پاپ اسمیر غیرطبیعی
نتیجه تست پاپ اسمیر اگر غیرطبیعی باشد حتما نشانه این نیست که شما مبتلا به سرطان هستید بلکه با انجام تست های دیگر علت غیرعادی بودن آن مشخص می شود.

تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود ؟

فهمیدن این که نتیجه پاپ اسمیر غیر عادی شده است، می تواند احساس اضطراب و نگرانی ایجاد کند. مطمئن باشید که متخصصان زنان در شبکه سلامت می توانند به شما کمک کنند تا نتایج و گزینه های درمان خود را بیابید.

نتایج غیر عادی با پاپ اسمیر بسیار رایج است و می تواند تنوعی از موضوعات را نشان دهد.برخی از مسائل جدی ، عبارتند از:حضور ویروس پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) یا سلول های پیش سرطانی در رحم.

اگر کمتر از 30 سال سن دارید، ممکن است پزشک از شما تست HPV نگیرد - تست جداگانه ای از تست پاپ اسمیر - بنابراین خودتان از او بخواهید که تست های بیشتری را انجام دهید. بسته به سابقه سلامتی شما ممکن است، پزشکتان به شما آزمایش پاپ اسمیر را تجویز کند، یا حتی برای معاینه دقیق تر کلونوسکوپی بدهد.

در طی کلونوسکوپی، متخصص بیماری های زنان از یک میکروسکوپ برای نگاه دقیق تر به سلول های دهانه رحم استفاده می کند.پس از زدن سرکه یا محلول ید به گردنه رحمتان، به دنبال نشانه هایی از بافت غیر عادی می گردد. اگر متوجه هر سلول مشکوکی شود، بافت کوچکی را برمیدارد تا معاینه بیشتری را در آزمایشگاه انجام دهند.

پاپ اسمیر غیرطبیعی

پاپ اسمیر غیرطبیعی نشانه چیست؟ 

کدام چکاپ ها برای بررسی پس از درمان لازم است؟

چکاپ بعد از درمان لازم است تا اطمینان حاصل شود که تمام سلول های غیر عادی از بین رفته اند و دهانه رحم درمان شده است. تشخیص اولیه، کلید به حداقل رساندن خطر گسترش سرطان است. بعد از درمان، به زنان از طریق ارائه دهندگان خدمات بهداشت و درمان توصیه می شود که چکاپ پاپ اسمیر روتینی را داشته باشند. 

اگر من یک پاپ اسمیر غیر عادی را در دوران بارداری داشته باشم، چه می شود؟

دادن تست پاپ اسمیر در بارداری ایمن است اگر نتایج پاپ شما غیر عادی باشد، کلونوسکوپی می تواند انجام شود.با این حال، احتمالاً درمان بیشتر تا بعد از تولد نوزادتان به تعویق می افتد.

پاپ اسمیر بارداری

پاپ اسمیر غیرطبیعی در دوران بارداری 

وقتی نتیجه ی پاپ اسمیر غیر طبیعی است

نتیجه مثبت،؛بیانگر حضور سلول های غیر عادی است که پاپ غیر عادی نیز نامیده می شود.به یاد داشته باشید که این یک آزمایش است، نه یک تشخیص.

نتیجه مثبت ثابت نمی کند که شما مبتلا به سرطان یا حتی دیسپلازی (یک شرایط قبل از سرطان) هستید با این حال معمولاً به این معنی است که ارزیابی بیشتری باید انجام شود، مانند پاپ اسمیر دیگری که با استفاده از میکروسکوپ برای نگاه کردن به دهانه رحم) یا یک بیوپسی (برداشتن مقدار کمی بافت از دهانه رحم) انجام می شود و پزشک نتایج را با شما در میان خواهد گذاشت.

یکی از ده پاپ اسمیر برخی ناهنجاری را نشان می دهد، اگر چه بیشتر آن ها جدی نیستند.برای تعیین اینکه آیا عفونت، التهاب، عفونت قارچی، تریکومونیاز، تب خال یا ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارید، باید آزمایش بیشتری انجام شود.ا HPV عامل خطر اصلی سرطان رحم است، اما بیشتر زنانی که برای سلول های غیر عادی و توسط HPV درمان می شوند، سرطان رحم را گسترش نمی دهند.

در سال 2003، FDA یک آزمایش غربالگری را تایید کرد که می تواند مرتبط با پاپ انجام شود تا مشخص شود که آیا تست اچ را دارید یا خیر و می تواند انواع ریسک HPV را قبل از تشخیص سلول های غیر عادی تشخیص دهد. این غربالگری برای زنان در سن 30 سالگی توصیه می شود، که در معرض خطر افزایش عفونت HPV قرار دارند و به سلول های سرطانی از پیش سرطانی تبدیل می شوند.

برخی پاپ اسمیرها به خاطر فعالیت جنسی یا استفاده از کرم های واژینال و تمیز کننده، نمونه های رضایت بخشی را نشان می دهند.با وجود با پاپ غیر عادی، به پاپ دیگری در عرض چند ماه نیاز خواهید داشت.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر غیرطبیعی و بررسی نتایج آن 

تست و نمونه برداری کلونوسکوپی برای پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر علائم ویژه ای دارید که برای سرطان خطرناک هستند و یا اگر تست پاپ اسمیرتان سلول های غیر عادی را نشان می دهد، باید تست کلونوسکوپی انجام دهید. اسپکولوم برای کمک به پزشک در دهانه رحم قرار داده خواهد شد.

پزشک از کلونوسکوپی برای بررسی نوار رحمتان استفاده خواهد کرد. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک می خوانید برای این نوع از نمونه برداری، دهانه رحم با یک کلونوسکوپی برای یافتن نواحی غیر عادی معاینه می شود.

بی حسی موضعی ممکن است برای بی حس کردن دهانه رحم قبل از نمونه برداری به کار رود. با استفاده از بیوپسی، بخش کوچکی از ناحیه غیر عادی برداشته می شود.

در زمان عمل، پزشک محلول ضعیف استیک اسید (شبیه سرکه) را به گردن رحم اعمال خواهد کرد تا هر کدام از مناطق غیر عادی را ساده تر کند.اگر یک ناحیه غیر عادی دیده شود، نمونه برداری (حذف قطعه کوچکی از بافت) انجام خواهد شد.

بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ دیده شود. این بهترین راه برای تشخیص این مساله است که آیا یک ناحیه غیر عادی یک سرطان پیش از سرطان، یک سرطان حقیقی است یا خیر. اگرچه روش colposcopy معمولاً دردناک نیست، نمونه برداری از گردنه رحم می تواند موجب ناراحتی، درد و یا خونریزی در زنان شود.

کلونوسکوپی برای سرطان

راه های نمونه برداری برای پاپ اسمیر غیرطبیعی 

کونیزیشن برای پاپ اسمیر غیرطبیعی

در روش Conization ، بافت غیر طبیعی دهانه رحم را برمی دارند وآن را برای بررسی بیشتر و تشخیص سرطان در کل سلول های بافت برداشته شده توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه انتقال می دهند. این روش به صورت سر پایی و تحت بی حسی در بیمارستان و یا مراکز جراحی انجام می شود.

پس از انجام conization بیمارنباید حدود سه هفته به حمام برود و از تامپون استفاده کند همچنین نباید در طول این سه هفته رابطه جنسی برقرار کند. روش conization هنگامی که نتایج کولونوسکوپی غیر طبیعی باشد ، انجام می گیرد.

عوارض بعد از conization :

• خطرات بیهوشی

• خونریزی بعد از عمل جراحی

ناباروری در آینده

ناباروری

پاپ اسمیر غیرطبیعی و ناباروری

پاپ اسمیر غیرطبیعی و هیسترکتومی

در عمل جراحی هیسترکتومی ،رحم و بافت دهانه رحم را برمی دارند. در صورت غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیرو غیر سرطانی بودن این بافت ، جراحی هیسترکتومی بسیار کم انجام می گیرد.

این جراحی که مراحل و جزئیات آن را در بخش سلامت جنسی نمناک گفتیم فقط برای بانوانی که سن باروری آنها تمام شده و ناهنجاری های که سرطان در رحمشان ایجاد کرده باشد ، بسیار شدید باشد، انجام می شود. هم چنین این عمل برای خانم هایی که اقدامات درمانی موجب بهبودی شان نشده باشد ، انجام می گیرد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی و درمان با لیزر (لیزر تراپی)

لیزر نیز مانند روش Cryocauterzation عمل می کند و سبب مرگ سلول ها می شود. در درمان با لیزر ، پرتو لیزر، انرژی نور را تبدیل به گرما می کند و این گرما مرگ سلول ها را در پی دارد.استفاده ازروش لیزربرای درمان بسیار پر هزینه است و نسبت به سایر روش ها نیاز به مهارت بیشتری دارد.

برای درمان با لیزر فرد را بیهوش می کنند زیرا این روش بسیار دردناک است . اما از مزایای روش لیزر این است که در محل دهانه رحم جای زخم کمتری بر جای می گذارد. اگر می خواهید از این روش برای درمان استفاده کنید نزد یک پزشک حاذق روید زیرا مهارت و تخصص پزشک معالج سبب می شود این روش به خوبی اجرا شود و شانس بهبودی فرد افزایش یابد.

هیسترکتومی واژینال

لیزرتراپی برای پاپ اسمیر غیرطبیعی 

کورتاژ آندوسکوئیک (غربالگری آندوسکوئیک) در پاپ اسمیر غیرطبیعی

گاهی اوقات منطقه تبدیل (ناحیه در معرض خطر ابتلا به HPV و پیش از سرطان) را نمی توان با کلونوسکوپی مشاهده کرد، بنابراین باید برای بررسی این ناحیه برای سرطان کار دیگری انجام شود.

به این معنی است که با قرار دادن یک ابزار نازک (به نام غربالگری آندوسکوئیک) در کانال آندوسکوپیک (بخشی از دهانه رحم نزدیک تر به رحم) یک ابزار باریک وارد می شود. کورتاژ برای برداشتن قسمتی از بافت به کار می رود، که پس از آن برای معاینه به آزمایشگاه فرستاده می شود.

سرطان پاپ اسمیر

پاپ اسمیر غیرطبیعی و نحوه تشخیص سرطان

روش LEEP برای پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نمونه برداری شما حضور سلول های پیش سرطانی یا نوعی از HPV را نشان دهد، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می شود و ممکن است پزشک به درمان این ناحیه با استفاده از جراحی بپردازد.در طی این روش ساده سرپایی، پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و از بین بردن سلول های پیش سرطانی استفاده می کند.

این روش بسیار شبیه تست واژینال است و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است روش درمان متفاوتی را برای سلول های پیش سرطانی به نام فرآیند الکترو جراحی پیشنهاد دهد.در طی این روش سرپایی، بی حسی را بر روی رحم می زند تا شما احساس درد نکنید سپس یک حلقه نازک سیم که جریان الکتریکی را منتشر می کند، به یک لایه کوچک از سلول ها در دهانه رحم تان قرار می دهد.

جریان الکتریکی به بافت گردن رحمی شما نفوذ می کند و به جلوگیری از خونریزی کمک می کند.در بسیاری از موارد، این روش همه سلول های غیر عادی را از بین می برد و جراحی بیشتری مورد نیاز نیست.

روش دیگری که هم می تواند تشخیص و درمان سلول های غیر عادی را انجام دهد، نمونه برداری چاقوی مخروطی است.این روش در بیمارستان با بی هوشی عمومی یا بی حسی دیگری انجام می شود.در طی این روند، پزشک یک ناحیه مخروطی از بافت اطراف دهانه رحم را برمی دارد.

نمونه زیر میکروسکوپ قرار می گیرد تا وجود نشانه های سرطانی در آن بررسی شود.اگر همه سلول های بیمار از بین بروند، روش نمونه برداری می تواند به عنوان درمان علاج عمل کند. 

 

تمام راههای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی در خانمها

3.18
این مطلب مفید بود ؟53
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cancer / americanpregnancy / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : پاپ اسمیر
وبگردی