نمناک ورزش و تناسب اندامرژیم و تغذیه درمان غیر دارویی نقرس با رژیم غذایی کاهش فشارخون
نقرس ، بیماری نقرس
رژیم غذایی DASH مناسب برای کاهش فشارخون به عنوان درمان غیر دارویی برای نقرس هم پیشنهاد می شود.

درمان غیر دارویی بیماری نقرس

نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد که با درد همراه است. نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش دهنده ی اسید اوریک، دریافت زیاد مواد غذایی حاوی اسید آمینه ی "پورین" است.
اسید اوریک اضافی موجود در خون به شکل کریستال هایی در مفاصل ته نشین شده و باعث قرمزی، متورم و گرم شدن، درد و التهاب یک یا چند مفصل می گردد که بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج ظاهر می شود.
حدود 95 درصد از مردان و 5 درصد از زنان دچار نقرس می شوند. زنان قبل از یائسگی، جزو گروه درگیر با نقرس می باشند.

بعضی مشکلات احتمال بروز نقرس را افزایش می دهند. این مشکلات و بیماری ها شامل:افزایش فشار خون، دیابت نوع 1 و 2، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، کاهش توده عضلانی، چاقی، مصرف غذاهای پورین دار، گرسنگی یا کم خواری، بیماری های کلیوی و لوسمی (سرطان خون) و پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) و ناهنجاری در هموگلوبین.

نقرس

نقرس بیماری ورم مفاصل همراه با تورم و قرمزی است

به گفته محققان، رژیم غذایی مناسب برای کاهش فشارخون به عنوان درمان غیر دارویی برای نقرس هم پیشنهاد می شود.

نام رژیم غذایی DASH براساس مخففی از این کلمات تشکیل شده است:. Dietary Approaches to Stop Hypertension همان طور که این کلمات نشان می دهند، رژیم غذایی DASH با توجه به بیماری فشارخون بالا طراحی شده و هدف آن، جلوگیری از ابتلا به بیماری فشارخون بالا یا کمک به کاهش فشارخون بالاست.

در این آزمایش بالینی بیش از 400 نفر از رژیم غذایی DASH پیروی می کردند. طبق اعلام بنیاد آرتروز آمریکا، رژیم غذایی DASH علاوه بر کاهش فشار خون، به شکل قابل توجهی موجب سح اسید اوریک هم می شود. بلورهای اسید اوریک موجب بروز نقرس می شوند.

به گفته محققان، تاثیر رژیم غذایی DASH بر برخی افراد مبتلا به نقرس بسیار قوی بوده و حتی تطابق تقریبا همسانی با تاثیر داروهای متداول برای درمان این بیماری دردناک داشت.

یافته ها بیانگر این موضوع است که تغییرات رژیمی می توانند شیوه ای موثر و مطمئن برای کاهش سطح اسید اوریک باشند.

به گفته محققان این رژیم غذایی می تواند اندازه دور کمر را نیز کوچک تر کند و احتمال ابتلا به بیماری دیابت و بعضی از سرطان ها را کاهش دهد. محور اصلی رژیم غذایی DASH بر این است که افراد از میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی و لبنیات کم چرب بیشتر استفاده کنند و مصرف چربی ها، قندها و نمک را کاهش دهند.

درمان غیر دارویی نقرس با رژیم غذایی کاهش فشارخون

درمان غیر دارویی نقرس با رژیم غذایی کاهش فشارخون
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از مهر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف