ساغر عزیزی
ساغر عزیزی بازیگر نقش فرح در سریال معمای شاه درباره نقشش در این سریال تاریخی گفت.

ساغر عزیزی بازیگر نقش شهبانو فرح پهلوی در سریال معمای شاه نقشش در این سرذیال را سخت ترین و حساس ترین نقش زندگی خود می داند.

او درباره نحوه حضور خود در این مجموعه گفت:من پیش از این در دو سریال سال های مشروطه و تبریز در مه با آقای ورزی همکاری داشتم و جنس کار ایشان را به خوبی می شناسم. یکی از روزهای تصویربرداری تبریز در مه با وجود اینکه آن روز بازی نداشتم برای دیدن دوستان سرصحنه حاضر شدم و چون یک پالتوپوست قهوه ای بر تن داشتم کارگردان به همراه همکارانی که در صحنه حضور داشتند متفق القول اعلام کردند که من با این فیزیک و نوع پوشش شباهت زیادی با فرح دیبا دارم و بعدها محمدرضا ورزی عنوان کرد که در حال نگارش مجموعه ای است و من را برای نقش همسر محمدرضا پهلوی مناسب می داند و پیشنهاد داد که کتاب "دخترم فرح" را مطالعه کنم.
 
وی افزود:بعد از گذشت چند ماه زمانی که من برای بازی در سریال یلدا در شاهرود به سر می بردم با من تماس گرفته شد که برای تست گریم این نقش به تهران بیایم. تست گریم انجام شد و با توجه به گستردگی کار مطمئن نبودم که انتخاب نهایی برای این کاراکتر باشم اما بعد از مدتی کارگردان اعلام کرد که برای عقد قرار داد به دفتر آقای لدنی بروم و به این ترتیب بازی من در  معمای شاه در نقش شهبانو فرح پهلوی آغاز شد.
 بازیگر نقش فرح
این بازیگر در ادامه اذعان کرد:در این سریال به آشنایی شاه و فرح، ازدواج آن دو، تولد فرزندان، تاجگذاری و مراسم مختلف، نقش فرح در مناسبات سیاسی و اجتماعی دربار اقداماتی که او منشاء اصلی آنها بود همانند جشن های دوهزارو پانصد ساله شاهنشاهی و جشن هنر شیراز که البته اعتراضات گسترده ای را نیز در پی داشت، همچنین بناهای فرهنگی که او پایه گذار آنها بود که می توانست وجوه مثبت داشته باشد اما به دلیل استفاده بی حد و حصر از مظاهر مدرنیته در جامعه ای سنتی و با مولفه های مذهبی عمیق واکنش های منفی را نیز در پی داشت، تا فرار شاه و فرح از ایران، فصل آمریکا و قاهره تا زمان مرگ شاه به طور گسترده پرداخته می شود.
 
وی افزود:سکانس افتتاحیه سریال، سکانس مرگ شاه است که در آن صحنه شاه می میرد و فرح پرده ها را می کشد و قصه آغاز می شود اما شروع اصلی حضور کاراکتر فرح در داستان از قسمت بیست و چهارم و فصل فرانسه است.
 ساغر عزیزی بازیگر
او درباره سکانس های به یادماندنی حضور خود در این مجموعه گفت:یکی از سکانس هایی که به شدت به آن علاقه مندم و در اجرا نیز بسیار زیبا و خلاقانه طراحی شده سکانس تاجگذاری است که در آن صحنه تصاویر مستند فرح با پرسوناژ فرح تلفیق می شود و علاوه بر جذابیت بصری به لیل تنوع طراحی صحنه، گریم و لباس او که در حدود شش متر دنباله داشت بیننده را وادار به تعمق درباره زرق وبرق بی اندازه این خاندان می کند. در این سکانس که ضبط آن تا دوازده شب به طول انجامید من به دلیل سنگینی لباس امکان تحرک چندانی نداشتم و از این منظر بسیار سخت بود.
 
عزیزی اظهار کرد:اما دشوارترین سکانسی که بسیار سخت و طاقت فرسا بود صحنه فرار شاه و فرح از ایران است در فیلم مستندی که از این صحنه وجود دارد اگر دقت کنید فرح برخلاف شاه که آشکارا می گرید لبخند بر لب دارد که ریشه در غروری دارد که در شخصیت او است اما در پس این لبخند تالم و خستگی مفرط در چهره دیده می شود و این باید در گریم اجرا می شد در اتود اول گریم جواب نداد شهرام خلج طراح چهره پردازی کار و محمدرضا ورزی از من خواستند یک شب را نخوابم و در عین نخوابیدن سعی کنم تا صبح گریه کنم.
 
 من قطعات موسیقی مختلف را امتحان کردم و در نهایت با تصنیف "گلپونه ها"ی زنده یاد بسطامی به معنای واقعی کلمه گریستم سپس سرصحنه حاظر شدم اتود زده شد و باز هم گریم جواب نداد چون باید صورت به طور نامحسوس ورم می داشت. کارگردان از من خواست که یک شب دیگر هم نخوابم و من پذیرفتم و فردای آن روز بعد از 48 ساعت بیداری در نهایت گریم جواب داد اما من با خستگی مفرط سر صحنه حاضر شدم و به همین دلیل می توانم بگویم این سکانس سخت ترین بخش حضور من در این کار بود.
 
وی افزود:تنوع میک آپ و لباس در شخصیت فرح متعدد است و از این رو گریم و لباس او بعضا در حدود 10 ساعت به طول می انجامید برای ضبط یک پلان نهایتا" دودقیقه ای و این از دشواری های کارهای تاریخی است و باید عاشق این حرفه باشی تا بتوانی تحمل کنی.

ساغر عزیزی بازیگر نقش فرح از سریال معمای شاه می گوید

3.7103
این مطلب مفید بود ؟7726
برگرفته از خبرآنلاین - / ک
نظرات
وبگردی