نمناک سبک زندگیموفقیت راههای کنترل سریع خشم به روش (مانترا)
راههای کنترل خشم ، راههاي كنترل خشم و عصبانيت
راههای کنترل خشم به سبک مانترا روشی کاملا ساده است اما تاثیری فوق العاده خواهد داشت چرا که این روش ها در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و مورد تایید قرار گرفته اند.

کنترل خشم به روشی فوق العاده

 

راههای کنترل خشم با الهام از راه کارهای پیشنهادی از سوی متخصصان و افراد خبره در این زمینه می تواند نتیجه ای بهتر و موفقیت امیز تر داشته باشد. در این بخش با برخی از انها آشنا می شوید.

اینکه گاهی در زندگی عصبانی شویم، کاملا طبیعی و عادی است؛ چرا که در برخی مواقع حتی موارد کوچک هم می توانند ما را تحریک کنند. متاسفانه خشم و عصبانیت احساساتی هستند که به سختی می توان آنها را کنترل کرد اما با به کارگیری چند روش کارآمد می توان تلاشی سودمند در جهت کنترل این احساسات کرد. 

امافراموش نکنید سلامتی مهمترین بخش زندگی هر فرداست و فردی که مدام عصبانی می شود، باید در انتظار بیماری هایی نظیر افزایش فشار و قند خون باشد.
 
در این مطلب قصد داریم با ارائه چند راهکار مفید به شما کمک کنیم تا به آسانی بتوانید خونسردی تان را حفظ کنید. این مطلب را تا انتها بخوانید.
 
 
 
1- نفس عمیق
 
بهترین حالت آن است که از روش های 4-6-8 استفاده کنید؛ یعنی نفس عمیق بکشید و تا 4 بشمارید و در نهایت نفس خود را بیرون بدهید و تا 8 بشمارید. این تمرین را حداقل 4 بار تکرار کنید. در کنار نفس عمیق، شمردن تا 10 هم توصیه می شود. گرچه با انجام این کار خشم کاملا از بین نمی رود و مسئله برطرف نمی شود اما این روش می تواند شما را از هرگونه واکنش سریع و تصمیمات غیرمنطقی بازدارد.
 
 
 
2- اهمیت ندادن به خشم
 
مسلم است که خشم خود را به سادگی نمی توانید مهار کنید اما یاد بگیرید که با مهم جلوه دادن خشم، فریاد زدن و حتی کوبیدن در نمی توانید بر خشمتان غلبه کنید؛ پس به ای این کارها، بکوشید تا خشمتان را مانند یک ابر تصور کنید؛ یعنی احساس کنید که خشم الان اینجاست ولی همزمان و به سرعت در حال حرکت و گذر است.
 
کنترل خشم
 

روش های کنترل خشم 

 
3- گفتگو با دوستان
 
وقتی به قدری عصبانی هستید که نمی دانید چگونه باید از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی تان تماس بگیرید و از ته دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود.
 
 
 
4- فرونشاندن خشم
 
در مواقعی که بسیار عصبانی هستید، لازم است خشمتان را تخلیه کنید. در این مواقع حرکت، بهترین وسیله برای رهایی سریع از عصبانیت است؛ زیرا با حرکت، هورمون استرس کاهش می یابد و هورمون اندروفین یا همان هورمون شادی آزاد می شود. یکی دیگر از راهکارهای مفید برای زدودن خشم، پیاده روی یا دویدن در اطراف منزل است.
 
 
5- مراقبه و تعمق
 
اگر دائما عصبانی می شوید، باید مراقبه کردن را تمرین کنید. روزانه 10 دقیقه تمرین لازم است تا بتوانید ذهن تان را هنگام عصبانیت شدید در عرض چند ثانیه آرام کنید؛ برای این منظور جای راحتی را انتخاب کنید، چشم ها را ببندید و سپس آگاهانه بر روی تنفس خود متمرکز شوید و چگونگی ورود و خروج هوا را در بدنتان احساس کرده و بعد تمرکز کنید و حتی الامکان بکوشید تا از افکار خود خارج نشوید. این تمرین به شما کمک می کند تا در زمان عصبانیت به سرعت خود را آرام کنید!
 
 
6- استفاده از وسیله ای برای تحریک
 
اجازه بدهید با مثالی موضوع را روشن کنیم؛ مثلا نیش پشه را می توان از طریق خارش در مدت کوتاهی دفع کرد؛ پس برای اینکه خشم تان را بپوشانید، لازم است از یک محرک شدیدتر استفاده کنید؛ برای نمونه می توانید آب نبات زنجبیلی بمکید یا یک فلفل قرمز را چندین بار گاز بزنید؛ پس، از این به بعد برای کنترل خشم در کیف دستی یا در کشوی میزتان چندین آب نبات زنجبیلی یا خوراکی هایی از این قبیل قرار دهید.
 
7- لبخند زدن
 
در مواقعی که بسیار عصبانی هستید، سعی کنید یک بار لبخند بزنید؛ زیرا تنها وقتی که حال خوبی داریم، لبخند نمی زنیم؛ بلکه در زمانی که می خواهیم حال بهتری داشته باشیم نیز لبخند به لبانمان می نشیند؛ علاوه بر آن خنده استرس را کم می کند، فشار خون را کاهش می دهد و نیروهای دفاعی بدن را قوی تر می کند. فراموش نکنیددر هر صورت، لبخند ارزشمند است.
 عصبانیت
 

کنترل خشم و عصبانیت 

 
8- مقایسه ممنوع
 
گاهی اوقات علت عصبانیت افراد مقایسه خودشان با دیگران است؛ مثلا شخص می گوید که درآمد همکارم بیشتر از من است یا اتومبیل همسایه ام بهتر از اتومبیل من است و یا مواردی از این دست. خود را با دیگران مقایسه نکنید و تنها موقعیت خاص خود را در نظر بگیرید. اگر از موقعیت فعلی تان ناراضی هستید یا فکر می کنید موقعیت دیگران بهتر از وضعیت فعلی شماست، آستین تان را بالا بزنید و کمی اوضاع را تغییر دهید. در هر حال در هنگام مقایسه کردن خود با دیگران هرگز عصبانی نشوید و بیشتر به فکر خود باشید.
 
 
9- اندیشیدن به مانترا
 
«مان» به معنی فکر و «ترا» به معنی آزاد شدن است؛ در حقیقت مانترا مجموعه ای از کلمات و آواهایی است که با لحن خاص و به دفعات تکرار می شوند و به آن دلیل که مانترا تاثیر مثبتی بر جسم و روح می گذارد، در مراقبه کاربرددارد. مانترا به تعادل ذهنی کمک می کند و از این طریق باعث می شود عصبانیت ما سریع تر فروکش کند یا دیرتر ظاهر شود.
 
به یک جمله یا یک شعار فکر کنید که بتواند شما را در چنین موقعیتی آرام کند. در مواقع خشم با جملاتی نظیر «آن ارزش ندارد»، «من کاملا آرام هستم»، مانترا را در خود ایجاد کنید و خود را از خشم برهانید.

 

راههای کنترل سریع خشم به روش (مانترا)

راههای کنترل سریع خشم به روش (مانترا)
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 1246
برگرفته از مجله ی موفقیت /ن
این مطلب مفید بود ؟ 1085 161
نظر کاربران
سعیده

سعیده

عالللی بود ممنون

پاسخ دادن 18 5
سپاس فراوان...

سپاس فراوان...

سلام.همسرم بدلیل شغلی ک داره خیلی عصبی هست.باعث شده منم عصبی بشم.چون توشهرمون کلاسهای کنترل خشم نیست.ازطریق این سایت تونستم مطالعه کنم وخیلی تاثیرمثبت روی روابط من وهمسرم گذاشت.سپاس ازشما...

پاسخ دادن 24 12
fatemeh

fatemeh

واقعا ممنون من کلا ادم زود جوشی بودم از بچگی و از این اخلاقم بدم میومد با این متن تونستم از عصبانیت خودم کلی کم کنم واقعا ممنون

پاسخ دادن 19 7
امیر محمد

امیر محمد

خیلی مفید بود ممنون

پاسخ دادن 7 3
سرور

سرور

متشکرم خلاصه و مفید بود

پاسخ دادن 5 1
مایا

مایا

واقعا ممنون خیلی مفید بود

پاسخ دادن 7 1
رها

رها

خوندن این متن بهم آرامش داد.خیلی ممنونم ازتون

پاسخ دادن 3 0
خشمگین

خشمگین

سلام من خیلی زود عصبانی میشوم. و مدام سر خواهر کوچکم داد میزنم از خودم متنفرم وقتی اینطوریم. بعدش خیلی زود پشیمون میشم اما دوباره تکرار میشه. امیدوارم این متن بتونه کمکم کنه

پاسخ دادن 18 5
samira

samira

سلام من 22سالمه و وقتی با همسرم تلفتی صحبت میکنم با کوچیک ترین حرف از کوره در میرم و توهین میکنم.همسرم دیگه ازم خسته شده لطفا کمکم کنید.ممنون

پاسخ دادن 18 14
aram

aram

هر حرفی که همسرم میزنه سریع عصبانی میشم داد میزنم با هر حرفش عصبانی تر میشم و دندونامو فشار میدم داد میزنم اونم خیلی از کارم ناراحت میشه بعدش پشیمون میشه عصبانیت خیلی بده خیلی...

پاسخ دادن 9 3
دختر بهار

دختر بهار

سلام من 21 سالمه و در مواقعی که چیزی باب میلم نباشه و ناراحتم کنه زود جوش میارم بیشتر سعی میکنم به کسی چیزی نگم ولی کلا بعدش خیلی ذهنم درگیر میشه و از درون خودمو میخورم و اگر به کسی چیزی گفته باشم تو اون زمان دیگه تا مدتها ناراحتم

پاسخ دادن 12 2
Pariya

Pariya

ممنون از مطالبتون خیلی برام مفید بود امیدوارم بتونم با این روش ها اعصبانیتمو کنترل کنم با تشکر

پاسخ دادن 2 2
mary

mary

سلام ممنون از متن خوبتون / من بطور کلی سالی دو سه بار بیشتر عصبانی نمیشم اما بیشتر از سر خستگیه اینم بگین ک کم خوابی و بد غذایی هم میتونه باعث عصبانیت شه من بی احترامی نمیکنم اما داد میزنم بد اینو دوس ندارم چون حرمت ها شکسته میشه تازگیا تو مواقع پرتنش ی لبخند میزنم و دور میشم

پاسخ دادن 0 1
نیکو

نیکو

همسرم هر خرفی که بزنه من فورا عصبی میشم امیدوارم جواب بده

پاسخ دادن 0 0
نیکو

نیکو

لطفاً کمکم کنین منو همسرم قبل ازدواج خیلی خوشبخت بودیم از وقتی ازدواج کردیم بخاطر عصبانی همیشه باهم دعوا میکنم

پاسخ دادن 1 1
خسته

خسته

سلام من ۱۳ سالمه و به دلیل یک سری از مشکلات خانوادگی مثل طلاق خیلی عصبی میشم و لی امید وارم که با این روش بتونم خودم رو ارام کنم ممنون

پاسخ دادن 2 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف