نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علل عقب ماندگی ذهنی چیست
عقب ماندگی ذهنی ، عوامل
عقب ماندگی ذهنی ناظراست بر عملکرد عمومی هوش که بطور معنی داری پایین تر از حد متوسط است و به طور همزمان ، همراه با نواقصی در رفتار سازشی است که در دوران رشد و تحول ظاهر شده ، تعریف شده است.

عوامل موثر بر مبتلا شدن به عقب ماندگی ذهنی

عقب ماندگی ذهنی بر اساس میزان بهره هوشی از خفیف تا بسیار شدید ( عمیق) تعیین می گردد. و براساس شدت علائم مرضی، از نظر پزشکی، و…طبقه بندی می شود.
در زمینه علل عقب ماندگی ذهنی دانشمندان و محققان تا کنون به بیش از دو هزار علت اشاره نموده اند. در حالی که هنوز بسیاری از علل عقب ماندگی ذهنی ناشناخته مانده است.

یک روانشناس گفت:عقب ماندگی ذهنی شرایطی است که در آن عملکرد کلی ذهن به طور مشخصی پایین تر از میانگین بوده و همزمان با آن در رفتارهای انطباقی دوره رشد نارسائی هایی مشاهده می شود.
آنچه که از نوشته های مذهبی و پزشکی روزگاران باستان و قرون وسطی شهود است نمایانگر عدم آگاهی مردم از مسأله عقب ماندگی ذهنی است.
وی افزود:در قرن نوزدهم واژه ضعف ذهنی پدیدار گشت و متعاقب آن اصطلاح اختلالات ذهنی و سپس نارسائی ذهنی واژه ای بود که کاربرد بیشتری داشت و از سال های دهه 1920 به بعد واژه "عقب ماندگی ذهنی" جای آنها را گرفت.
این روانشناس عنوان کرد:امروزه گرچه تعریف های متعددی از عقب ماندگی ذهنی توسط روان شناسان به عمل آمده است اما تعریفی که جامعتر از همه شناخته شده و اکثر متخصصین فنی آن را پذیرفته اند تعریفی است که گراسمن بیان داشته است.
وی تصریح کرد:بر اساس این تعریف عقب ماندگی ذهنی شرایطی است که در آن عملکرد کلی ذهن به طور مشخصی پایین تر از میانگین بوده و همزمان با آن در رفتارهای انطباقی دوره رشد نارسائی هایی مشاهده می شود.

عقب ماندگی ذهنی

عقب ماندگی ذهنی

وی ذکر کرد:در این تعریف عملکرد کلی ذهن بر اساس نتیجه آزمون های هوشی استاندارد شده مشخص می شود.
وی ادامه داد:رفتارهای انطباقی عبارت است از درجه رسیدن فرد به معیارهای مناسب سن و گروه اجتماعی در استقلال فردی و مسئولیت اجتماعی(نضج) و بالأخره دوران رشد دوره ای قراردادی از زمان تولد تا سن 18 سالگی است.
این تعریف به این معناست که اگر فردی بعد از سن 18 سالگی به اختلالات ذهنی دچار شود عقب مانده تلقی نمی شود.
سطوح عقب ماندگی وی با اشاره به اینکه برای آسان تر شدن امر مطالعه، عقب ماندگی ذهنی را بر حسب شدت آن به دسته های کوچکتری طبقه بندی می کنند، عنوان کرد:انجمن آمریکایی نارسائی های ذهنی، عقب ماندگی ذهنی را بر حسب درجه معلولیت به چهار سطح معلولیت خفیف، متوسط، شدید و عمیق طبقه بندی می کند.
وی در رابطه با علل عقب ماندگی ذهنی اظهارکرد:در گذشته های دور عامل اصلی عقب ماندگی را وراثت می دانستند ولی به تدریج عوامل محیطی نیز توجه اندیشمندان را به خود جلب کرد.
وی خاطرنشان کرد:اولین طبقه بندی که از علل عقب ماندگی های ذهنی ارائه شده است تقسیم آنها به دو عامل ارثی و محیطی می باشد.
از نیمه دوم قرن بیستم به علت مطالعات و تحقیقات زیادی که در زمینه شناخت و طبقه بندی عقب ماندگی های ذهنی به عمل آمد بیشتر از صد نوع عامل که در ایجاد عقب ماندگی ذهنی دخالت دارند شناسایی شد و طبقه بندی های متعددی از عقب ماندگی های ذهنی توسط صاحب نظران به عمل آمد.
وی ذکر کرد:این طبقه بندی علل عقب ماندگی های ذهنی را بر اساس مراحل مختلف زندگی از تشکیل تخم گرفته تا زندگی جنینی و تولد و دوران کودکی مورد بررسی قرار داده است.
بر اساس تعریف روانشناسان آنچه در زمان جنینی موجب عقب ماندگی ذهنی می شود، تاثیر داروهای شیمیایی، تاثیر الکل، تأثیر اشعه ایکس و پرتوهای رادیواکتیو، دخانیت، سن مادر، هیجان مادر و مسمومیت مادر است.
وی افزود:عوامل موثر بر مبتلا شدن به عقب ماندگی ذهنی بعد از تولد، انواع مننژیت ها، مننژ و آنسفالیت های ویروسی، ضربه های مغزی، اختلالات تشنجی، تب و تشنج های همراه با آن، اسپاسم های کودکان، فلج های مغزی و مسمومیت ها می باشد.
وی یادآور شد:از مهمترین عواملی که در موقع تولد کودک می توانند عقب ماندگی ذهنی ایجاد کنند می توان به تولد پیش از موقع و صدمات ناشی از زایمان اشاره کرد.

علل عقب ماندگی ذهنی چیست

علل عقب ماندگی ذهنی چیست
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف