نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها روش جلوگیری از چاقی مفرط کودکان
چاقی کودکان ، پیشگیری از چاقی کودکان
یکی از مهم ترین علائلم سلامتی در کودکان ، وزن متعادل آنهاست. چاقی کودکان و جلوگیری نکردن از بالا رفتن بیش از اندازه وزن در انها خطرات زیادی به سلامتی آنها وارد ی کند. با چند راهکار ساده می توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

مبارزه با چاقی کودکان

کودک چاق و لپ دار، خصوصاً در فرهنگ ایرانی دوست داشتنی و زیبا تلقی می شود. خطرات زیادی سلامتی کودکان چاق را تهدید می کند. افزایش آمار چاقی کودکان یکی از مشکلات بهداشتی دنیا شناخته شده است.شیوه های زندگی امروزی ما زمینه افزایش بروز چاقی را در کودکان فراهم آورده است.

با افزایش نرخ ابتلا به چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان، خطر بروز مشکلات سلامتی و ابتلا به بیماریهای جدی مانند دیابت رو به افزایش است. 

دستورالعمل های رژیمی جدید خطرات بهداشتی ناشی از شیوه تغذیه ای که اغلب کودکان دارند را نشان می دهد. در اینجا نشان می دهیم که چطور می توانید با چاقی مفرط در کودکان مبارزه کنید.

مشکلات چاقی کودکان


سیب زمینی سرخ کرده و چیپس تنها سبزیجات موجود در لیست 25 منبع کالری هستند. آب میوه نیز مانند رهبر گروه میوه جات می باشد.

گسترش این مواد غذایی نقش بزرگی در چاقی های مفرط در دوران کودکی دارد، که بر روی خیلی از مسائل، فراتر از افزایش سایز دور کمر کودکان تأثیر می گذارد. بسیاری از بیماری های مزمن مانند آسم، آلرژی، دیبات و اختلال بیش فعالی کمبود توجه در میان کودکان رو به افزایش می باشد. و تمام این شرایط با مواد غذایی که کودکان مصرف می کنند در ارتباط است. بهبود شیوه تغذیه کودک در 3 زمینه زیر به داشتن کودکانی هرچه سالم تر کمک خواهد کرد.

مصرف نمک را کاهش دهید

اغلب بچه های بالای 2 سال بیش از حد سدیم مصرف می کنند که می تواند منجر به فشار خون بالا در آنها شود. نان سفید بزرگترین منبع تأمین نمک کودکان می باشد، به این دلیل که به میزان زیادی از آن مصرف می کنند. مقادیر زیادی از سدیم در بسیاری از غذاهای فرآوری شده، غذاهای یخ زده و غذاهای رستورانی مخفی و پنهان است.

راه حل: هنگام خرید، نان غلاتی که نمک کمتری دارد را انتخاب کنید. بیشتر در خانه غذا بخورید، و همیشه غذاهای تازه را به جای غذاهای یخ زده و فرآوری شده انتخاب کنید.

 

به میزان شکر افزوده توجه کنید
قند سالم در بسیاری از مواد غذایی مانند میوه ها و شیر وجود دارد، به این دلیل که این مواد غذایی علاوه بر قند ارزش های غذایی دیگری نیز دارند که سیگنال هایی را برای استفاده درست قند به بد می فرستد. اما زمانی که به مواد غذایی که هیچ ارزش غذایی دیگری ندارند، مانند دسر، اضافه می شود این فرایند طبیعی از بین می رود.

راه حل: درست کردن شیرینی در خانه می تواند یک درمان مقطعی برای این کار باشد. اما از همه مهمتر، از این دستاوردها به عنوان نقشه راهی برای جهت دهی به تغییرات استفاده کنید به این دلیل که سلامتی کودکان شما به آن وابسته است


از مصرف چربی زیاد دست بکشید

این اصطلاح می تواند هشدار بعدی برای چاقی کودک شما باشد. چربی های جامد و قند های اشباع شده تا 35 درصد کالری بیشتری را وارد بدن کودک می کنند که هیچ ارزش غذایی نیز ندارند. این چربی های ناسالم که در دمای اتاق جامد هستند، بیشتر در کره، مارگارین و گوشت قرمز یافت می شوند. این به این معنی است که بسیاری از مواد غذایی که در لیست کودکان قرار دارد، مانند پیتزا، هات داگ، سیب زمینی سرخ شده و دسر شامل این چربی ها می باشد.

راه حل: در صورت امکان، از مصرف این غذاهای اجتناب کنید و هنگام پخت و پز از روغن های مایع به جای چربی های جامد استفاده کنید.

مشکلات بهداشتی مرتبط با چاقی نه تنها فیزیکی بلکه روانی و اجتماعی نیز هست، تصور منفی از آناتومی بدن خود در کودکان که منجر به کاهش اعتماد به نفس شده و مسئله چاقی کودکان را افسرده و عصبانی می کند که این امر اثر منفی خود را در رفتار و حتی ممکن است اثر منفی بر روی پیشرفت های علمی و اجتماعی بگذارد. کودکان چاق در معرض خطر بالای بیماری های قلبی و عروق، فشار خون بالا، افزایش خطر ابتلا به داشتن مقاومت به انسولین (دیابت نوع 2)، در معرض خطر داشتن مشکلات تنفسی مانند آسم، تنگی نفس، آپنه به هنگام خواب، اثرات فیزیکی بر روی سیستم عضلانی و مفصلی و استخوانی بدن و همچنین روی کبد قرار دارند. به نظر می رسد چاقی و درصد چربی بدن با مشکلات تنفسی همراه است، چاقی باعث کاهش ظرفیت ها و حجم های ریوی می شود. 

روش جلوگیری از چاقی مفرط کودکان

روش جلوگیری از چاقی مفرط کودکان
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 6
برگرفته از نی نی سایت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف