نمناک اخباراقتصاد 4 شرط عجیب برای دریافت وام ازدواج
وام ازدواج 5 میلیونی ، وام ازدواج
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از وجود شرایط خاص برای دریافت وام ازدواج 5 میلیونی و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج خبر داد.
تاریخ انتشار : 8 آذر 1393

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص آغاز فعالیت سامانه پرداخت وام ازدواج 5 میلیونی در 3 بانک ملی، کشاورزی و صادرات از روز سه شنبه گفت:سقف وام ازدواج 5 میلیون تومان است.

سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی از فعال شدن دوباره 3 بانک ملی، کشاورزی و تجارت در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج خبر داد و گفت:تسهیلات قرض الحسنه صرفا باید در امور قرض الحسنه هزینه شود.
سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی با بیان اینکه در سال جاری با توجه به تاکیدات دولت و مجلس شورای اسلامی درخصوص تسهیلات ازدواج تلاش های گسترده ای از سوی بانک مرکزی شروع شده است، افزود:در تیرماه امسال افراد در صف ما حدود یک میلیون و 211 هزار نفر بود و الان این آمار به 651 هزار نفر رسیده و تعداد افرا د در صف به نصف رسیده است.
میرمحمدصادقی در خصوص پرداختی های تسهیلات ازدواج از سوی سیستم بانکی از اول سال 93 تا سوم آذر امسال گفت:طی سال جاری حدود 861 فقره مورد وام ازدواج پرداخت شده که نسبت به سال های گذشته رشد بسیاری داشته است، به طوری که ما در کل سال 92، برای 941 هزارنفر تسهیلات پرداخت کردیم و امسال طی 8 ماه حدود 911 هزار نفر وام پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه افراد منتظر در سامانه کاهش چشمگیری داشته اند،عنوان کرد:در سامانه قبل از سال 91 صرفاً 51 هزار نفر ، سال های 91 و 92 تعداد 211 هزار نفر و امسال 411 هزار نفر برای دریافت تسهیلات باقی مانده اند و در کل 651 هزار نفر در صف دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند.
 
سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی
 
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد:اولویت با کسانی است که در سال های گذشته ثبت نام کرده اند و از یک میلیون و 211 هزار نفری که کم شده، اکثراً مربوط به سال های قبل بوده است.
وی با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضا قابل پیش بینی نیست افزود:امیدواریم صف انتظار را به زیر شش ماه برسانیم و تا پایان سال پاسخگوی اکثر متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج باشیم.
میرمحمدصادقی ضمن بیان اینکه تعداد شکایات در زمینه وام ازدواج کم شده است ادامه داد:برخی ها اظهار می نمایند بانک ها در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج سلیقه ای عمل می کنند، ولی باید گفت فرآیند ثبت نام اینترنتی است و از مهم ترین دلایلی که باعث شده بانک مرکزی به طرف این سامانه حرکت کند فراهم آوردن شرایط لازم برای پرهیز از رفتارهای سلیقه ای و به دور از عدالت بود.
وی خاطر نشان ساخت:از سال 87 این سامانه راه اندازی شده و تا سوم آذر امسال حدود 6 میلیون و 321 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند. بنابراین اینکه می گویند بانک ها سلیقه ای عمل می کنند صرفاً ممکن است مربوط به بانک هایی باشد که در سامانه ما حضور ندارند.
وی با بیان اینکه در تیرماه سال گذشته تعداد بانک های متصل به سامانه حدود 12 بانک بوده است، اظهار داشت:با تلاش هایی که بانک مرکزی انجام داد، امروز 19 بانک در سامانه وجود دارد؛ در طول دو سال گذشته بانک های پارسیان، سامان، انصار، دی،قرض الحسنه رسالت، توسعه تعاون و ایران زمین هم به سامانه اضافه شده اند و دوم آذر نیز حکمت ایرانیان به این سامانه افزوده شد.بنابراین زوج های عزیز کشورمان که درخواست ثبت نام در این سامانه را دارند مطمئن باشند به هیچ عنوان سلیقه ای عمل نمی شود و پرداخت تسهیلات صرفا" براساس نوبت صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه حدود 651 هزار نفر در صف داریم و این تعداد هم با تلاش های بانک مرکزی و بانک هایی که در سامانه حضور دارند، قطعاً کاهش خواهد یافت، عنوان کرد:هر بانکی که سپرده قرض الحسنه از مردم اخذ می کند قطعاً در این سامانه وارد خواهد شد، ضمن اینکه ما در شش ماه گذشته حدود 7 بانک خصوصی را وارد این سامانه کرده ایم و تا آخر سال بقیه بانک هایی که سپرده گیری می کنند نیز وارد این سامانه خواهند شد.
میرمحمد صادقی درخصوص مدت زمان درخواست وام ازدواج گفت :متقاضیان می توانند در سالی که عقدنامه صادر شده یا سال بعد از آن برای ثبت نام به سامانه مراجعه کنند و بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه 12روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه ظرف 12روز به شعبه مراجعه نکنند اسم شان از فهرست سامانه حذف خواهدشد؛ بنابراین از متقاضیانی که در سال های 92 و 93 عقدنامه شان صادر شده است درخواست می نماییم هرچه سریع تر به سامانه مراجعه نمایند تا بتوانند از مهلت تعیین شده برای بهره مندی از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج استفاده نمایند.
وی با بیان اینکه یک ضامن معتبر برای دریافت این تسهیلات کافی است، عنوان کرد:از بانک ها درخواست کرده ایم برای وام ازدواج به مردم سخت نگیرند و حتماً با یک ضامن معتبر و با تشخیص خودشان این کار را برای مراجعین انجام بدهند.
البته مطالبات معوق در این زمینه بسیار کم بوده چون مردم به تعهدات خودشان عمل می کنند به همین خاطر از بانک ها درخواست می کنیم مساعدت لازم را انجام دهند.
مدیرکل اعتبارات درخصوص تسهیلات 5 میلیون تومانی وام ازدواج اظهار داشت:حسب تصمیات متخذه در شورای پول و اعتبار مقرر گردید صرفاً جهت حمایت از مزدوجین واجد شرایط خاص، سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 2 میلیون تومان افزایش یابد که مراتب از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده است.
 
وی شرایط اخذ وام 5 میلیون تومانی ازدواج را دارا بودن یکی از موارد ذیل برشمرد:
1- برای دخترانی که مهریه آنان تا 111 سکه بهر آزادی می باشد.
2- برای پسرانی که قبل از 25 سالگی ازدواج می کنند.
3- برای هریک از دختران و پسرانی که یکی یا هر دوی آنها فاقد پدر می باشند.
4- هریک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه ها یا طلبه حوزه های علمیه و در حال تحصیل می باشند.
 
در این راستا شایان ذکر است با توجه به کاهش فرهنگ عمومی سنت پسندیده پس انداز قرض الحسنه و جاذبه کمتر سپرده های پس انداز قرض الحسنه برای سپرده گذاران (به دلیل جذابیت بیشتری سپرده گذاری با نرخ سود بالاتر) از یک سو، و تعداد متقاضیان در صف دریافت تسهیلات مزبور از سوی دیگر و در نتیجه محدودیت وعدم تکافوی منابع قرض الحسنه شبکه بانکی جهت اعطای سقف افزایش یافته تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، حسب مصوبات شورای پول و اعتبار مقرر گردید بانک های عامل در صورت وجود منابع قرض الحسنه، نسبت به اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با سقف فردی افزایش یافته (تا 5 میلیون تومان) به واجدین شرایط یادشده اقدام نمایند و سایر مزدوجین صرفا" تا سقف3 میلیون تومان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند خواهند شد.
در هر حال بدیهی است در صورت بهبود وضعیت منابع قرض الحسنه شبکه بانکی، امکان اعطای سقف فردی افزایش یافته 2 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای مزدوجین دارای شرایط فوق نیز فراهم خواهد گردید.
 

 

4 شرط عجیب برای دریافت وام ازدواج

4 شرط عجیب برای دریافت وام ازدواج
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 8
برگرفته از مهر-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف