اسفرزه
اسفرزه از گیاهانیست که می تواند به روند کاهش وزن و لاغری کمک بزرگی بکند. روده را پاکسازی کرده و گلوکز خون را کاهش می دهد.

خواص و فواید فوق العاده اسفرزه برای لاغری و کاهش وزن 

اسفرزه یکی از بهترین درمان ها برای کاهش وزن است به خصوص اگر ورزش و هیچ رژیمی برایتان کارساز نباشد. اسفرزه علت اصلی افزایش وزن مانند نفخ، یبوست، و افزایش متابولیسم بدن را هدف قرار می دهد. بنابراین اگر می خواهید وزن اضافی را کم و احساس سبکی کنید و بهتر بخوابید، باید مصرف اسفرزه را در نظر بگیرید. مقاله زیر در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک را بخوانید تا بدانید چطور اسفرزه به کاهش وزن کمک می کند و چگونه آن را مصرف می کنید.

با اسفرزه پرخاصیت در کاهش وزن و لاغری کمی بیشتر آشنا شوید 

پوسته پسیلیوم لایه بیرونی دانه های گیاه است. این گیاه عمدتا در هند، بنگلادش، و پاکستان کشت می شود . دانه ها منابع خوبی از اسیدهای چرب و نشاسته هستند و به عنوان یک افزودنی در خوراک حیوانات به کار می روند.

این دانه ها از دیرباز در طب سنتی ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته است. پوسته که به نام موسیلاج نیز شناخته می شود، نوعی فیبر رژیمی بی رنگ است که فواید بسیاری دارد. حدود 95 درصد از پوست آن از کربوهیدرات ها (کربوهیدرات ها خوب که به کاهش وزن کمک می کنند)تشکیل شده است. به خاطر طبیعت شکل ژل در صنعت غذا به عنوان عامل سفت کننده استفاده می شود .

plantago ovata

چگونه اسفرزه به کاهش وزن کمک می کند؟ 

اسفرزه به کاهش وزن کمک می کند و بدن را به سمت فاز از بین بردن چربی سوق می دهد و وظایف مختلف بدن را بهبود می بخشد.

افزایش سیری 

پوسته اسفرزه از کربوهیدرات خوب یا فیبر رژیمی تشکیل شده است. حاوی دو نوع فیبر رژیمی با فیبر حلال و غیرحلال است. فیبر محلول در آب حل می شود که باعث گسترش و تشکیل لایه ژل می شود. این لایه به کاهش انتقال غذا از طریق معده کمک می کند. در نتیجه، برای مدت طولانی احساس سیری می کنید، پس مصرف مواد غذایی را محدود می کنید. 

ملین 

نفخ و یبوست می تواند استرس را در بدن افزایش دهد و باعث کند شدن متابولیسم شود. اسفرزه یا پسیلیوم درمان خانگی است که سالها برای درمان یبوست به عنوان ملین مورد استفاده قرار گرفته است. فیبرنامحلول موجود در پوسته اسفرزه به جذب آب از بدن کمک می کند و در نتیجه حرکت شکمی را بهبود می بخشد. 

بهبود پروفیل لیپید 

استفاده از پوسته اسفرزه می تواند به بهبود پروفیل خونی و توزیع چربی کمک کند. محققان نیوزلند مطالعه ای روی 47 شرکت کننده 15 ساله انجام دادند. شرکت کنندگان 6 گرم اسفرزه را به مدت 6 هفته مصرف کردند. ترکیب بدن آن ها، حساسیت انسولین، پروفیل چربی و فشار خون اندازه گیری شد. فیبر موجود در پوسته اسفرزه به شرکت کنندگان کمک کرد تا کلسترول و چربی بد )را (تا 4 %)کاهش دهند).

 کلسترول را کاهش می دهد 

استفاده از پوسته اسفرزه به کاهش کلسترول کمک می کند. دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن آزمایشی را با هفت شرکت کننده انجام دادند. آن ها 3 هفته اسفرزه مصرف کردند. در پایان هفته سوم، کلسترول کلی به طور قابل توجهی پایین بود .پوست اسفرزه نیز ممکن است در کاهش کلسترول در زنان یائسه موثر باشد .

بهبود گلوگز هومئوستازیس 

فیبر محلول در پوسته اسفرزه نه تنها سیری را افزایش می دهد بلکه هومئوستازیس گلوکز را افزایش می دهد. در مطالعه ای، بیمار دیابتی نوع 2 به مدت 8 هفته اسفرزه را مکمل قرار دادند که سطح انسولین ، گلوکز و متابولیسم را بهبود می بخشد . 

پاکسازی روده 

همان طور که قبلا ذکر شد، فیبرنامحلول موجود در پوسته آب را از بدن به داخل روده بزرگ می کشد که به اضافه کردن مدفوع کمک می کند. این کار به پاک سازی روده با بهبود حرکات روده کمک می کند. و زمانی که تمیز شد، سوخت و ساز بهبود خواهد یافت و به شما کمک خواهد کرد تا کالری را برای انرژی بسوزانید. 

کاهش گلوکز خون 

با افزایش سطح سیری در بدن اسفرزه به کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند. این امر به نوبه خود از ترشح انسولین در خون جلوگیری می کند. تحقیقی که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد نشان داد که با توجه به کند شدن زمان انتقال غذا، سطح گلوکز خون به طور ناگهانی بعد از غذا افزایش نیافته است.

پسیلیوم و لاغری

روش استفاده و مصرف اسفرزه برای کاهش وزن و لاغری 

روش های زیادی وجود دارد که اسفرزه به کاهش وزن کمک می کنند. اما چگونه آن را برای کاهش وزن خود مصرف می کنید؟ 

چگونه می توان از اسفرزه استفاده کرد؟ 

اسفرزه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. یک قاشق سوپ خوری عصاره لیمو را اضافه و آن را بنوشید. 

پوست اسفرزه را با نصف لیوان آب مخلوط کنید و بلافاصله آن را بنوشید. آن را با یک لیوان آب دیگر انجام دهید. 

اسفرزه را به کیک ها،اسموتی و پنکیک اضافه و به را به روش های ابتکاری مصرف کنید. 

چقدر اسفرزه باید مصرف کنید؟ 

می توانید مقدار توصیه شده را در هر بطری مصرف کنید. با توجه به مدرسه پزشکی هاروارد، باید 10 تا 20 گرم اسفرزه را روزانه با 8 اونس آب برای کاهش کلسترول مصرف کنید.مطالعه دیگر نشان داد مصرف 20 گرم اسفرزه روزانه ممکن است برای جلوگیری از یبوست بهینه باشد. 

پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری درباره میزان مصرف نظر پزشک را جویا شوید. 

بهترین زمان مصرف اسفرزه برای لاغری و کاهش وزن چه موقع است ؟ 

بهترین زمان برای مصرف اسفرزه برای کاهش وزن صبح قبل از صبحانه یا شب قبل از رفتن به خواب است. 

نکته:بلافاصله قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نکنید و بهتر است با کمی فاصله از میل وعده های غذایی از اسفرزه برای کاهش وزنتان استفاده کنید. 

جدا از تسکین یبوست و کمک به کاهش وزن، فواید دیگر مصرف اسفرزه وجود دارد که در بخش خواص اسفرزه به طور کامل در سلامت نمناک توضیح دادیم اما بازهم بدانید که این خواص به طور خلاصه چه هستند.

اسفرزه مناسب لاغری

مزایای دیگر اسفرزه  

به بهبود سلامت قلب با کاهش کلسترول (بد) کمک می کند. 

با جلوگیری از تشکیل اسید اضافی در شکم، اسیدیته را درمان کنید. 

به بهبود هضم کمک می کند. 

به بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 با کاهش انسولین و میزان گلوکز کمک می کند. 

به درمان اسهال کمک می کند. 

فیبر در اسفرزه به بهبود تعداد و تنوع باکتری های شکمی خوب کمک می کند. 

با این حال، اسفرزه دارای چندین اثر جانبی است که باید از آن آگاه باشید. نگاهی بیندازید. 

عوارض جانبی زیاده روی از اسفرزه برای کاهش وزن : 

مصرف اسفرزه بیش از حد به سرعت باعث کاهش وزن می شود و می تواند منجر به اسهال، نفخ، و التهاب شکم شود. 

باعث بدتر شدن سندرم روده تحریک پذیرو زخم معده می شود. 

بلعیدن آن دشوار است. 

ملین طبیعی

نکاتی درباره اسفرزه  

دقت کنید که به اسفرزه حساسیت دارید یا نه.اگر باردار هستید یا مبتلا به بیماری کلیوی هستید آن را مصرف نکنید. 

با مقدار بسیار کم (نصف قاشق چای خوری با یک لیوان آب)شروع کنید. 

قبل از استفاده از هرگونه ملین برای کاهش وزن با پزشک مشورت کنید. 

نتیجه گیری 

اسفرزه برای درمان یبوست و مشکلات شکمی است به افزایش متابولیسم با تمیز کردن و بهبود عملکرد روده کمک می کند که به نوبه خود به سوزاندن چربی کمک می کند. با این حال، بدون داشتن رژیمی متعادل و روتین ورزش منظم، هیچ نتیجه ای نخواهید دید.

مصرف ملین به طور منظم برای کاهش وزن برای سلامتی خوب نیست و باید از آن اجتناب کرد. ممکن است از آن ها در مرحله اولیه استفاده کنید وقتی که یبوست و نفخ و نیاز به کاهش وزن دارید. 

اسفرزه برای کاهش وزن و لاغری سریع ؛ چقدر و با چه روشی ؟

4.4108
این مطلب مفید بود ؟9513
منبع : medicalnewstoday / stylecraze / timesofindia / healthyhildegard / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ
وبگردی