نمناک فرهنگ و هنرچهره ها ماجرای شفا گرفتن حسین تهی خواننده رپ در کودکی
حسین تهی ، خواننده رپ
حسین تهی خواننده موسیقی رپ در گفتگویی از زندگی شخصی و شفا گرفتنش در محرم میگوید.
بازدید : 34,328 نفر

 گفتگوی خواندنی با حسین تهی

حسین تهی خواننده پر طرفدار رپ با ترانه رقص و کلید به اوج محبوبیت و معروفیت رسید، در ادامه گفتگویی با این خواننده رپ را انجام داده ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

او هدفش از خوانندگی را گسترش رپ فارسی و انسجام میان ایرانیان عنوان کرده است اونیز می گوید رپ فارسی تقلیدی از غرب نیست بلکه در اشعار شاعرانی چون مولانا ابیاتی شبیه به رپ داریم . دوره ای را با تتلو در قالب گروه T&T همکاری کرد و همین باعث شد این دو در کنار هم بیشتر و بیشتر دیده شوند.

او هنوز هم اعتقادات قلبی خود را حفظ کرده و محرم امسال هم به سبک سال های قبل نذرش را ادا کرد و در قلب لندن دهل زد و شربت پخش کرد تا ویدئوی این کارهای او خیلی زود در اینترنت جزو پربیننده ترین ها شود. عاشورای امسال « حسین تهی » کیلومترها آن طرف تر، به سوالات من درباره همه سال های فعالیت اش جواب داد. گفت و گویی که اولین گفت و گوی رسمی این خواننده با یک رسانه داخل ایران است و بسیاری از ناگفته های این خواننده را دربر دارد.

از اینجا شروع کنیم که تو چه زمانی که در ایران بودی و چه الان که در لندن هستی، در ایام عاشورا همیشه ارادت ویژه ای به مراسم آئینی این ایام داشته ای و بارها در ویدئوهایی که از تو منتشر شده، در حال طبل زدن در دسته های عزاداری و نذری دادن هستی. این حس درونی تو در این ایام سال هاست که همین طور باقی مانده و امسال هم تکرار شد. ریشه این علاقه در تو از کجاست؟

من از امام حسین (ع) در کودکی شفا گرفته ام. اعتقاد من و خانواده ام به امام حسین (ع) از انتخاب اسمم معلوم است. به ایشان یک اعتقاد قلبی داریم. وقتی حدود پنج شش سالم بود یک بیماری عجیب و بدی سراغم آمد و درست در ایام دهه اول محرم بستری شدم. یک شب روی تخت بیمارستان به شدت حالم بد بود. تب شدیدی داشتم و از پنجره بیمارستان دسته های عزاداری را می دیدم.

مادرم بالای سرم بود و تنها بودیم. با حسرت بیرون بیمارستان را نگاه کردم و گفتم:کاش حالم خوب بود، توی دسته دهل می زدم و شربت می دادم. مادرم این حرف های من را ناخودآگاه شنید و گریه کرد. زیر لب دعا می خواند و از امام حسین شفای من را می خواست. شب خوابیدم و روز بعد حالم به طرز معجزه واری بهتر شد.

حتی جوری که صبح روز عاشورا از بیمارستان مرخص شدم و توانستم نذرم را ادا کنم. از آن زمان تا حالا هیچ تغییر در عقیده من نسبت به محرم و روز عاشورا به وجود نیامده و همین باعث شده هر سال عاشورا با همان حس و حال آن سال ها دهل بزنم. روزها گذشتند و در سن 15 سالگی قطعه «آقاجون» را برای امام حسین (ع) ساختم. قطعه ای که در آن، همه احساسم به آقا را آورده بودم و هنوز هم زمانی که آن را می شنوم، یاد آن لحظات می افتم.

امسال هم که برای چندمین سال پی در پی در ایران نبودی و در لندن نذرت را ادا کردی و فیلم دهل زدن و نذری دادن ات خیلی زود در صفحات شخصی خودت و فضای مجازی رکورد بازدید را زد.

امسال هم مثل هر سال به مراسم عزاداری امام حسین (ع) در لندن رفتم. دلم برای محل خودمان و حال و هوایی که در محرم داشتیم، تنگ شده بود. یادش به خیر.

حسین تهی

تو زاده و بزرگ شده کدام محله تهران هستی؟

من متولد و بزرگ شده تهرانپارس هستم. همه دوران کودکی و نوجوانی ام در آن محل گذشت. البته سال های آخری که در ایران بودم در خیابان پاسداران ساکن بودم.

محله تهرانپارس حتما یک چیز خاصی در آب و خاک اش دارد که تقریبا اکثر خواننده های رپ از آنجا سر بلند کرده اند.

جالبه نه؟ علاوه بر رپرها، خیلی از هنرمندان دیگر حوزه ها هم از این محل معرفی شده اند.

از سال های اول موج رپ در ایران حرف بزنیم. دوره ای که تب رپ یک باره همه گیر شد و موسیقی ایران را تحت تاثیر خود قرار داد اتفاقی که هنوز هم خیلی ها درباره روند همگانی شدن و اوج گیری اش چیز زیادی نمی دانند.

همه چیز برای من از یک اتفاق کوچک شروع شد. از شباهتی که بین «رجزخوانی» و موسیقی رپ دیدم. اتفاقی که کاملا ناخودآگاه بود و باعث شد تلنگری به من وارد شود و این علاقه به مرور بیشتر و بیشتر شود. آهنگ ها و قطعات رپ خارجی را بیشتر و دقیق تر گوش کردم و به مرور توانستم این فضا را بیشتر درک کنم. رجزخوانی به نوعی از شعرخوانی اطلاق می شود که در آن شعر با حالتی اغراق گونه و سرشار از شهامت و شجاعت ادا می شود.

در ادبیات ایرانی این قبیل شعرخوانی یا همان «رجزخوانی» مرسوم است و من خیلی این سبک را دوست داشتم. احساس خوبی بهم می داد و من در پس ذهنم توانستم با تلفیق رپ و رجزخوانی، آثاری را تولید کنم. هر چند که امروزه سبک و سیاق من فقط در رپ خلاصه نمی شود و شاید بتوان این گونه عنوان کرد که من خواننده سبک خودم هستم.

و ماجرای خواننده شدن تو از همین اتفاق شروع شد.

دقیقا. این آغازی برای حضور من در عرصه موسیقی شد و در آن دوره تعداد خیلی کمی بودیم که توانسته بودیم در این مسیر قدم بگذاریم. البته مخاطب آن چنانی هم نداشتیم. چهره ها و افرادی هم که در این حوزه کار می کردند خیلی کم بودند. شاید کمتر از ده نفر بودیم. با کمترین امکانات در خانه و با مشکلات فراوان، کار را ضبط و منتشر می کردیم.

امکانات هم جوری بود که باید کار را یک نفس می خواندیم و در یک دور تمامش می کردیم. بعد به مرور می توانستیم کارهایمان را در استودیوهای کوچک ضبط کنیم. کار کمی گسترش پیدا کرده بود و به کمک پخش سی دی ها و انتشار آثار روی بعضی سایت ها آرام آرام تب رپ راه افتاد. چهره های دیگر هم به رغم مشکلات زیاد کارهایشان را ضبط و منتشر می کردند و همین باعث شد موج رپ کم کم شکل بگیرد.

حسین تهی

و همین روند به مرور باعث شد تا کل بازار به یک باره به سلطه ستاره های زیرزمینی رپ درآید و جریان موسیقی از رپ خوراک بگیرد.

در آن دوره گونه های دیگر موسیقی به واسطه بعضی اتفاقات اجتماعی دچار یک نوع خواب و تنزل و تکرار شده بود و همین باعث شد که در این فقر محتوا، سبکی جدید که کلماتش را با شجاعت و غرور پشت سر هم می چیند و فریاد می زند، بیشتر به چشم آید. رپ در آن دوره در مرحله آزمون و خطا بود ولی از دل این آزمون و خطاها به یک باره شاهد ظهور استعدادهایی بودیم که توانستند کلیت بازی را عوض کنند و به انتخاب غالب جامعه مخاطبان شان تبدیل شوند.

به نظر تو شاخصه های آن استعدادها چه بود؟ استعدادهایی که خیلی زود مورد توجه قرار گرفتند و همه گیر شدند...

«رپ»، گزندگی، صراحت و یک نوع فضای حماسه واری را با خود داشت که انگار یک نفر با تکیه به قدرت خود و حمایت جامعه می تواند دنیا را عوض کند. یک جاه طلبی غیرقابل انکاری که شنونده و مخاطب نوجوان آن سال ها، خودش را در قالب خواننده می دید و احساس می کرد قدرت گرفته است. با این بازی پرهیجان، روح سرکش اش درمان می شد و حس لذیذ قهرمان بودن به او دست می داد. این روند برای خواننده ها و چهره های آن دوره هم کم و بیش مطرح بود. ولی همین صراحت و گزندگی بود که باعث شد سیل مخاطبان را به سمت خود ببیند.

حالا رپ فارسی بزرگ شده و یک اتفاق اجتماعی از بطن آن بیرون آمده. بازی چطور ادامه پیدا کرد؟

اعتقاد دارم هر سبک موسیقی طرفداران خاص خودش را دارد. در آن دوره هم اوضاع همین بود. ولی سنگینی رپ نسبت به بقیه ژانرها جوری زیاد شده بود که تقریبا می شد از رپ به عنوان سبک غالب موسیقی و انتخاب اول آن نسل نام برد. خواننده ها هر روز آثار جدیدتر و با کیفیت بالاتر ارائه می دادند و پرداختن به موضوعات جدی تر اجتماعی، احساسی و حتی عاشقانه، توانسته بود بازی را بزرگ تر کند.

ترکیب رپ و پاپ به مرور توانست سبکی جدید را به مخاطبان معرفی کند و در آن زمان این سبک به عنوان «آر اند بی» یاد می شود. مفهوم جهانی «R & B» با چیزی که در آن دوره با همین نام در ایران مُد شده بود، زمین تا آسمان فرق داشت ولی این موج هم توانست کارش را درست جلو ببرد و حالا پس از همه گیری «رپ» این بار موج دوم حمله زیرزمینی ها با «R & B» به حد اعلا رسیده بود. دیگر تثبیت قوی ای به وجود آمده بود.

موج سوم هم شامل آثار و چهره هایی می شد که هنجارهای اجتماعی را شکستند و با رکیک ترین فحش ها و عبارات در آثارشان، به نوعی سعی کردند خودی نشان دهند و زنگ خطر اجتماعی بزرگی را به صدا درآورده بودند.

من زیاد وارد آن فضاها نشده و نمی شوم. آن دوره، دیگر از این قبیل آثار به عنوان رد کردن خط قرمزها یاد می شد. هر چند یکی از ابتدایی ترین اصول رپ در مارکت جهانی و آمریکایی، فحش دادن و کل کل است اما در جامعه ایرانی این موضوع کمی زننده به نظر می رسید و همین باعث شد بعضی نگاه های منفی شکل بگیرد. من در آن دوره هم همیشه سعی کردم به همه احترام بگذارم. هرگز اجازه نمی دادم در آثارم به کسی توهین شود.

تفکرم هم جوری بود که اعتقاد داشتم اهالی موسیقی در هر سبکی باید همیشه به متحد بودن فکر کنند و برای موفقیت بیشتر به همدیگر کمک می کردند. همیشه سعی ام در حفظ رفاقت ها بوده حتی در عین رقابت ها. نه آن زمان و نه الان وارد این فضاها نشده ام. همیشه تمرکزم روی کارم بوده و سعی ام بر این بوده که بتوانم بهترین استفاده را از زمان داشته باشم.

هنوز هم با چهره هایی که آن زمان با هم بالا آمدید و توانستید این موج را راه بیندازید در ارتباط هستی؟

دوستی و رفاقت ما با هم همچنان پابرجاست و مشکلی با کسی ندارم. فاصله زیاد باعث شده که کمتر با هم در ارتباط باشیم. ولی نداشتن ارتباط دلیل به اختلاف بین ما نیست. ما و همه کسانی که با هم شروع کرده ایم همه مان توانسته ایم هنوز فعالیت هایمان را ادامه دهیم.

ماجرای شفا گرفتن حسین تهی خواننده رپ در کودکی

ماجرای شفا گرفتن حسین تهی خواننده رپ در کودکی
:
امتیاز : 4.8 تعداد رای : 471
برگرفته از هفته نامه تماشاگران - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 455 16
نظر کاربران
فرشته

فرشته

حسین توهی از نظر من یکی از بهترین خاننده های تو دنیاست

پاسخ دادن 57 10
Majid

Majid

به نظر من خدا هر چی زیبایی بوده بهش داده

پاسخ دادن 8 3
اسما

اسما

من عاشق حسین تهی هستم

پاسخ دادن 16 4
السا

السا

من هم عاشقشم

پاسخ دادن 10 4
من یکی از طرفدار هم

من یکی از طرفدار هم

من یکی از طرفدار های تهی ام تمام آهنگ های تصویری وساده را دارم آرزوی من رپر شدن است ملقب من در مدرسه رپر است و میخوام با تهی در رستورانی با هم شام بخوریم

پاسخ دادن 9 15
فایزه

فایزه

من یکی از طرفدارهای پروپا قرص حسین تهی هستم

پاسخ دادن 11 1
تهیم♥

تهیم♥

هر چقدر هم بگم بازم کمه چون دیوانه واد عاشقشم الانم دارم اهنگ تابستونش رو گوش میدم♥♥♥♥♥♥♥

پاسخ دادن 7 3
بهنام سایباچ

بهنام سایباچ

خوب همون جور که بالا دیدیم فقط دختر ها دوسش دارن اونم که معلومه چرا.....به نظرم صداش خوبه ولی مراسم عزاداری اگه میره پس اون موزیک ویدیو هایی که درست میکنه چیه ......دیگه داخل موزیک ویدیو 0/5درصد زنه پوشش داشت که این خیلی بده.ولی در کل خواننده خوبیه

پاسخ دادن 7 11
Amin

Amin

به نظرم حسین تهی درون یک فهم اشتباه از امام حسین است چون از یک طرف در مراسم سینه زنی نقش پر رنگی دارد واز یک طرف مشغول ساخت موزیک ویدئو هایی است که در ان ها یک ذره زن ها دارای حجاب نیستند و این اصلا مورد پسند امام حسین نیست به نظرم اگر حسین با این صدایی خوبش درون ایران بود و روی سبک پاپ کار می کرد شاید جزء 5خواننده بر تر ایران بود

پاسخ دادن 14 6
❤تهیی❤

❤تهیی❤

ایشون عالیه

پاسخ دادن 5 1
عاطفه

عاطفه

حسین تهی خیلی خوبی صدات عالیه خودتم عالی هستی

پاسخ دادن 3 1
Tara

Tara

از نظر من تهی عالیه

پاسخ دادن 0 0
منم دوسش دارم

منم دوسش دارم

خیلی خیلی خوب و عالیه

پاسخ دادن 1 1
نگار

نگار

حسین تهی خیلی خیلی خوبه

پاسخ دادن 6 0
Ayda

Ayda

به نظر من فقط دو خواننده توی کل جهان هستند که هم خودشون عالین هم صداشون اونم کسایی نیستند جز حسین تهی و انریکه اگلسیاس

پاسخ دادن 2 1
انوش

انوش

حسین تهی خیلی عالی مخصوصا در اهنگ خدایا مرسی

پاسخ دادن 2 0
غزل

غزل

خیلی خوشحلم که شما سلامتی ایت را از امام حسین گرفتی و به شما افتخار میکنم و ارزوی موفقیت را دارم

پاسخ دادن 1 0
سلنا

سلنا

امیدوارم موفق باشه ولی خیلی ادم عجیبیه هیچ کدوم از رفتاراش با هم مطابقت نداره

پاسخ دادن 2 2
زهرا

زهرا

آهنگای بلانسبت خوب داره اما اگه اینقدر امام حسین ع رو دوست داره چرا آهنگ هایی و کلیپ هایی با زنانی که دارای حجاب نیستند اجرا میکنه و خوب بود که یه آهنگ هم از امام حسین ع میساخت تا همه متوجه علاقه ی اون میشدند

پاسخ دادن 2 4
یاسمن

یاسمن

دوستان عزیزی که گفتین اگه امام حسینو دوست داره چرا یه همچین کلیپ هایی میسازه .شاید حق باشما باشه اما بهتره بدونین که عشق به امام حسین خوب وبد نمیشناسه وهرکسی روگرفتارخودش میکنه. درسته که دوستدار واقعی باید پیرو باشه ولی عشق دست خود ادم نیست.

پاسخ دادن 10 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف