نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو کدام خال ها سرطانی اند ؟
خال ، خال های خطرناک
شانس سرطانی شدن خال های معمولی بسیار اندک است ؛ اما این خطر در مورد بعضی از خال ها بیشتر است .
بازدید : 3,354 نفر

کدام خال ها با گذشت زمان سرطانی میشوند

خال یا لکه ها یا زایده های رنگی در اندازه و شکل های مختلف هستند و معمولاً به رنگ قهوه ای ، قهوه ای تیره و یا مشکی دیده می شوند . رنگ خال به دلیل وجود سلولهای مخصوصی است که با تولید رنگ دانه ، رنگ ویژه ی خال را به وجود می آورند . خال ها در هر جایی از بدن و به شکل ها و اندازه های مختلف ، گروهی یا منفرد می توانند دیده شوند . یکی از انواع خال که شایعتر می باشد ، خال های ملانوسیتی است در واقع یک تومور خوش خیم حاصل از تکثیر سلولهای رنگ دانه ساز ملانوسیتی است که در واقع یک تومور خوش خیم حاصل از تکثیر سلولهای رنگ دانه ساز ( ملانوسیت ) محسوب می شود .

خال ها اغلب در طول 20 سال اول زندگی به وجود می آیند ؛ ولی ممکن است تا 40 سالگی ویا بیشتر هم ظاهرشدنشان ادامه یابد . به این نوع خال ها ، خال های اکتسابی می گویند و بیشتر اشخاص تعدای از این خال ها را روی بدن خود دارند ( گاهی اوقات 40 عدد یا بیشتر ) . در موارد نادری نیز خال ها از زمان تولد وجود دارند که به آن ها ، خال های مادرزادی گفته می شود و در حدود یک درصد نوزادان هنگام تولد به این خال ها مبتلا هستند .

شانس سرطانی شدن خال های معمولی بسیار اندک است ؛ اما این خطر در مورد بعضی از خال ها بیشتر است . خال های مادرزادی :این خال ها شانس بیشتری برای تبدیل شدن به سرطان بدخیم نوع ملانوما را دارند . بیشترین خطر سرطانی مربوط به خال های مادرزای بزرگ با قطر بیشتر از 20 سانتیمتر است .

 خال

شانس سرطانی شدن خال های معمولی بسیار اندک است 

یک متخصص آنکلوژی و سرطان گفت:پوست دارای دو لایه اصلی سطحی و درونی است. ملانوسیت ها نیز رنگدانه هایی هستند که باعث می شوند پوست رنگ طبیعی خود را داشته باشد. وقتی که پوست در معرض خورشید قرار می گیرد، ملانوسیت ها تولید رنگدانه های بیش تری می کنند که باعث تیره تر شدن پوست می شود .

وی ادامه داد:گاهی خوشه هایی از ملانوسیت ها جمع شده و به صورت غیر سرطانی خال می شوند که اکثر مردم بین 10 تا 40 خال دارند .

خال ها به رنگ های صورتی، قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای یا رنگی که بسیار نزدیک به رنگ طبیعی پوست فرد است، ظاهر می شوند .

این متخصص آنکلوژی افزود:خالهای غیر معمولی با گذشت زمان می توانند به نوعی سرطان پوست به نام ملانوما تبدیل شوند. خالهای معمولی ممکن است صاف یا برجسته باشند. خال های معمولی گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه کوچکی دارند .

وی ادامه داد:اما خال غیر معمولی گاهی سرطانی نیستند اما می توانند تبدیل به سرطان شوند. این خالها می توانند در نواحی از بدن که با آفتاب در تماسند بروز کنند که معمولا بزرگتر از خالهای عادی هستند .

گاهی نیز خالهای خطرناک ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خالها ممکن است یکدست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه ای باشد .

وی افزود:اگر خال ها نامتقارن بود یا حاشیه ای قرمز رنگ و ملتهب داشت یا اینکه تغییر رنگ و اندازه در مدت زمان مشخصی داشت حتما فرد باید به پزشک مراجعه کند

کدام خال ها سرطانی اند ؟

کدام خال ها سرطانی اند ؟
:
امتیاز : 3.2 تعداد رای : 11
برگرفته از آفتاب / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 7 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف