نمناک سبک زندگیکار و زندگی آموزش ساده سبزی کاری در آپارتمان
سبزی کاری در آپارتمان ، لذت کاشتن سبزیجات در منزل
هنگامی که سبزی هایی که خود کاشته و پرورانده اید را برداشت می کنید برایتان طعم و مزه بسیار بهتری دارند. اگر شما نیز تمایل دارید در خانه یا آپارتمان خود سبزی بکارید،با ما در آموزش سبزی کاری در آپارتمان همراه شوید.

چگونه در آپارتمان خودمان سبزی بکاریم

آیا تا به حال لذت کاشتن سبزیجات را در منزل تجربه کرده اید؟ لذت زمانی که وقت صرف می کنید تا آنها را آبیاری کنید (حتی اگر محصولتان فقط به قدر یک گلدان باشد! )و هر روز با دیدن رشد چند میلی متری جوانه ها، انقدر ذوق می کنید که انگار خودتان رشد کرده اید.
فصل بهار بهترین فرصت برای کسانی است که می خواهند این لذت را تجربه کنند.در این گزارش با ما همراه شوید تا خیلی ساده سبزی کاری در آپارتمان را یاد بگیرید.

سبزی کاری در آپارتمان

لذت کاشتن سبزیجات در منزل

آموزش سبزی کاری در آپارتمان

در بهار چه نوع سبزی هایی بکاریم
همه سبزی ها را می توان در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشد می کنند اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت است. مثلا گوجه فرنگی برای رسیدن (در مقایسه با گیاهان دیگر) به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و اگر ما دو هفته یک بار به خیار کود می دهیم، باید هفته ای دو بار به گوجه فرنگی کود بدهیم و هنگامی که گوجه ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی متر رشد کردند باید به گلدان بزرگی منتقل شوند زیرا ریشه آنها قوی می شود و هر چه گلدان بزرگ تر باشد، بیشتر هم میوه می دهد. در مورد فلفل هم دقیقا همین طور است.
ابزاری مورد نیاز
بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند. نکته مهم این است که در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی استفاده کنید تا با مرور زمان قدرت تشخیص آنها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره ای شوید.
تهیه خاک
بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می توان در آپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می توان از آن استفاده کرد اما رشد سالم آنها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست. بنابراین سبزی کاری در خاک، آن هم در فضای آپارتمانی، سهل و لذت بخش است.
نور خورشید
می توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه داشت تا سبزی ها دو تا سه میلی متر رشد کنند و روزنامه آرام آرام بالا بیاید. در این مرحله، روزنامه را برمی داریم و مستقیما به گیاه آب می دهیم و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی ها برسد بهتر است اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می توانیم از لامپ های فلورسنت استفاده کنیم.
بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می دهیم و ترجیحا از کود طبیعی استفاده می کنیم اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می رویم. البته دوز مورد نیاز روی بسته این کودها نوشته شده است و جای نگرانی نیست. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی ها آماده خوردن می شوند اما توصیه من این است که تا یکی دو بار این سبزی ها (به ویژه تره) را نخورید و با قیچی آنها را بچینید تا پایه آنها قوی تر شود.
جلوگیری از آفت زدن سبزی ها
برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی های ما مورد حمله شته ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند.
البته راه های زیادی برای پیشگیری از آفت زدگی گیاهان وجود دارد؛ مثلا می توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه بهار را کنار گلدان سبزیجات خود بگذاریم. با این روش تا 60 درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته ها کاسته می شود. حتی پژوهش های علمی نشان می دهد که موزیک هم می تواند تاثیر به سزایی بر سلامت گیاهان و جلوگیری از برخی آفت های آنها داشته باشد.

سبزی کاری در آپارتمان

راهنمای کاشت سبزی در آپارتمان

سبزی کاری را شروع کنید
-برای کاشت سبزی در خانه روش های مختلفی وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛ بذر اصلاح شده ای که روی پایه مادری رسیده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم می ریزیم و بین 8 ساعت تا سه روز مجازیم آنها را در آب نگه داریم تا متورم شوند.
-سپس خاک مناسبی را انتخاب و الک می کنیم و به ارتفاع حداقل 15 سانتی متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می ریزیم. بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل می کنیم تا نم آنها گرفته شود.
-اگر در حیاط منزل باغچه داشته باشید که چه بهتر ولی اگر نبود داخل یک گلدان را پر از خاک کنید از خاک برگ و کمی خاک باغچه می توانید استفاده کنید .
-باید روی تمام بذرهائی که کاشته می شوند فقط دو برابر اندازه خودشان خاک ریخته شود اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می شوند و نمی توانند رشد کنند .البته ممکن است عده ای در این قسمت به مشکل برخورد کنند که ما یک راه خوب رابه شما پیشنهاد می کنیم. .
-قبل از هر چیز خاک را چه در باغچه و چه داخل گلدان با بیلچه یا هر چیزی که در دست دارید زیر و رو کنید .بهتراست که خاک کمی نم داشته باشد ولی خیس نباشد که کار را برایتان سخت کند
-بذرهای سبزیجات را در دست گرفته و روی خاک بپاشید . بعد باآبپاش به آنها آب بدهید. برای آنکه اذیت نشوید بعد از اینکه بذرها پاشید شد یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید طوری که روی سطح خاک را بگیرد بعد با آبپاش شروع به آبیاری کنید.این کار را ادامه دهید تا زمانیکه بذرها جوانه بزنند .
-این بذرها خود به خود در خاک جابجا شده و به اصطلاح جا می افتند .تا قبل از جوانه زدن بذرها گلدانی که در خانه دارید احتیاجی به نور ندارد ولی بعد از جوانه زدن حتما باید نور را تامین کنید .
-هر وقت که خاک باغچه یا گلدان رو به خشکی رفت دوباره با آبپاش آب بدهید.البته دقت کنید وقتی خاک خیس باشد اگر دوباره آب بدهید ریشه جوانه ها نمی توانند اکسیژن لازم را گرفته و از بین میروند .
-وقتی که جوانه ها رشد کردن و 8 تا برگ دادن دو تا برگ کوچولوئی که تازه در امده و در سر ساقه قرار دارد را به آرامی بکنید این کار باعث می شود که از پائین ،ساقه فرعی شروع به رشد کند و محصول چندین برابر شود .مثل ریحان و جعفری و گشنیز و...

رمز و رازهای پرورش سبزیجات در خانه

سبزی کاری در آپارتمان بسیار کم هزینه است اما نکته قابل توجه این است که با این روش هم لذت می برید و هم سبزی کاملا سالم، بهداشتی و ارگانیک می خورید. هنگام خرید بذر سبزیجات هم به خاطر داشته باشید که نعناع و پونه، بذر ندارند و باید آنها را از سبزی فروشی بخرید و بعد از ریشه دار کردن در خاک بکارید.

1. گلدان های رنگی

وقتی گلدان های سفالی ساده را به رنگ های زیبای آبی، نارنجی و زرد رنگ می کنید نمای زیباتری به باغچه یا بالکن خود می بخشید. سبزیجاتی همچون ریحان بنفش، فلفل های زینتی، گوجه فرنگی، جعفری و آویشن نیز بسیار بهتر خودنمایی می کنند و با ذوق بیشتری به آنها رسیدگی می کنید

2.سبدی از سبزیجات

اگر برای قرار دادن گلدان روی زمین فضای کافی ندارید از سبد استفاده کنید. سبد را در جایی که نور کافی به گیاهان برسد آویزان کنید و انواع سبزیجات را در آن بکارید. ترکیب سبزی های مختلف در کنار هم ایده جالبی است و زیبایی بیشتری به سبد می بخشد. به طور مثال، می توانید جعفری و گوجه فرنگی را در یک سبد با هم بکارید. برای آبیاری آن نیز اگر از سیستم آبیاری قطره ای که در همه فروشگاه های لوزم باغبانی موجود است، استفاده کنید در وقتتان نیز صرفه جویی می شود.

3. ترکیب رنگ ها


 سبزی کاری در آپارتمان

روش کاشت سبزی خوردن در منزل

گیاهانی با شاخ و برگ، گل یا میوه های زیبا برای باغچه خود انتخاب کنید. در این گلدان چغندر برگی قرمز، گل همیشه بهار لیمویی و فلفل تند در کنار هم ترکیب بسیار زیبایی تشکیل و به گلدان هویت داده اند.

4.صرفه جویی در هزینه ها

با کمی خلاقیت می توانید در هزینه های سبزی کاری خود صرفه جویی کنید. برای این منظور به جای خرید باکس یا گلدان می توانید از جعبه های موجود در خانه کمک بگیرید. یا حتی جعبه های میوه را با قیمتی پایین از میوه فروشی ها تهیه و درون آنها انواع کاهو، هویج، توت فرنگی یا حتی گل های همیشه بهار بکارید.

5.منظره ای زیبا

برای زیباتر کردن باغچه کوچک خود در کنار حیاط، بالکن یا حتی پشت بام می توانید از انواع گلدان ها با اندازه و ارتفاع های متنوع استفاده کنید و در آنها خیار، گوجه فرنگی، فلفل، ریحان، آویشن و جعفری پرورش دهید. این سبزیجات در کنار هم منظره بسیاری زیبایی ایجاد می کنند.

آموزش ساده سبزی کاری در آپارتمان

برگرفته از باشگاه خبرنگاران- برترین ها/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 21 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف