رانندگی

مقایسه هزینه های هر کیلومتر رانندگی

تاریخ انتشار : 13 آبان 1395کد مطلب : 39013زمان مطالعه : 2 دقیقه
به دنبال خرید خودرو هستید؟ آیا تا به حال به هزینه های نگهداری و تعمیرات خودرو فکر کرده اید؟ آیا می دانید این هزینه ها می تواند سهم عمده ای از سبد هزینه های خانواده شما را تشکیل دهد؟

هزینه های رانندگی با خودرو های پراید و پژو 206

هزینه های نگهداری و تعمیرات خودرو (فارغ از اینکه صفر باشد یا کارکرده) شامل هزینه هایی چون تعویض روغن، تعویض فیلتر هوا، سوخت، تعویض لاستیک و ... می باشد و گه گاه برای خودروهای با گروه قیمتی پایین نیز می تواند بسیار قابل توجه باشد چرا که برخی از خودروها از کمبود قطعات یدکی رنج می برند، برخی از آن ها مصرف سوخت بالایی دارند، برخی دارای استهلاک بالایی می باشند و نکات دیگری که باعث افزایش هزینه های جاری می شوند. تمامی این موارد گواهی بر این موضوع است که همواره باید قبل از خرید به فکر هزینه های نگهداری خودرو بوده و دارای دید بلند مدت تری باشیم و با دقت نظر خاصی، نسبت به خرید خودروی دست دوم اقدام نماییم. با توجه به بررسی های همشهریان و تلاش برای مقایسه هزینه های جاری دو خودروی پرطرفدار بازار، یعنی پراید و پژو 206 تیپ 2، می توان به خوبی از اطلاعات زیر بهره جست .

هزینه های خودرو

جدول هزینه های خودرو

 

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می شود، بیشترین هزینه ها برای هر دو خودرو به ترتیب شامل بیمه ثالث، سوخت و تعویض روغن می باشد و بجز هزینه سوخت که پراید صبا با اختلاف 6 تومانی بالاتر از 206 قرار دارد، در سایر موارد هزینه های دو خودرو یا یکسان بوده و یا 206 گوی سبقت را از پراید ربوده است. با توجه به موارد یادشده در جدول فوق، میانگین هزینه رانندگی برای 206 برابر با 157 تومان و برای پراید

 

141 تومان بازای هر کیلومتر می باشد. حال با احتساب 1600 کیلومتر مسافت پیموده در ماه (میانگین مسافت پیموده شده برابر با 20.000 کیلومتر در سال در نظر گرفته شده است)؛ انتظار می رود هزینه های ماهیانه 206، در حدود 250,000 تومان و برای پراید در حدود 235,000 تومان باشد، همانطور که ملاحظه می شود در صورت خرید خودروی کارکرده سالم، میزان هزینه های ماهیانه این دو خودرو نزدیک می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که هزینههای جاری ماهیانه برای خودروهای کارکرده از حساسیت به مراتب بیشتری نسبت به خودروی صفر برخوردار بوده و از همین روست که توصیه می شود هنگام خرید از سلامت فنی خودروی کارکرده مطمئن شوید، چراکه در غیر اینصورت میتواند هزینه های جبرانناپذیری را در پی داشته باشد.

منبع و تهیه مطلب :سایت همراه مکانیک

مقایسه هزینه های هر کیلومتر رانندگی

4.441
این مطلب مفید بود ؟365
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی