اول خواستگاری

یکی از مهمترین و پیچیده ترین بخشهای خواستگاری سوال و جواب یا گفتگو میان دختر و پسر است. بسیاری از جوانان نمیدانند که چگونه باید سوال بپرسند. اصلاً از چه بپرسند و به کجا برسند.

در این بخش فهرستی از سوالاتی که باید در جلسات بیان شود، ارائه میگردد. البته شایان ذکر است که این سوالات تنها به عنوان نمونه برای آشنا شدن ذهن شما بیان میشوند و هر فردی با توجه به شناخت ویژگیها و مقتضیات خود، معیارهای ازدواج و اهمیت و حساسیت موضوعهای مختلف، قادر است سوالات را کم و زیاد یا تغییر دهد.

برای نتیجه بخش و مفیدتر بودن جلسات گفتگو بهتر است که در جلسه اول 8 محور مشترک از سوی دختر و پسر و 6 محور تخصصی از سوی دختر مطرح شود که به شرح ذیل میباشند.

ازدواج

سوالات جلسه اول خواستگاری

1. معرفی

به عنوان اولین سؤال، پسر باید از دختر بخواهد تا خود را به صورت کامل معرفی و خلاصهای از گذشته زندگیش بیان نماید. پسر نیز متقابلاً باید خود را معرفی و خلاصهای از سرگذشتش را بیان نماید. سرگذشت و بیوگرافی شامل این موارد می شود:معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، میزان تحصیلات، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات آنها، تعداد اعضای خانواده و وضعیت شغلی، تحصیلی و سنی آنها.

 

2. اعتقادی

در مرحله دوم دو طرف باید وارد سوالاتی شوند که انتظارات و ملاکهای اعتقادی فرد مقابل را محک زده و معرفی میکند. البته نوع این سوالات به اعتقادات فرد پرسشگر بستگی دارد. مثلاً:

- به نظر شما میزان پایبندی و اعتقاد به مسائل دینی چون نماز و روزه تاچه حد مهم است؟

 

3. خط مشی کلی زندگی

پاسخ به سوالات این بخش خط مشی زندگی فرد مقابل را نشان میدهد. مثلاً:

- زندگی آینده شما بر چه چیزی استوار خواهد بود:دستورهای دینی، فرهنگ غیر خودی یا سلیقه شخصی؟

 

4. پایبندی به ارزشهای فرهنگی

مثلاً نظرتان در مورد پوشش همسر آیندهتان و حضور در محافل و جمع نزدیکان و استفاده از فنآوری روز از جمله ماهواره چیست؟

 

5. استقلال فکری و احساسی

در این بخش میتوانید با برخی از سوالها میزان دهن بینی، وابستگی به پدر و مادر و دوستان، اجازه دخالت به دیگران و... را در فرد مقابل بسنجید.

- تا چه حد به نظر دیگران به ویژه پدر و مادر و دوستان در امور زندگی مشترک اهمیت می دهید؟

 

6. اهداف کلی زندگی

ممکن است فرد مقابل به علم، ورزش، هنر و ... علاقه بسیاری داشته باشید و شما نقطه مقابل او باشید. پس لازم است در این رابطه نیز بپرسید. مثلاً :هدف کلی و اصلی شما در زندگی چیست؟

 

7. ارتباطات اجتماعی

با این سوالات میزان اجتماعی بودن فرد مقابل و اینکه آیا همسری اجتماعی میخواهد یا نه را میتوان دریافت.

آیا شما فعالیت اجتماعی دارید؟ کجا و چگونه؟

اگر همسر آینده شما در محیط کار یا بین نزدیکان با نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی ارتباط داشته باشد، چه می کنید؟

 

8. ارتباطات فامیلی

ازاین طریق قادر خواهید بود تیپ شخصیتی فرد یعنی درونگرا یا برونگرا را دریابید و اینکه آیا در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجرد خود زیاده روی میکند یا نه. مثلاً:

تا چه اندازه به رفت و آمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟

جلسه اول خواستگاری

شرایط جلسه خواستگاری

 

1. شهر محل سکونت

بنا دارید با همسر آینده تان در کدام شهر زندگی کنید؟

 

2. نوع سکونت

آیا می خواهید مستقل زندگی کنید یا بنا دارید با والدینتان محل سکونت مشترک داشته باشید؟

نکته :در صورت تمایل به زندگی با والدین، باید مشخص شود که چگونه (در یک محله، یک مجتمع، یک آپارتمان، یک طبقه یا یک دستگاه ) می خواهد با آنان زندگی کند.

 

3. اشتغال مرد

وضعیت شغلی فرد باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این مورد ( بازار، واسطه گری، وزارت خارجه و ... ) کافی نیست؛ زیرا در بازار، انواع شغل ها؛ در کار واسطه گری، انواع واسطه ها، و در وزارت امور خارجه، انواع سمتها وجود دارد. اینکه باید شغل فرد به صورت دقیق پرسیده شود به این دلیل است که برخی شغلها چون هنرپیشگی، سیاستمداری، نظامی گری و... جزء مشاغل خاص محسوب شده و نیازمند روحیهای خاص چه در خود فرد چه در همسر او میباشد.

 

4. فعالیت های سیاسی – اجتماعی

آیا موافق هستید که همسر آینده شما فعالیت سیاسی ـ اجتماعی داشته باشد و تا چه اندازه؟

خواستگاری

 جلسه اول خواستگاری چی بپرسیم؟


شرایط برگزاری مراسم خواستگاری

خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب مهم آماده شوید.

1.گفت و گو پس از انجام خواستگاری رسمی از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهی از بعضی شرایط که در مرحله تفحص به دست می آید، انجام گیرد نه در ابتدای آشنایی. به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد.

2.گفت و گو باید خونسردانه و با آمادگی قبلی و در فضایی آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد.

3.شیک، تمیز و معطر باشید. زمانی که به خواستگاری می روید، زیباترین لباسهایتان را به تن کنید و پوششی شیک و مناسب داشته باشید. اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می مانند. عده ای با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به خواستگاری می روند و تصورشان این است که این شخص باید وضعیت زندگی مرا بداند در صورتی که این وضعیت خاطره خوشی به جا نمی گذارد.

4.اگر در تحقیقات خود قبل از مراسم خواستگاری به علایق دخترخانم در مورد رنگ، عطر یا گل پی برده اید، او را با آنها مجذوب کنید. البته افراط نکنید تا شخصیتی وابسته از خود نشان ندهید.

5.خودتان باشید. در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گوئید کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پای بند شوید. سعی کنید مجسمه نباشید و تا حدی راحت بنشینید. صداقت در رفتار و گفتار، اضطراب شما را به شدت کاهش خواهد داد.

6.متین باشید. در تمام طول مراسم خواستگاری متانت و وقار باید از ناحیه هر دو خانواده مراعات شود و رفتارهای نامناسب و جلف، ذهنیت های بدی را رقم می زنند. جلف بازی، شما را بانشاط، سرزنده و اجتماعی نشان نمی دهد!

7.چشم چرانی ممنوع. اجازه ندهید احساس کند چشمانتان مانند یک شکارچی، او را خیره وار وارسی می کند. گاهی (فقط گاهی) که احساس می کنید به شما نگاه می کند به او نگاه کنید تا احساس کند برای زیبائی او ارزش قائلید.

مراسم خواستگاری

آداب مراسم خواستگاری

8.حد و مرز خود را حفظ کنید. چه از لحاظ شرعی و چه از لـحاظ اجـتـماعی نباید تا زمانی که با همسر آینده خود محرم نشده اید او را لمس نمایید. سعی نکنید دست او را بگیرید و یا چسبیده به او بنشینید.

9.فاصله مجاز را رعایت کنید. نه آنقدر از یکدیگر دور بنشینید که مجبور باشید بلند صحبت کنید و نه آنقدر نزدیک که جسور به نظر برسید. فاصله مناسب، ارتباط عاطفی را قوی تر خواهد نمود.

10.جهت نشستن مهم است. کاملا روبروی هم نباشید. کمی متمایل باشید طوری که وقتی خواستید یکدیگر را ببینید مجبور باشید کمی سرتان را برگردانید. البته نه آنقدر که از دایره دید بیرون باشید و چهره یکدیگر را کامل نبینید. خوب است اگر صندلی ها فاصله یا جهت مناسبی ندارد، آنها را تنظیم کنید.

ساده آغاز کنید. بهتر است به عنوان اولین سۆال از فرد مقابل بخواهید خودش را کامل معرفی کند. به عبارت دیگر از او بخواهید خلاصه ای از گذشته زندگیش برای شما بگوید. خوب است بدانید او بر نکاتی تکیه خواهد کرد که برایش مهم است .

11.خوب بشنوید و زیبا بگویید. هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید، دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و گاهی با بیان عباراتی چون «بله»، «عجب»، «چه جالب» و ... متناسب با صحبت های او، نشان دهید که به حرف هایش دقت دارید. هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید سنجیده حرف بزنید. از این شاخه به آن شاخه نپرید و روده درازی را کنار بگذارید.

12.ساده آغاز کنید. بهتر است به عنوان اولین سۆال از فرد مقابل بخواهید خودش را کامل معرفی کند. به عبارت دیگر از او بخواهید خلاصه ای از گذشته زندگیش برای شما بگوید. خوب است بدانید او بر نکاتی تکیه خواهد کرد که برایش مهم است. خودتان نیز متقابلاً خلاصه ای از سرگذشت خود را مطرح نمایید.

سرگذشت و بیوگرافی شامل این موارد می شود:

معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات هر یک از آنها، وضعیت شغلی و تحصیلی و سنی دیگر افراد خانواده، و این که شما در چه خانواده ای و با چه شرایطی بزرگ شدید و مسائل خاص زندگی شما در گذشته چگونه بوده است. دروغ نگویید اما لازم نیست هرچیزی را هم بگویید.

13.فقط روی مفاهیم کلی بحث نشود و به نمودها، مصادیق و مثال های عینی آن توجه شود. سعی کنید با مثال هایی، طرف مقابل را در موقعیت های عینی و واقعی قرار دهید.

14.از آنجا که هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات به سۆالات جواب می دهد و چه بسا ممکن است برداشت دیگران از یک مفهوم، با برداشت شما مغایرت داشته باشد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید و حمل بر نداشتن صداقت شود لذا بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سوال مورد نظر، ابتدا از طرف مقابلتان، در مورد این گونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سۆال اصلی را مطرح کنید.

15.دقت داشته باشید که اصل جواب ها و کیفیت آنها، نشان دهنده نوع شخصیت و دیدگاه های طرف مقابل شما و نیز نشان دهنده میزان رشد فکری و عقلی اوست. لذا جواب ها را کنار یکدیگر قرار دهید تا به یک جمع بندی مناسبی برسید.

جلسه اول خواستگاری

 پرسش های خواستگاری

16.اگر در موردی شک دارید که طرف مقابل صداقت داشته است یا خیر، موضوع را در قالب دیگری بپرسید و جواب ها را کنار یکدیگر قرار دهید.

17.جوگیر نشوید. وعده ها و قول هایی که با امکانات شما نمی خواند و امکان برآورده شدنش نیست ندهید. بگویید همیشه برای بهتر شدن زندگی مادی و معنویتان، تلاش خواهید کرد ولی قول های نابه جا ندهید.

18.درباره زنان دیگر صحبت نکنید:چه لزومی دارد دائم از خواهر، مادر یا زن دیگری نقل قول کنید؟!

19.از آسمان نیفتاده اید، پس فخر فروشی نکنید. چه به آنچه دارید و چه به آنچه لاف آن را می زنید. حواستان باشد که خواستگاری در درجه اول، احترام و اکرام به جنس مۆنث است.

20.گفتگو را ملایم و مثبت نگاهدارید. برخی اوقات مردان بدون فکر کردن و حتی بدون اینکه بدانند چه کار می کنند، صحـبت را به موضوعاتی سـنگین و منفی می کشانند. هیچ دلیل مفید و سازنده ای بـرای اینـکار وجود نداشته و تنها باعث از بین بردن لطف گفتگو و کاهش اشتیاق طرف مقابل خواهد شد. باور کنید این کاری رومانتیک نیست! صحبت از تحقیقات ناسا و حوادث پس از انتخابات، شما را فردی آگاه و روشنفکر نشان نمی دهد.

21.در مورد مسائل جنسی صحبت نکنید. زنان از شنیدن صـحبـت های جنسی متنفرند. برخی از مردان این کار را انجام می دهند ولی شما قرار نـیـست بـه ایـن عـمـل مـبـادرت ورزیـد. چون می خواهید متفاوت باشید. زن ها به دنبال قهرمان جنسی نیستند. اگر در ملاقات آغازین با شریک آینده زندگی خود مسائل جنسی را پیش بکشید در حقیقت به احساس راحتی و آرامش او حمله خواهید کرد.
 

جلسه اول خواستگاری ، سوالات جلسه اول خواستگاری

سوالات جلسه اول خواستگاری
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 504
منبع : نمناک - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 471 33
نظر کاربران
شیدا

شیدا

سپاس فراوان از سایت خوبتان

پاسخ دادن 31 4
حسین

حسین

خوب بود . شنبه دارم می رم خواستگاری ... باورت می شه ؟ هیچ وقت

پاسخ دادن 61 12
نرگس

نرگس

خیلی ممنون از مطالب مفیدتون

پاسخ دادن 11 2
الی

الی

ممنون بابت تیتر بندی و توضیحات. راستش واسه فردی مثل من که تا حالا به ازدواج فکر نکرده طبیعتا هیچ اولویت و سوالی هم واسش پیش نمیاد. با راهنمایی شما کمی حرفام و خواسته هام طبقه بندی و منظم شد.

پاسخ دادن 29 5
فائزه

فائزه

ممنون از شما کامل بود .

پاسخ دادن 6 3
shabnam

shabnam

مطالب خیلی خوبی بود،ممنون ازشما

پاسخ دادن 3 2
محسن

محسن

ممنون وسپاس فراوان از سایت زیباتون.....

پاسخ دادن 0 4
مهدی

مهدی

خیلی خوب بود مرسی از راهنمایی هایتان

پاسخ دادن 2 1
مهدی

مهدی

ممنون . امید وارم بتونم از مطلب هاتون درست و کامل استفاده کنم

پاسخ دادن 3 2
سعید

سعید

تشکر فردا می خواستم برم خواستگاری چهارچوب ذهنی خوبی برام به دست امده.تشکر

پاسخ دادن 11 4
علی

علی

با تشکر فراوان از مدیریت سایت من دارم هفته دیگه میرم خواستگاری

پاسخ دادن 7 2
حسین

حسین

عالی بود فردا شب قرار خواستگاری دارم

پاسخ دادن 8 1
زهرا

زهرا

من یه خواستگار دارم که از لحاظ خانواده و اخلاق پسر خوبیه.. ولی شغل و خونه و ماشین نداره..ولی مدرکش فوق لیسانس هست.. خیلی شک دارم.. در ضمن من 19 سالمه.راهنمایی م کنید لطفا

پاسخ دادن 80 28
مهران

مهران

به نظر من بهتره بیشتر فکر کنید و اینکه شما هنوز زیاد وقت داری برای ازدواج.کسی که شغل نداره تمکین مالی هم نداره و این تو زندگی مشترک بشدت تاثیر گذار.دوباره تکرار می کنم که هنوز زیاد وقت دارید پس بیشتر فکر کنید چون این آینده شماست که دارید برای خودتون می‌سازید

پاسخ دادن 10 6
 Hd

Hd

سلام مرسی از توصیحاتتون مطالب مفید و ارزشمندی را یاد آور شدیم و خیلی استفاده بردیم

پاسخ دادن 5 3
کیوان

کیوان

سلام ۳۳ سالمه به طور سنتی یه خانم معرفی کردن قراره برم خونشوش اشنا بشیم اولین بارمه استرس دارم یکم من درامدم بالا نیس میگن تک فرزنده شاید کم نزاشتن براش احساس میکنم جلسه سختیه برام اما چون ۲۷ سالشه دلم میخواد حتما برم اشنا شیم. از خانما میخوام یکم کمکم کنین جلسه موفقی بشه من یه مشکل دیگم دارم اونم اینکه نمیخوام خانمم بدونه اجازه من جایی بره مثلا خرید یا مهمونی چطوری بهش بگم که احساس نکنه قراره زندانی یا اسیر بشه?

پاسخ دادن 26 17
باران

باران

سلام.وقت بخیر..اینکه آدم باجنمی خودتون نشون بدید واز توانایی هاتون کمی حرف بزنید..واینکه واسه اون سئوال هم بگید شما نظرتون در مورد مهمونی رفتن چیه..آیا تنهایی هم دوس دارید برید..اگه جایی باشه که من نپسندم ولی شما دوس داشته باشید...جواب دخترخانم حتما معلوم میکنه .

پاسخ دادن 2 1
احمذ عابدی تربت جام

احمذ عابدی تربت جام

سوالات خوبی و مفید هست برای افرادی مثل من که نمی تونه حرف بزنه واز کجا شروع کنه و ببرسه خوبه سوالات اصلی که واقعا طرف مقابل را مشخص می کنید هر دو نفر را که چگونه هست .....برای خواستگاری رفتند خوب بود سوالات منمون مرسی ....برای خواستگاری رفتند مخصوصا برای من خوبه ...ولی شاید همین سوالات را باید بدون استرس خجالت بدون لک نت زبان بیان شود ....واگرنه همه چیز به باد میره ....پس استرس ترس نداشته باشید برای کسانی که با دختر ارتباط تلفظی داشتند بهتر هستند بهتر می توانند بیان کنند سوالات شون را تا اونایی که ارتباط نداشتند یا حق به امید موفقعیت همه جوان ها یا حق

پاسخ دادن 5 1
میلا

میلا

پس فردا میخوام برام خواستگاری دفعه اولمه ایشالا آخری باشه اگه خدا بخاد و قسمت شه مرسی از راهنمایتون البته بطور رسمی چون یکم آشنای داریم از هم

پاسخ دادن 2 4
فاطمه

فاطمه

سلام مطالب بسيار خوب بود . من ٣٥ سالمه و الان خواستگاري دارم كه ٤٥ سالشه و قبلا ازدواج كرده الان حدود ٥ ساله جدا شدن گويا از نظر روابط زناشويي خيلي مناسب هم نبودن . الان نگرانم كه اصلا برم با ايشون صحبت كنم يا نه لطفا راهنماييم كنيد

پاسخ دادن 10 4
لیلا

لیلا

سلام به نظر من حتی اگه ایشون طلاق هم گرفته باشن دلیل نمیشه که شما حتی باهاشون صحبت نکنید.به نظر من حداقل یکبار بهش فرصت اومدن بدین شاید واقعا اونطور که از دور به نظر میرسه و تو میشنوی نباشه .و اگرم متوجه شدی که خوب نیست اونطور با خیال راحت تر منتظر خاستگار بعدی میشینی .براتون ارزو خوشبختی دارم خواهرم .

پاسخ دادن 1 1
زهره

زهره

سلام،پرسیدن میزان حقوق داماد در جلسه اول کار درستی است؟چرا با اعتراض بعضی خانواده های پسر مواجهه می شود؟

پاسخ دادن 6 4
حانیه

حانیه

سلام من بیست سالمه خیلی خواستگار دارم.به تازگی تصمیم گرفتیم که خواستگار ها بیان و من انتخاب کنم.ولی پسری ک همون جلسه اول نپسندیدم جواب رد ما رو قبول نمیکنن...چطور باید خواستگار رو رد کرد ک دلخوری و ناراحتی پیش نیاد؟من از دیدن خواستگارای بعدی هم میترسم ک همینطور بشه..لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دادن 4 6
من

من

درمورد نحوه رد کردن که دقیق نمیدونم اما بنظرم هر خواستاری رو راه ندید اول تا میتونید اطلاعات کلی جمع کنید بعد اگه معیارهای کلی رو فکر کردید داره بگید بیان صحبت کنید.

پاسخ دادن 10 2
sina

sina

با سلام تو مجلس خواستگاری میگن که دختر و پسر برن تو اتاق صحبت هاشونو بکنن میوخاستم بدونم اونجا به یک دیگع چی میگن؟

پاسخ دادن 8 0
صادق

صادق

سلام.میدونم بهتره ک قبل از رفتن ب خواستگاری اینارو بخونیم..ولی من چنددقیقه قبل از اینکه برم توی اتاق برای صحبت..اینارو مطالعه کردم و اتفاقا همه رو از روی صفحه گوشی میخوندم و میپرسیدم..خخخخخ...بهشونم گفتم ک دارم از روی گوشی سوال میپرسم ..خخخ..در کل بنظر خودم که خوب بود..

پاسخ دادن 1 2
ناشناس

ناشناس

سلام شنبه خواستگاريم هستش خيلي استرس دارم نميدونم چرا اين مطالب روخوندم يكم آروم شدم بايدچندباري بخونمش تايادم بمونه ايشالا ممنون ازمطالب گفته شده ????????????????

پاسخ دادن 2 1
رعنا

رعنا

من فوق العاده عاشقشم، دیوانه وار عاشقشم، الان چند ساله... فکر این که اون، همونی که میخواستم قراره شوهرم بشه منو دیوانه میکنه، هنوزم بعد چند سال وقتی زنگ میزنه وقتی سراغمو میگیره قلبم میخواد از جا کنده شه، دستام میلرزه وقتی پیام میده، مرد بی نظیریه، دردو بلاش، غماش بزنه به قلبم، نمیدونه من دیوونشم، نمیدونه الان به یادش چشام پر اشکه، تا چند ماه آینده میشه مرد زندگیم، خدایا از صمیم قلب ممنونم ازت،

پاسخ دادن 7 7
سید محسن

سید محسن

مطالب خوب و مفیدی بود امروز جمعه بیست و پنجم انشاءالله میخوام برم خواستگاری

پاسخ دادن 0 0
علی

علی

خیلی جلسه سختیه اولین بارمه فقط تلفنی ۵ دیقه حرف زدم فک کنم خراب کردم استرس داشتم یکم ولی ممنون الان با مطالعه این مطالب ی جیزایی دستگیرم شد

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف