نمناک تکنولوژیگوناگون 3DFAST نگاه شما را به پرینتر سه بعدی تغییر خواهد داد
در گذشته تصور کردن جهانی که در آن بتوانید تقریبا هر ایده ای که دارید را به سادگی با سرعت و هزینه معقول به واقعیت تبدیل کنید بسیار دشوار بود. اما هم اکنون با ظهور و پیشرفت پدیده ای به نام پرینتر سه بعدی ، فاصله ی ایده تا محصول نهایی کمتر از همیشه است.

 3DFAST نگاه شما را به پرینتر سه بعدی برای همیشه تغییر خواهد داد

در گذشته تصور کردن جهانی که در آن بتوانید تقریبا هر ایده ای که دارید را به سادگی با سرعت و هزینه معقول به واقعیت تبدیل کنید بسیار دشوار بود. اما هم اکنون با ظهور و پیشرفت پدیده ای به نام  پرینتر سه بعدی ، فاصله ی ایده تا محصول نهایی کمتر از همیشه است. هنگامی که صحبت از پرینت سه بعدی می شود، تصویری که در ذهن خیلی از افراد شکل می گیرد قطعات پلاستیکی بی کیفیتی هستند که لایه های آن ها مشخص است و فقط به عنوان نمونه اولیه قابل استفاده هستند. این درحالی است که واقعیت امر چیز دیگری است. تکنولوژی های مختلفی در پرینت سه بعدی وجود دارند که گزاره ی بالا فقط در مورد تکنولوژی  FDMکه ابتدایی ترین تکنولوژی موجود در پرینت سه بعدی است مطرح می شود در حالی که پرینترهای سه بعدی در این سال ها پیشرفت چشم گیری داشته اند و می توانند تولید انواع فلز، انواع سرامیک و  انواع پلیمر از شفاف تا انعطاف پذیر تا مقاوم در برابر حرارت و فشارهای بالا را با دقت تا 8 میکرون انجام دهند.

خبر خوب اینکه این امکانات پیشرفته در ایران نیز  تا حدی فراگیر شده است  و شرکت ها و افراد زیادی برای  تولید نمونه اولیه و محصول نهایی، تست ایده و ساخت ماکت و مدل و حتی تولید انبوه محصول خود از آن استفاده می کنند. در این میان خیلی از افراد ترجیح می‎ دهند به جای خرید پرینتر سه بعدی از خدمات آن استفاده کنند. برای مثال شرکت 3DFAST  به عنوان اولین پلتفرم آنلاین خدمات پرینت سه بعدی می تواند چیزی  را که در ذهن شما وجود دارد، با 36 ماده اولیه و 8 تکنولوژی تولید کند. 3DFAST  یک شرکت جوان است که نزدیک به سه سال از  افتتاح آن می گذرد. این شرکت، با کارمندان و بنیانگذاران جوان و پرانرژی و با سرمایه گذاری شرکت شناسا متعلق به گروه مالی پاسارگاد توانسته است بسیاری از خلا های موجود در صنعت کشور را بر طرف کند.

 در این گزارش با نوید مسلمی نیا مدیر فنی 3DFAST  در مورد پرینتر سه بعدی ، تکنولوژی ها و خدماتی که این شرکت ارائه می دهد، به صحبت نشستیم.

تنوع تکنولوژی ها و پرینترهای سه بعدی، فراتر از تصورات معمول

سوالی که در مواجهه با پرینت سه بعدی برای عموم مردم به وجود می آید این است که «پرینت سه بعدی وارد ایران شده؟» و در پاسخ باید گفت خود 3DFAST به تنهایی تنوع مواد اولیه گسترده ای اعم از فلزات مختلف مثل استیل، تیتانیوم، کبالت کروم تا انواع فتوپولیمر مثل رزین ریخته گری و رزین نمونه سازی و پلاستیک و حتی سرامیک را به مشتریانش ارائه می کند. این قطعات می توانند کاربردهای متنوعی داشته باشند از جمله به طور مثال نمونه اولیه، پروتزهای ارتوپدی، ساخت طلا جواهرات و حتی استفاده به عنوان محصول نهایی و قالب تزریق پلاستیک برای تولید انبوه.

نوید مسلمی نیا مدیر فنی 3DFAST می گوید به طور کلی می توان گفت پرینترهای سه بعدی در سه دسته ی متفاوت تقسیم می شوند. آن ها یا با فیلامنت کار می کنند یا با رزین یا با پودر. برندهای بسیار متنوعی از پرینترهای سه بعدی در جهان وجود دارند اما می توان گفت که این پرینترها به ده نوع کلی تقسیم می شوند که 3DFAST با 8 نوع از این پرینترها کار می کند و خدمات آن را ارائه می دهد.قیمت هر پرینتر سه بعدی می تواند از از 100 دلار تا چندین میلیون دلار تغییر کند. پرینتر های خانگی FDM ارزان ترین نوع پرینتر هستند.

چرا به جای خرید یک پرینتر ارزان قیمت، از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنم؟

با شنیدن  قیمت صد دلاری بعضی از پرینترها امکان دارد این سوال پیش بیاید که وقتی می توان با پرداخت مقداری به اندکی 100 دلار یک پرینتر خرید چرا کسی باید از خدمات شرکت دیگری استفاده کند؟

مسلمی نیا در پاسخ به این سوال می گوید که داشتن یک پرینتر سه بعدی به تنهایی نمی تواند جوابگوی خیلی از نیازها باشد. اول این که اکثر ظرفیت های این تکنولوژی تنها توسط دستگاه های به نسبت گران قیمت صنعتی در دسترس است و رنج بسیار محدودی از مواد اولیه، دقت و کیفیت توسط دستگاه های ارزان قیمت خانگی قابل دسترسی است و دوم آن که کار کردن با پرینتر سه بعدی نیاز به تجربه فنی و دانش اولیه دارد و شما برای مثال نمی توانید از همان بار اولی که شروع به پرینت سه بعدی می کنید به نتایج خوب و بی نقص برسید. دستیابی به یک نتیجه ی مناسب و قابل ارائه به بازار نیازمند آشنایی کامل با کارکرد دستگاه است. علاوه بر آن تکنولوژی های پرینت سه بعدی با سرعت زیادی در حال رشد هستند و به روز بودن در چنین شرایطی نیازمند صرف هزینه ی زیاد است. می توان  به طور کلی گفت در بیشتر موارد استفاده از خدمات شرکت هایی مانند 3DFAST بسیار به صرفه تر است.

گذشته از این مورد، مرحله ای قبل از پرینت سه بعدی وجود دارد به نام طراحی سه بعدی، کسب این مهارت گرچه از گذشته بسیار ساده تر شده ولی کماکان زمان بر و هزینه بر است. 3DFAST برای حل این مساله با کمک جامعه طراحان صنعتی خلاق خود می تواند هزینه ی طراحی را پایین بیاورد و در عین حال کیفیت آن را افزایش دهد. و خود این مساله ، یکی از چیزهایی است که ما در 3DFAST  به آن افتخار می کنیم. ما این فرصت را برای بسیاری از طراحان به وجود آورده ایم که  از خانه نیازهای بازار به طراحی را برطف کنند و از این راه کسب درآمد داشته باشند.

او ادامه می دهد:و البته برای کسانی که آشنایی و تجربه ی زیادی در زمینه ی پرینت سه بعدی ندارند این ابهام وجود دارد که چه متریال، تکنولوژی و دقتی مناسب کاربرد خاص من است که 3DFAST  با به کار گیری افراد متخصصی که در زمینه مهندسی مواد، سخت افزار و نرم افزار اطلاعات زیادی دارند می تواند از مرحله طراحی و ساخت پروتوتایپ تا تولید انبوه به مشتریان خود راهنمایی و مشاوره بدهد. 

مشکلات موجود بازار کنونی پرینت سه بعدی

بازار کنونی پرینت سه بعدی مشکلاتی دارد که  باعث می شود پرینت سه بعدی به اندازه ی پتانسیل خود رشد نکند. گذشته از مسائلی که کمبود پرینترهای سه بعدی به وجود می آورد، نبود  یک سیستم نظارتی دقیق می تواند مشکلاتی را برای مشتریان پرینت سه بعدی به وجود بیاورد. برای مثال بسیاری از کارگاه هایی که خدمات پرینت سه بعدی ارائه می دهند رابطه ی کاربری مبهمی با مشتریان خود دارند و سیستم قیمت دهی به صورت دل به خواهی است. همچنین مشتریان معمولا برای اطلاع از وضعیت سفارش خود باید تماس بگیرند. بسیاری از این کارگاه ها سرعت کمی دارند و3DFAST   با سیستم قیمت دهی آنلاین خود این مشکل را حل کرده است. مشتریان می توانند هر زمان که خواستند فایل سه بعدی خود را در سایت آپلود کنند و پس از انتخاب ماده، تکنولوژی و  دقت مورد نظر خود قیمت آن را در لحظه ببینند. همچنین پشتیبانی آنلاین 24 ساعته ی 3DFAST  می تواند هر گونه ابهام مشتریان را از بین ببرد سرعت نیز یکی از مسائل مهمی است که نبود سیستم نظارتی دقیق به وجود می آورد . یکی از مشکلات دیگری که وجود دارد این است که کارگاه های پرینت سه بعدی کیفیت مطلوب خود را حفظ نمی کنند و به همین دلیل بسیاری از مشتریان آن ها راضی نیستند. مسلمی نیا در مورد این مساله می گوید: 

یکی از مزایای مهم 3DFAST  ارائه ی خدمات با کیفیت ثابت است. هر محصولی که از کارگاه بیرون می آید توسط کارشناسان ما کنترل می شود و در صورت مغایرت با مدل ارائه شده پول مشتری به او بازگردانده می شود. گارانتی بازگشت پول همان چیزی است که می تواند خیال مشتریان ما را راحت کند که بهترین خدمات ممکن را دریافت خواهند کرد. همانقدر که دریافت محصول با کیفیت در سریع ترین زمان ممکن می تواند برای مشتریان ما اهمیت داشته باشد،برای اعضای تیم ما نیز مهم است. به همین دلیل گارانتی بازگشت پول و نظارت کیفی سختگیرانه خیال ما را هم راحت می کند که هیچ مشتری ای از ما و از پرینت سه بعدی ناراضی نخواهد بود.

مشتریان3DFAST طیف وسیعی از افراد و شرکت ها را در برمی گیرند،از اشخاص حقیقی که ایده ای در ذهن دارند و پرینت سه بعدی راهی برای حقیقت یافتن رویایشان پیش پایشان می گذارند تا شرکت های بزرگی که از خدمات آنلاین پرینت سه بعدی برای ساخت نمونه های اولیه استفاده می کنند. 3DFAST از ساخت پروتوتایپ تا تولید انبوه همراه مشتریان خود است و آن ها را در زمینه های مختلف راهنمایی می کند. دسته ای از مشتریان نیز از قطعات پرینت  سه بعدی به عنوان محصول نهایی استفاده می کنند. و در نهایت دانشجویان و شرکت های مهندسی معماری از پرینت سه بعدی برای ساخت راحت تر و سریع تر ماکت های خود استفاده می کنند. اعتمادی که پس از یکبار استفاده از خدمات آنلاین پرینت سه بعدی در مشتریان 3DFASTشکل می گیرد، معمولا آن ها را به مشتریان دائمی تبدیل می کند که باز هم برای استفاده از این خدماات به 3DFAST باز می گردند. و مسلمی نیا مدیر فنی کوشا و جدی 3DFAST خیلی به این مساله افتخار می کند.

پس از آشنایی با این عضو خوش اخلاق و پرانرژی 3DFAST تصویری که از این شرکت در ذهن ما باقی خواهد ماند تصویر جوان خلاق و کاربلدی است که همیشه در حال به روز رسانی دانش و اطلاعات خود است. برای پیشرفت به کسی وابسته نیست و اعتماد مشتری خود را از طریق ارائه ی بهترین خدمات ممکن در سریع ترین زمان ممکن جلب می کند. از چالش ها نمی ترسد و برای حل آن ها آماده و مشتاق است.

3DFAST نگاه شما را به پرینتر سه بعدی تغییر خواهد داد

این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .