نمناک اخبارحوادث آخرین جزئیات از مرگ کولبرها در حوالی سردشت
کولبرها ، مرگ دلخراش
دو روز پس از بهمن مرگبار بر سر کولبرها در حوالی سردشت، سه نفرکه در میان برف گرفتار شده بودند با تلاش امدادگران هلال احمر نجات یافتند که یکی از آنها در بیمارستان جان باخت.
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1395

مرگ دلخراش کولبرها در سردشت

کارشان حمل بار روی کول هایشان است. سال هاست از این راه درآمد دارند. به مرز عراق می روند و از آنجا بار را از واسطه ها گرفته و روی کول خود می گذارند و از راه های صعب العبور به مقصد می رسانند. برای این کار از جان خود مایه می گذارند و می گویند اگر در شهرمان کار بود، هیچ وقت سمت کولبری نمی رفتیم.

زانیار 26 ساله سه سال است که کولبری می کند. او خرج خانواده اش را از این راه تامین می کند. چند بار هنگام فرار از دست ماموران تا یک قدمی مرگ رفته است. می گوید:در این کار باید جانت را بگذاری کف دستت و دل به کوه بزنی. در فصل سرما ارتفاع برف در مسیر به حدود دو متر هم می رسد. ما مجبوریم در شب حرکت کنیم.

زانیار شنبه شب وقتی فهمید دوستانش گرفتار بهمن شده اند، همراه اهالی روستا جست وجو را آغاز کرد. به مسیر آشنا بود و اهالی را راهنمایی کرد. روستاییان با بیل، برف ها راکنار زدند تا این که توانستند گرفتاران زیربهمن خود را پیدا کنند.

زانیار ادامه می دهد:بهمن در دو نقطه آمده بود. در بخشی، ارتفاع برف به چهار متر می رسید. در بخشی هم حدود دو متر بود. کولبرهایی که زیر چهارمتر برف گرفتار شده بودند، جان خود را از دست داده بودند. چهار جسد را از زیر برف خارج کردیم که بدنشان یخ زده بود.

ریزش بهمن در سردشت جان کولبرها را گرفت

مرگ کولبر ها

مرگ دردناک کولبرها در سردشت

همزمان با جست وجوی اهالی، گروه امداد کوهستان هم خود را به محل رساندند و مصدومان را به روستا رسانده و با آمبولانس های اورژانس به بیمارستان منتقل کردند.

دردسرهای کولبران

آدامس، ال سی دی، لباس و عینک جزو بارهایی است که کولبران با خود حمل می کنند. آنها هفته ای یکی دوبار به مرز عراق می روند و از آنجا بار را تحویل می گیرند. آنها متعهد می شوند که اگر آسیبی به بار وارد شود، آن را جبران کنند.

زانیار درباره درآمد کولبران می گوید:اگر کار باشد، ما هیچ وقت کولبری نمی کنیم. بعد از مدتی کولبری استخوان درد می گیری و دیگر هیچ کاری نمی توانی انجام دهی. تازه اگر در این مدت گرفتار ماموران پلیس یا بهمن و سیل نشوی. خطر ریزش کوه هم همیشه هست. برای هر کیلو بار بین 4000 تا 5000 تومان می دهند. مگر یک انسان چقدر بار می تواند حمل کند. حدود 40 تا 50 کیلو باری است که به صورت استاندارد می توان حمل کرد. گاهی هم تا مرز می روی و باری نیست یا بار آسیب می بیند و باید تاوان بدهی البته همیشه بارها به صورت قاچاق و از راه های غیرقانونی نیست، گاهی بارهایی که گمرکی آن پرداخت شده است در اختیار کولبرها قرار می گیرد تا از مرز به شهر منتقل شود.

مرگ 5 نفر در بهمن

در یک هفته چهار نفر از کولبران در سرمای مسیر جان خود را از دست دادند که به گفته اهالی با مرگ یک نفر دیگر در بیمارستان، تعداد قربانیان به عدد پنج رسیده است. دو نفر دیگر هم روی تخت بیمارستان در جدال با مرگ هستند.

مرگ کولبر ها

مرگ 5 نفر از کولبرها در بهمن

بهمن ساعت10 شب شنبه حوالی سردشت رخ داد و هفت ساعت طول کشید که اهالی روستای بیوران علیا در منطقه سرچشمه قره دان به پیکر کولبران گرفتار در بهمن برسند.

وقتی خبر به روستا رسید، ده ها نفر از اهالی روستا از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان لباس گرم به تن کرده و دل به کوه زدند. سه نفر از کولبران توانسته بودند خود را از زیر برف نجات دهند.

صدای شیون زن ها در غم همسر و پسران خود فضا را پر کرده بود. کسی قرار نبود خسته شود و هفت ساعت یک نفس جست وجو و برف روبی کردند.

آنجا دیگر پلاسکو نبود که تجهیزات و امدادگران حرفه ای وارد عمل شوند. بیل بود و زور بازو. هوا در حال روشن شدن بود که آخرین جسد هم از زیر برف بیرون کشیده شد. امدادگران هلال احمر مصدومان را با آمبولانس به بیمارستان منتقل و اهالی کشته ها را تشییع کردند.

بر اثر ریزش بهمن، علی 19ساله، شیرزاد 27 ساله، هیوا 22 ساله و محمد 21 ساله جان باختند.

مرگ کولبر ها

مرگ دردناک کولبرها در سردشت

البته در زمان ریزش بهمن کسی از شمار افراد گرفتار در آن خبر نداشت و بر این اساس، شورای هماهنگی مدیریت بحران سردشت، با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست تا اگر فرد یا افرادی از اعضای خانواده شان مفقود و احتمال می دهند که در این حادثه گرفتار شده باشد، موضوع را سریع با مراجعه حضوری به پلیس آگاهی شهرستان و یا شورای هماهنگی مدیریت بحران مستقر در فرمانداری اطلاع دهند.

اهالی روستا در غم از دست دادن مردان خود عزادار بودند که دوشنبه خبر رسید، سه مرد دیگر در میان برف و کولاک گرفتار شده اند و در یک قدمی مرگ قرار دارند. این بار امدادگران زودتر از اهالی روستا به آنها رسیدند و نجاتشان دادند.

امدادرسانی اهالی

رضا مسافر، معاون امداد و نجات هلال احمر آذربایجان غربی در این باره به جام جم گفت:نخستین عملیات شنبه شروع شد. وقتی به محل رسیدیم، اهالی در حال جست وجو بودند و به ما اعلام شد همه از زیر برف خارج شدند.

مرگ کولبر ها

امدادرسانی اهالی به کولبرها 

نیروهای ما به روستا برگشتند که صبح زود اعلام شد هنوز افرادی زیر برف هستند. امدادگران به محل اعزام شده و دو جسد را که ده ساعت زیر برف مانده بود، با کمک اهالی خارج کردند. این گروه 16 نفر بودند که چهار نفر از آنها فوت کردند، شش نفر به بیمارستان اعزام و سه نفر هم در مسجد روستا درمان شدند. سه نفر هم آسیب ندیده بودند.

8 ساعت جستجو

وی ادامه داد:ساعت 9 و 30 دقیقه دوشنبه از طریق هنگ مرزی به ما اعلام شد سه نفر دیگر گرفتار برف و کولاک شده اند. براساس اطلاعاتی که آنها داده بودند، در مسیر پیرانشهر به سمت عراق گم شده بودند. تیم پیشرو از پیرانشهر راهی محل شد. تیم های کوهنوردی اشنویه و نقده هم اعزام شدند. پس از هشت ساعت جست وجو سه مرد 19، 20 و 48 ساله را پیدا کردیم. مصدومان دچار افت شدید دمای بدن شده بودند که امدادگران آنها را به داخل چادربردند و بعد از گرم کردن آنها، به روستا انتقال دادند. در این عملیات 29 امدادگر حضور داشتند که در روستای «زوکه» تحویل امدادگران اورژانس شدند. وضعیت یکی از آنها وخیم بود، اما حال دو نفر دیگر مساعد است.

تشکیل گروه ویژه برای بررسی مشکلات کولبران

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی دیروز مجلس پس از اظهارات جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس، با خطاب قرار دادن علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی گفت:وزیر اقتصاد تیمی ویژه برای بررسی مشکلات در مرزهای کشور ایجاد کند. لازم است یک تیم ویژه برای برطرف شدن مشکلات مرزنشینان غربی بخصوص کولبران تشکیل و مشکلات آنها پیگیری شود.

همچنین نماینده مردم سردشت و پیرانشهر دیروز در حاشیه جلسه مجلس از مرگ یکی از کولبران گرفتار در بهمن خبر داد.

رسول خضری گفت:با مرگ این کولبر، تعداد فوت شدگان به پنج نفر افزایش پیدا کرد. متاسفانه بعد از گذشت 2 روز از این حادثه روز گذشته فرماندار در این محل حضور پیدا کرد و از سوی دیگر ضعف عملکرد استاندار نیز باعث تاسف است لذا بر این اساس تحقیق و تفحصی نیز از استان آذربایجان غربی خواهیم داشت این موضوع از دو ماه پیش آغاز شده است و با جدیت آن را پیگیری می کنیم و به موضوع انتصابات استانداری آذربایجان غربی نیز خواهیم پرداخت چراکه استاندار آذربایجان غربی اجازه نمی دهد که مناطق آزاد در منطقه احداث شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس تصریح کرد:کولبرها عمدتا پوشاک از کشور عراق می آورند، ما نیز پیگیر پرداخت دیه افراد فوت شده و درمان کولبرهای آسیب دیده هستیم و در این زمینه مذاکراتی نیز با رئیس مجلس انجام دادیم البته اینها همه مُسکن است و باید به فکر اشتغال این افراد باشیم.

آخرین جزئیات از مرگ کولبرها در حوالی سردشت

آخرین جزئیات از مرگ کولبرها در حوالی سردشت
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از جام جم آنلاین / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف