نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها کشف شیوه ای نوین برای درمان آلزایمر
آلزایمر ، بیماری
دستاوردی نوین در علم پزشکی حاصل شده که می توان آن را گامی امیدوارکننده به سوی درمان آلزایمر عنوان کرد.
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395

راه جدید درمان آلزایمر کشف شد

آلزایمر در واقع نوعی اختلال عملکرد مغز است و به تدریج توانایی های ذهنی بیمار را کاهش می دهد. این بیماری را اولین بار پزشکی به نام آلویز آلزایمر تشخیص داد که غالبا در افراد بالای 65 سال رخ می دهد. آلزایمر از آن دسته بیماریهای ناشناخته ای محسوب می شود که هر دستاوردی در حوزه درمان آن در دنیای امروز خبرساز می شود و اکنون گروهی از محققان دست به کار بزرگی در این عرصه زده اند.

تحقیقات جدید نشان می دهد نوعی پروتئین تغییر شکل یافته هنگام بروز آلزایمر مشکلاتی را برای سلول های مغز بیماران ایجاد می کند.

پروتئینی به نام "تاو" به طور طبیعی در مغز وجود دارد و مسئول انتقال املاح و مواد غذایی به نورون ها و سلول های مغز است.
 
زمانی که مشکلی در عملکرد این پروتئین ایجاد می شود، ظاهر پیچ خورده و در هم تنیده به خود می گیرد. در چنین شرایطی پروتئین تاو نمی تواند به خوبی مواد را جابه جا کند و باعث مرگ سلول های عصبی می شود.
 
این شکل سمی پروتئین تاو در واقع یکی از مشخصه های بیماری آلزایمر محسوب می شود. یکی دیگر از مشخصه های آلزایمر حضور پروتئینی به نام "بتا آمیلوئید" در مغز بیمار است.
 
دانشمندان متوجه شده اند، با پیشرفت بیماری آلزایمر، پراکندگی و در هم تنیدگی پروتئین های تاو و بتاآمیلوئید طی یک الگوی قابل پیش بینی و مشخص تشدید می شود.

آلزایمر

راه جدید درمان آلزایمر کشف شد

 
محققان دانشگاه کلمبیا با بررسی موش های آزمایشگاهی دریافتند پروتئین های تاو از طریق فضای بین سلولی از یک نورون به نورون دیگر جابه جا می شوند.
 
"کارن داف"، سرپرست تیم تحقیقاتی در گزارشی عنوان کرد:با آگاهی از چگونگی گسترش و پراکندگی پروتئین های تاو می توانیم مانع حرکت آن ها از یک نورون به نورون دیگر شویم و از گسترش بیماری به سایر نقاط مغز جلوگیری کنیم.
 
این تیم تحقیقاتی با بررسی حرکت پروتئین در سیستم عصبی موش ها متوجه شد، نورون ها پروتئین تاو را به فضای بین سلولی ترشح می کنند. پروتئین ها در این فضای مایع قرار گرفته و سرانجام توسط سلول های عصبی مجاور جذب می شوند.
 
محققان دانشگاه کلمبیا همچنین با استفاده از تکنیک های "آپتوژنتیک" (optogenetic) و "شیمی ژنتیک" (chemogenetics) دریافتند، افزایش فعالیت نورون ها باعث آزادسازی هر چه بیشتر پروتئین های تاو و متعاقباً مرگ نورون ها می شود.

کشف شیوه ای نوین برای درمان آلزایمر

کشف شیوه ای نوین برای درمان آلزایمر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف