حقوق کارکنان دولت

میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98 چقدر است؟

تاریخ انتشار : 4 آبان 1397کد مطلب : 60481زمان مطالعه : 2 دقیقه
افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 1398 چند درصد خواهد شد؟ در ادامه جزئیات این خبر را می خوانید.

میزان حقوق کارکنان دولت در سال 97

ایسنا:گرچه هنوز درصد افزایش حقوق کارکنان برای لایحه بودجه سال آینده نهایی و اعلام نشده است، ولی احتمالا این درصد افزایش تا 25 درصد خواهد بود. 

اخیرا بخشنامه بودجه 1398 از سوی رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد. البته ضوابط و پیوست های آن که تعیین کننده سقف و چارچوب هزینه ها برای پیش بینی بودجه دستگاه های اجرایی است، فعلا منتشر نشده است. 

دستگاه های اجرایی در شرایطی موظف به برآورد بودجه خود در چند روز آینده و اعلام آن به سازمان برنامه و بودجه برای نهایی شدن لایحه هستند که تعیین میزان افزایش حقوق کارکنان یکی از مهمترین بخش های هزینه ای سازمان ها به شمار می رود. به هر حال بخش اصلی هزینه دستگاه ها و البته دولت را هزینه جاری و به عبارتی حقوق و دستمزد تشکیل می دهد که باید بر اساس مقداری که قرار است حقوق در سال بعد افزایش یابد، برآورد و پیش بینی شود. 

تاکنون در رابطه با برنامه دولت برای درصد افزایش حقوق سال آینده چیزی به صورت رسمی اعلام نشده و بخشنامه بودجه نیز اطلاعاتی در این رابطه در بر نداشت. این در حالی است که اطلاعات دریافتی ایسنا نشان می دهد که با توجه به برآورد تورم بالای 20 درصدی در سال آینده احتمالا درصد افزایش حقوق کارکنان نیز بالاتر از 20 درصد بوده و حتی بحث افزایش حقوق تا 25 درصد نیز مطرح است.

حقوق کارکنان دولت

افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98

دولت برای سال جاری نیز در ابتدا در بخشنامه بودجه 1397 درصد افزایش حقوق را بین پنج تا 10 درصد پیش بینی کرد، اما در ادامه و با ورود لایحه بودجه به مجلس، وضعیت تغییر کرد و قرار بر این شد که حقوق کارکنان افزایش پلکانی داشته باشد؛ به گونه ای که کارکنان با حقوق دریافتی پایین تر، از درصد بیشتری برخوردار شوند و به طور پلکانی برای حقوق های بالاتر درصد افزایش حقوق کمتر شود. 

درصد افزایش حقوق کارکنان برای امسال حداکثر تا 20 درصد مصوب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت. این در حالی است که در مدت اخیر با توجه به نوسانات نرخ ارز و رشد تورم و به دنبال آن افزایش قیمت کالا و خدمات، بحث افزایش مجدد حقوق کارکنان به منظور جبران شرایط مطرح شد ولی در نهایت دولت ترجیح داد که این افزایش را لغو کرده و هر آنچه لازم است برای سال آینده انجام دهد. 

روند افزایش حقوق کارکنان در سال های اخیر با توجه به تورم به این ترتیب افزایش یافته است:20 درصد در سال 1393، 14 درصد در سال 1394، 12 درصد در سال 1395، 10 درصد در سال 1396 و 20 درصد در سال 1397.

انتهای پیام/م

میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98

4.219
این مطلب مفید بود ؟163
وبگردی