ویتامین B12
گرچه ویتامین B12 می تواند بصورت مکمل غذایی مصرف شود، اما این ویتامین در غذاهای متداول بسیاری وجود دارد، که بهترین منبع هم به حساب می آیند.

مواد غذایی حاوی ویتامین B12

ویتامین B12 یکی از ویتامینهای محلول در آب است. این ویتامین که کوبالامین نیز نامیده می شود برای کمک به رشد و عملکرد طبیعی سلولهای بدن نیاز است. مخصوصا این ویتامین برای سلامت مغز استخوان و سیستم عصبی ، مهم و ضروری است. مصرف ناکافی این ویتامین منجر به یک بیماری به نام کم خونی مگالوبلاستیک می شود که منجر به دریافت ناکافی اکسیژن توسط سلولها و ایجاد اختلالات سیستم عصبی می شود. این ویتامین بسیار حساس است و به سرعت تخریب می شود . تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد.
مبود ویتامین B12 در افرادی که رژیم گیاهی صرف دارند و شیر و تخم مرغ نمی خورند ، بروز می کند زیراویتامین B12 فقط درمنابع غذایی حیوانی موجود است . در افراد کهنسال که ترشح اسید معده و فاکتور داخلی کاهش می یابد ، کمبود ویتامین B12 عارض می شود
اگر سعی دارید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، باید مواد غذایی حاوی ویتامینB12 مصرف کنید. B12 ویتامینی است که برای کمک به عملکرد سلول های قرمز خون در بدن ضروری است. اغلب اوقات ویتامین B12 به پروتئینی که هنگام خوردن انواع خاصی از مواد غذایی دریافت می کنید متصل می شود.

با اینحال، این ویتامین می تواند بصورت مصنوعی نیز به مواد غذایی افزوده شود تا به شما کمک کند دوز توصیه شده ی روزانه تان از ویتامینB12 را دریافت کنید. علاوه بر این، برای کسانی که ویتامینB12 کافی از رژیم غذایی شان دریافت نمی کنند، این ویتامین بصورت مکمل نیز موجود است.
 
ویتامین B12

ویتامین B12 در تخم مرغ ، گوشت ، شیر و  پنیر و ... وجود دارد

اگر بدانید که ویتامین B12 در کدام مواد غذایی وجود دارد، دریافت مقدار مناسبی از این ویتامین، کار آسانی خواهد شد. هرچند ویتامین B12 می تواند بصورت مکمل غذایی مصرف شود، اما این ویتامین در غذاهای متداول بسیاری وجود دارد، که بهترین منبع هم به حساب می آیند. در اینجا چند ماده غذایی را معرفی می کنیم.

اگر کمبود ویتامینB12 دارید، این مواد غذایی را امتحان کنید:

1. تخم مرغ

بخش زرد خام تخم مرغ، حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 است. تخم غاز و اردک نیز دارای مقادیر قابل توجهی از ویتامینB12 می باشند.

2. پنیر

اگرچه تمام انواع پنیرها سرشار از ویتامینB12 نیستند، اما پنیر سوئیسی، پارمسان، موزارلا و فتا همگی حاوی ویتامینB12 هستند.
 
ویتامین B12

پنیر حاوی ویتامین B12 است

3. گوشت گاو

گوشت کمر، دنده و راسته، همگی حاوی ویتامینB12 هستند. اما شقه گوشت گاو، بیشترین مقدار ویتامینB12 را دارد.


4. گوشت بره

یک برش از شانه بره می تواند بیشتر از 60 درصد دوز توصیه شده ی روزانه شما از ویتامینB12 را تامین کند.
 
ویتامین B12

ویتامین B12 در گوشت بره وجود دارد

5. سخت پوستان

چه بصورت خام خورده شوند چه بخار پز یا کبابی، انواع مختلف سخت پوستان مانند حلزون یا صدف، سرشار از ویتامینB12 هستند. توجه داشته باشید که از نظر دین اسلام، برخی از سخت پوستان حرام شمرده می شوند.

6. خاویار

هر چند معمولا فقط بعنوان یک چاشنی برای غذای بزرگتر خورده می شود، اما تخم ماهی می تواند بیش از ده برابر مقدار ویتامینB12 موجود در تخم مرغ، این ویتامین را فراهم کند.

7. غذاهای دریایی

ماهی، خرچنگ، لابستر و هشت پا، تنها تعداد معدودی از مواد غذایی هستند که حاوی ویتامینB12 می باشند. شاید آنها غذاهای روزمره نباشند، اما شما کمبود ویتامینB12 دارید، باید سعی کنید راه های خلاقانه ای برای گنجاندن آنها در رژیم غذایی تان پیدا کنید.

8. شیر

شاید شیر، ساده ترین راه برای اضافه کردن ویتامین B12 به رژیم غذایی تان باشد. شما می توانید با پیدا کردن یک غلات صبحانه غنی شده با ویتامین B12، با یک تیر دو نشان بزنید. این کار، ویتامینB12 بدن شما را تکمیل می کند و به شما کمک می کند دوز روزانه مناسب از ویتامینB12 را دریافت کنید.
 
ویتامین B12

شیر حاوی ویتامین B12 است

چرا مواد غذایی حاوی ویتامین B12 اینقدر مهم هستند؟

کمبود ویتامین B12، یک مشکل جدی در کشور است. اگر از خستگی، تمرکز ضعیف، حافظه بد، تحریک پذیری و افسردگی رنج می برید، یا نمی توانید در موقع کارتان درست فکر کنید، ممکن است دچار کمبود ویتامین B12 باشید. مشکل خواب و دوره های هیجان شدید و روان پریشی نیز ممکن است بعلت کمبود ویتامین B12 اتفاق بیفتد.

اگر فکر می کنید که ممکن است دچار کمبود ویتامین B12 باشید، فورا به پزشکتان مراجعه کنید یا سعی کنید به رژیم غذایی تان، ویتامین B12 بیشتری اضافه کنید. رژیم های گیاهخواری نیز معمولا منجر به کمبود ویتامینB12 می شوند. بنابراین اگر گیاهخوار هستید، از طریق مکمل ها، ویتامینB12 بیشتری وارد رژیم غذایی تان کنید. خوردن یکی از این 8 ماده غذایی به شما کمک خواهد کرد که ویتامینB12 مورد نیازتان را دریافت کنید.

ویتامین B12 در کدام مواد غذایی وجود دارد ؟

4.5223
این مطلب مفید بود ؟20023
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از وب سایت تناسب اندام / م.ف
برچسب : ویتامین b12
وبگردی