کاج مطبق

روش پرورش و نگهداری کاج مطبق در خانه

کد مطلب : 39747تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
کاج مطبق یا کاج نورفولک از گیاهانی است که شرایط نگهداری خاص و حساسی دارد و برای رشد نیازی به نور زیاد و مستقیم خورشید ندارد.

روش پرورش و نگهداری کاج مطبق

کاج مطبق نام های زیادی دارد. به عنوان کاج نورفولک یا کاج آندز هم شناخته می شود، ارتفاع آن تا 60 متر در حیات وحش می رسد.از طرف دیگر، این شاخه های زنده اش تنهایی به حدود 1 متر و 80 می رسد.

منشا کاج مطبق جزیره نورفولک استرالیا است. باغبانهای آماتور که درختچه ها را دوست دارند، باید در مورد هرس کردن درست این درختان مطلع باشند؛ در غیر این صورت، کاج بیش از حد رشد خواهد کرد.

کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق در خانه

مجموعه تنظیمات گیاهی کاج مطبق:

خانواده: آراوکارینگواچس (آراوکاریایکی)

راسته: هتروفیلا

گونه: کاج نورفولک (آراوکاریا هتروفیلا)

نام های بی اهمیت: آراوکاریا هتروفیلا، کاج نورفولک ، کاج آندز

مبدا: جزیره نورفولک استرالیا

  • گرایش رشد مخروطی شکل هستند
  • تا 2 متر در کشت داخلی رشد می کند
  • پوست خاکستری - قهوه ای
  • مخروط های کاج ماده به 18 سانتی متر، مخروط نر حدود 4 سانتی متر می رسد
  • برگ های روشن تا تیره، سوزنی- مانند بلند 4 - 5 mm

کاج مطبق با شکوه و جلال مانند سالن های ورودی بالا می رود، شاخه های خود را در سالن ها گسترش می دهد و یک بنیان شفاف در اتاق های نشیمن متناسب ایجاد می کند. این تنها نوع مطبق است که می تواند در فضای داخلی پرورش داده شود.

کاج مطبق به طور منظم قطع می شود، این کار یک تزیین است. این کاج مراقبتش آسان نیست، به یک زیرلایه خاص نیاز دارد، باید به طور منظم آبیاری و بارور شود. باغبان هایی، که می توانند با مراقبت منظم آن را مرتب کنند، همیشه لذتی را از این درختان مخروط دار خواهند برد.

در حیات وحش، کاج مطبق به 60 متر می رسد. این درختان مخروطی، آب و هوای سرد و ملایم جزیره نورفولک استرالیا را دوست دارند، اما در زمستان از 5 درجه سانتی گراد تا 10 درجه سانتی گراد به یک سایت خنک نیاز دارند.

به غرق شدن در آب نیاز ندارند، آبیاری های کم در صبح و غروب کوتاه مدت خوب است، اما بیشتر سایه را ترجیح می دهد. مطبق باید با آی اسپری شود، و همچنین به رطوبت نیز نیاز دارد که به طور مداوم % 80 است.

مراقبت از کاج مطبق:

پشت ایده شگفت انگیز داشتن یک کاج در خانه، یک مخروطی است، که در واقع حفظ و راحتی زندگی با آن آسان است، تناسب مناسب را در اتاق های بزرگ و روشن پنهان کرده و یک تکه از طبیعت را در فضاهای محصور نگه می دارد.

روش پرورش کاج مطبق

محل مناسب برای نگهداری کاج مطبق

مکان نگهداری کاج مطبق:

درخت کاج مطبق نور مستقیم خورشید را دوست ندارد، اما کمی از صبح و غروب آفتاب را تحمل می کند. در غیر این صورت، یک محل سایه دار با فضای کافی بسیار خوب است. باید کاملاً روشن باشد، چون کاج فقط چیزی در مقابل نور خورشید مستقیم دارد، اما به سایه نیاز ندارد.

این یک مشکل است وقتی که تمام سال اتاق گرم می شود. در تابستان، این کاج باید از 18 درجه سانتی گراد تا 23 درجه سانتیگراد و در زمستان 5 درجه سانتی گراد به دمای 10 درجه سانتیگراد نیاز داشته باشد.

علاوه بر این، صنوبر ممکن است رطوبت ثابتی در حدود 80 درصد داشته باشد که رسیدن به آن در اتاق های امروزی دشوار است، که به طور منظم در طول سال طول می کشد. این صنوبر را می توان به طور مکرر با آب گرم اسپری کرد تا به این هدف برسد.

اگر دما در حداقل 10 درجه سانتی گراد تا 15 درجه سانتیگراد ثابت باشد، گیاه می تواند روی بالکن یا ایوان قرار داده شود. با این حال، لازم است که اطمینان حاصل شود که کاج مطبق نور مستقیم خورشید را به خصوص در ظهر دریافت نمی کند. کاج مطبق به طور مساوی رشد می کند وقتی که آن را در فواصل زمانی منظم در حدود 20 درجه بچرخانید.

ثبات خاک کاج مطبق:

این گیاهان انتظارات زیادی از خاک ندارد. خاک خیلی نمکی دوست ندارد، خاک رودودندرون خالص هم همینطور

نیازهای کاج مطبق:

  • خاک سبک، خاک سست
  • تازه مرطوب متوسط تا خشک
  • ماسه - رسی، شل و بسیار نفوذپذیر

از غرق آب اجتناب کنید، این همان چیزی است که این کاج نمی تواند تحملش کند. یک بستر مناسب با کمی خاک و یک تکیه گاه که پر از سنگ و آب است، به عنوان یک سیستم زه کشی برای اطمینان از تامین کافی رطوبت هم روی زمین و هم در هوا، بسیار مناسب هستند.

لایه های کاج مطبق:

این گیاه به طور صریح در محیط داخلی نگهداری می شود، بنابراین شما می توانید تنها از یک مخلوط تازه استفاده کنید، می توانید کود گیاهی موجود را با خاک بوته یا خاک آزالیا غنی کنید.علاوه بر این توصیه می شود که پرلیت، شن یا پمیکسد علاوه بر زه کشی خوب نیز اضافه شود، چون گیاه غرق آب شدن را دوست ندارد.

هم چنین می توانید خاک باغ، کود گیاهی، پوست گیاهی و کمپوست و ریز سنگ را را هم امتحان کنید. مهم است که کاج جای کافی در ظرفش داشته باشد تا ریشه خود را در یک زیرلایه تاریک پخش کند و آب اضافی بتواند جاری شود.

فصل کاشت کاج مطبق:

زمانی که مستقیماً از مرکز باغ یا گلخانه ها می آید، گیاه شما دوست دارد در یک گلدان بزرگ با بستر تازه کاشته شود. اغلب درختان در مناطق بسیار باریک کشت می شوند که به طور دائمی مانع رشدشان می شوند. محل های مناسب با یک گودال کف به عنوان یک سیستم تخلیه آب، که برای خالی کردن زه کشی ماسه یا پمیا استفاده می شود.

کاشت کاج مطبق در باغچه:

از آنجایی که کاج مطبق بدر تمام طول سال نباید یخ بزند و دماهای متوسط را در تابستان ترجیح می دهد، کاشتش در باغچه توصیه نمی شود. کاج مطبق دست کم در آلمان یک گیاه گلدانی خالص است.

در روزهای ملایم بین بهار و پاییز، افراد درختان مخروط دار خود را ممکن است در بالکن یا ایوان خود قرار دهند، به شرطی که بتوانند در سایه بمانند. چون مکان های خیلی آفتابی را دوست ندارد.

محل نگهداری کاج مطبق

کاشت کاج مطبق در گلدان بهتر است یا باغچه؟

کاشت کاج مطبق در گلدان:

ظرفی را که در بالا توضیح داده شد آماده کنید. یک ظرف نفوذپذیر هوا و آب با زه کشی، که خاک را بیرون نگه می دارد و مانع از مسدود شدن زه ها می شود. قبل از قرار دادن کاج خود در ظرف تازه طراحی شده، توپ ریشه را در یک سطل آب قرار دهید. در آنجا آنقدر بماند که هیچ حباب هوایی ایجاد نشود.

در طی این فرآیند، لایه ای بر روی پوست و زه کشی در سطل را پخش می کنید. در این لایه درختان مخروطی جوان خود را در وسط گلدان یا سطل قرار دهید. زمین را کمی با مشت فشار دهید تا حفره ای ایجاد نشود. تا جایی که ممکن است جایش را پر کنید تا این که گیاه شما همانند قبل در زمین قرار داشته باشد.

اگر آن ها را عمیق تر بکارید، ممکن است که ساقه از بین برود. گلدان را با زیر لایه پر نکنید، حدود 5 سانتی متر بالاتر از لبه خالی بماند. بنابراین، مخلوط آب بعدا بر روی زمین نشت نمی کند.

آب دادن به کاج مطبق:

کاج مطبق اهل منطقه آب و هوای نیمه استوایی است که در آن تنها دو فصل وجود دارد:مرحله بارانی, گرم گیاهی بین ماه های آوریل تا سپتامبر, و زمستان سرد و خشک بین اکتبر و مارس.

به عنوان یک باغبان, شما باید درمان ریخته گری و کوددهی را هماهنگ کنید:در بهار و تابستان باید آن را قابل توجهه آبیاری کنید.

شاخه ریشه اصلا نباید کامل خشک شود، اما غرق آب هم نباید شود. آب بیشتر باید زمانی داده شود که سطحش کاملا خشک می باشد. لطفاً از آب باران جمع آوری شده یا آب بی آهک استفاده کنید. اگر زیر ظرف گلدان کاجتان یک نعلبکی و بدون سنگریزه است، پس هر 20 دقیقه باید آن را خالی کنید.

کود دهی کاج مطبق:

در طول فاز رشد اصلی باید هر 14 روز به کاجتان کود مایع دهید، باغبانان سر کود آزالیا قسم می خورند، زیرا این امر به نیازهای درختان مخروطی بیشتر از آماده سازی های ویژه برای خشک و یا دیگر کود گیاهی سبز نزدیک می شود.

هرس کردن کاج مطبق :

کاج مطبق یک درخت مخروطی است و مانند بسیاری از درختان مخروطی دیگر آن را از قطعات چوبی بیرون نمی کند. بنابراین، کاهش بسیار مشکل است. درختان میوه و دیگر درختان در طبیعت به قطع منظم برای حفظ حیات و سلامت آن ها نیاز دارند. این برای گیاهان مطبق متفاوت است، در اینجا برش تا حدی معکوس است. از پایین هرس بیشتری به عمل می آید.

هرس به این معنی است که شاخه ها به جز حلقه ا اصلی از شاخه ها جدا می شوند، به طوری که تنها تاج در بالا باقی می ماند. شاخه های بلند می توانند مشتق شوند. برای انجام این کار، شاخه یک شاخه را به گونه ای قطع کنید که شاخه کوچک تر همسایه، تابع هدف باشد. شما هرگز نباید نوک یک درخت کاج را برید، بلکه درخت را از پایین ببرید.

زمستان گذرانی کاج مطبق :

کاج مطبق در اواخر شهریور و اوایل آبان وارد فاز زمستانی می شوند. اکنون درختان مخروط دار باید به اتاقی آورده شوند که مانند زمستان گرم نیست. اگر در یک اتاق معمولاً گرم قرار دارد، باید جا به جا شود. از طرف دیگر یک ورودی کم گرما و باغ سرد زمستانی نیز برای ماه های سرد محل مناسبی است.

زمستان گذرانی همچنین شامل رفتار ریختن برگ ها و کود دهی تطبیق شده نیز می شود:متوسط دمایی بین 5 ° C و 10 ° C

در ماه های زمستان گیاه باید کم تر آبیاری شود:مقدار آب باید کمی کم تر باشد، بنابراین شاخه و ریشه خشک نمی شود، در زمستان بارور نمی شود، گاهی با آب ملایم باید روی چوب کاج پاشید

هرچه اتاق سردتر باشد، رطوبت و آب کم تری لازم است. در روزهای بدون یخ بندان، شما باید بیشتر اتاق را پر کنید.

تکثیر کاج مطبق :

تکثیرش چندان ساده نیست. اگر می خواهید این را امتحان کنید، لطفاً کمی صبر کنید، لطفا کمی تحمل زیاد و ناامیدی را تجربه کنید.

زمان کاشت کاج مطبق

نحوه کاشت و تکثیر کاج مطبق

کاشتن کاج مطبق:

دقت کنید که تنها از دانه های تازه از تجارت تخصصی استفاده کنید. به طور ایده آل کاشت در اوایل بهار. ظروف پرورش باید با مخلوطی از زغال سنگ و ماسه پر شوند و تنها یک دانه در هر گلدان قرار داده شود. زیر لایه و دانه ها را با رطوبت مرطوب بپوشانید. در زمان زیر، این گیاه را آب ندهید زیرا خطر در حال پوسیدن بسیار بالا است.

در طول ماه های تابستان، شما باید ظروف کشت را در یک اتاق خنک و زیبا قرار دهید و درجه حرارت بین 18 درجه سانتی گراد و 23 درجه سانتیگراد را نشان دهید. رطوبت لازم از هوا برداشته می شود و آبیاری نیز مطلوب نیست. اولین نیروگاه های کوچک که می توانید در آن زمستان در خانه داشته باشید، باید تا پاییز توسعه یابد. درجه حرارت بین 10 درجه سانتی گراد و 12 درجه سانتی گراد لازم است.

برش دادن کاج مطبق:

فقط استفاده از برش پایانه . برش باید در زمستان انجام شود. باید دست کم یک شاخه از شاخه و غنچه گل وسط باشد. کم تر از 4 سانتی متر در زیر شاخه درخت را ببرید. یک بستر ماده مغذی را با قطر 9 سانتی متر پر کنید. نهال به قدری عمیق کاشته می شود که این گره درست بالای زمین قرار دارد.

برای حفظ محتوای رطوبت باید یک فیلم شفاف را روی ظرف قرار دهید. دما را در حدود 18 درجه سانتی گراد تا 22 درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید. ریشه دهی باید ظرف 2 تا 3 ماه طول بکشد. برای جلوگیری از تشکیل کپک، شما باید هر روز وارد فیلم شوید.

رابط ها دوباره رشد نمی کنند. در نتیجه، باغبانان آماتور تمایل دارد گیاه گلدانی بکارند و به مدت سه سال گیاهان را پرورش دهند. در این زمان درختان مخروط دار به اندازه کافی بزرگ هستند که جوانه های زیبایی می دهند. این نهال های جوان در عرض چند ماه به شکل کاج مطبق جوان و ظاهری ظریف و زیبا تبدیل می شوند.

بیماری های کاج مطبق:

تنها بیماری مهم، که می تواند چوب کاج را آلوده کند، پوسیدگی ریشه است:یک رنگ و لکه قهوه ای رشد می کند و منجر به مرگ گیاه می شود.

آفت های کاج مطبق:

تریپس:

در آنها خال های روشن، کوچک مکش وجود دارد و می توانید حدود 1 میلیمتر از آن ها و لارو را پیدا کنید. به اصطلاح بال گرد یا پای حباب تقریباً نامحسوس است، و به خاطر اندازه کوچک آن ها نیست.برخی از آن ها فقط در گلخانه ها هستند.

بنابراین ممکن است که درختان مخروطی شما آفات را قبلاً از محیط پرورشی قبلیشان یا مرکز باغ آورده باشند، چون تریپس تنها در پرواز محدود هستند، اما می توانند خیلی دور شوند. آن ها در زمین پرسه می زنند و از عصاره سبزیجات تغذیه می کنند.

حشرات لکه ای:

شما خود آنها را نخواهید دید. موجوداتی با موم سفید پوشانده شده و بر روی شاخه های درختان مخروطی و برگ های درختان مخروط دار می نشینند. آن ها به سختی حرکت می کنند، اما اغلب با قارچ سمی شهد گیاهان و دوده آلوده می شوند. مبارزه با آن حشرات لکه ای تنها با آفت کش ها و سموم ویژه امکان پذیر است که به خود گیاه آسیب نمی زنند.

 

روش پرورش ونگهداری کاج مطبق + تکثیر و آفات

4.3131
این مطلب مفید بود ؟11219
منبع : pennington / costafarms / gardeningknowhow / thespruce / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
2 نظر به ثبت رسیده است
یاسمین1397-03-22
با سلام .خدمت دوستان عزیز من به تازگی یک کاج مطبق خریداری کردم که تعداد برگ های ان دوتای جفت ولی در بازار کاجهای بزگی دیدم که تعداد برگ های انهای به شش تا هم رسید..آیا امکان داره کاج منم بزرگ شد تعداد برگهاش به عدد شش برسه.؟؟الان خیلی لخت معلوم میشه
11856
حسین اسایش1398-01-10
با سلام کاج من هفت طبق بود که دو طبق از پایین شروع به خشک شدن و ریختن کردن کرد الان هم طبقه های بالاتر همین طور دارد میشود آب دهی و مکان آن تغییر نکرده ولی با نظر کار شناس و کود آهن و کود بیست بیست به فاصله جدا از هم بهش دادم
23355
وبگردی