نمناک بهداشت و سلامتتغذیه ارزش غذایی این سبزیجات با پختن دو برابر میشود
سبزیجات ، سبزیجات پخته
بسیار شنیده ایم که میگویند سبزیجات بصورت خام استفاده شود بهتر است و ویتامین بیشتری دارد اما برخی سبزیجات با پختن سالم تر میشوند.

فواید پختن برخی سبزیجات

میدانستید کدام سبزیجات با پختن سالم تر شده و ارزش آنها بالا تر میرود؟ در ادامه با سبزیجاتی آشنا میشوید که اگر آنها را بپزید و استفاده کنید بهتر است .

خوردن سبزیجات بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. گفته می شود خوردن سبزیجات خام بهترین ارزش غذایی را دارد. با این وجود پختن برخی سبزیجات ارزش غذایی آن را بالا می برد.

 


سبزیجات

سبزیجاتی که باید بپزید

 

گوجه فرنگی

سبزیجات

فواید پختن گوجه

گوجه فرنگی مواد مغذی و ویتامین c و لیکوپن زیادی دارند. لیکوپن فیتوکمیکالی است که رنگ قرمز و خواص آنتی اکسیدانی را به گوجه داده است. بخارپز کردن یا پختن گوجه فرنگی روشی برای بالا بردن مقدار لیکوپن است. تحقیقات نشان داده اند لیکوپن خطر سرطان را کاهش می دهد، سلامت قلب را بهبود می بخشد و واکنش عصبی را بهتر می کند.

 

بروکلی

سبزیجات

بروکلی را بپزید و استفاده کنید

بروکلی از سبزیجات چلیایی است که خواص آنتی اکسیدان زیادی دارد. همچنین منبعی غنی از لوتئین و توکوفرول است. این ترکیبات شیمیایی خطر سرطان را با کاهش التهاب رگ های خونی کم می کنند. بروکلی یک سبزی سم زدا است. پختن بروکلی آزادسازی کارتنوئیدها را سرعت می دهد. کارتنوئیدها پروتئین زیادی دارند و در زمان پخت پروتئین بیشتری آزاد می کنند.

پختن بروکلی کارتنوئیدهایی مانند لوتئین و فیتون را بهبود می بخشند. تحقیقات نشان داده اند فیتون ها خطر سرطان پروستات را کم کرده، سلامت قلب را بهبود بخشیده و التهاب رگ های خونی را کاهش می دهد.

 

هویج

سبزیجات

هویج را بپزید بهتر است

هویج منبعی غنی از بتاکاروتن، فیبر و ویتامین ها و مواد معدنی فراوان است. هویج به خاطر مقدار زیاد ویتامین A و بتاکاروتن خواص آنتی اکسیدانی برای سلامت دارد.

ارزش غذایی این سبزیجات با پختن دو برابر میشود

ارزش غذایی این سبزیجات با پختن دو برابر میشود
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از 5040 -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف