علائم آپاندیس ، تشخیص درد آپاندیس
امروزه ثابت شده آپاندیس بر سیستم ایمنی تاثیر و در تولید آنتی بادی ها نقش بسزایی دارد. برای تشخیص درد و علائم آپاندیسی و واکنش مناسب برای حفظ سلامت چه باید کرد؟

علت ها و عوامل های مبتلا شدن به آپاندیس 

آپاندیس چیست و کجاست

آپاندیس لوله 1/2 3 اینچی از بافت است که از روده بزرگ امتداد می یابد. مطالعه نشان می دهد آپاندیس ممکن است نقشی در ایمنی شکم داشته باشد ، اما هیچ چیز قطعی نیست. چیزی که می دانیم این است :ما بدون آن می توانیم بدون عواقب زندگی کنیم.
 
آماس آپاندیس وضعیت اورژانسی پزشکی است که تقریبا همیشه مستلزم جراحی فوری برای حذف آپاندیس است. این آپاندیس ملتهب درمان نشده است سرانجام می ترکد یا سوراخ خواهد شد ، مواد عفونی به حفره شکمی ریخته خواهد شد این می تواند منجر به پریتونیت ، التهاب شدید شکمی شود که می تواند مهلک باشد مگر این که با آنتی بیوتیک های قوی درمان شود.
بعضی اوقات یک دمل پر از چرک ( عفونت که از بقیه بدن جدا شده ) خارج از آپاندیس ملتهب قرار می گیرد. بافت اسکار سپس دیوار را از بقیه شکم جدا و از گسترش عفونت جلوگیری می کند. دمل آپاندیس می تواند بترکد یا سوراخ شود. به همین دلیل تقریبا در تمام موارد به صورت اورژانسی درمان می شوند و نیازمند عمل جراحی هستند . در ایالات متحده، یک نفر در 20 نفر ممکن است مبتلا شود. اگر چه در هر سنی ممکن است ایجاد شود ، آپاندیس زیر 2 سال خیلی کم و بیشتر بین سنین 10 تا 30 اتفاق می افتد.
 
علائم آپاندیس
نشانه های آپاندیس

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت (Appendicitis) مشکلی است که در آن آپاندیس (appendix) شما ملتهب شده و پر از چرک می شود. آپاندیس زائده ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده ی بزرگ و درناحیه پایین و راست شکم منشعب می شود. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته شده ای ندارد، اما می تواند باعث مشکلاتی جدی شود.
درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم شما حرکت می کند. درد آپاندیسیت در طول 12 تا 18 ساعت زیاد شده و کم کم شدید می شود. آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد اما شیوع آن در سنین بین 10 تا 30 سالگی بیشتر می باشد. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت برداشت آپاندیس است.

علل ابتلا به آپاندیس چیست ؟

التهاب آپاندیس یا همان آپاندیسیت زمانی اتفاق می افتد که آپاندیس بسته می شود و اغلب توسط مدفوع یک جسم خارجی یا سرطان مسدود می شود. ممکن است ناشی از عفونت باشد چون آپاندیس می تواند در پاسخ به هر گونه عفونت در بدن ورم کند.

نشانه های اولیه و ثانویه آپاندیس

درد خفیفی نزدیک ناف یا شکم فوقانی که به هنگام حرکت شدید تر می شود . معمولا اولین نشانه است.
 • ازدست دادن اشتها
 • اسهال
 • استفراغ سریع پس از شکم درد
 • افزایش تورم، تب 99-102 درجه فارنهایت
 • عدم توانایی در عبور گاز
 • تقریبا نیمی از زمان، علائم دیگر ظاهر می شوند ، از جمله:
 • درد تیز یا خفیف در هر جایی از شکم بالا و یا پایین، عقب و یا راست روده
 • به سختی ادرار کردن
 • استفراغ که با درد شکمی همراه است
 • گرفتگی شدید عضلانی
 • یبوست یا اسهال با گاز
اگر هر یک از علائم گفته شده را داشته باشید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تشخیص به موقع و درمان بسیار مهم است. خوردن، نوشیدن، یا استفاده از هر گونه داروی ضد اسید معده، ، یا پدهای حرارتی می تواند منجر به گسیختگی آپاندیس شود خود داری کنید.

چطور عفونت آپاندیس را تشخیص دهید ؟

ممکن است تشخیص آپاندیس دشوار باشد علایم آپاندیس اغلب مبهم یا بسیار شبیه بیماری های دیگر هستند ، از جمله مشکلات کیسه صفرا، مثانه و یا عفونت دستگاه ادراری، بیماری ، عفونت روده ای و مشکلات تخمدان.
 
تست های زیر معمولا برای کمک به تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می گیرند:
 1. تست شکم برای تشخیص التهاب
 2. تست ادرار برای از بین بردن عفونت دستگاه ادراری
 3. تست روده
 4. آزمایش خون اگر بدن شما در حال مبارزه با عفونت است
 5. اسکن CT 

نشانه های آپاندیس در کودکان

اگر فکر می کنید کودکتان آپاندیس دارد او را به بیمارستان ببرید ، بچه ها همیشه قادر نیستند توضیح دهند چه احساسی دارند. برای اشاره به درد ممکن است بگویند درد در تمام شکم وجود دارد. مشخص کردن این که آپاندیس است ، می تواند مشکل باشد. والدین می توانند به راحتی آپاندیس را با عفونت های معده یا عفونت دستگاه ادراری اشتباه بگیرند .
بهتر است احتیاط کنید اگر آپاندیس دارید. پارگی آپاندیس می تواند برای هر کسی خطرناک باشد اما خطر مرگ در کودکان و کودکان نوپا بیش تراست .
 
کودکان 2 و کوچک تر اغلب علائم زیر را نشان می دهند:
 • استفراغ
 • نفخ شکم و یا تورم شکم
 • حساسیت شکم
کودکان بزرگ تر و نوجوانان به احتمال زیاد تجربه دارند:
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد در سمت راست تحتانی شکم

علایم آپاندیس در دوران بارداری

بسیاری ازنشانه های آپاندیس شبیه به ناراحتی های ناشی از بارداری هستند. این شامل درد معده، تهوع و استفراغ ، گرفتگی است. با این حال، زنان باردار ممکن است همیشه علائم کلاسیک را بویژه در اواخر دوران بارداری داشته باشند. رحم رو به رشد آپاندیس را در طول دوران بارداری هل می دهد. این به این معنی است که ممکن است درد دربالای شکم به جای سمت راست پایینی شکم رخ دهد. زنان باردار به احتمال زیاد سوزش معده، گاز و یا یبوست و اسهال را تجربه می کنند.
 

بایدها و نبایدها:
این کار را بکنید
اگر شما یا کودکتان مبتلا به آپاندیس هستید سریعا به بیمارستان بروید. هیچ درمان خانگی وجود ندارد که بتواند به شما کمک کند.
از این کار اجتناب کنید
بیش از اندازه دارو برای درمان علایم استفاده نکنید.
چون می توانند موجب پارگی آپاندیس شوند.
پاکسازی روده و مصرف ملین ها باعث پارگی آپاندیس می شوند
داروهای ضد درد علائم را می پوشانند نیز ممکن است باعث شود پزشک نتواند تشخیص سریع بدهد.
آپاندیس
درمان آپاندیس چگونه امکان پذیر است ؟
 

چطور آپاندیس درمان می شود؟

جراحی برای برداشتن آپاندیس،appendectomy نامیده می شود، این درمان استاندارد تقریبا اصلی ترین راه درمان برای رفع مشکل است.
به طور کلی اگر مشکوک به آپاندیس باشید ، پزشکان تمایل دارند به خاطر ایمنی بدن به سرعت آپاندیس را بردارند تا از ترکیدن آن جلوگیری شود. اگر آپاندیس آبله ایجاد کرده باشد ، ممکن است دو روش داشته باشد:یکی برای تخلیه دمل چرک و مایع، و دیگری برداشتن آپاندیس با این حال، تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهند درمان حاد با آنتی بیوتیک ها ممکن است نیاز به جراحی در برخی موارد را از بین ببرد.

پیشگیری از ابتلا به آپاندیس

شما نمی توانید از آپاندیس جلوگیری کنید، اما مراحلی وجود دارند که می توانید ریسک را کاهش دهید. به نظر می رسد اگر رژیم غذایی غنی از فیبر داشته باشید ، احتمال کمتری وجود دارد. می توانید مصرف فیبر خود را با خوردن یک رژیم غذایی سالم که شامل میوه ها و سبزیجات تازه است ، افزایش دهید.
 
غذاهایی که فیبر بالایی دارند شامل:
 • تمشک
 • سیب ها
 • گلابی
 • نخود سبز
 • بروکلی
 • عدس
 • لوبیای سیاه
 • دانه های سبوس
 • جو
 • بلغور جو دو سر
 • اسپاگتی
 • کنگر فرنگی
افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی می تواند از یبوست و انباشته شدن مدفوع جلوگیری کند. انباشته شدن مدفوع شایع ترین علت اپاندیس است. اگر شرایطی دارید که منجر به التهاب معده و یا عفونت روده ها می شود، مهم است با پزشک برای جلوگیری از آپاندیس صحبت کنید. اگر شما یا فردی که می شناسید علائم آپاندیس دارد، به پزشک مراجعه کنید.
 
مراقبت ها و کارهایی که باید بعد از جراح آپاندیس انجام دهید
 
فعالیت
 وقتی احساس خستگی می کنیداستراحت کنید، خوابیدن به اندازه کافی به بهبود کمک می کند.
سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. با قدم زدن کمی بیشتر از روز قبل شروع کنید.کم کم میزان حرکت را افزایش دهید. ر
اه رفتن باعث افزایش جریان خون و به جلوگیری از ذات الریه و یبوست کمک می کند.
حدود 2 هفته، از بلند کردن هر چیزی که باعث فشار می شود اجتناب کنید.
ممکن است شامل کودک، کیسه های خواربار فروشی سنگین و ظروف شیر، یک کیف دستی یا کوله پشتی سنگین، یک کیسه غذای و یا یک جارو برقی باشد.
از فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، وزنه برداری و یا ورزش هوازی دوری کنید تا اینکه پزشک بگوید مشکلی نیست.
ممکن است بتوانید دوش بگیرید 24 تا 48 ساعت پس از جراحی . با دستمال محل شکاف را خشک کنید. دو هفته اول حمام نکنید، یا تا زمانی که پزشک تان به شما بگوید مشکلی نیست. دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید.
ممکن است زمانی که دیگر داروی درد را مصرف نمی کنید رانندگی کنید و می توانید به سرعت پای خود را از روی پدال گاز به سمت ترمز حرکت دهید. هم چنین باید بتوانید مدت طولانی راحت بنشینید، حتی اگر قصد ندارید راه دور بروید. ممکن است در ترافیک گرفتار شوید.
احتمالا می توانید 1 تا 3 هفته به سر کار برگردید. اگر جراحی باز داشته اید ، ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد.
پزشک زمانی که می توانید دوباره رابطه جنسی داشته باشید را می گوید
 
رژیم غذایی
می توانید رژیم غذایی معمولی داشته باشید . اگر معده شما ناراحت است ، غذاهای کم چرب مثل برنج ساده، مرغ بریان، نان تست و ماست را امتحان کنید.
مقدار زیادی مایعات بنوشید ( مگر اینکه پزشک تان به شما بگوید که این کار را نکنید ).
ممکن است متوجه شوید حرکات روده بعد از جراحی درست نیستند. این امری عادی است. سعی کنید از یبوست جلوگیری و روی حرکات روده کار کنید. ممکن است بخواهید هر روز یک مکمل فیبر بخورید اگر پس از چند روز حرکت روده نداشتید از پزشک خود بخواهید ملین بخورید.
 
داروها
پزشک به شما خواهد گفت زمانی که می توانید داروهای خود را مجددا راه اندازی کنید. او همچنین اجازه می دهد داروهای جدید را مصرف کنید.
اگر از رقیق کننده خون وارفارین یا آسپرین، استفاده می کنید حتما با پزشک صحبت کنید. او خواهد گفت که چه موقع شروع به خوردن این داروها کنید. دقت کنید بدانید پزشک تان چه کاری از شما می خواهد.
اگر آپاندیس پاره شده، شما باید آنتی بیوتیک داشته باشید. آن ها را به عنوان راهنما در نظر بگیرید. آن ها را تنها به این خاطر رها نکنید که احساس بهتری دارید. شما باید یک دوره کامل از آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید.
داروهای درد را دقیقا به عنوان دستور در نظر بگیرید.
اگر پزشک داروی تجویز کرد، طبق تجویز مصرف کنید.
 
آپاندیس
تاثیرات رژیم غذایی در آپاندیس
 
اگر دارویی تجویز نکرد، داروی ضد counter مانند استامینوفن ( Tylenol )، ایبوپروفن ( Advil، Motrin )، یا naproxen ( Aleve ) را بردارید. تمام دستورالعمل روی برچسب را بخوانید و دنبال کنید. دو یا چند دارو را با هم مصرف نکنید مگر با دستور پزشک. بسیاری از داروهای مسکن استامینوفن، است ، دارند. بیش از حد Tylenol می تواند مضر باشد.
اگر فکر می کنید داروباعث می شود دل درد بگیرید
دارو را پس از غذا خوردن بخورید مگر اینکه پزشک چیز دیگری را تجویز کرده باشد .
 
دارو خود را بعد از غذا بخورید ( مگر اینکه پزشک تان به شما گفته باشد ).
 
از پزشک خود برای درمان درد مختلف سوال کنید.

علائم آپاندیس ، علائم تشخیص درد آپاندیس

علائم تشخیص درد آپاندیس
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 1472
منبع : بخش بهداشت سلامت نمناک / ن / ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 1339 133
نظر کاربران
مهدی

مهدی

باسلام و تشکر از سایت خوب شما خوب بود و زیبا......دست شما درد نکند موفق باشید

پاسخ دادن 32 15
رضا

رضا

من الان عفونت گلو دارم و سمت راست بدنم یعنی نزدیک به آباندیس یک دفعه تیر میکشد و قطع میشود اصلا اشتها ندارم فقط زیاد آب میخورم آیا این علائم آباندیس هست ؟!توروخدا زود جواب بدید

پاسخ دادن 220 79
یاعلی

یاعلی

سلام خسته نباشید عالی بود.

پاسخ دادن 13 12
زهرا

زهرا

سلام من چند روزی است که سمت راست پایین شکمم درد میکنه . پایین ناف و سمت چپ هم کمی درد می کنن. مشکل من چیه؟/

پاسخ دادن 127 73
بهزاد

بهزاد

ممنون از مطالب علمی و مفیدتون

پاسخ دادن 12 14
امیرمهدی

امیرمهدی

واقعا مممون بابت مطلابی که در مورد علائم اپاندیس گذاشتید

پاسخ دادن 10 11
م.ب

م.ب

سلام من سمت راست زیر نافم درد میکنه آیا این همون آپاندیس هست؟

پاسخ دادن 59 37
نیوشا

نیوشا

مرسی خیلی خوب بود

پاسخ دادن 4 10
هانیه

هانیه

سلام من قسمت راست شکمم از کنار ناف تا قسمت پایین شکمم بشدت درد داره بنظرتون اپاندیسم نیس؟

پاسخ دادن 36 22
محسن

محسن

خودشه

پاسخ دادن 8 5
مريم

مريم

من دو روزه عمل كردم،تنترسيد فقط زود بريد سونوگرافي، يه دكتر به من گفته بود ويروسه! رفتم جاي ديگه بعد چندروز علايم، اونجا با سونو تشخيص دادن عمل سختي هم نيست

پاسخ دادن 12 2
A.A

A.A

فوق العاده بود

پاسخ دادن 7 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف