خطر ترکیب مواد شوینده
اگر برای تمیز کردن خانه و از بین بردن لکه ها استفاده می کنید، باید این را بدانید که این روش کاملا اشتباه است و می تواند حتی باعث مرگ فرد شود.

مواد پاک کننده ای که هرگز نباید با هم استفاده شوند

اکثر محصولات شوینده به تنهایی موثر هستند و ترکیب آن ها ممکن است سمی و حتی در بعضی موارد کشنده باشد. مواد شوینده، ترکیبات شیمیایی هستند که ترکیب آنها با هم می تواند برای سلامت به شدت خطرناک باشد. روی دستورالعمل تمام مواد شوینده نوشته شده آنها را با هم ترکیب نکنید ترکیبات این مواد سبب ایجاد گازهای خطرناک می شوند.

آیا میدانید که برخی از مواد شیمیایی را نباید به هیچ وجه با هم مخلوط کرد؟ همه دوست داریم که از مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنیم اما لازم است بدانیم که همه ی این مواد با هم جواب درستی نمیدهند. در واقع یک ترکیب اشتباه میتواند کشنده باشد ؛ حتی استفاده از یک ماده ، درست بعد از دیگری بدون شستشوی ماده قبلی و زمان کافی برای خشک شدن آن میتواند مسبب نتیج سمی مهلکی شود.

پس از ترکیب آنها کاملا خودداری کنید !! این هشدار که نباید برخی از مواد را با هم ترکیب کرد بدین معناست :آن ها را در یک بطری مخلوط و تکان ندهید، در برخی موارد استفاده یکی پس از دیگری خوب است اما بایداجازه داد تا ماده قبلی کاملا شسته و خشک شود. همیشه برچسب محصولات شیمایی را پیش از استفاده آن ها با یکدیگر بررسی کنید، بعنوان مثال اگر چاله توالت را با وایتکس تمیز کرده باشید ، استفاده از سرکه یا پاک کننده های بر پایه آمونیاک برای تمیز کردن صندلی و تانک میتوانید منجر به ایجاد ابری از سم و مواد آسیب زا شود.

مواد شوینده

خطراتی که ترکیب مواد شیمیایی دارد

بهترین روش ها برای حفظ پوست در استفاده مواد شیمیایی

ممکن است از مواد تشکیل دهنده پاک کننده ها بی اطلاع باشید، چرا که بسیاری از تولید کنندگان مواد آن را افشا نمیکنند ؛ همیشه از شستشوی ناحیه مورد نظر اطمینان حاصل کنید، وقبلا از استفاده از هرگونه مواد دیگری، اجازه دهید خشک شود. همیشه پنکه حمام را در هنگام استفاده از مواد پاک کننده روشن کنید. پنکه نمیتواند مواد کشنده را مهار کند، اما میتواند به ایمن نگه داشتن ترکیبات و از تبدیل و تحریک آن ها کمک کند. به علاوه ، این یک راهکار عالی جهت کاهش جرم های حمام است.

با پوشیدن دستکش های پاک کننده قابل استفاده مجدد، هنگام استفاده از هرگونه پاک کننده های خانگی ، از پوست خود محافظت کنید.

دستکش های لاتکس یا لاستیکی از جذب مواد توسط پوست جلوگیری کرده و پوست شما را از تماس با با برخی از باکتری های نا مطبوع که بر روی سطوح خانگی رشد میکنند محافظت میکند.

بعد از اشاره به نکاتی در مورد مراقبت از سلامت حین استفاده از مواد شوینده در ادامه این بخش از نکات خانه داری نمناک به خطرناک ترین ترکیبات مواد شوینده خواهیم پرداخت که شاید گاهی شما به دلیل نداشتن آگاهی کافی برای تمیز کردن بهتر لکه ها از آنها استفاده می کنید خواهیم پرداخت.

این مواد شیمیایی و شوینده ها را هرگز با هم ترکیب نکنید

1. مایع سفید کننده (وایتکس9 + سرکه = گاز کلر

کلر در وایتکس سفید با اسید سیتریک در سرکه واکنش نشان میدهد و در نتیجه ، گاز کلر، ترکیب قدرتمندی خواهد شد که در جنگ شیمیایی نقش وحشتناکی را ایفا میکند. حتی با قرار گرفتن کوتاه مدت این مواد در معرض یکدیگر میتواند موجب تحریک عبور هوا و چشم ها شود. در سطوح بالاتری از تماس ، نیز میتواند منجر به درد قفسه سینه، تورم و تاول در گلو، ریه چشم و پوست شود.

ترکیب مواد شوینده

مواد شوینده ای که هرگز نباید با هم ترکیب کنید

2. وایتکس + آمونیاک = گاز کلر

گاز کلراین باعث ایجاد بسیاری از مشکلات تنفسی و تورم می شود و حداقل ورود یکی از آن ها موجب آسیب شدید به ریه می شود اگرچه هر دو ماده به تنهایی قدرتمند هستند ، اما نباید بدون استفاده از تهویه هوای مناسب استفاده شوند. ترکیب آن ها هرگز نباید مورد استفاده قرار گیرد.

3. وایتکس + ایزوپروپیل الکل = کلروفرم

وایتکس حاوی هیپوکلریت سدیم است. ایزوپروپیل الکل نیز حاوی اتانل ایزوپروپیل الکل است.ترکیب آن ها موجب تولید کلروفرم می شود. بله، همان ماده ای که آدم ربا ها از آن برای ربودن قربانیان خود استفاده میکنند. کلروفرم هم از طریق پوست و هم از راه استنشاق جذب می شود و میتواند به سیستم عصبی ، چشم ، ریه ، پوست، کبد، کلیه و سایر اعضای بدن آسیب برساند.

 وایتکس

خطر ترکیب وایتکس و ایزوپروپیل الکل 

4. پراکسید هیدروژن + سرکه = اسید پراتیک

ترکیب این دو میتواند سفید کننده طبیعی ایجاد کند و خاصیت تمیز کنندگی بالایی دارد. این ماده در مواد شوینده به صورت کنترل شده استفاده می شود. اما استفاده از آن ریسک کوچکی نیست، اسید پراتیک به راحتی توسط پوست جذب شده و یک ترکیب بسیار سمی است که میتواند غشای مخاطی دهان ، گلو و مری را از بین ببرد.

5. برخی از حشره کش ها + آب = گاز فسفین

همه ی افراد از دیدن عنبکبوت و حشرات دیگر در خانه خود متنفر هستند. و همچنین همه ی ما از حشره کش های طبیعی و تجاری برای از بین بردن آن ها استفاده کرده ایم. حتی ممکن است فکر کنید حشره کش های تجاری قوی تر از بقیه عمل کنند. احتمالا فکر میکنید شستشوی این مواد پس از، نابود کردن حشرات ، خانواده را از مواد مضر آن مصون نگه میدارد. اما خیر؛ ترکیب برخی از این حشره کس ها با آب موجب تولید گاز فسفین می شود.

ترکیب مواد شیمیایی

آب را با حشره کش ها ترکیب نکنید

6. جرم گیر + جرمگیر = انفجار

بعضی از پاک کننده ها اسیدی و برخی قلیایی هستند، هنگامی که یکی خوب پاک نکرد ممکن است وسوسه شوید که از جرمگیر دیگری استفاده کنید اما نه این کار را نباید بکنید. اولین جرمگیر هنوز در لوله است و هنوز هم فعال است بنابراین ضافه کرد جرمگیر دوم میتواند منجر به واکنش شیمیایی شود. اگر اولین پاک کننده جواب نداد با یک متخصص تماس بگیرید.

7. جوش شیرین و سرکه

ترکیب سرکه و جوش شیرین باعث کف کردن جوش شیرین می شود و اگر ترکیب این دو در ظرف بسته نگه داری شود باعث انفجار می شود.

8 . لوله باز کن و لوله باز کن قوی تر
چنانچه شما گرفتار شده اید و به فکر این هستید که لوله بازکن هایتان را با هم ترکیب کنید تا اثر بهتر و بیشتری داشته باشند مراقب سینک آشپزخانه باشید. به دلیل داشتن فرمول های فوق العاده قوی این کار باعث می شود کلاهک سینک تان را از بین ببرد و موجب ایجاد گاز کلر می شود و ممکن است منجر به انفجار شود.

 

ترکیب کردن کدام مواد شوینده خطرناک است؟

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : مواد شوینده
وبگردی