نمناک بهداشت و سلامتتغذیه رژیم غذایی خانم های بالای 50 سال
رژیم غذایی ، رژیم غذایی زنان
خانم های بالای 50 سال باید در رژیم غذایی خود از پروتئین کمتری استفاده کنند تا دچار نارسایی های قلبی نشوند.

توصیه هایی برای رژیم غذایی زنان بالای 50 سال

اگر 50 سال یا بیشتر سن دارید، باید نکاتی را در رژیم غذایی تان رعایت کنید در غیر این صورت خطر نارسایی های قلبی در کمین شما است.

بر طبق یک مطالعه جدید ارائه شده در کنفرانس علمی سالانه انجمن قلب آمریکا، زنان بالای 50 سال که در رژیم غذایی خود از پروتئین بالایی استفاده می کنند، ممکن است که بیشتر در خطر ابتلا به نارسایی های قلبی قرار گیرند، به خصوص اگر منبع این پروتئین ها گوشت باشد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی زنان 50 ساله

محققان دریافته اند که زنان بعد از یائسگی به دنبال استفاده از میزان بالایی پروتئین هستند، که در مقایسه با افرادی که پروتئین کمتری و یا پروتئین سبزیجاتی مصرف می کنند. میزان قابل توجهی از این افراد دچار نارسایی قلبی می شوند.

تحقیقی بر روی 878، 103 زن که پروتئین غذایی مصرف می کردند انجام گرفت، بین سن های 50 تا 79، از سال 1993 تا 1998، البته تحقیقی که محققان خاطرنشان کردند که نتایج آن می تواند غیر قابل اعتماد باشد. محققان همچنین از داده های نشانگرهای زیستی برای تعیین دقیق مقادیر واقعی پروتئین غذایی استفاده کردند. اگرچه تمام شرکت کنندگان در آن دوره نارسایی قلبی داشتند، و در حدود 700 ،1 نفر از آن ها تا سال 2005 دچار نارسایی قلبی شدند.

محققان این تحقیق را بر اساس سن، تحصیلات، نژاد یا قومیت و عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروقی، کم خونی و یا فیبریلاسیون دهلیزی تنظیم کرده بودند.

یک متخصص داخلی در دانشکده ی آلپرت و سرپرست نویسنده مطالعاتی بیمارستان مِموریال رود آیلند می گوید " ما از این تحقیق دریافتیم که با افزایش پروتئین مصرفی در رژیم غذایی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی نیز به صورت چشم گیری افزایش می یابد ". در حقیقت، این خطر تقریبا دو برابر می شود.

درحالی که، زنانی که پروتئین مصرفی آن ها به طور عمده از سبزیجات تهیه شده بود، در آن ها به نظر می رسید که خطر ابتلا به بیماری نارسایی قلبی پایین تر باشد.

او می گوید، این می تواند به مکانیزم های مولکولی پروتئین حیوانی مربوط باشد، او همچنین توضیح می دهد که پروتئین های حیوانی می توانند به مولکول های سمی تبدیل شوند، که به نوبه ی خود بر عملکرد بطن چپ قلب تاثیر می گذارند و منجر به نارسایی قلبی می شوند. آن ها همچنین می توانند شاخص توده ی بدنی را که یک عامل خطر شناخته شده برای نارسایی قلبی به شمار می رود را افزایش دهند.
وی اضافه می کند و هشدار می دهد که، " مطالعه ما باید با احتیاط تفسیر شود. " به نظر می رسد که یک رژیم غذایی به همراه پروتئین بالا می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در زنان یائسه افزایش دهد، اما در این باره تحقیقات بیشتری لازم است. "

دکتر سانگ مینگیانگ، یک محقق در بیمارستان ماساچوست و T.H هاروارد دانشکده ی بهداشت عمومی چان، این یافته ها را بسیار جالب توصیف می کند. سانگ سرپرست اصلی تیم تحقیقاتی، این خبر را منتشر کرد که با جایگزین کردن پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی در رژیم غذایی، هر فرد می تواند خطر ابتلا به مرگ را کاهش بدهد. ولی او عنوان می کند که در تحقیقات جدید شرکت نخواهد کرد.

سانگ می افزاید، " افرادی که پروتئین های گیاهی بیشتری استفاده می کنند، ممکن است شیوه ی زندگی سالم تری داشته باشند. " وی همچنین افزود، که این موضوع ممکن است به این معنا باشد که عوامل دیگری مسئول کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی در این گروه افراد هستند.

وی می گوید، " من فکر می کنم که ممکن است نتایج حاصل از مطالعات دیگر نیز مفید باشند، اما پیشنهاد می کنم برای گروهی از افراد غذای کنترل شده، می تواند بیشتر مورد نیاز باشد.

سویا – مطالعات جدید نشان می دهند که خوردن پروتئین های گیاهی می تواند خطر مرگ را پایین بیاورند.
غلات – غلات حاوی پروتئین های گیاهی هستند.
آجیل و کره های آجیلی – آجیل و کره های آجیلی مانند کره ی بادام زمینی و یا کره ی بادام حاوی پروتئین های گیاهی هستند.
برگ سبزیجات – برگ سبزیجات نیز منبع های خوب پروتئین گیاهی می باشند.
کینوآ – کینوآ سرشار از پروتئین های گیاهی می باشد.
برنج قهوه ایبرنج قهوه ای منبعی سرشار از پروتئین های گیاهی می باشد.

رژیم غذایی خانم های بالای 50 سال

رژیم غذایی خانم های بالای 50 سال
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از بهداشت نیوز -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف