جوش صورت
بسیاری از افراد برای از بین بردن سریع جوش های صورت از روش ترکاندن استفاده می کنند اما این کار موجب ماندن جای جوش می شود و جوش ها باید با روشی صحیح تخلیه شوند.

روش مناسب برای تخلیه جوش صورت

فشار دادن جوش های پوست صورت بسیار وسوسه انگیز است هر چه باشد التیام جوش زمان می برد و هنگام فشردن یک جوش به نظر می رسد که ناراحتی در عرض چند ثانیه حل می شود.

تا جایی که ممکن است این کار را انجام ندهید زیرا در مکانیسم التیام طبیعی پوست دخالت می کنید و خود را در معرض خطر بالاتری از زخم و عفونت قرار می دهید که بدتر از یک جوش موقت پوست است.

متخصصین پوست به شما خواهند گفت که فشار دادن جوش آخرین راه حل است و حدالامکان باید از این کار اجتناب کنید.بنابراین در این متن به چندین نکته می پردازیم تا خطرات و آسیب های مربوط به آن را کاهش دهیم.

جوش ها را فشار دهید بهتر است یا اینکه آنها را رها کنید؟

مسلما بهترین راه برای حفظ پوست دست نزدن به جوش است تا به طور طبیعی التیام یابد بنابراین سعی کنید جوش ها را فشار ندهید . وقتی یک جوش را فشار می دهید، ممکن است بتوانید چرک را تخلیه کنید. اما همان طور که فشار وارد می کنید، چرک و هسته جوش ( سلول های پوست مرده و چربی)فقط بالا نمی آید بلکه بیشتر در داخل حفره و به پایین فرو می رود.

فشار نیز می تواند باعث شود که دیوار حفره زیر سطح پوست شما بترکد و مواد آلوده در غشای میانی پخش شود. تمام اینها باعث آسیب بیشتر می شود تا اینکه اجازه دهید جوش به تنهایی التیام یابد .هم چنین هرچه پوست بیشتر آسیب ببیند احتمال زخم اسکار بیشتر می شود.

استخراج جوش

چگونه جوش ها را بدون ترکاندن از بین ببریم ؟

ترکاندن جوش تنها راه از بین بردن آن نیست قبل از شروع این چند ترفند را امتحان کنید.

به متخصص پوست مراجعه کنید:

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک متخصص پوست یا زیبایی برای تخلیه جوش های سر سیاه یا آکنه داشته باشید ، متخصصین می دانند چطور با دقت آن لکه ها را از بین ببرند بدون اینکه آسیبی به پوست وارد کنند.

تخلیه به خصوص برای جوش های سر سیاه خوب عمل می کند. درمانگر می تواند بسیاری از جوش های سر سیاه موجود بر روی پوست را با چندین بازدید، رفع کند.اما این کار بدلیل هزینه زیاد عملی و واقع گرایانه نیست که به محض دیدن جوش به پزشک مراجعه کنیم.

قرار دادن کمپرس آب گرم :

اگر جوش های سر سفید و روشن دارید، می توانید آن را با کمپرس آب گرم رفع کنید ابتدا یک پارچه نرم را داخل آب گرم خیس کرده و سپس چند دقیقه آن را روی جوش نگه دارید وقتی کمپرس سرد شد دوباره آن را گرم کنید.

گرما به شل و باز شدن جوش ها و نرم کردن سر آن کمک می کند تا به طور طبیعی تخلیه شود. با این حال مطمئن شوید که جوش بزرگ سر سفید روی سطح پوست وجود دارد اگر این کار را قبل از کمپرس گرم انجام دهید، می تواند باعث التهاب بیشتر و برجستگی آن شود.

این روش برای جوش های سر سیاه خوب عمل نمی کند زیرا هسته این جوش ها بسیار سخت و سفت تر است. اگر به دنبال روش های درمانی دیگر بدون تجویز پزشک هستید دستمالی را خیس و جوش را نم دار کنید تا به خشک کردن جوش کمک کند.

می توانید داروهای بدون نسخه مانند بنزول پراکسید ، گوگرد ، سالیسیلیک اسید را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای پوست شما بهتر است.

استفاده از داروهای خانگی مانند جوش شیرین ،روغن درخت چای ،هیدروژن پراکسید و ماسک زغال برای رفع جوش های سر سیاه و دردناک مناسب است.

رفع جوش ها

چگونه می توان بطور صحیح جوش های سر سفید را رفع کرد ؟

در حالت ایده آل، می توانید بدون فشار دادن جوش، از پوست خود مراقبت کنید. ترکاندن جوش همیشه باید آخرین مرحله باشد.

اگر احساس می کنید باید جوش سر سفید را بترکانید، بهتر است این کار را به صورت ایمن انجام دهید. به یاد داشته باشید هر زمان که یک جوش را فشار می دهید هیچ تضمینی وجود ندارد که باعث آسیب پوست نمی شود. این مراحل احتمال اتفاق را کاهش خواهند داد و فقط برای جوش های سفید نزدیک به سطح پوست کارساز خواهد بود.

  1. دستان خود را با آب و صابون بشویید.
  2. سوزن را با الکل ضد عفونی کنید.
  3. به صورت موازی به آرامی نوک سوزن را به جوش بزنید نه آنقدر عمیق که خون ریزی کند فقط سطح آن را سوراخ کنید طوری که پوست آسیب نبیند؛ اگر این کار باعث آسیب شدید پوست می شود جوش برای استخراج آماده نیست.
  4. دور انگشت هایتان پنبه بپیچید و آن را هر دو طرف جوش قرار دهید، با این حال به جای فشردن،جوش به آرامی بیرون می آید و شانس ورود مواد آلوده به پوست را به حداقل می رساند.
  5. اگر این کار به شما کمک کرد، دیگر نیازی به فشار نیست، ناحیه را با صابون ضد باکتریایی پاکسازی و کمی از نرم یا سفت کننده استفاده کنید.

هرگز نباید جوش های ملتهب و عمیق را فشار دهید :

در حالی که گاهی اوقات می توانید به آرامی برخی جوش ها را فشار دهید اما انواع ویژه ای از جوش ها وجود دارند که هرگز نباید این کار را انجام دهید.هر گونه جوش قرمز ، بزرگ، ملتهب ، عمیق و کیست نباید فشرده شود.بهتر است صبر کنید تا با کمک درمان خانگی التیام یابد.

روش صحیح تخلیه جوش

چگونه بدون آسیب به پوست جوش های سر سیاه را رفع کنیم ؟

به طور کلی فشار دادن جوش های سر سیاه ایمن تر از یک جوش ملتهب است چون خطر ابتلا به عفونت و زخم شدن کمتری وجود دارد. البته به معنای فشردن جوش نیست و همچنان باید به آرامی پوست را درمان کنید.

ممکن است بخواهید تخلیه جوش را بلافاصله بعد از دوش و یا حمام انجام دهید. بخار و گرما منافذ پوست را باز و جوش های سرسیاه را نرم می کند و باعث می شود خروج آن ها از منافذ آسان تر شود.

دستان خود را با صابون بشویید.

به انگشتان خود پنبه بپیچید و به آرامی هر دو طرف را فشار دهید . سعی کنید با دقت از زیر جوش های سر سیاه فشار دهید.

به جای فشار ثابت، بیشتر از ماساژ برای کمک به شل کردن منافذ استفاده کنید این کار را ادامه دهید تا هسته به طور کامل خارج شود. به خاطر داشته باشید، این فشار را زیاد اعمال نکنید تا علامت های انگشت روی پوست بماند.

از نرم کننده در تمام مواضعی که جوش را فشار داده اید استفاده کنید.

از ابزار مانیکور کمک بگیرید

گزینه دیگر ابزارهای فلزی کوچکی که همان استخراج کننده هستند که معمولا در وسایل مانیکور پیدا می شود و برای از بین بردن جوش های سر سیاه از آن استفاده می کنند . با این حال، اگر این کار توسط افراد غیر ماهر انجام شود می تواند آسیب های بیشتری داشته باشد و می توانید با اعمال فشار زیاد پوست خود را کبود کنید.

اگر از این ابزار استفاده می کنید، مطمئن شوید که ابتدا با الکل آن را استریل کنید. ابزار را قرار دهید طوری که جوش سر سیاه در وسط قرار بگیرد آهسته فشار وارد کنید، اگر علائم سرخی بر روی پوست به جا می گذارد، فشار زیادی وارد کرده اید.

روش مناسب برای تخلیه جوش صورت + هشدار مهم

3.6749
این مطلب مفید بود ؟540209
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : verywellhealth / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی