نمناک اخباراقتصاد لیست حقوق کارگران در سال 95 + جدول
حقوق کارگران ، حقوق کارگران در سال 95
در سال جاری افزایش 14 درصدی حقوق و دستمزد کارگران به مرحله اجرا گذاشته می شود. به صورت کلی، افزایش های اعمال شده در بخش های مختلف از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها در قالب جداولی تهیه و ارائه شده است.
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395

 لیست حقوق کارگران در سال 95

 
اسفندماه 94 شورای عالی کار میزان افزایش حداقل دستمزد امسال کلیه گروه های مشمول قانون کار را 14 درصد تعیین و تصویب کرد. طبق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد امسال کارگران از 712 هزار تومان به 812 هزار تومان افزایش یافت که البته افزایش ناچیز دستمزدها مورد انتقاد و گلایه بسیاری از گروه های کارگری قرار گرفت.

با این حال، قرار است در سال جاری افزایش 14 درصدی حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار به مرحله اجرا گذاشته شود. به صورت کلی، افزایش های اعمال شده در بخش های مختلف از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها در قالب جداولی تهیه و ارائه شده است.

حق مسکن باز هم خبرساز شد


یکی از بندهای جنجالی و پُرحاشیه مربوط به مزایای جانبی حقوق و دستمزد

نیروی کار، افزایش 20 هزارتومانی حق مسکن مشمولان قانون کار است که این تصمیم از سال گذشته مطرح و دنبال شده است. یکبار عنوان شد وزارت کار در سال گذشته پس از توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی نامه ای را تهیه و به دولت ارسال کرد، اما دولت با افزایش حق مسکن از 20 هزار تومان به 40 هزارتومان مخالفت کرد؛ در عین حال مطرح شد که وزارت کار از اساس نامه را متوقف و آن را به هیات وزیران ارائه نکرده بود.

اما با وجود این ابهامات و حواشی، چیزی که مشخص است اینکه در سال گذشته توافق شورای عالی کار برای افزایش حق مسکن کارگران از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان عملیاتی نشد و در حرکتی جالب، یکبار دیگر به عنوان یکی از وعده های امسال نمایندگان دولت در شورای عالی کار مطرح شد!

نمایندگان کارگری اخیرا عنوان کرده اند وزارت کار قول داده بزوی مصوبه افزایش حق مسکن از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان را از هیات وزیران دریافت کند و قرار است زمینه عملیاتی شدن آن از فروردین ماه امسال فراهم شود، اما پیگیری های خبرنگار مهر از برخی ادارات کار نشان می دهد که هنوز چنین موضوعی مطرح نیست و این به آن معنی است که حق مسکن کارگران همچنان از سال 93 به بعد 20 هزار تومان مانده و خبری از افزایش آن نیست.

آیا به نظر دولت و وزارت کار افزایش 20 هزارتومانی حق مسکن کارگران آنچنان تاثیری می تواند در افزایش نقدینگی جامعه داشته و یا بر قیمت مسکن تاثیر داشته باشد که هنوز نتوانسته اند در اینباره به جمع بندی برسند؟ در صورتی که 20 هزار تومان حتی قدرت پوشش هزینه اجاره و رهن چند سانتیمتر مسکن در شهرهای بزرگ را نیز نخواهد داشت!
 
حق مسکن

با 20 هزار تومان چند سانتیمتر خانه می خرید؟

علاوه بر این شاید مطرح باشد 20 هزار تومان افزایش حق مسکن در توان کارفرمایان نیست که تاکنون متوقف مانده که باید گفت آنها در سال گذشته این میزان افزایش را پذیرفته بودند. در هر صورت به احتمال بسیار بالا کارگران با حقوق فروردین ماه امسال خود نیز افزایش 20 هزار تومانی حق مسکن را نخواهند داشت و مشخص نیست سرانجام افزایش ناچیز حق مسکن مشمولان قانون کار به کجا خواهد کشید؟

البته وزارت کار در قالب صورتجلسه شورای عالی کار مطرح کرد افزایش حق مسکن امسال مشمولان قانون کار توسط وزارت کار از دولت پیگیری خواهد شد ولی در اینباره در ابلاغیه بسته حقوق و دستمزد سال 95، چیزی عنوان نشده است.

به هر صورت، جدول امسال افزایش های حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار که توسط ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها ارائه شده به این شرح است:
 
لیست مطالبات
 

لیست حقوق کارگران در سال 95 + جدول

لیست حقوق کارگران در سال 95 + جدول
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 20
برگرفته از مهر/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 20 0
نظر کاربران
محمد علیخانی

محمد علیخانی

ضمن عرض سلام و احترام و تشکر و قدردانی از زحمات شما عزیزان مطالب بسیار خوب جامع و مفید بود. موفق باشید

پاسخ دادن 0 0
ن

ن

پس چرا حقوق بابای من 400هزارتومنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دادن 0 0
جعفررررررر

جعفررررررر

خوبه خداروشکر کن حقوق خودمه بگم گریه میکنی

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف