نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد زمان دادن قطره آهن به نوزاد
قطره آهن ، قطره آهن کودکان
برای کودکان 6 تا 24 ماهه، اعم از شیر مادرخوار و شیرخشک خوار قطره آهن باید همزمان با شروع تغذیه تکمیلی داده شود.
بازدید : 12,032 نفر

به کودک خود قطره آهن بدهیم

متخصص نوزادان و شیرخواران گفت:در سنین شیرخوارگی که کودک قطره آهن مصرف می کند، بروز یبوست شایع است ولی با توجه به اینکه دادن این قطره ضروری است، این مساله نمی تواند دلیلی برای قطع مصرف آهن باشد.برای کودکان 6 تا 24 ماهه، اعم از شیر مادرخوار و شیرخشک خوار قطره آهن باید همزمان با شروع تغذیه تکمیلی داده شود. چون در این سنین به طور فیزیولوژیک شیرخواران دچار کم خونی می شوند و برای رفع این مشکل، نیاز به مصرف قطره آهن است.

کنترل کم خونی
دکتر رامین مظفری با اشاره به اینکه توصیه سازمان یونیسف و سازمان جهانی بهداشت هم برای پیشگیری از کمبود آهن و کنترل کم خونی فقرآهن مصرف قطره آهن در شیرخواران است، گفت:«مهم ترین عواملی که باعث می شود مادران از دادن قطره آهن به شیرخوار امتناع کنند سیاه شدن و پوسیدگی دندان ها، استفراغ در کودکان و یبوست است. درحالی که قطره آهن باعث تیره شدن دندان کودک می شود نه پوسیدگی.

در واقع جنس دندان عاملی است که می‎تواند باعث پوسیدگی شود که با مشاهده این مشکل باید حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه شود.»اگر با دادن قطره آهن فرزندتان دچار استفراغ می شود با یک راه حل ساده می توان نوع قطره را تغییر داد مثلا از قطره ای که نوع خارجی یا مشابه آن و طعم‎دار است، استفاده کرد. درضمن برای اینکه کودک تمایل بیشتری به خوردن قطره نشان دهد، می توان آن را داخل آبمیوه طبیعی به خصوص آب پرتقال ریخت که جذب آهن را هم بالا می برد.

قطره آهن

قطره آهن نوزاد

درصورتی هم که با مصرف قطره آهن شیرخوار دچار یبوست می شود، می توان از شربت های ملین مخصوص شیرخواران به تجویز پزشک متخصص در این سن استفاده کرد.آهن نقش موثری در رشد جسمانی و مغزی کودک دارد و کمبود آن منجر به کم رشدی بدن و مشکلات ذهنی می شود، همانطور که دادن قطره AD و مولتی ویتامین به شیرخواران الزامی است و عدم استفاده از آنها منجر بروز نرمی استخوان می شود، مصرف قطره آهن هم شدیدا توصیه می شود چرا که کمبود آن می تواند باعث بروز مشکلات جسمی و ذهنی در کودکان شود.

زمان دادن قطره آهن به نوزاد

زمان دادن قطره آهن به نوزاد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 22
برگرفته از سلامانه -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 17 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف