جوش روی باسن

محلول خانگی درمان سریع جوش روی باسن و ران پا

کد مطلب : 21237تعداد نظرات : 26 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
برای رفع جوش روی باسن می توانید از کمپرس های سرد و گرم استفاده کنید همچنین یک ادویه نیز به از بین بردن این جوش های مزمن کمک بسیاری می کند.

درمان سریع جوش روی باسن و ران پا در خانه

جوش ممکن است در هر کجای پوست بدن شما حتی باسن و ران ایجاد شود ممکن است بسیار دشوار و دردناک، به ویژه هنگام نشستن باشد.اگر چه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما جوش باسن بسیار شایع تر از آنچه که شما فکر می کنید می باشد.اما مردم از صحبت در مورد آن خجالت می کشند که ما در این مقاله میخواهیم در مورد آن صحبت کنیم. 

جوش روی باسن و ران، برخلاف جوشهای معمول که روی منافذ ایجاد می شود، معمولاً یک نوع فولیکولیت، التهاب یا عفونت فولیکول های مو است اما معمولا به همان نام جوش یا آکنه شناخته می شود، زیرا بسیار شبیه به آن است. 

این مشکل زمانی رخ می دهد که پوست مرده، روغن بیش از حد، و ناخالصی های دیگر یا اصطکاک زیاد باعث تحریک بافت فولیکول های مو در باسن میشود.باکتری ها، مخمرها یا قارچ ها نیز ممکن است فولیکول های مو را آلوده کنند.

اکثر مردم متوجه نیستند که فولیکول های مو در باسن وجود دارد، زیرا تقریبا نامرئی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

عوامل مختلفی می توانند شما را در معرض بیشتر جوش و آکنه باسن و ران قرار دهند، آنها شامل:بهداشت ضعیف، تغذیه نامناسب، پوشیدن لباس های تنگ و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن است که باعث تحریک پوست می شوند.

افرادی که چاق هستند، دیابت دارند یا دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر مستعد ایجاد جوش می باشند.برای حل مشکل نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد و بسیاری از درمانهای خانگی ساده می توانند این مشکل شما را حل کنند.

در این بخش از سلامت پوست و مو در نمناک و در ادامه بحث درمان خانگی جوش و اکنه 11 راه برتر برای از بین بردن جوش باسن و ران در خانه آورده شده است:

چگونه باسنی سفید و بدون جوش داشته باشیم

چگونه باسنی سفید و بدون جوش داشته باشیم؟

1. کمپرس گرم برای درمان جوش روی باسن:

اعمال یک کمپرس گرم روی جوش های باسن و ران بسیار مناسب است.گرما احساس آرامش می دهد و کمک می کند تا باکتری ها از فولیکول های مو خارج شوند، به علاوه به کاهش درد نیز کمک خواهد کرد.

برای بهترین نتیجه، یک مقدار نمک را با آب گرم ترکیب کنید و از آن برای کمپرس استفاده نمایید.نمک به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی می تواند به درمان عفونت های خفیف کمک کند.

 یک قاشق چای خوری از نمک را با دو فنجان آب گرم ترکیب کنید و بدن خود را در آن بخیسانید و یا از این مایع درون کیسه آب گرم خود بریزید و روی منطقه آسیب دیده به مدت 15 دقیقه اعمال کنید و وقتی شروع به خنک شدن کرد مجدداً آب داغ را به آن اضافه کنید.

این درمان را چند بار در طول روز تکرار کنید. 

2. رفع جوش روی باسن با پک بسته یخ:

اگرچه اعمال یخ به طور مستقیم برای درمان جوش باسن کمک کننده نیست، اما استفاده از بسته یخ می تواند این مشکل را با کاهش التهاب، قرمزی و اندازه جوش رفع کند.سرما باعث می شود تا باکتری مو از فولیکول خارج شود.

چند تکه یخ را بر روی یک حوله قرار داده و آن را بسته بندی کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش های خود اعمال کنید، این درمان را چند بار در طول روز تکرار کنید.همچنین می توانید از آب سردبرای خیساندن باسن و ران خود استفاده کنید. 

احتیاط:هرگز از یخ به طور مستقیم بر روی پوست استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث التهاب شدید و آسیب به پوست شود. 

3. سرکه سیب محلولی قوی برای درمان جوش روی باسن و ران پا:

سرکه سیب یکی دیگر از درمان های خانگی برای جوش ران و باسن است، که به دلیل خواص ضد باکتری و ضد قارچی آن است.همچنین طبیعت اسیدی آن باعث می شود فولیکول های مو و سلول های مرده پوست از بین بروند.

این به نوبه خود به خشک شدن سریع جوش کمک می کند و همچنین سطح PH پوست را در حد طبیعی و متعادل نگه می دارد و خطر ایجاد زخم را کاهش می دهد.

 یک فنجان سرکه سیب فیلتر نشده را در وان حمام با آب گرم ترکیب کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن بنشینید، این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

همچنین می توانید یک تا دو قاشق چای خوری از سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و یک یا دو بار در طول روز برای کاهش جوش باسن و ران بنوشید.

سرکه سیب

درمان های گیاهی و طبیعی برای جوش روی باسن

4. رفع جوش روی ران و باسن با روغن درخت چای:

شما همچنین می توانید از روغن درخت چای برای از بین بردن جوش های باسن و ران استفاده کنید، این ماده یک ضدعفونی کننده قوی است و برای تمیز کردن فولیکولهای مو و روند بهبودی بسیار موثر است. همچنین کمک می کند تا باکتری های مضر و سمی از بین بروند و به جلوگیری از تکرار مجدد آن نیز کمک خواهد کرد.

چند قطره از روغن درخت چای را روی یک تکه پنبه بریزید و به آرامی به منطقه آسیب دیده اعمال کنید، اجازه دهید تا خشک شود و سپس با آب گرم شستشو دهید.این درمان را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

کسانی که دارای پوست حساس هستند، باید قبل از استفاده از این روغن، ابتدا مقداری از آن را با آب یا روغن زیتون رقیق کنید.

5. آلوئه ورا درمانی برای جوش های روی باسن:

آلوورا به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی، به تسکین و خروج باکتری ها از فولیکول های مو که باعث جوش شده اند، کمک می کند.خواص مرطوب کنندگی آن نیز از خشک شدن فولیکول های ملتحمه و ایجاد زخم جلوگیری می کند.

برگ های آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آن را استخراج کنید و به جوش های خود اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه که خشک شد، با آب شستشو دهید.این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار نمایید. 

6. تاثیرات روغن نارگیل بر رفع جوش روی باسن و ران ها:

روغن نارگیل، دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است و به رفع مشکل شما کمک می کند.همچنین باعث کاهش قرمزی و التهاب ناشی از جوش می شود، علاوه بر این یک مرطوب کننده ملایم بر روی پوست است.

روغن نارگیل را روی پوست آسیب دیده اعمال کنیدو به آرامی ماساژ دهید، این کار را چند بار در روز مجددا تکرار کنید و لازم نیست که آن را شستشو دهید زیرا به خوبی جذب پوست می شوند.

 همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری از پودر زردچوبه و کمی روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی پوست آسیب دیده اعمال کنید و بعد از 20 تا 30 دقیقه بشویید.این کار را دوبار در روز برای رسیدن به نتایج سریع تر انجام دهید.

 به جای روغن نارگیل می توانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید، با این تفاوت که پس از استفاده روغن زیتون را شستشو دهید زیرا ممکن است باعث آسیب به فولیکول های مو شود.

7. خواص جالب بلغور جوی دوسر بر درمان جوش روی باسن:

جو دوسر نیز در درمان جوش باسن و ران و همچنین التهاب موثر است.سلول های مرده پوست را از بین می برد و باعث بهبود بافت پوست می شود و زخم های ناشی از جوش را نیز از بین می برد.

یک فنجان جو دوسر را در یک مخلوط کن بریزید و با یک فنجان نمک سولفات ترکیب کنید، میتوانید مقداری آب گرم اضافه کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید و این کار را چند بار در روز برای یک هفته انجام دهید. 

همچنین همانطور که در مطلب قبلی در بخش سلامت نمناک توضیح دادیم می توانید یک قاشق غذاخوری پودر جو دوسر و ماست را با یک قاشق چای خوری زردچوبه به خوبی ترکیب کنید و سپس آن را روی باسن و ران خود اعمال کنید و بعد از خشک شدن با آب گرم شستشو دهید، این کار را یکبار در هفته تکرار کنید.

خواص جو

رفع جوش روی باسن و ران با دست ساز های خانگی

8. فواید خمیر دندان برای جوش روی باسن و ران ها:

خمیر دندان سفید کننده علاوه بر تمیز کردن دندان هایتان، برای درمان جوش های باسن و ران نیز موثر است.خاصیت ضد باکتری آن کمک میکند تا باکتری هایی که باعث عفونت شده اند، از بین بروند.همچنین به خشک شدن فولیکول های ملتهب کمک میکند.

مقداری خمیر دندان سفید کننده را روی منطقه مورد نظر اعمال کنید، اجازه دهید که شب تا صبح بماند و سپس صبح آن را با آب سرد بشویید.این درمان را هر روز تا زمان بهبودی کامل ادامه دهید.

9. از بین بردن جوش روی باسن با جوش شیرین:

جوش شیرین به عنوان یک عامل موثر برای از بین بردن سلول های مرده پوست، که فولیکول های مو را مسدود کرده اند و باعث جوش شده اند، می باشد.بنابراین جوش شیرین یک راه حل خوب دیگر است که میتوانید آن را امتحان کنید.

همچنین به حفظ سطح PH پوست کمک میکند و به دلیل خواص ضد التهابی موجب کاهش درد و التهاب میشود. 

یک قاشق چای خوری از جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید و یک ماسک بدست آورید، سپس آن را روی قسمت آسیب دیده اعمال کنید و پس از 2 تا 5 دقیقه با آب سرد بشویید.این درمان را یکبار در طی روز تکرار کنید.

10. برطرف کردن جوش روی باسن و ران با استفاده از آسپرین:

آسپیرین یکی دیگر از درمان های عالی برای رفع جوش باسن و ران می باشد، اما بیشتر به خشک شدن فولیکول های ملتحمه کمک می کند. همچنین به حذف سلول های مرده پوست و جلوگیری از زخم ناشی از جوش کمک می کند.

 یک یا دو عدد آسپیرین را در مقداری آب حل کنید و یک ماسک به دست آورید و برای گرفتن نتیجه بهتر آن را با کمی عسل یا روغن زیتون ترکیب کنید، سپس آن را روی قسمت آسیب دیده اعمال کنید و اجازه دهیدبعد از چند دقیقه خشک شود و بعد با آب گرم بشویید.

این درمان را دوبار در طول روز تکرار کنید.

11. زردچوبه مناسب برای جوش روی باسن:

بسیاری از افراد پیشنهاد می دهند که برای جلوگیری از جوش باسن و ران از زردچوبه استفاده کنید، طبق مطالعاتی نشان می دهد که ترکیبی که در زردچوبه وجود دارد و کورکومین نامیده می شود، می تواند باکتری های موجود در فولیکول های مو را خارج کند، پس مقداری از زردچوبه را با آب ترکیب کنید و ماسک به دست آمده را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید و پس از خشک شدن آرا شستشو دهید.

زردچوبه ضد جوش

جوش روی باسن را با ادویه نابود کنید

*نکات و راهنمایی های اضافه برای جوش روی باسن و ران ها:

-برای جلوگیری از بروز جوش باسن و ران و همچنین درمان عفونت های موجود، به طور منظم این قسمت را شستشو دهید تا از نفوذ باکتری و عرق و خاک جلوگیری کنید.

 -همیشه بعد از یک جلسه تمرین دوش بگیرید.

 -در ماه های تابستان لباس های آزاد و گشاد بپوشید و معمولا لباس هایی را انتخاب کنید که از پنبه تهیه شده باشند.

احتمال عرق کردن را تا حد زیادی کاهش می دهد و اجازه می دهد تا پوست نفس بکشد. 

- روزانه لباس خود را تغییر دهید. 

-حوله خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

 - پوست حساسی دارید از نرم کننده های پارچه استفاده نکنید.

 - از دستمال توالتی استفاده کنید که دارای رایحه یا رنگ نباشد. 

- برای هضم بهتر غذا و آب رسانی بدن مقدار زیادی آب بنوشید. 

- از غذاهای ناسالم شیرین، چرب و سرخ شده اجتناب کنید، این غذاها التهاب را افزایش می دهند و روند بهبودی را کند می کنند.

 - یک رژیم غذایی خاص را برای سم زدایی بدن و خلاص شدن از آنها در نظر بگیرید. 

- برای مدت زمان طولانی نشنید و پشتتان نخوابید.

 

درمان سریع جوش روی باسن و ران پا با نسخه طب سنتی

4.61254
این مطلب مفید بود ؟1146108
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / top10homeremedies / everydayhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
26 نظر به ثبت رسیده است
هدیه1395-12-05
خیلی این مطالب به دردم خورد
5716
ناشناس1396-02-18
عااالی بود
239
Fariba1396-03-04
هنوز استفاده نکردم امیدوارم خوب باشه
195
هدیه1396-03-26
هیچ.کدوم از این راه ها فایده نداره من همه چی امتحان کردم, مسایل بهداشتی رو هم خیلی رعایت می کنم ولی شانس بعضیا گفته دیگه جوش ندارن
5325
سما1397-07-14
منم با نظر ایشون موافقم اصلا اثر نمی کنه
104
mahsa1396-05-04
من از قرص ريفامپين استفاده كردم واقعا خوب شدم اصلا جوش ندارم ديگه
9139
مریم1396-06-23
ببخشید قرص رو خوردین یا اینکه مثل اسپرین له کردین استفاده کردین
6031
Shakiba1396-07-01
این قرص و هرچندساعت میخوردی بعد چند میلشو خوردی ؟ چند وقت؟ جوشات ریزو قرمز بود
3217
رویا1396-07-28
جای جوش هم داشی؟
1915
زهرا1397-02-17
معدتون درد نگرفت
14
محمد 1397-03-18
واقعا تاثیر گذار بوده منم هفت هشت سال پاهام جوش میزنه واقعا اگه برم از این امپوله بزنم تاثیر داره
118
محمد1397-09-09
عزیزم کبدتو داغون میکنه نخور
74
گل1396-05-14
سلام بچه ها با سفیداب و کیسه هر بار حموم رفتن بزنید کلا محو میشن جوشاتون ولی بعدش از روغن بچه بزنید تا نرم بشه
2212
هلما1397-02-02
دوستمون درست میگن از سفیداب استفاده کنین اصلا اذیت نمیشین که بخواین چیزیو قاطی کنید یابمالین به بدنتون یا کلی وقت صرف این کارا بکنید فقط سفیداب وکیسه وهربارکه رفتین حمام نتیجشومی بینین مطمین باشین ودیگه حتی جوش هم نمیزنید
174
مریم1397-05-13
کیسه و سفیدآب اصلا خوب نیست.مخصوصا برای کسایی که جوشای ملتهب و چرکی دارن.التهاب رو بیشتر میکنه و بدتر جوشارو پخش میکنه!!چطور برای شما جواب داده عجیبه واقعا
1710
م1396-06-10
من فقط روی ران پام جوش سرسیاه میزنم خیلی بدم میاد ازشون
2518
رویا1396-07-28
برای ازبین رفتن جای جوش چیکار کنیم؟
4736
زهرا1396-08-02
واقعا عالي بود مرسي❤️
1317
Zahra1396-10-20
کشاله ران من بعدازاپیلاسیون جوش زده که الان چرکی شدن کمکم کنید
5525
س1397-03-12
منم کنار ران.هام.جوش سیاه میزنم.با زیر بغل هام.نمیدونم.چیکار کنم خیلی اذیتم ازشون.یه راه درمان قطعی میخوام
2410
مریم1397-05-13
من 6 ماه راکوتان میخوردم.تمام جوش های صورت و بدنم کاملا قطع شد به جز باسنم!!!کمتر شده ولی هنوزم جوشای بزرگ و چرکی میزنه.قبل از راکوتان یه دوره ریفامپین خوردم اون برعکس بود!جوشای باسنمو فقط خوب کرد.الانم باز باید برم سراغ همون ریفامپین.فقط بدیش اینه که رنگ ادرار رو نارنجی رو به قرمز میکنه
175
f*h1397-07-14
باسنم هر چند وقت یبار جوش های بزرگ و سنگی دردناک میزنه ب حدی ک نمیتونم بشینم یا درست راه برم بعدم جاشون میمونه چیکار باید بکنم
16575
میلاد1397-08-22
سلام من هم روی ران هام جوشهای خیلی ریز و قرمز زده لطفا یه درمان درس و حسابی معرفی کنید در ضمن سفیدآب و کیسه را امتحان کردم بیشتر شد از نظافت هم کم نمیزارم
143
نگین1397-09-03
برین دکتر :/
1715
دانی1398-01-16
سلام برای جوش باسن ،هربارقبل ازاینکه بدنتون رو اب بزنین ماست پرچرب سنتی به باسنتون بمالیدوصبرکنید که کاملا خشک بشه بعدبشورید ودیگه مواد شوینده نزنید هم جوشها میره هم جای جوشهای قبلی تا سه بار نتیجه میگیرین
104
بارتن1398-01-28
کمی جوش شیرین با عسل مخلوط کن و بزن رو پوستت که از قبل تمیزش کردی ...اکسید دوزنگ هم خیلی موثره پماد سوختگیه سرچ کنید راجع بهس
34
وبگردی