نمناک اخباراقتصاد خبر جدید از پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسات غیرمجاز
موسسات غیرمجاز ، موسسه غیرمجاز
تعهدات ثامن الحجج به بانک پارسیان، فرشتگان به کاسپین، وحدت به موسسه ملل، افضل توس به بانک آینده و البرز ایرانیان به بانک تجارت واگذار شد. اما هر کدام از سپرده گذاران چقدر پول میگیرند؟
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1397

پرداخت مطالبات موسسات غیرمجاز تا سقف 1 میلیارد تومان

ایسنا: در حالی در روزهای آینده تعیین تکلیف سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان و بالاتر پنج تعاونی منحله غیرمجاز در دستور کار قرار می گیرد که این ابهام برای برخی سپرده گذاران وجود دارد که کدام و تا چه میزانی می تواند سپرده های خود را دریافت کنند؟

در جریان ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و انحلال آنها که در سال گذشته به پایان رسید، تعیین وضعیت سپرده گذاران به طور مرحله ای و براساس شناسایی دارایی ها و اموال و همچنین با اولویت سپرده گذاران خرد به مرحله اجرا درآمد. در بین این تعاونی ها تعهدات ثامن الحجج به بانک پارسیان، فرشتگان به کاسپین، وحدت به موسسه ملل، افضل توس به بانک آینده و البرز ایرانیان به بانک تجارت واگذار شد.

طی مراحلی که پرداخت وجوه سپرده گذاران در حدود دو سال گذشته انجام شده سپرده گذاران ثامن الحجج تا سقف 300 میلیون تومان، فرشتگان تا 200 میلیون تومان و همچنین وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان تا سپرده های 100 میلیونی تعیین تکلیف شده اند، اما اخیرا کمیته متشکل از نمایندگان سران سه قوا که مسئولیت رسیدگی به وضعیت موسسات غیرمجاز را برعهده دارد، تصمیم گرفت سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان برای این پنج تعاونی را تعیین تکلیف کنند. از این رو قرار بر این شده تا از روز دوشنبه مقارن با 21 خردادماه سپرده گذاران این پنج تعاونی با مراجعه به شعب بانک ها و موسسات تعیین شده وضعیت سپرده های خود را مشخص و وجوه را دریافت کنند.

اما این که در شرایط تازه کدام سپرده گذاران و تا چه اندازه می توانند وجوه خود را دریافت کرده و وضعیت حساب ها را مشخص کنند، موضوعی است که برخی سپرده گذاران در مورد آن با ابهاماتی مواجه اند. دراین باره باید یادآور شد که تمامی سپرده گذاران از آنهایی که در حساب شان یک تومان تا یک میلیارد و بالاتر داشته اند می توانند به شعب مراجعه کنند، یعنی تمامی کسانی که قبلا در این تعاونی تا سقف های مشخص شده امکان مراجعه داشتند و تاکنون به شعب نرفته و یا وضعیت حساب های آنها مشخص نشده نیز امکان مراجعه و تعیین تکلیف دارند.

بر این اساس سپرده گذاران تعاونی ثامن الحجج که تا سقف 300 میلیون تومان برای آنها اعلام شده بود، اکنون تمامی افراد کمتر از 300 میلیون و بالاتر تا سقف یک میلیارد می توانند وجوه خود را دریافت کرده و افراد بالای یک میلیارد تومان نیز تعیین تکلیف می شوند، یعنی وضعیت حساب های آنها مشخص خواهد شد.

در مورد فرشتگان نیز که تا قبل از این سپرده های تا سقف 200 میلیون تومان پرداخت و بالاتر از این رقم نیز می توانستند تا 200 میلیون تومان دریافت کنند، اکنون این فرصت فراهم شده که سپرده های تا یک میلیارد تومان پرداخت و بالاتر از یک میلیارد نیز تعیین تکلیف شوند. در مورد وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان که تاکنون سپرده های تا سقف 100 میلیون تومان آنها پرداخت و بالاتر از این رقم می توانستند با تعیین وضعیت حساب تا 100 میلیون تومان دریافت کنند نیز شرایط به همین صورت است، یعنی تا سقف یک میلیارد تومان وجوه آنها پرداخت شده و سپرده های بالای یک میلیارد تومان هم تعیین تکلیف می شوند.

در رابطه با سپرده گذاران بالای یک میلیارد تومان تمامی این پنج موسسه اعم از ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان نیز که فرصت مراجعه دارند باید یاد آور شد که سپرده گذاران دارای سرمایه بالای یک میلیارد تومان پس از تعیین وضعیت حساب، یک میلیارد تومان دریافت کرده و مابقی وجوه آنها بسته به شناسایی دارایی ها و اموال موسسات منحل شده خواهد بود.

انتهای پیام/م

آغاز پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز

خبر جدید از پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسات غیرمجاز
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف